Бувають ситуації, коли ви помічаєте, що приємний співрозмовник намагається триматися від вас на відстані, а кохана людина не балує поцілунками. Перш ніж думати про те, яким вчинком ви викликали таке охолодження, спробуйте з’ясувати, чи не став виною конфузу неприємний запах з рота, відомий також як галітоз або озостомия.
Галітоз може бути постійним або з’являтися час від часу. Будь-яка людина хоча б раз у житті відчував цей стан, а для чверті дорослого населення неприємний запах з рота – проблема постійна.

Підступність галитоза полягає в тому, що часто його володар звикає до запаху і сам його не відчуває. А «виховані» оточуючі і не подумають про те, щоб образити людину розповідями про його несвіжому диханні. Між тим, набагато правильніше було б тактовно натякнути про наявну проблему. Так можна і позбутися від перепони у спілкуванні, а в деяких випадках – уникнути небезпечного захворювання.

Трапляється і прямо протилежна ситуація – людина обізнаний про проблеми з диханням, але замість того, щоб спробувати знищити поганий запах, починає ретельно його приховувати. В результаті людина все більше зосереджується на своєму «дефект», про особисте життя і не думає, намагається поменше контактувати з оточуючими. Так і до депресії недалеко. У психіатрії також відомі випадки, коли подібна поведінка виникало через неіснуючого запаху, придуманого самим пацієнтом (цей стан отримав назву псевдогалитоз).

Як і при будь-якому захворюванні, при галитозе не варто впадати в крайнощі, а усвідомити наявність проблеми і почати працювати над її усуненням. Адже всупереч розхожій думці з неприємним запахом з рота цілком можна впоратися.

Де «винюхувати» проблему?

Найчастіше причина неприємного запаху у самій ротовій порожнині. Найпростіший випадок – це недостатньо часто, або ретельно вичищені зуби і язик. Залишки їжі розкладаються під впливом бактерій, що постійно живуть між зубами, у краю ясен і на язиці, і деякі продукти цього розкладання надають диханню небажаний аромат. За таким же механізмом з’являється запах при карієсі і захворюваннях ясен, таких як гінгівіт, пародонтит і пародонтоз. Погано пахнуть містять велику кількість бактерій зубні камені і наліт на зубах. Джерелом запаху можуть також стати недостатньо чисті знімні зубні протези.

Несвіже дихання виникає і при сухості у роті – ксеростомії, викликаної захворюваннями слинних залоз, прийомом деяких ліків і навіть довгим диханням через рот (наприклад, при аденоїдах). При ксеростомії слина недостатньо омиває ротову порожнину, що викликає все ті ж гнильні процеси.

Все набагато глибше

А що, якщо зуби, ясна і мова здорові і вичищені до блиску», але запах все одно є? Тоді потрібно згадати, чим ви харчувалися незадовго до його появи. Тому що цибуля, часник і певні сорти сиру при перетравленні виділяють сполуки сірки, які всмоктуються в кров і видаляються з організму через легені – ось вам і запах. Ну а те, що куріння і алкоголь теж не сприяють приємному запаху з рота – взагалі прописна істина.

Ще одна часта причина галитоза – захворювання дихальних шляхів. Запальні процеси в носі (риніти, синусити), запалені мигдалини (тонзиліт), бронхіти, бронхоектази, а також активна форма туберкульозу, абсцес та злоякісні новоутворення легенів супроводжуються руйнуванням тканин. З-за цього видихуване повітря буде з неприємним запахом гною.

Джерелом запаху може стати і шлунково-кишковий тракт. При гастритах і виразковій хворобі шлунка, а також при захворюваннях підшлункової залози та жовчних протоків порушується переварювання їжі і просування її по ШКТ. А погано перетравлена їжа, до того ж застояна, аж ніяк не ароматизує дихання. При цьому найчастіше людину турбують ще й обкладений нальотом язик і кислий або гіркий присмак у роті.

Специфічний запах з рота при деяких хронічних захворюваннях може свідчити про розвиток небезпечних ускладнень. Так, характерний гнильний запах при хворобах печінки означає, що печінкові клітини перестали справлятися із знешкодженням токсичних продуктів з кишечника. Запах аміаку сигналізує про серйозної ниркової недостатності, а запах ацетону при цукровому діабеті – про загрозу діабетичної коми. До речі, неприємний запах з рота може з’явитися і у шанувальників строгих дієт – з-за дуже рідкісного або одноманітного харчування. Отже, з причинами ми більш-менш розібралися, і виникає природне запитання: «Що робити?»

Що робити

Для початку розібратися з гігієною ротової порожнини. Чистити зуби треба двічі на день – після сніданку і перед сном, здійснюючи пружною зубною щіткою кругові рухи по всіх поверхнях зубів. Разом з зубами слід чистити і мову – для цього можна використовувати м’яку зубну щітку або спеціальну щітку для мови.

Пасту краще вибрати з вмістом фтору і кальцію (це допоможе зміцнити емаль зубів) і з додаванням антисептичних рослинних екстрактів (вони знизять активність бактерій і поліпшать стан ясен). Після їжі рекомендується прополоскати рот водою і протягом однієї-двох хвилин пожувати жувальну гумку без цукру. Якщо їжа застряє між зубами, витягти її допоможе зубна нитка.

Також варто змінити ставлення до стоматологів – ті часи, коли зубний кабінет вважався філією гестапо, давно пройшли змінилося і обладнання, і ставлення до пацієнта.

Якщо з порожниною рота все в порядку, а неприємний запах все ж таки присутня, доведеться відвідати лікаря-терапевта. Він проведе діагностику, визначить ймовірну причину і призначить лікування. Таким чином, ви позбудетеся не тільки від галитоза, але і від захворювання, яке його викликало.

Зробіть це негайно

Але як бути, якщо візит до лікаря з будь-яких причин відкладається, а заглушити неприємний запах потрібно прямо зараз? Варіантів є кілька.

— З’їсти хрустке яблуко або свіжу моркву – вони очищають зуби від нальоту, а що міститься в них рослинна клітковина «збере» на себе деякі пахучі речовини в шлунку.

— Щоб перебити запах, викликане поїданням чогось «не того», можна пожувати петрушку, селеру, кріп, м’яту, тархун, аніс або фенхель.

— Розібратися з бактриями ротової порожнини, допоможуть полоскання настоями або відварами шавлії, календули, ромашки, евкаліпта та інших природних антисептиків. Дещо меншим, але безсумнівним ефектом володіє свіжозаварений міцний чай.

— Якщо галітоз виник із-за проблем з травленням, впоратися з ним допоможуть кишкові сорбенти, такі як поліфепан, ентеросгель, активоване вугілля та інші.

— При проблемах з мигдалинами стоїть два рази в рік знайти час на промивання лакун у ЛОР-лікаря, а також регулярно полоскати горло відварами лікарських рослин або настоянкою прополісу.

Статті і дописи по темі:

 • Запах з рота. Як від нього позбавитися?

ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

Тоді качайте план відмови від куріння.

З його допомогою кинути буде набагато простіше.

Матеріали по темі


 • “Хімія” тютюну і організм

  02.07.2007

 • Нікотинова жовтизна

  18.07.2007

 • Запах з рота. Як від нього позбавитися?

  04.08.2007

 • Заяча губа

  04.09.2007

 • Паління та здоров’я

  18.01.2009

 • Зуби курця

  28.08.2010