Прийнятий наприкінці лютого Федеральний закон N 15-ФЗ «Про охорону здоров’я громадян від впливу навколишнього тютюнового диму та наслідків споживання тютюну» не став приводом для бурхливих обговорень в Рунеті. По всій видимості, люди були готові до прийняття такого закону, тим більше що приватні, окремі його моменти вже реалізовувалися у відповідності з вимогами Міжнародної Рамкової конвенції ВООЗ по боротьбі проти тютюну. Закон вступає в силу з 1 червня 2013 року.

Медицина на варті здоров’я курців

Що нового прийшло в правову практику з прийняттям цього закону?

Насамперед, звернули на себе увагу пункти, що стосуються медичної допомоги курцям. Зокрема, В статті 5 «Повноваження федеральних органів державної влади», статті 6 «Повноваження органів державної влади суб’єктів Російської Федерації» і в статті 7 «Повноваження органів місцевого самоврядування» зазначені повноваження та види діяльності, які ці органи мають здійснювати в частині допомоги курцям громадянам.

Так, влади всіх рівнів у відповідності з законом тепер забезпечують надання «громадянам медичної допомоги, спрямованої на припинення споживання тютюну, лікування тютюнової залежності та наслідків споживання тютюну, у федеральних медичних організаціях відповідно до законодавства у сфері охорони здоров’я».

Окремо прописані і права громадян на надання кваліфікованої медичної допомоги. Про це йдеться у статті 17 «Надання громадянам медичної допомоги, спрямованої на припинення споживання тютюну, лікування тютюнової залежності та наслідків споживання тютюну». Зараз законом прописана можливість звернутися в медичні установи, де «лікуючий лікар зобов’язаний надати пацієнту… незалежно від причини звернення, рекомендації про припинення споживання тютюну і надати необхідну інформацію про медичної допомоги, яка може бути надана».

Як же тепер може бути отримана «медична допомога, спрямована на припинення споживання тютюну, лікування тютюнової залежності та наслідків споживання тютюну»? Пункт другий статті 17 очевидний — допомога виявляється «медичними організаціями державної системи охорони здоров’я, муніципальної системи охорони здоров’я та приватної системи охорони здоров’я», а оплата всіх видом допомоги ведеться «відповідно до програми державних гарантій безкоштовного надання громадянам медичної допомоги», тобто за полісами ОМС.

Тут не можна, «ти туди ходи»

Нарешті детально вказані місця, де тепер сигарети та інші тютюнові вироби під забороною. Де не можна палити у відповідності зі статтею 12 Закону? До таких місць віднесені території і приміщення наступних об’єктів:

 • освітні, культурні, спортивні, молодіжні установи:
 • медичні, реабілітаційні установи, об’єкти санаторно-курортних послуг;
 • пасажирські поїзди і судна далекого прямування;
 • повітряний транспорт, а також всі види громадського транспорту міського та приміського сполучення;
 • пасажирські платформи приміських поїздів;
 • території ближче, ніж 15 метрів від входів і в приміщеннях вокзалів всіх видів, аеропортів, портів, на станціях метрополітенів;
 • гуртожитки, хостели, готелі, інші приміщення тимчасового проживання;
 • об’єкти торгівлі, в тому числі ринки і нестаціонарні точки, приміщення об’єктів побутових послуг, громадського харчування, ринків, нестаціонарних торгових об’єктах;
 • приміщення соціальних служб;
 • будівлі і приміщення органів державної влади всіх рівнів, органів місцевого самоврядування;
 • робочі місця в приміщеннях;
 • ліфти і в приміщення загального користування багатоквартирних будинків;
 • дитячі майданчики і пляжі;
 • слідчі ізолятори, приміщення місць відбування покарання;
 • автозаправки.

Список значний і суттєво обмежує можливості подиміти, в тому числі у звичних місцях. Тобто заборонила куріння практично у всіх громадських місцях. Там, де куріння заборонено, тепер згідно із законом, обов’язково повинні бути розміщені відповідні попереджувальні написи і малюнки. А де ж можна покурити тим, кого драконівські обмеження не змусять кинути цю звичку?

Таких місць небагато. Це спеціально виділені місця на відкритому повітрі чи на об’єктах спеціально обладнаних, ізольованих курилках, де обов’язково наявність системи вентиляції. Палити на сходових майданчиках багатоквартирних будинків і під козирком під’їзду тепер також не можна, пункт другий статті 12 передбачає курити тільки в спеціально виділених місцях на відкритому повітрі або в ізольованих приміщеннях загального користування багатоквартирних будинків, які також повинні бути обладнані системою вентиляції.

Електронні сигарети за гранню закону

Потрапили під заборону електронні сигарети. Прямо про це, звичайно ніде не говориться, як немає і відповідних роз’яснень у першій частині закону (основні поняття), але згідно статті 16 «В цілях скорочення попиту на тютюн і тютюнові вироби, забороняється: г) використання і імітація тютюнового виробу при виробництві інших видів товарів, не є тютюновими виробами, під час оптової та роздрібної торгівлі такими товарами». Таким чином, парові інгалятори у вигляді сигарет потрапляють під заборону використання та виробництва саме з-за повної імітації зовнішнього вигляду сигарети.

Звідки гроші на всі програми?

Виникає природне запитання, на які кошти буде проводитися та ж медично-профілактична робота, вестися кампанії про попередження поширення куріння? Схоже, що законодавці, розробляючи статті закону про цінової політики стосовно тютюнових виробів, заклали всі майбутні витрати в майбутні цінові регламенти. Ось вони, у відповідності зі статтею 13 закону:

 • будуть підняті акцизи на тютюнові вироби, а також вжиті інші заходи державного впливу на рівень цін на тютюнові вироби всіх видів.
 • одна з таких заходів — встановлення мінімальних роздрібних цін на продукцію.

Згідно з положенням закону «мінімальна роздрібна ціна тютюнової продукції являє собою ціну, нижче якої одиниця споживчої упаковки (пачки) тютюнових виробів не може бути реалізована споживачам».

Інакше кажучи, буде встановлена мінімальна планка вартості тютюнових виробів, та у відповідності з цим законом, вона буде встановлена в розмірі 75% від максимальної вартості сигарет та інших видів тютюнової продукції. Встановлювати рівень цін будуть у відповідності з Податковим кодексом РФ органи державної політики та нормативно-правового регулювання бюджетної та податкової діяльності.

Покажіть паспорт, молоді люди!

Законом введено заборону на куріння та споживання тютюнових виробів неповнолітніми. У числі заходів, що попереджають раніше куріння, включені обмеження щодо демонстрації куріння з телеекрану — процес куріння і власне тютюнові вироби, заборонені до показу як в дитячих, так і дорослих фільмах, передачах, інших творах (за єдиним винятком — коли вищеперелічене є невід’ємною частиною художнього задуму або включено в демонстрацію твори про шкоду куріння тютюну).

Під прилавком В магазині

З 1 червня 2014 р. продавати тютюнові вироби не можна буде у кіосках, невеликих магазинах, багатьох інших звичних місцях. Дозволена торгівля ними лише у великих магазинах і торгових павільйонах, які мають торговий зал. Поштучне, виїзна і розвізних торгівля тютюновими виробами буде заборонена. На прилавках пачки або їх зразки чи інші види продукції, що імітує сигарети виставляти буде не можна, як заборонена торгівля тютюновими виробами через систему торгових автоматів.

В цілому в суспільстві закон оцінюється позитивно. Згідно з останніми дослідженнями, 45% росіян за цей закон цілком і повністю, а 49% хотіли б пом’якшення деяких пунктів. Вірять в ефективність закону 47% опитаних, сумніваються, що закон спонукає людей кидати курити — 46%. При цьому не може не радувати показники нелояльності росіян до куріння. Заборона куріння в громадських місцях підтримали 76% респондентів, а заборону реклами і спонсорства — 79%.

ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

Тоді качайте план відмови від куріння.

З його допомогою кинути буде набагато простіше.

Законодавство про куріння
Матеріали по темі


 • Держдума визначить, де не можна палити

  13.07.2008

 • Закони про куріння в різних країнах

  16.10.2010

 • Закон про куріння у громадських місцях

  10.09.2016

 • Закон про куріння у під’їздах

  05.04.2011

 • Куріння в житлових приміщеннях

  03.11.2011

 • Куріння на роботі – привід для звільнення

  28.11.2011