ПЕКЛО, або артеріальний тиск – це тиск крові в найбільш великих артеріях кровоносної системи людини. Неконтрольоване АТ може призвести до інсульту, ішемічної хвороби серця, інфаркту, серцевої недостатності, ниркової недостатності, а також ряду інших захворювань. Саме по собі високий кров’яний тиск називають «тихим вбивцею», а поєднання «куріння і артеріальний тиск» – смертельною комбінацією.

Не варто думати, що куріння викликає тільки захворювання дихальних шляхів і хвороби легенів, наприклад, рак, емфізему, туберкульоз, астму та інші. Вкрай негативно шкідлива звичка тютюнопаління позначається і на серцево-судинній системі, порушуючи роботу серця і судин і змінюючи нормальний рівень кров’яного тиску.

Що показують цифри артеріального тиску?

У медицині розрізняють два показники АТ – систолічний і діастолічний. Систолічний, тобто верхнє тиск є показником максимального скорочення серцевого м’яза, в той час як діастолічний тиск, тобто нижнє – це показник тиску в момент повного і максимального розслаблення серцевого м’яза.

АТ вимірюється в міліметрах ртутного стовпа, причому верхній показник є відображенням систолічного тиску, а нижній – діастолічного. Діагноз «гіпертонія», тобто високий кров’яний тиск встановлюється, якщо під час активної діяльності у людини фіксується верхнє тиск в районі 140 і більше мм рт.ст., а під час спокою воно становить 90 і більше мм рт.ст.. Підвищення тиску на кожні 10 мм рт.ст, в свою чергу, підвищує ризик розвитку серцево-судинних захворювань в середньому на 30%-40%.

Куріння підвищує або знижує тиск?

Медикам давно відомо про прямий зв’язок таких факторів як куріння і тиск. Погана новина для курців – тютюнопаління може стати причиною розвитку серцево-судинних захворювань, оскільки сигарети сприяють підвищенню артеріального тиску, почастішання пульсу і скорочення кисню в крові, необхідного для нормального функціонування людського організму.

Медикам також доводилося фіксувати випадки різкого зниження артеріального тиску після тютюнопаління, однак у цьому випадку мова йде не про закономірності, а про індивідуальні особливості організму. Тому відповідь на вище поставлене запитання однозначна: підвищення тиску після куріння – найбільш прогнозоване негативний наслідок цієї шкідливої звички.

Як саме куріння впливає на артеріальний тиск?

Яким же чином куріння викликає підвищення артеріального тиску? В процесі надходження нікотину в кров виникає звуження кровоносних судин, відбуваються спазми, внаслідок чого кров починає проходити по судинах з працею. У свою чергу, це викликає почастішання серцебиття і підвищення артеріального тиску.

Втім, збільшення ПЕКЛО не можна пояснити тільки звуженням і спазмами судин. В ту саму хвилину, як нікотин починає надходити в кров, відбувається сильний викид адреналіну, що також змушує серце битися швидше. З-за артерій, які пошкоджуються і закупорюються, відбувається затримка рідини. У свою чергу, це сприяє поступовому підвищенню рівня холестерину в крові, утворенню холестеринових «бляшок» і закупорці кровоносних судин.

Навіть одна викурена сигарета стимулює функції надниркових залоз, подразнює дихальні центри, частішає серцебиття, що в свою чергу призводить до підвищення артеріального тиску.

Тиск і сигарети – ймовірні ризики

Варто припустити, що одноразове підвищення тиску після куріння навряд чи здатне створювати небезпеку для вашого здоров’я. Якщо ж коливання артеріального тиску через куріння сигарет відбуваються постійно, починає розвиватися гіпертонічна хвороба. В результаті ви починаєте відчувати, що навіть незначне підвищення артеріального тиску.

Крім того, куріння і підвищення, внаслідок нього, артеріального тиску можуть призводити до виникнення інсультів, які утворюються в результаті звуження і закупорки судин. Судини з-за постійних коливань артеріального тиску стають менш гнучкими і еластичними і вже насилу виконують свою найголовнішу функцію – транспортування крові. Сама кров через постійні затримки рідини починає згущуватися, а її скупчення може викликати розрив або остаточну закупорку кровоносних судин, що і стає причиною інсульту.

Ішемічна хвороба і, як наслідок, інфаркт – не менш часті ускладнення, що зустрічаються при палінні і артеріальному тиску. Хвороби серця (тахікардія, екстрасистолія), проблеми з нирками і слабоумство подібні захворювання діагностуються на тлі підвищеного артеріального тиску і куріння.

Підвищення тиску з-за куріння, виникнення гіпертонії внаслідок постійного вживання нікотину, розвиток серцево—судинних захворювань – ці негативні наслідки цілком прогнозовані, якщо куріння увійшло у вас в звичку. Між тим, медики наголошують: кинути палити і, тим самим, мінімізувати ризик підвищення артеріального тиску, під силу кожному з нас. А адже саме це рішення дозволить вам продовжити своє життя, як мінімум, років на десять.

ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

Тоді качайте план відмови від куріння.

З його допомогою кинути буде набагато простіше.

Ішемічна хвороба
Інфаркт
Інсульт
Серце
Судини
Тиск
Матеріали по темі


 • Інсульт

  04.01.2008

 • Як я кинула палити при стажі 22 роки, і що з цього вийшло

  16.11.2017

 • Не паліть! Серця не губіть!

  29.11.2009

 • Вплив куріння на серце: в 15 років серце 50-річного

  03.12.2009

 • Які хвороби купує курець

  14.02.2010

 • Олександр Леонідович Кайдановскій

  28.08.2010