Дві теми особливо популярні у розмовах про куріння і його небезпеки. Перша — шкоду куріння взагалі і як від нього відмовитися, друга — жіноче куріння і проблеми з ним пов’язані. Так чому ж саме курить жінка викликає масу нарікань з боку оточуючих, в тому числі лікарів, педагогів і… чоловіків?

Джерело зображення: http://splitshire.com/blode-bad-girl-smoking/

Давай закурим, подруга

Давай! Сигарета створює ілюзію легкості спілкування. Втім, чому ілюзію? Це ж найпростіший привід зав’язати розмову, можливість перекинутися слівцем з улюбленим хлопцем. Спілкуйтеся, дівчата!

І такий стан справ влаштовує чоловіків до тих пір, поки не прийде час перекладу відносин в більш серйозну площину. І тут не у всіх, звичайно, але у багатьох виникає типово чоловічий питання: якщо зі мною вона так легко вступила в контакт, значить і з іншими теж? Що їй варто попросити дати прикурити іншого в той момент, коли мене не буде поруч? Що піде за цим легким зав’язування відносин? Тут недалеко і до чоловічої ревнощів — ревнощів, руйнує відносини, згубної для неї і для нього.

Мама — перше слово

Але припустимо, труднощів і питань, подібних наведеним вище, у відносинах не виникало. Жіноче куріння не викликає у чоловіка неприйняття, все добре, союз скріплений, проходить якийсь час і постає питання про спадкоємця. Або, навпаки, про оберігання від вагітності. Візьміть інструкцію до протизаплідних пігулок. Що у протипоказання? Абсолютно вірно — куріння, особливо для жінок після 30 років.

Настала вагітність не лякає маму-куряку. Токсикоз? Так у кого його немає. Нудить? Всіх нудить! Анемія? Це типово. Ан немає. «Нешкідливий» токсикоз на ділі обертається серйозними проблемами для плоду — тільки от сказати він про це не може. Та й говорити-то найчастіше нікому: за статистикою, у жінок, що палять, частота спонтанних абортів вище на 40-70% в залежності від віку та інших факторів. Вдумайтеся тільки: чекати кілька років дитини, втрачати надію — а виявляється, в цей час відбувався непомічений мимовільний аборт — що такого в триденної затримки?

Збережена вагітність — проблемна. Киснева недостатність, порушення фето-плацентарного кровотоку, ризик каліцтв, деформацій і вроджених патологій у плоду з токсичного впливу нікотину і тютюнового диму, низьке прикріплення плаценти, загроза викидня, ускладнені пологи, мала вага, низька оцінка за шкалою Апгар, труднощі зупинки маткової кровотечі, фізичні та психологічні труднощі виховання дитини курить матері… стоїть за куріння?

Постаріли мої старики

Всі старіють — це неминуче. Хочете раніше познайомитися з «радощами» старості? Запросто! Треба викурювати в день від 10 до 15 сигарет і тоді:

 • на 1,5 — 4 роки раніше настане менопауза. Запитайте у мами, що це таке клімакс і як переноситься.
 • через 7 років регулярного куріння шкіра кожному зустрічному буде повідомляти: моя господиня ось-ось вступить в пору занепаду. І нехай цієї господині трохи за 30 — їй все одно, вона просто мріє стати бабусею, і якнайшвидше. До речі, видає вік жінки не особа — за ним-то як раз ретельно доглядають. Зрадник — шкіра шиї та рук. І саме на шиї і руках шкіра курця старіє завчасно — їй не вистачає поживних речовин і еластину. Куди поділися? А он, із блакитним димком унеслись.
 • у курців вічна нестача кальцію. А у жінок дефіцит кальцію виникає дуже легко, як і наступний за ним остеопороз. Хрусть-хрусть, ой, не розігнуся. І хрящової тканини не вистачає рідини. І ось вже бадьорою ходою, з сигаретою в роті, крокує по вулиці модна дама…. Яка вранці насилу піднялася з ліжка, хрумкаючи суглобами і тримаючись за поперек. Ну а що такого-то: долати труднощі — наше покликання.

Важкі легкі

Про те, що легені курців страждають в першу чергу знають всі. Чим страждають? Перш за все, зниженням життєвого об’єму легень, а також порушенням біомеханіки дихання по обструктивному типу — грубо кажучи, доводиться дихати з зусиллям, особливо при навантаженнях. Порушення вентиляції легень веде до застійних явищ і запалення, погіршення газообміну — до інтоксикації, а брак кисню пригнічує роботу всіх органів і систем.

В крові жінки, що палить рівень карбоксигемоглобіну може показати сумно рекордні цифри — до 20%! Розчин вуглекислого газу по суті, а не кров.

Важко переоцінити значення кисню, а для жінок — тим більше. Хоча б тому, що достатня його кількість означає нормальну трофіку тканин (а це молодість, бадьорість і оптимальна робота ЦНС) і відсутність анемії — до якої жінки з фізіологічних причин дуже схильні.

Вухо, горло, ніс, шлунок, серце, мозок

Жінка — крихкий посуд, хоча і здається сталевим колосом. Нікотин викликає масу змін у фізіології організму, про яких багато хто і не здогадуються. Залози в жіночому організмі відіграють чи не жизнеопределящую роль. Нікотин погіршує секреторну активність, в тому числі виділення вушної сірки специфічними залозами. У курящих жінок вироблення сірки зменшується, а це означає зниження захисту зовнішнього слухового проходу та легке виникнення грибкових уражень і бактеріальних інфекцій, свербіж у вухах, утворення сірчаних пробок, а слідом — зниження слуху.

Чи помічали ви невеликі, нерідко дурнопахнучі грудочки, що вилітають з горла при кашлі? Це пробки з лакун на мигдалинах, ознака хронічного тонзиліту. Глотковий кільце мигдалин — перший і важливий бар’єр на шляху інфекцій і один з факторів системи кровотворення. Але миндалинам курців ніколи займатися імунітетом і кров’ю — самим би вижити.

Виразкова хвороба шлунка і дванадцятипалої кишки традиційно «люблять» чоловіків. Але жінки-курці буквально рвуть шаблони лікарів: якщо на операційній стіл привезли проривної виразку, то майже в 30% випадків це курець зі стажем! У чому причина — поки невідомо, передбачається, що це пов’язано з порушенням трофіки слизової оболонки органів травлення.

У курящих жінок статистично достовірно частіше трапляються судинні катастрофи в порівнянні з чоловіками-курцями. Щось є таке в жіночому курінні, що призводить до ранніх інсультів і інфарктів. Вчені вважають, що причина — у зниженні кількості естрогенів у курців до критичного рівня.

Висока, струнка

До речі, саме з цієї причини — естрогенної недостатності — жінки-курці часто стрункішою своїх некурців товаришок. Краса, та й тільки, правда? Причина цієї краси криється в тотальному дефіциті основних речовин, у тому числі гормонів, без яких організм просто змушений працювати на знос, не встигаючи створювати запаси. Білки, жир, вуглеводи, вітаміни і мінеральні речовини — вони надходять з їжею, а курці схильні плутати апетит і бажання покурити. Та й закурити сигарету простіше, ніж піти в їдальню на роботі або приготувати їжу вдома.

Я спокійна і зосереджена

Куріння як спосіб зняти стрес і розслабитися — це улюблений аргумент курців дам. Жінки, навчитеся любити себе! Адже є маса способів, як зняти стрес за те ж час, що викурюється сигарета, але при цьому отримати користь. Запалити ароматичну свічку, погладити домашня тварина, постояти біля вікна, накричати на картину на стіні і побити в стіну кулаками. Так пропилососити підлогу хоча б! Так чому ж настільки живучий міф про розслаблюючий дії сигарети?

Це ілюзія, заснована на умовному рефлексі: закурила — відволіклася — забула на час про неприємний факторі. А якщо не вийде викурити сигарету — проблема піде? Ні, вона ускладниться ще й нервуванням з-за того, що рефлекс вимагає задоволення, а можливостей для цього немає. Бути собакою Павлова як мінімум несерйозно…

В поліклініку для дослідів

Жіноче куріння впливає на показники крові. При цьому саме жіночий організм дуже чутливий до найменших змін її реологічних властивостей та інших її показників. Куріння веде до підвищення рівня лейкоцитів, що свідчить про здатність нікотину створювати вогнище хронічного запалення і знижувати рівень імунітету.

Нікотин підвищує в’язкість крові — за рахунок підвищення тромбоутворення і факторів згортання крові. На тлі хронічного браку кисню в’язка, густа кров стає найпотужнішим провокатором розвитку захворювань серця, головного мозку, судин.

Що ж, жіноче куріння має право на життя: це вибір самої жінки. Заплатити своєю привабливістю і здоров’ям за можливість відповідати нав’язаним ззовні стереотипів “ крутизни куріння»? Ні, спасибі!

ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

Тоді качайте план відмови від куріння.

З його допомогою кинути буде набагато простіше.

Куріння під час вагітності
Жіноче куріння
Вплив куріння на жіночий організм
Матеріали по темі


 • Лист палить дівчині

  04.09.2016

 • Жіночий організм більш схильний до раку від куріння

  09.08.2007

 • Як сигарети впливають на жінок

  15.08.2007

 • Куріння під час вагітності

  05.09.2007

 • Доведено: Під час місячних важче кинути палити

  22.04.2008

 • Як я кинула курити і що з цього вийшло

  29.08.2009