Заборона на куріння в певних місцях — одна з вимог рамкової конвенції Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) із боротьби проти тютюну. Підписавши цю конвенцію в 2008 році, Росія автоматично підтвердила свою згоду з заходами, викладеними та передбаченими в рамках цієї конвенції, які повинні вживати держави-учасники.

Обговорення на форумі

Закон в дії

У Росії Федеральний Закон «Про обмеження куріння тютюну» був прийнятий, схвалений у 2001 році, а потім поетапного вступив в дію протягом 2002-2003 років, ставши одним з перших законодавчих актів, що регулюють правові основи обмеження тютюнопаління.

Зміст Закону

Цей закон визначає не тільки правові обґрунтування заборони на куріння в громадських місцях, але і містить закріплені у тексті Закону норми вмісту деяких речовин. Законом також чітко визначено, які дії належать до тютюнопаління. Це, зокрема, «вироби для куріння, кальяни, жування або нюхання, упаковані в споживчу тару, у тому числі сигарети з фільтром, сигарети без фільтру, цигарки, сигари, сигарили, тютюн люльковий тютюн курильний, махорка—крупка курильна».

Важлива деталь Закону — вимога до змісту попереджувальних написів на упаковках, а також особливості їх нанесення. Продумані також заходи по пропаганді здорового способу життя та заходи з обмеження куріння тютюну.

Але найважливішою і, відповідно, найбільш обговорюваною частиною Закону — стали викладені в ньому заходи по обмеженню куріння в громадських місцях. Ось, що говориться безпосередньо в тексті Закону:

«Заборона куріння на робочих місцях, у міському, приміському транспорті та на повітряному транспорті, у закритих спортивних спорудах, організаціях охорони здоров’я, освітніх організаціях та організаціях культури, приміщеннях, займаних органами державної влади 1. З метою зниження шкідливого впливу тютюнового диму забороняється куріння тютюну на робочих місцях, у міському та приміському транспорті, на повітряному транспорті при тривалості польоту менше трьох годин, у закритих спортивних спорудах, організаціях охорони здоров’я, освітніх організаціях та організаціях культури, приміщеннях, займаних органами державної влади, за винятком куріння в спеціально відведених місцях для куріння тютюну. 2. На роботодавця покладається обов’язок щодо оснащення спеціально відведених місць для куріння тютюну».

Закони проти куріння в інших країнах

Треба сказати, що подібні закони прийняті і працюють у багатьох країнах. Є країни, де закони про куріння в громадських місцях прийняті повсюдно і однакові для всіх регіонів, а в окремих державах закони і відповідальність за їх невиконання відрізняються від регіону до регіону. Тим не менш, суворість заходів по цим законам очевидна, і вельми серйозно контролюється виконання і оперативність реакції на порушення.

У російського Закону є особливість, яка відрізняє його від подібних Законів, прийнятих в інших країнах. Стосується вона відповідальності за недотримання вимог Закону. Формулювання цієї частини така:

— «порушення положень даної статті тягне за собою притягнення до адміністративної відповідальності згідно із законодавством».

Далі з тексту Закону не цілком ясно, кого ж чекає покарання. Але на сьогоднішній момент покарань самих курців не спостерігається, а роботодавці мають можливість піти від відповідальності завдяки недосконалості самого закону і лазівкам в Кодексі про адміністративні правопорушення. Однак досвід інших країн показує, що ефективні не стільки заборонні і адміністративні заходи, скільки заходи, що передбачають жорстку відповідальність за порушення аналогічних законів.

Розглянемо для прикладу кілька країн.

Країна Де заборонено куріння Міра покарання Обсяг відповідальності
Росія Робочі місця, транспорт, спортивно—культурні заклади, органи держ. влади. Адміністративна відповідальність несе власник приміщення 7-10 євро
Казахстан Всюди, крім квартир і будинків курців. Адміністративна. Відповідальність на власника приміщення і курильщике. 60 — 360 євро
Німеччина Громадські місця, на вокзалах, в громадському транспорті Адміністративна. Відповідальність на власника приміщення і курильщике. 15-1000 євро
ОАЕ Робочі місця, транспорт, спортивно—культурні заклади, органи держ. влади, храми, на території приватної власності в присутності дітей до 12 років Кримінальна. Штраф + тюремне ув’язнення 180 тисяч євро
Ізраїль Робочі місця, транспорт, спортивно—культурні установи, органи держвлади Адміністративна. Відповідальність на власника приміщення і курильщике. 30 — 50 євро

Простий аналіз показує, наскільки лояльні російські закони до курців. Створюється враження, що, незважаючи на всю грізність» указів і об’ємність заходів, викладених у антитютюновий закон і постановах, в російському суспільстві до куріння відносяться як до звичкою, має відношення тільки до самого курця. Російські заходи проти курців явно недостатні і м’які, особливо з урахуванням того, що в країні взяла твердий курс на зменшення обсягів куріння. Причому ці заходи мають стосуватися і курців, і тих, хто допускає паління на своїй (або орендованої) території.

Концепція проти тютюнопаління: боротьба триває

Певні надії пов’язані з оприлюдненою 1 жовтня «Концепція здійснення державної політики протидії споживання тютюну на 2010-2015 роки». В цей Концепції держава чітко прописав всі заходи, які будуть прийняті ним в цілях зниження споживання тютюну і тютюнових виробів в Російській федерації. Всі положення цієї Концепції прописані у відповідності з MPOWER — абревіатурою, яка включає запропоновані ВООЗ заходи щодо зниження куріння в країнах. За цими літерами ховаються такі заходи, як:

 • Monitor — моніторинг рівня споживання тютюну в країні, і, за результатами моніторингу, створення особливої стратегії щодо запобігання і зниження тютюнокуріння;
 • Protect — заборона куріння у громадських та робочих місцях з метою зменшення пасивного куріння, а також для того, щоб не викликати бажання закурити у дітей та підлітків;
 • Offer — можлива допомога в боротьбі проти куріння;
 • Warn — активна робота по поширенню знань про небезпеку тютюну;
 • Enforce — категорична заборона на рекламу тютюнових будь-якого типу на будь-яких носіях, заборона явного або прихованого стимулювання продажу. Заборона на спонсорство з боку виробників тютюнових виробів та тютюнових марок.
 • Raise — максимальне підвищення податків на тютюнові вироби.

Відповідає ця концепція також положень, обов’язкових для країн, що підписали Рамкову конвенцію ВООЗ по боротьбі проти тютюну. Таким чином, Росія включилася у міжнародну боротьбу з курінням, і хочеться вірити, що скоординовані міжнародні зусилля зможуть допомогти протистояти всім небезпекам, які несе куріння як для суспільства в цілому, так і для кожної людини, незалежно від того, чи палить він або змушений бути пасивним курцем.

12 лютого 2013 року держдума прийняла антитютюновий закон у третьому читанні. Нижня палата вже проголосувала, у верхній палаті закон включений в порядок денний засідань на 20 лютого. За словами спікера, закон проголосують одноголосно. Детальніше на lenta.ru. Обговорити це питання, а так-же концепцію проти споживання тютюну можна на форумі сайту. Закон вступає в силу з 1 червня 2013 року.

Вичавка їх закону «Про охорону здоров’я громадян від впливу навколишнього тютюнового диму та наслідків споживання тютюну». Рекомендовано до прочитання. Розписано все до дрібниць.

Підвищення ціна на сигарети, можна обговорити у відповідній темі. Поки що голоси розділилися, половина, половині все одно 🙂

ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

Тоді качайте план відмови від куріння.

З його допомогою кинути буде набагато простіше.

Закон про куріння у громадських місцях
Законодавство про куріння
Матеріали по темі


 • Держдума визначить, де не можна палити

  13.07.2008

 • Закони про куріння в різних країнах

  16.10.2010

 • Закон про куріння у під’їздах

  05.04.2011

 • Куріння в під’їзді

  05.04.2011

 • Куріння в житлових приміщеннях

  03.11.2011

 • Куріння на роботі – привід для звільнення

  28.11.2011