Спробувавши закурити сигарету один раз, просто з цікавості, або за компанію, ми мимоволі стаємо рабами цієї шкідливої звички на довгі роки. Ваш покірний слуга познайомився з сигаретами в чотирнадцять років і майже на двадцять три роки потрапив в тютюново-нікотинову залежність від них.

Шкода від куріння тютюну очевидний. Страждають в першу чергу легені та серцево-судинна система, потім зуби, ротова порожнина і шкіра обличчя любителя сигарет. Сюди можна додати неприємний запах з рота, що асоціюється з запахом наповненою недопалками попільнички, прокурену одяг і неприязнь оточуючих людей. У кращих сім’ях піддається серйозній небезпеці здоров’я дітей.

На своєму прикладі можу сказати, що в юному віці, коли я активно займався спортом і плавав по три рази в день, обсяг моїх легенів становив приблизно шість з половиною літрів. Через двадцять років активного куріння я ледве видихав в спірометр всього лише три літри повітря. Наочніше просто не буває. Заробивши задишку і зайву вагу (а вага мій був більше ста дванадцяти кілограмів), я насилу підіймався сходами навіть на третій поверх. Так далі тривати не могло, моє здоров’я потихеньку приходило в занепад, і треба було щось робити.

Про те, як відбулося моє розставання з сигаретами, я розповім Вам трохи пізніше. А зараз, будучи керівником клініки «Стоматологія Пальміра», я хочу детальніше зупинитися на стоматологічних аспектах шкоди куріння тому, що курці ризикують втратити свої зуби і красиву посмішку набагато раніше своїх однолітків.

Стоматологи нашої клініки щодня стикаються з курцями пацієнтами, що мають проблеми з гігієною порожнини рота і, як наслідок, витікаючими звідси захворюваннями зубів, ясен і тканин пародонту.

Всі стоматологічні проблеми, які виникають у курців і є ланками одного ланцюга, можна розділити на кілька категорій.

По-перше, у любителів тютюнового диму утворюється некрасивий стійкий жовто-коричневий наліт на зубах, так званий «наліт курця», що складається з канцерогенних смол, який провокує посилене утворення зубного каменю.

По-друге, з-за високої температури тютюнового диму порушується нормальне кровопостачання ясен, що в результаті призводить до склерозування судин, усихання і спаду (рецесії) тканин ясен, оголення шийок зубів. В окремих випадках відбувається запалення ясен, починається гінгівіт, перехідний надалі, якщо не вживати заходів, в пародонтит.

По-третє, якщо своєчасно не чистити зуби, не усувати «наліт курця» і не лікувати захворювання ясен, то з часом тканини пародонту слабшають настільки, що зуби стають рухомими і починають просто випадати. Куріння лише посилює цей процес, зводячи нанівець усі зусилля щодо лікування пародонтиту. Науково доведено, що до старості курці мають у два рази менше рідних зубів, ніж некурящі.

По-четверте, при будь-якому стоматологічному втручанні у курців можливі ускладнення. Особливо це стосується видалення зубів, імплантації зубів, складних хірургічних операцій у порожнині рота та реабілітації пацієнтів у післяопераційному періоді. Іншими словами – процес загоєння порожнини рота йде набагато важче і повільніше, що підтверджує багаторічний досвід нашого хірурга-стоматолога.

По-п’яте, продукти згоряння тютюнового диму є канцерогенами, а це прямий шлях до раку губ, язика і слизової оболонки порожнини рота. Основними пацієнтами онкологічних диспансерів як раз є любителі тютюнового диму.

Але всі ці поради та попередження найчастіше нами просто ігноруються або відносяться до розряду другорядних. Адже коли ми молоді і повні сил, то думаємо: «якщо щось і станеться, то це буде не зі мною, або, що я в будь-який момент зможу кинути палити», і дуже легковажно ставимося до згубної звички. З цього приводу можу навести приклад із життя, коли молодій людині в супермаркеті продали пачку сигарет, з написом: «Куріння викликає імпотенцію», то він цілком серйозно попросив касира поміняти її на іншу, з написом «Куріння призводить до раку легенів». Це не смішно, це дуже сумно. Хоча, як Ви розумієте, суть проблеми одна і та ж, як і вміст цих пачок сигарет. Але надія на поліпшення ситуації все ж таки є.

Останнім часом радує те, що у багатьох західних країнах куріння перестало бути модною звичкою. Навпаки, в країнах розвиненого капіталізму зараз дуже модно вести здоровий спосіб життя, займатися спортом, мати здорові зуби, білосніжну посмішку і не курити!

Я раджу всім курцям постаратися кинути цю шкідливу звичку. Або хоча б зробити першу спробу на шляху до цього непростого рішення. Як це зробити?

Ваш покірний слуга намагався кинути палити разів шість або сім, точно вже і не пам’ятаю, але всі спроби закінчувалися невдачею. Через тиждень утримання тяга до тютюнового серпанок вже переростала в нав’язливу ідею і повністю перемагала мою сумнівається силу волі. І, як колись, затяжка за затяжкою, стрімко зростала кількість викурених протягом дня сигарет.

У 2003 році я «задимів» по-чорному, це був, так званий, «пік» у моєму стаж курця. У серпні цього року ми відкривали стоматологічний кабінет, робочий ритм був дуже напруженим, а нерви на межі – запустити нову справу з нуля було досить непросто. Викуривши одну сигарету, я відразу прикурював іншу, і так на протязі всього дня. Під вечір в сміттєвому кошику валялося три порожні пачки з-під сигарет. Так, так – три пачки в день, або два блоки в тиждень, такою була в той час моя ненормальна «норма» споживання нікотину. До кінця року я став задихатися і покриватися потом від найменшого фізичного навантаження. Але відмовитися від куріння все ще ніяк не наважувався.

Допоміг випадок. Як кажуть, не було б щастя, та нещастя допомогло. 13 січня 2004 року, якраз на старий Новий рік, я дуже серйозно захворів. Температура була під сорок, збити її нічим не вдавалося, а до ночі почався важкий, минаючий кашель з кривавої мокротою. Вранці, все ж температура трохи спала, але дихати було дуже важко – сильно боліла грудна клітка і область живота. Я хапав ротом повітря, як риба, викинута на берег і не міг зробити нормальний повноцінний вдих. Рука за звичкою потягнулася до сигарети, але вона, як кажуть, просто «не пішла». Навіть не вийшло зробити маленьку затяжку, відразу починався противний роздирає кашель.

І тоді я сказав собі – або зараз, або ніколи. Я повинен кинути палити і все! Щоб підкріпити тимчасову фізичну неможливість пускати дим, я придумав собі ключову фразу (психологи називають це «якорем»): «Якщо я закурю, то… (трапиться щось неприємне)». Точні слова я, з Вашого дозволу, наводити не буду, тому що цей «якір» на протязі всіх останніх шести років успішно працює. Та й у кожного повинен бути свій, особистий «якір». Курити я кинув. В пам’ять про той день у моєму кабінеті досі лежить червона пачка з недокуренными сигаретами.

Що я відчував у перший час після відмови від сигарет?

Під час хвороби палити взагалі не хотілося тому, що я не міг вдихнути дим з-за кашлю. Після одужання тяга подиміти потихеньку прокинулася і мені довелося прийняти неоднозначне рішення виїхати (без сигарет) на кілька днів міста. Десять зимових днів у санаторії-профілакторії під Харковом пролетіли дуже швидко. Чисте повітря в сосновому бору, інгаляційні процедури і сольові ванни допомогли відновити нормальне дихання і заспокоїти нервову систему. Але головну роль у відмові від сигарет, все ж, зіграла моя ключова фраза-якір. Як тільки бажання закурити ставало нестерпним, я подумки промовляв секретні слова, і відразу ставало значно легше. Повністю тяга до сигарет зникла десь через п’ять або шість місяців, але відкашлювався я ще потім дуже тривалий час.

Вже минуло шість років, а я не курю. Мені вдалося перемогти цю багаторічну, майже наркотичну залежність від тютюну.

Зараз я намагаюся вести здоровий спосіб життя, раз на тиждень тренуюся в басейні своєї молодості – «Акварена», пропливаю за сорок хвилин 2100 метрів і, всупереч міфам, схуд на сімнадцять кілограмів. Що ще додати до цього? Об’єм легенів відновився до п’яти з половиною літрів і на дванадцятий поверх я забігаю, майже не захекавшись. Якість життя стало набагато краще, я можу дихати на повні груди і відчуваю себе знову молодим.

Все вище сказане не казка і не фантазія, це реальні події, які відбулися в моєму житті за останній час. Треба весь час пам’ятати, що наше здоров’я знаходиться в наших руках, і воно необхідно тільки нам. Тому курити далі або кинути раз і назавжди цю шкідливу звичку вирішувати Вам і тільки Вам.

До наступних зустрічей. Ігор Зубков.

ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

Тоді качайте план відмови від куріння.

З його допомогою кинути буде набагато простіше.

Популярні матеріали


  • Настільна книга кидає палити

  • Календар кидає палити

  • План відмови від куріння