«Забороняти не можна дозволяти»: традиційне питання — де поставити кому, якщо мова йде про заборону на куріння в громадських місцях і антитютюнове законодавство в цілому? У більшості країн світу вибір однозначний: не тільки забороняти, але і передбачати покарання за невиконання або недостатнє виконання законів і приписів.

На сьогодні до Рамкової конвенції ВООЗ по боротьбі проти тютюну приєдналися 168 держав, які поділяють положення конвенції. Безсумнівно, приєднатися до конвенції не означає, що проблема куріння в кожній державі та в світі буде вирішена. Але це, як мінімум, говорить про те, що уряд готовий до впровадження заходів (не самих популярних), які поступово знизять рівень тютюнопаління в країні.

Як же йдуть справи з забороною на куріння в громадських місцях в різних країнах, і наскільки ефективні заходи, прийняті урядами цих країн.

Схід – в лідерах

Самим першим державою, заборонила куріння в громадських місцях, став Бутан — невелика держава в Гімалаях. Заборона введена в 17 столітті і працює до цього часу. Заборонено тютюн і вироби з нього продавати і вживати, а привезені сигарети обкладаються високими податками. За порушення — штраф, еквівалентний 170 євро (при цьому середньодушовий дохід бутанцев не вище 20-25 доларів).

Порушенням вважається навіть частування сигаретою бутанца приїжджими туристами — штрафуються обидва. Курять в бутані або іноземці, які працюють в Бутані, або заможні громадяни, які мають можливість купувати сигарети за драконівськими цінами. Таких в країні надзвичайно мало, а тому прості бутанці вживають різні жувальні суміші.

В Об’єднаних Арабських Еміратах питання про заборону куріння в громадських місцях було піднято ще в 2004 році, практично відразу після ратифікації Рамкової конвенції (підписана конвенція була ОАЕ в 2005 році). Спочатку було вирішено, що кожен Емірат буде вводити власні закони і нормативи, які обумовлені соціально—економічними факторами певного емірату. Таким чином, в еміраті Дубай куріння в громадських місцях було заборонено у 2007 році, в еміраті Шарджа — 2008, як і в еміраті Рас-ель-Хайма. На сьогоднішній день (2010 рік) куріння заборонено у всіх еміратах, також уніфіковані міри покарання — в ОАЕ ці заходи одні з найжорсткіших. Вони включають як штраф в дуже великих розмірах, так і можливість тюремного покарання.

Крім того, на території всієї країни діють єдині податки, суттєво підвищують вартість сигарет. Пов’язано це з тим, що вартість тютюнових виробів в ОАЕ до початку антитабачної кампанії була найнижча в світі — з урахуванням доходів населення. Сигарети дозволено продавати тільки в певних місцях і тільки повнолітнім. Примітно, що в ОАЕ заборонено палити в присутності дітей до 12 років навіть у власному автомобілі: якщо цей факт стане відомий відповідним службам, уникнути покарання не вдасться. Як вважають в уряді ОАЕ, результати такої жорстокої політики вже можна спостерігати на власні очі: відсоток споживання тютюнової продукції знизився більш ніж на 15%, а серед підлітків кількість курців не збільшується.

Європа: за всією суворістю закону

Суворі до курцям закони в Німеччині. Початок цьому було покладено давно, ще в нацистській Німеччині. Про цей факт намагаються не згадувати, але у вісімдесятих роках минулого століття було введено заборону на куріння в літаках, у тому числі на внутрішніх рейсах, а також у будівлях аеровокзалів. З середини 2000-х років поточного століття боротьба з курінням стала масштабнішою. Заборона на куріння торкнувся залізничних вокзалів і поїздів, таксі, заборонено палити в громадському міському, приміському та міжміському транспорті, а також на робочих місцях, в тому числі в школах. Не так давно був прийнятий закон, згідно з яким куріння заборонено в пабах і ресторанах, за винятком випадків, коли зал закладу орендований однією групою відвідувачів.

Штрафи за порушення досить серйозні, причому покаранню піддається і власник приміщення (або роботодавець) і сам курець. Заходи, що й казати, непопулярні, тим більше, що образ задоволеної життям бюргера з трубкою або сигаретою в зубах був вельми звичний. Протестів було і залишається чимало, особливо щодо куріння в громадських місцях, але ці заходи, тим не менш, дали результати. Сьогодні в Німеччині курять менше 25% населення — цифри досить обнадійливі.

Італія була третьою європейською країною, де був відразу після ратифікації Конвенції введено заборону на куріння в громадських місцях. Цей Закон приймався «з боєм», супроводжувався неприйняттям, як з боку впливових осіб, так і пересічних громадян, але був прийнятий, хоча і з деякими обмеженнями. На сьогодні становище таке: заборонено палити в громадських місцях, а також у місцях, що не підходять під визначення суспільних, але в яких встановлено знак заборони куріння. Під забороною куріння в присутності вагітних жінок і дітей, у школах та інших навчальних закладах.

Штраф у таких випадках може скласти до 500 євро. Якщо установа або заклад підходить під категорію тих, де куріння заборонено, а табличок із зазначенням на це немає, то власник або орендар приміщення виплачує досить суттєві штрафи — до 2000 євро. За дотриманням закону стежать. Основна контролююча (і одночасно каральна) функція покладена на карабінерів італійської поліції. У них є навіть приблизний план по штрафах за куріння. Закладаються певні суми, які повинні надійти з порушників і в бюджет країни. Поки результати мало очевидні: в Італії курять понад 36% населення, і сигарети та тютюнові вироби коштують відносно недорого.

Північ Європи заморожує куріння

На півночі Європи ставлення до курців прямо-таки крижане. І до цього є серйозні передумови: у північних країнах курить від 33 до 40% населення, а смертність від раку легень — одна з найвищих. Після прийняття відповідних законів, середня вартість однієї пачки сигарет становить 7-12 доларів, а придбати їх можна тільки після особистого прохання — на прилавках сигарети і тютюнові вироби не лежать. Такі вимоги законодавства у Фінляндії, Швеції, Норвегії, Ісландії.

У Фінляндії і Швеції всім співробітникам державних (а нерідко і приватних) компаній і організацій виплачуються премії в тому випадку, якщо вони кинули палити і не повертаються до цієї звички. Швеція та Фінляндії на сьогодні — лідери в боротьбі з курінням. У планах урядів цих країн — повна відмова від куріння до середини першого століття 21 століття, для цього розроблені національні програми, здійснюється серйозне фінансування і підтримка з боку держав.

Підсумок — в Швеції курять не більше 18% населення, у Фінляндії — близько 20%. В Ірландії з курцями борються методом штрафів (крім, звичайно, обумовлених законом заходів). Штраф за куріння в недозволеному місці в Ірландії найвищий серед країн Європи — 3000 євро.

Де в Європі палити добре?

Строго кажучи, проблема тютюнової епідемії в більшій мірі актуальна не для країн Європи, де показники досить стабільні, а для держав, що розвиваються, і для тих, де історично схвалювалося куріння. Це підтверджують дані ВООЗ, там підрахували, що більше 80% курців проживають саме в слаборозвинених країнах.

На європейському континенті і в Північній Америці контроль над виробництвом і споживанням тютюну жорсткіше, організований на внутрішньому і міжнародному рівні, а заходи, що вживаються в боротьбі з курінням, аналізуються на предмет ефективності та віддачі.

З економічної точки зору такий поділ теж спостерігається — виробники тютюнових виробів переносять вирощування тютюнового сировини і виробництво тютюнових виробів в країни з низьким індексом економічного розвитку.

І все-таки, незважаючи на те, що більшість розвинених країн світу зосереджена в межах одного-двох географічних ареалів, є відмінності у вживанні тютюну та ефективності заходів по боротьбі з тютюнопалінням. Незважаючи на загальну тенденцію зменшення поширеності куріння в цілому по регіону, ситуація в окремих країнах різна.

Отже, невеликий розріз по ситуації з курінням і боротьби з ним в деяких розвинених країнах.

Австрія

За даними статистики, в Австрії курить більше 50% населення, з числа курців — 32% становлять жінки. Число курців в країні має тенденцію до збільшення, що, мабуть, і послужило приводом до прийняття досить жорстких законів (особливо з урахуванням кількості курців в країні в цілому).

З 2009 року в країні діє закон по боротьбі з курінням, яким встановлено, що у всіх барах і ресторанах площею більше 50 кв. метрів тепер повинні бути окремі зони для куріння, причому некурців місць повинна бути в два рази більше, ніж курців. В закладах меншої площі рішення про те, чи можна в ньому палити чи ні — цілком на совісті власника. Якщо прийнято рішення про заборону куріння, то за порушення передбачений штраф від 1000 євро. Як видно, до самим курцям в Австрії ставляться досить лояльно.

Бельгія

Куріння у Бельгії — мало не національна особливість. Курять — понад 60% населення, точніше, курили до введення відповідних законів. Цікаво, що, незважаючи на такий величезний, порівняно з іншими країнами Європи, відсоток курців, частка жінок-курців у Бельгії невелика — в межах 20%.

Бельгія — ще одна країна, де до вирішення проблеми куріння підходять з прохолодою. Заборона на куріння, введений в 2007 році і розширений в 2010, стосується лише закладів громадського харчування.

Великобританія

Всього в країні курить близько 30% населення, що цілком корелює з загальноєвропейськими цифрами (34%). На кожні сто курців у великій Британії припадає 72 чоловіків і 28 жінок відповідно.

Заходи по боротьбі з тютюнопалінням у Великобританії почали приймати ще в 2006 році. Цікаво, що до введення антитютюнових законів, у Великобританії склалася досить нетипова ситуація: кількість і співвідношення курців жінок і чоловіків залишалося незмінним протягом кількох років. Сьогодні в країні закон про заборону куріння діє в громадських будівлях, підприємствах громадського харчування, улюблених британцями пабах, а також — частково — в громадському транспорті і в місцях скупчення людей.

Німеччина

У Німеччині курить трохи більше 30% жителів, з них понад 78% курців — чоловіки. У цій країні досить високий відсоток тих, хто палить від випадку до випадку — приблизно 14% населення можуть віднести себе “ чи до курцям, то до некурящим».

Заборона на куріння вступив в цій країні чинності з 2008 року, і передбачає покарання за куріння в громадських місцях, на транспорті, вокзалах і стоянках. Куріння в ресторанах, барах і кафе також заборонено. Розмір штрафу залежить від виду порушення і від того, хто порушив заборону: власник або відвідувач.

Нідерланди

Курців в Нідерландах трохи менше 32%. Ця Цифра має тенденцію до зниження, правда, в загальному вираженні. А ось гендерна розподіл не змінюється протягом багатьох років. Із загального числа курців палять 27% голландських жінок.

Заборона на куріння в цій країні поширюється тільки на великі бари і кав’ярні, де — як би парадоксально це не звучало — при цьому, можна «забити косячок» з марихуаною: на нього заборона не поширюється. Щоправда, буквально на днях, уряд заявило, що буде розглянуто поправка до закону про куріння, і, ймовірно, буде прийнято заборону на куріння також і в невеликих ресторанчиках і кафе.

Греція

Відомий девіз «В Греції є все!» повною мірою виправдав себе і щодо куріння.

Там є і курці, їх частка — 43% населення — це дуже велика цифра, порівнянна хіба що з менш розвиненими країнами. Жінок — любительок затягнуться табачком — 28%, чоловіків — 65%, інші жінки й чоловіки не змогли визначитися — чи курять вони чи ні, так як курять не щодня і не більше 1 сигарети (взагалі, в медичній статистиці такі люди враховуються як палять).

Боротьбу з курінням в Греції почали мало не в числі останніх. З 1 вересня 2010 року там заборонено куріння в громадських місцях. Розмір штрафу варіабельний, але значний: від 50 до 10 тисяч євро.

Іспанія

Пристрасні іспанці і до справи куріння підійшли відповідно: там і чоловіки і жінки курять приблизно порівну. Жінок 29%, чоловіків — 34%.

Поки ще в Іспанії до куріння відносяться як до особової справи кожного, але вже з 1 січня 2011 року буде винесений на обговорення (і, швидше за все, прийнятий) закон про заборону куріння в громадських місцях. Поки в Іспанії заборонено курити номінально: у громадських місцях (що ніхто особливо не дотримується), у музеях, а також у великих ресторанах (точніше, там повинні бути виділені зали для курців і не курців відвідувачів).

Італія

Італія має репутацію країни гарячих на емоції жителів, і може це і так, але в плані куріння італійці досить прохолодні. Курить тут не більше 29% чоловіків та менше 15% жінок. Тенденції до збереження такого співвідношення не змінюються від року до року, і, цілком можливо, що це результат того, що Італія однією з перших, ще в 2005 році, прийняла закон про заборону куріння в громадських місцях, у тому числі у готелях. Досить значний штраф (за мізерну, з точки зору курця, порушення) — у межах 300 євро — теж грає свою роль.

Фінляндія

У цій країні, де закон про заборону куріння був прийнятий першим у Європі, дуже яскраво проглядається тенденція до зниження кількості курців. Серйозні обмеження накладені на продаж, ввезення, місця реалізації тютюнової продукції. Список місць, де куріння заборонено і карається серйозними заходами — один з найбільш значних. Наприклад, порушенням закону буде вважатися не потушенная цигарка в руках людини, що проходить повз школи.

В цілому, на момент початку антитабачної кампанії курили у Фінляндії приблизно порівну чоловіків і жінок — 23% чоловіків і 28% жінок. Сьогодні цифри такі: число курящих жінок трохи більше 12%, чоловіків — 18%. До 2040 року Фінляндія планує стати країною, повністю вільною від куріння.

Франція

З 2008 року палити у Франції заборонено абсолютно у всіх громадських будівлях, приміщеннях, майданчиках. Палити можна тільки у себе вдома. Вводився такий закон не відразу, поетапно, починаючи з 2003 року. Введення цього закону було обґрунтованим — курили у Франції дуже багато, традиційно там не засуджувалися і жінки, що палять, що призвело до характерних цифрам на початок 21 століття. Тоді у Франції курили 60% жителів, з них жінок-курців було майже 35%.

Сьогодні у Франції курить приблизно 25% населення, що показує, наскільки ефективно планомірне дотримання заходів, викладених у рекомендаціях по боротьбі з курінням.

Чехія

У Чехії курять майже 30% населення, з них 15% курців — жінок. Антитютюнові заходи в Чехії досить ліберальні: практично в будь-якому закладі громадського харчування можна палити. В законі прописано безліч обмежень на куріння в громадських місцях, але — спеціально чи ні — залишені «лазівки», які дозволяють обійти ці заборони. Не можна в Чехії палити на автобусних і трамвайних зупинках — але можна на вулиці поза зупинок, практично поруч з ними.

Не можна палити в магазинах, банках, в інших установах — але тільки відвідувачам, для співробітників є обладнані або виділені місця для куре6ния. У ресторанах курити можна, в Чехії прийнято розділяти зали для курців та некурців. Але цілком можна, зайнявши місце в залі, де паління не дозволяється, вийти в зал для курців, подиміти в своє задоволення і повернутися в «некурящий» зал, благоухая тютюном. У поїздах окремих напрямків є вагони для курців, а некурці можуть покурити на станціях, але подалі від входу у вокзал. Палити в міському громадському транспорті не можна.

Швеція

У Швеції традиційно жіноче куріння було дуже поширеним. Сьогодні там курять тільки 11% чоловіків і 14% жінок (зовсім недавно їх було 19%) від загального числа жителів країни. Швеція в числі інших скандинавських країн — лідер у боротьбі з курінням. У країні прийнята програма, за результатами якої всі жителі Швеції, народжені після 1975 року, відмовляться від куріння.

Заборони на куріння стосуються практично все. Не можна палити в орендованих автомобілях (зрозуміло, що палити в громадському транспорті там нікому не прийде в голову). Не можна палити в ресторанах, кафе — у них є тільки спеціально обладнані кімнати з витяжками. Для курців постояльців надаються окремі номери.
Взагалі, є в Швеції правило — воно негласно, але тим не менш працює: навіть якщо від вулиці людини відділяє лише перегородка — скляна, дерев’яна, рейкова, сітчаста — (нехай навіть висотою нижче людського росту) — курити всередині площі, цієї самої відокремлена перегородкою, не можна.

Швейцарія

Швейцарія — досить парадоксальна країна в плані куріння і боротьби з ним. На початку століття там курили 32% населення. За останні 10 років частка курців у населенні країни скоротилася з 32 до 27 відсотків. Але скоротилися ці цифри, мабуть, з причин, не пов’язаних з прийняттям законів про обмеження тютюнокуріння, так як акції щодо запровадження законів, спрямованих на обмеження ввезення, виробництва та вживання тютюну почалися в країні тільки з 2008 року.

З цими законами в Швейцарії ситуація дуже неоднозначна. Є федеральний закон, досить м’який, де прописаний тільки заборона на куріння в ресторанах і в громадському транспорті, а також в окремих громадських, культурних та навчальних закладах. Але закон цей в кантонах не завжди дотримується, місцеві законні акти пріоритетніше общефедеральных. Крім того, в Швейцарії традиційно було сильно громадську думку, до нього прислухаються, що, знову-таки, ускладнює виконання закону про обмеження тютюнопаління в деяких регіонах країни.

Країна Фіксований акциз Відсоток від продажної вартості Повний податок
Австрія 14,25 42 72,92
Бельгія 11,16 45,84 74,36
Фінляндія 7,56 50 75,59
Франція 3,35 58,05 77,79
Німеччина 36,63 24,23 74,65
Греція 3,64 53,86 72,75
Італія 3,73 54,26 74,66
Нідерланди 36,49 20,51 72,97
Іспанія 4,01 54 71,8
Швеція 10,67 39,2 69,87
Великобританія 42,96 22 79,85
Росія 24,8 39,4 27

Європа бореться з курінням. В одних країнах успішно, в інших не дуже. В цілому ситуація досить типова: там, де влада сувора і дотримання закону люди вбирають з молоком матері — там боротьбі йде успішніше. У тих країнах, де демократичні норми ставляться на чільне місце — процес боротьби з курінням йде повільніше, із застереженнями, опорами, а то і відкритим бойкотуванням.

Цілком можливо, що ВООЗ права у своїй вимозі про найсуворішому заборону на куріння в громадських місцях, а введення штрафів і, в першу чергу, найвищих акцизних податків на тютюнову продукцію. Подивіться на таблицю, що відбиває співвідношення величини акцизів і загальних податків (включаючи акциз, ПДВ та інші) і порівняйте ціни ситуацію з курінням, і робіть висновки.

Новий Світ: Колумб не винен

У США багато курять, курять давно, образ курця раніше культивувався як образ людини успішного і сучасного. Але тепер на вивчення проблем, що викликаються курінням США витрачають найбільше коштів, а заходи по боротьбі з шкідливою звичкою доходять до радикальних. Закони проти куріння в США віднесені до юрисдикції уряду штату і тому розрізняються. Загальним є заборона на куріння в громадських місцях. Мабуть, те, що на території всієї країни ввести уніфіковані закони не представляється можливим, і послужило причиною того, що США ратифікували, але не прийняли Рамкову конвенцію ВООЗ із боротьби проти куріння.

Але, незважаючи на це, заходи прийняті у США досить ефективні. Одна з таких заходів — висока вартість медичної страховки для курців (в 3 — 6 разів у порівнянні зі стандартним набором страховки не палить, громадянина). Обмеження для курців теж вельми істотні — деякі штати досить лояльні до курців, а ось в штаті Меріленд можуть покарати навіть у тому випадку, якщо на кращого у своєму будинку людини поскаржаться сусіди, яким запах заважає.

У Луїзіані, Арканзасі і ще кількох штатах заборонено палити в особистих автомобілях присутності дітей, які не досягли 8 років. Стежать за цим суворо, заохочуючи дітей доповідати про факт куріння батьків в поліцію. На перший раз порушника солідно оштрафують, а ось покарання «рецидивістів» — тюремне ув’язнення. У трактуванні ювенальної юстиції в США така поведінка батьків — один з приводів запідозрити їх у неналежному вихованні дітей, і куріння може стати обтяжливим фактором, якщо суд вирішить відібрати дітей у батьків.

За куріння в громадських місцях покарання в США стосується всіх: і самого курця (штраф до 1000 доларів) і господаря закладу (він заплатить 2500 доларів і вище).

Труднощі неминучі

І наостанок — про країнах, де боротьба з курінням ведеться, але, з різних причин, не дає поки належного ефекту.

Одна з таких країн — Індія. Закон, який забороняє паління, прийнятий в Індії в 2008 році. Курять в цій країні близько 15% населення, що з урахуванням загальної кількості жителів (1,2 млрд чоловік) представляє значну цифру. Законом заборонена також реклама тютюнових виробів, у тому числі у вигляді продакт-плейсмент. На жаль, поки що результатів зусилля уряду не принесли, і в Міністерстві охорони здоров’я Індії стурбовані зростанням пасивного куріння і рівнем смертності від нього.

Куба — країна тютюну, елітних сигар і Фіделя Кастро з незмінною трубкою. Правда, Фідель кинув палити в дев’яностих роках минулого століття, після того, як у нього почалися негаразди зі здоров’ям, у тому числі з легенями. На Кубі — чудова система охорони здоров’я, що допомагає країні утримувати показники смертності від наслідків куріння на низькому рівні, але факти невблаганні: найбільше на Кубі вмирають від раку легенів. Що й не дивно: в країні курить більше половини населення.

З 2005 року заборонено палити в громадських місцях, а саме в магазинах, офісах, громадському транспорті та таксі, навчальних закладах, у місцях масового скупчення людей, у тому числі в театрах, спортзалах і стадіонах, а також у всіх громадських місцях, де встановлені кондиціонери. На жаль, і Кубі поки не вдається впоратися з курінням — кількість курців якщо і знижується, то в масштабах країни цього не помітно.

«Суворий закон, але це закон» — правило тим більш вірне, якщо застосовувати його до заборони на куріння в громадських місцях. Зрозуміло, що курцям неприємно відчувати себе під ковпаком, але і некурящим прикро розплачуватися власним здоров’ям та життям через чиюсь шкідливу звичку. У більшості країн світу закони про куріння прийняті не так давно, і потрібен час, щоб побачити їх ефективність. Швидше за все, цей ефект буде помітний через покоління, і хочеться вірити, що наші онуки не будуть палити не під впливом заборон, а усвідомлено.

ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

Тоді качайте план відмови від куріння.

З його допомогою кинути буде набагато простіше.

Куріння сьогодні
Законодавство про куріння
Законопроекти
Закони
Реклама тютюнових виробів
Матеріали по темі


 • Федеральний закон РФ від 10 липня 2001 р. N 87-ФЗ ” про обмеження куріння тютюну

  10.07.2001

 • Куріння в Європі

  04.07.2007

 • У світі проживає понад 1,1 мільярда курців

  09.08.2007

 • У Молдавії введено заборону на рекламу тютюнових виробів

  30.08.2007

 • До 2030р. від куріння щорічно буде вмирати 10 млн осіб

  11.11.2007

 • Мільйон росіян в рік помирає від куріння

  16.11.2007