Коли стаж мого куріння перевищив 22 роки, а кількість викурених в день сигарет впритул наблизилося до 60-ти штук (майже три пачки в день) я замислилася. Але не про шкоду куріння (про це я завжди знала і на це мені, за великим рахунком, було начхати, як і більшості курців), а про те, що звичка палити перестала бути вже просто звичкою, а стала залежністю.

Причому серйозної залежністю: не покуривши 30 хвилин, я вже відчувала потребу в сигареті, якщо перерва в курінні досягав години, потреба ставала нав’язливою, якщо ж я не курила більше години – ні про що інше, крім як про необхідність покурити, просто думати не могла. Мені все було фіолетово, єдина потреба і єдина всеохоплююча думка в голові була: ТРЕБА ПОКУРИТИ! ПОРА ПОКУРИТИ! ТРЕБА ПОКУРИТИ! Тобто, звичка стала керувати моєю поведінкою! Сигарета диктувала розпорядок!

І ось, зрозумівши, що вже не я керую моєю поведінкою, а куріння, я подумала, що непогано було б якось цю звичку втихомирити. Щоб вона менше впливала на життя. Потрібно відзначити, що зовсім кидати курити я не хотіла, немає. Та й навіщо? Палити – добре. Тільки треба палити – менше. Це стало моєю метою.

Кинути палити можна. Легко!

Досвід знайомих, обмежують себе в кількості викурених сигарет, статті в інтернеті на цю тему, реклама різних пластирів і нікотинових жуйок привели до висновку, що обмежити кількість викурених сигарет реально, тобто не силуючи себе і не застосовуючи «силу волі» (що, власне, одне і те ж), я зможу тільки в одному випадку: якщо буду більше спати – бо не палю тільки тоді, коли сплю. Варіант, прямо скажемо, неприйнятний.

Всякі пластирі, жувальні гумки та інший арсенал засобів, які, згідно рекламі, повинні були допомогти зменшити кількість сигарет, я відкинула — ну не буду ними користуватися, не моє це, та й сильно сумніваюся в ефективності цього добра. Загалом, вирішивши, що найближчим часом проблему нікотинової залежності ніяк не вирішити, я вже заспокоїлася, як раптом! В якійсь газеті, читаючи статтю про ефективність методів кидання куріння, натрапила на опис книжки Алена Карра «Легкий спосіб кинути курити» і згадка, що нібито 90 відсотків прочитали цю книжку кидають палити одразу й назавжди. Не повірила. Але — чому б не спробувати, тим більше, що це не вимагає ні зусиль, ні грошей?

Скачав книжку з Інтернету, почала читати, не сподіваючись, зрозуміло, ні на який ефект – просто заради очищення совісті, типу, ось і це спробувала, але не допомогло. У процесі читання згадала, що колись , років п’ятнадцять тому, я це вже починала читати, і навіть пригадала, що саме близько п’ятнадцяти років тому хтось з моїх знайомих підсовував мені цю книжонку в паперовому варіанті з обіцянкою, що я кину курити після її прочитання. Тоді, п’ятнадцять років тому, я подужала 20 сторінок цієї книжки і благополучно закинула її, успішно продовжуючи палити.

Згадавши цей факт, і запаливши чергову сигарету, я, тим не менш, продовжила читання. Закинути книжку куди подалі не хотілося, тим більше, що автор писав: «не кидайте курити, читаючи цю книгу. Спокійно продовжуйте палити, ви можете палити, навіть читаючи ці рядки…». Спокійно покурюючи, спокійно почитуючи книжку протягом трьох-чотирьох днів, ще не дійшовши кількох сторінок до її завершення, я раптом зрозуміла, що не хочу і не буду більше курити! І не стала! Всі!

Сигарети більше не були мені потрібні! Ніякої сили волі не знадобилося! Я просто перестала палити!!! Ніколи б не подумала, що це так просто! Ніколи б не повірила, що я, — яка все свідоме життя курила, не виходила з дому, не перевіривши наявність запасу цигарок, запальнички, я, яка могла встати посеред дороги, дістати сигарету і закурити – тому що більше немає сил терпіти, яка викурювала майже по три пачки в день – зможу легко, просто, без зусиль, швидко, В ОДИН МОМЕНТ, припинити палити!!!

Ніякого бажання палити не було.

Курці поруч не викликали бажання закурити. Курці знайомі продовжували палити поруч зі мною – мені не хотілося! Я могла піти «покурити» зі старими знайомими в курилку – і ми спокійно розмовляли, вони – куря, я – ні. Весь світ може палити навколо мене – мені все одно, я не хочу курити! Так, так, так, так і є! І, думаю, це єдино відповідний мені спосіб – перестати палити зовсім. Думаю, що, намагаючись обмежувати кількість щоденно викурених сигарет, я б нічого не домоглася – немає в мене сили волі!

Минуло три роки. Я не курю. І зовсім не хочеться. Але! Є свої «АЛЕ», є нюанси, є моменти та наслідки, про яких ніхто не попереджає курців, які вирішили кинути палити. Не все так гладко. Далеко не все. І зовсім не гладко. І якби я заздалегідь знала, що буде після того, як я легко, просто і без зусиль кину палити – я б подумала.

Можливо, я б дуже сильно подумала: кидати палити, чи все-таки продовжувати, намагаючись обмежувати кількість выкуриваемого. Тільки зараз, через три роки після розриву з нікотиновою залежністю, мені зрідка (ЗРІДКА!) трапляються статті, замітки, попередження про наслідки відмови від куріння – про негативні наслідки.

Лікарі та інші пропагандисти «здорового способу життя» можуть скільки завгодно твердити про шкоду куріння і необхідності кидати курити – я твердо знаю, що є наслідки відмови від куріння, про які обов’язково треба знати кращим! Спробую, в міру своїх сил, на основі свого особистого, реально пережитого, досвіду, про ці наслідки розповісти. З людинолюбства: -) А може, із заздрості до тих, хто вирішив продовжувати палити, незважаючи ні на що???: -)

Кинула палити. Що хорошого?

Спочатку про тих «позитивних» наслідки відмови від куріння, які я дійсно отримала, і які, безумовно, є:

 • Зранку в роті все в порядку! Немає відчуття несвіжості, бажання негайно почистити зуби – рот так само свіжий, як і ввечері, після чищення зубів. Ну і, звичайно, на зубах практично не утворюється наліт курця» (що б хто не говорив про те, що цей самий «наліт курця» викликається не тільки сигаретами, але і кавою, чаєм і т. п., якщо перестаєш палити по 2-3 пачки сигарет в день, то і нальоту значно менше!).
 • Одяг більше не пахне тютюном, та й повітря в приміщенні, де більше не курять, безумовно, стає свіже.
 • Подорожчання сигарет, міркування чиновників і депутатів про необхідність повної заборони куріння в громадських місцях, роздуми про те, як і де палити в майбутньому тривалому перельоті – всі ці теми мене більше зовсім не интерсуют.
 • Мабуть, це і все… Решта «позитивні наслідки» виявилися (в моєму випадку) міфом.

  Міфи.

  Наприклад: кажуть, що кинули палити загострюється нюх. У мене не загострилося – як було раніше гострим, так і залишилося гострим. Щоправда, з’явився нюанс: багато запахи, які я і раніше відчувала, але відчувала як нейтральні, після відмови від куріння стали відчуватися як мерзенні. Наприклад: раніше, заходячи в офіси чи установи відразу після обіду, я по запаху могла сказати, що співробітники їли на обід: быстрозавариваемую локшину, або супчик, завариваемый окропом у склянці, або принесли з дому варені пельмені з пачки. Тепер так само чітко розрізняю ці запахи, але мене від них буквально нудить – запахи всяких «Дошираков», пельменів з пачки і приправ з кубиків на мене діють як блювотне. Так само не виношу запахи, що панують у рибних павільйонах – я і раніше їх чітко відчувала, але вони не викликали огиди.

  Ще один міф – що шкіра стане як-то краще. Нісенітниця повна. Правда, у мене і при курінні шкіра була хороша, без зморшок, лице біле, пружне тіло, зовні виглядала як курець, тим більше як завзята курець. Після відмови від куріння нічого не змінилося – яка шкіра була, така і є (з урахуванням природних вікових процесів, що відбулися за три роки, звичайно). Більш того, по своїм знайомим завзятим курцям, багатьом з яких років вже дай Бог скільки (добре за полтинник, а є і побільше), абсолютно впевнено з усією відповідальністю можу сказати: виглядають набагато краще своїх некурящих однолітків. Може бути, тому що жінки активні, з активною життєвою позицією, оптимістичні і т. п. загалом, зі свого досвіду роблю висновок однозначний: куріння (як і відмова від куріння) ніяк не впливає на жіночу красу. НІЯК! Хто б що про це не говорив.

  Черговий міф – що паління «садить» голос, нібито голос курця стає низьким і прокуреним. Фігня. Нічого подібного. Навіть докладно розписувати не буду – просто брехня, і все. І останній відомий мені міф – нібито куріння викликає схильність до простудних захворювань і нібито курці постійно застуджуються. Не знаю. Простуджуюся зараз не рідше і не частіше, ніж коли курила.

  Тепер про реальні негативні наслідки відмови від паління – на моєму особистому прикладі.

  Кинула палити. Що поганого?

  Перше і найочевидніше: куріння – не просто звичка, але звичка соціальна. Кинувши палити, я позбулася:

 • Можливості швидко і невимушено знайомитися і спілкуватися з самими різними людьми різних соціальних верств, посад, статі і віку. Виходячи в «місця для куріння», або на ганок до курцям, я легко і швидко зав’язала знайомства з різними людьми, з якими, не курячи, познайомитися було б складно, а то й неможливо в силу різних причин, в тому числі і такої простої причини, що, крім як «місце для куріння», нам і перетнутися більше ніде не довелося б.
 • Можливості «легально» влаштовувати «поважні» перерви в процесі роботи, домашніх справ, будь-якої діяльності, просто пішовши покурити. А адже такі маленькі перерви від справ, від людей, від колег, від неприємного відвідувача, в процесі прибирання будинку, після закінчення чергового етапу в якійсь діяльності, як з’ясувалося, дуже потрібні і навіть дуже корисні! Не курившие люди просто не підозрюють, що вони позбавлені! А кинули курити важкувато… Причому відповідної адекватної заміни таким невеликим перерывчикам «покурити» я так і не змогла знайти. Мабуть, заміни не існує.
 • Можливості переговорити наодинці з людиною, «вийшовши покурити» з ним (з нею) у відокремлене місце.
 • Можливості змінити обстановку, будучи десь в суспільстві, на святі, банкеті і т. п. В той час як палять веселою юрбою йдуть «на повітря» або в «курилку», покидаючи зал урочистості, міняючи обстановку, заводячи нові знайомства, розмовляючи в більш вузькому курящому колі на абстрактні теми, некурящі понуро продовжують сидіти весь вечір на одному і тому ж місці…
 • Це все були, як я їх називаю, «соціальні наслідки відмови від куріння. На фізіології майже не позначаються, хіба що опосередковано. І це – квіточки. Ягідки – це фізіологічні наслідки. Вони є. Я їх відчула і продовжую відчувати зараз, майже через три роки «палити» життя. І, напевно, буду продовжувати відчувати всю решту життя.

  Перше фізіологічне наслідок відмови від куріння: набір ваги. Куріння (і це науково доведений факт) прискорює обмін речовин (метаболізм). Є навіть таке спостереження: «секрет витонченості француженок – на сигарети і кава». Відповідно, відмова від куріння усуває фактор прискорення обміну речовин. У моєму випадку це 8 (вісім) кілограмів ваги, набраних в перші два місяці після відмови від куріння, і ще 2 (два) кілограми, набрані, незважаючи на самообмеження, протягом двох наступних років.

  Підсумок трьох років без сигарет: 10 кг зайвої ваги. І це при тому, що я не ненажера. Стежу за своїм харчовим раціоном і намагаюся не їсти жирного, мучного, багато ходжу пішки, стараюсь гуляти по годині-півтора-два при кожному зручному випадку. Попередження про набір зайвої ваги іноді зустрічається у статтях, що мотивують читачів кинути палити. Чомусь наводяться цифри від 5 до 6 зайвих кілограмів, і запевнення, що цей вагу легко скидається протягом року. Не знаю. Мій досвід і досвід тих моїх знайомих, які кинули палити, говорить про інше. Шість кілограмів не набрав ніхто. Мінімум – десять. Максимум – двадцять два кілограми. Ніхто (ніхто!) не скинув набраного.

  Знайома, яка набрала за три місяці десять кілограмів і так і не зуміла скинути їх, через півтора року знову закурила – не змогла змиритися з товстої фігурою. Закуривши, швидко схудла до колишніх розмірів. Інша, набрала після відмови від куріння двадцять два кілограми, за минулі з тих пір шість років не змогла скинути ні грама – так і ходить товста.

  У статтях про шкоду куріння пропонується, кинувши палити, з метою уникнути набору ваги ходити на фітнес, басейн, бігати підтюпцем і т. п. На мій погляд, людина, не займався спортом, не ходив у спортзал, як правило, не буде робити цього і після відмови від куріння або його спосіб життя не залишає часу на ці заняття, або достатнього бажання немає. Так що набрані кілограми, швидше за все, залишаться назавжди.

  (До речі, про те, що зайва вага є наслідком саме відмови від куріння і відповідного зниження метаболізму, а не якимись міфічними «заміщеннями порожнини рота» типу поїдання цукерок замість викурювання сигарет, свідчить реальний випадок. Один мій знайомий, який в молодості курив, а потім кинув, через 15 років не-куріння знову почав курити – в результаті за три місяці куріння скинув 18 кілограмів ваги).
  Отже, перший наслідок – зайва вага. Значний.

  Друге фізіологічне наслідок відмови від куріння: зниження настрою.

  Науково доведений факт: куріння покращує настрій. При курінні в крові збільшується рівень дофаміну, «гормону задоволення». Кинувши палити, людина цей фактор прибирає. Залишається – знижене (а якщо бути точною – постійно поганий) настрій, дратівливість, життя бачиться більшу частину часу в похмурих тонах. Що радять в статтях про шкоду куріння з цього приводу? Заповнювати недолік дофаміну, вживаючи в їжу банани, шоколад, цукерки, печиво. Враховуючи перший наслідок відмови від куріння у вигляді десятка-іншого набраних зайвих кілограмів, рада є більше бананів, цукерок і шоколаду, видається сумнівним.

  У підсумку маємо друге: погане настрій. Частіше, ніж до того, як кинула палити. Часто. Майже завжди.

  Третє фізіологічне наслідок відмови від куріння, стосується тільки жінок – ПМС.

  Можливо, у чоловіків спостерігається щось подібне у цій же сфері, але мені про це нічого не відомо, тому пишу тільки про своє, про дівочому: -) Що таке ПМС і як він виявляється, я не знала ніколи. Ну, тобто читала, що буває ПМС, спостерігала зміни настрою у подруг і колег, але щоб особисто на собі випробувати – такого не було ніколи.

  Тепер є. Вірніше, стало, через пару місяців після того, як кинула палити. Це навіть не ПМС, а ПМС-ИЩЕ! На тлі і без того зниженого настрою за певний час до настання відомого жіночого події розгортаються такі гормонально-емоційні бурі! Лють, гнів, ненависть, бажання скандалити, рвати, метати, а може бути, і наносити важкі каліцтва кому, за що попало – це щось! І це щось буває тепер ЩОМІСЯЦЯ! Загалом, третій наслідок: ПМС. Жах… жах-жах…

  Четверте фізіологічне наслідок відмови від куріння: головні болі.

  Докладно зупинятися не буду. Але факт: практично не знаючи, що таке «болить голова», через пару місяців після відмови від куріння я дізналася про це, причому дуже добре. Головні болі різної сили, спочатку дуже сильні, до червоності очей і похитування, різної інтенсивності і різної тривалості, стали практично моїми постійними супутниками. Ось вже майже три роки. Крім головних болів, я ще стала ВІДЧУВАТИ своє серце. Не можу сказати, що воно болить або щось в цьому роді, немає. Просто раніше я знала, що серце є, а після відмови від куріння не просто про це знаю – я його відчуваю.

  Ось, загалом-то, і все, що маю сказати з питання кинути палити.

  Типу висновки

  В інтернеті зустрічала різні думки з приводу відмови від куріння, описи різних випадків, включаючи навіть випадки інфарктів і інсультів, які наступали мало не на наступний день після повної відмови від куріння. Не знаю, наскільки ці реальні факти, не знайома з тими, хто про це пише, сама не спостерігала такого. Вважаю можливим описувати тільки те, що відбувалося і відбувається зі мною і з тими людьми, кого я добре знаю і можу реально спостерігати.

  Впевнена, що, маючи більш повну інформацію про наслідки відмови від куріння, а не тільки бравурні гасла, заклики Моз і страшилки типу «курити-здоров’ю шкодити», я б приймала рішення більш виважено.

  Можливо, враховуючи тривалий стаж куріння і велика кількість щоденно викурених сигарет, я воліла б все-таки спробувати обмежити кількість сигарет, а не кидати палити зовсім. Воліла б палити і залишатися стрункою, спокійною і щодо оптимістичною, ніж кинути курити і стати угодованої, нервової і стабільно поганому настрої.

  Факт: зараз ніколи і нікого не буду агітувати кинути палити, ні відмовляти кинути палити.

  Якщо мене запитують — намагаюся викласти факти, відчуті, що називається, «на своїй шкурі». Обов’язково попередивши, що це – мій досвід. Досвід виходу з куріння при більш ніж 22-річному стажі, при споживанні майже 3-х пачок сигарет в день, при рівні здоров’я – нормальному, навіть хороше.

  У будь-якого іншого людини досвід буде своїм, іншим. Можливо, абсолютно іншим. Комусь, можливо, допоможуть пластирі та нікотинові жуйки. Комусь, може бути, вдасться зусиллям волі і постійним додержанням себе зменшити кількість щоденно викурених сигарет, і для нього це буде оптимальним варіантом. Комусь, може бути, допоможе тільки книжка А. Карра. А хтось , може бути, взагалі кине сам – просто захоче кинути, і кине. Є такі, я знаю.

  Загалом, висновок один: палити або кинути, а якщо кинути, то як – кожен повинен вирішити сам. При всьому при цьому я не зарікаюся. Може бути, коли-небудь , почну курити знову.

  ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

  Тоді качайте план відмови від куріння.

  З його допомогою кинути буде набагато простіше.

  Жіноче куріння
  Паління та вага
  Матеріали по темі


  • Лист палить дівчині

   04.09.2016

  • Куріння в Європі

   04.07.2007

  • Випробовуване які кинули палити збільшення ваги в середньому призводить їх до ваги, подібної до того, що мають ніколи не курившие люди тієї ж статі і віку

   05.07.2007

  • Як кинути палити і не погладшати

   20.07.2007

  • Як кинути курити за допомогою дієти

   03.08.2007

  • re: Марії …”Хто що порадить…”

   17.02.2008