Як заборонити палити в під’їзді, і чи є якась законодавча база для обґрунтування цієї заборони? Як такого подібного закону не існує. При цьому всі визнають, що закон про куріння у під’їздах потрібен, але ситуація з ним досить заплутана.

Суворий Закон, але…

Мова про Федеральному законі від 10.07.2001 N 87-ФЗ «Про обмеження куріння тютюну» і його наступних редакціях. Незважаючи на те, що створювався він як відповідь на ініціативи ВООЗ щодо обмеження тютюнокуріння (у тому числі пасивного), ні в самому законі, ні в наступних редакціях (втім, як і в інших актах) немає ні слова про заборону палити в під’їзді.

Логіка розробників кілька незрозуміла — раз під’їзди і сходові клітки багатоквартирних будинків не віднесено до громадських місць, то чому ці ж техприміщення інших будівель є у переліку місць, де куріння обмежене? Щоб не бути голослівними, ось текст у редакції Федерального закону від 01.12.2004 N 148-ФЗ: «забороняється куріння тютюну… у приміщеннях освітніх організацій, у приміщеннях, займаних органами державної влади». І ні слова про куріння у під’їздах.

Відає чи права рука?

Не менш цікава ситуація складається з іншими документами нормативно-правової бази щодо обмеження куріння в під’їздах житлових будинків. У той час як закон про обмеження куріння не приймається, про що стає широко відомо, з переліку правовстановлюючих документів «без шуму» вилучаються «Правила користування жилими приміщеннями, утримання жилого будинку і прибудинкової території…», в яких заборона на куріння був однозначний: «Не допускається куріння в місцях загального користування, в під’їздах, холах і на сходових клітках житлового будинку». І, знову ж таки, логіка неочевидна: здавалося б, ці правила будуть відмінним доповненням до Федерального Закону № 87-ФЗ, але Постановою Уряду РФ від 21 січня 2006 року N 25 ці правила визнані такими, що втратили чинність.

Все так погано?

Важко знайти справжні мотиви того, що призвело до наявної ситуації. Можливо, це якась далекоглядна стратегія, а може бути — етап реалізації великої програми і одночасно — перевірка реакції громадської думки та ефективності роботи вже прийнятих законів.

Є думка, що «Правила» були прибрані тому, що вони суперечили визначення під’їзду як громадського приміщення. Адже такий статус за під’їздом не закріплений «за замовчуванням», необхідно рішення ТСЖ, загальні збори якого вирішує, назвати під’їзд приміщенням загального користування. Але тоді ще заплутаніша ситуація з багатоквартирними будинками, де ТСЖ не створені, а управління ведеться керуючої організацією.

У всякому разі, на квітень 2011 року заплановано розгляд у першому читанні законопроекту № 338209-5 «Про внесення змін до статті 6 Федерального закону „Про обмеження куріння тютюну“ в частині розширення переліку місць, заборонених для куріння, у тому числі нежитлових приміщенні багатоквартирних будинків.

Щоправда, конкретних строків розгляду не вказано, тому можливо зрушення термінів на невизначений період, як це вже було. Приміром, на Засіданні Ради Державної Думи 15 квітня 2010 року було запропоновано внести Законопроект на розгляд відповідними органами і включити його в Програму роботи Держдуми на осінню сесію 2010 року. Тепер мова вже про квітні 2011 року.

Для повноти інформації слід згадати, що законопроект був запропонований Орловським обласною Радою народних депутатів у березні 2010 року, а підтримали його поки тільки в Державній Думі Томської області.

Кому повем печаль мою?

Отже, якщо закон про куріння у під’їздах не існує навіть на папері, то можна вважати боротьбу з курцями на сходових клітинах заздалегідь програної? Ні, звичайно. Певні зусилля і юридична грамотність будуть необхідні, але справа того варта. Спиратися можна на такі документи:

 • Конституція РФ, ст. 41;
 • Житловий кодекс РФ (ст. 17, ст. 36);
 • Санпін 1.2.2353-08;
 • Кодекс про адміністративні правопорушення РФ (ст. 6, ст. 23, ст. 28);
 • Федеральний закон від 30.03.1999 № 52 – ФЗ «ПРО санітарно-епідеміологічне благополуччя населення (ст. 8, ст. 50);
 • Федеральний закон від 02.05.2006 № 59-ФЗ «ПРО порядок розгляду звернень громадян Російської Федерації»;
 • Типове положення про територіальному органі Федеральної служби з нагляду в сфері захисту прав споживачів і благополуччя людини, від 24 квітня 2006 р. N308 (п. 3, п. 8);
 • З письмовими заявами і скаргами на підставі зазначених нормативних актів, звертатися: територіальне управління Федеральної служби з нагляду в сфері захисту прав споживачів і благополуччя людини (Росспоживнагляд);
 • у міліцію із заявою про адміністративне правопорушення і порушення справи (за статтями КоАП РФ);
 • ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

  Тоді качайте план відмови від куріння.

  З його допомогою кинути буде набагато простіше.

  Законодавство про куріння
  Куріння в під’їзді
  Закон про куріння у громадських місцях
  Матеріали по темі


  • Держдума визначить, де не можна палити

   13.07.2008

  • Закони про куріння в різних країнах

   16.10.2010

  • Закон про куріння у громадських місцях

   10.09.2016

  • Куріння в під’їзді

   05.04.2011

  • Куріння в житлових приміщеннях

   03.11.2011

  • Куріння на роботі – привід для звільнення

   28.11.2011