НІА «Нижній Новгород» публікує повний текст інтерв’ю голови комітету з соціальних питань Законодавчих зборів Нижегородської області, головного лікаря міської клінічної лікарні №12 В’ячеслава Лазарєва авторській програмі Романа Скуднякова «Без краватки» на ТК «Волга».

Біографія:

В’ячеслав Михайлович Лазарєв народився 22 січня 1953 року в місті Горький, в сім’ї робочої інтелігенції. Служив в армії, у повітряно-десантних військах, за час служби скоїв 56 стрибків з парашутом.

Після закінчення у 1980 р Горьковського медичного інституту за спеціальністю «лікувальна справа», за 8 років пройшов шлях від лікаря-ординатора до завідувача хірургічного відділення міської клінічної лікарні № 12. З 2003 року – головний лікар лікарні, кандидат медичних наук. Щоб осягнути всі тонкощі адміністрування, у 2005 році закінчив Волго-Вятську академію держслужби, за спеціальністю «державне та муніципальне напрям»
З 2002 року – депутат Законодавчих зборів Нижегородської області, голова комітету з соціальних питань, член фракції «Єдина Росія».

У 2005 році став Лауреатом премії міста Нижнього Новгорода» за впровадження нових технологій в хірургії.

Має двох дітей, виховує онуку. Захоплюється розведенням домашніх квітів, збиранням грибів.

Переконаний, що бути у відповіді за життя – означає відгукуватися за першим покликом на чужий біль.

— Сьогодні у нас в гостях людина, яка, не дивлячись на посади та звання, більше всього на світі любить вирощувати квіти і збирати гриби. У нас у студії голова комітету Законодавчих зборів Нижегородської області з соціальних питань, головний лікар лікарні №12 В’ячеслав Лазарєв.

Я бачу, що у вас вишуканий краватку. Ви любите краватки?

— Так. Мені дуже подобаються красиві краватки. Це навіть можна назвати моїм хобі. Спочатку з’явився один, другий, третій. А потім зібралася досить велика колекція краваток, зараз їх більше 60. У мене є улюблені краватки, є офіційні і більше вільного стилю. Краватка зав’язую сам, навчився цього зі шкільної лави.

— Чоловікам не варто захоплюватися жіночими професіями. Знаю, що Вадим Булавінов вишиває хрестиком. Є чоловіки, які люблять пекти млинці. У вас є подібні захоплення?

— Звичайно, є. У дитинстві в початковій школі, коли це було пов’язано з уроками праці, я шив хрестиком. І хлопчики і дівчатка вишивали хрестиком. Залишився в пам’яті такий момент, що за одну з своїх робіт я зайняв перше місце в конкурсі з вишивання. У ті далекі роки мені це було цікаво.

— Відкрийте секрет. Я знаю, що ваша пристрасть – це домашні квіти. Звідки з’явилася така любов?

— Це сталося випадково. Одного разу я був в оранжереї заводу «Червоне Сормово», прийшов туди просто за букетом квітів, і побачив дивовижну рослину. Це був кактус, який виріс у цій оранжереї висотою до 6-6,5 метрів, він був многоветвистым, з великою кількістю гілок. Найдивовижніше, що він цвіте один раз на рік. Подивитися на це унікальне видовище збирається величезна кількість людей. І там мені подарували невелику гілку, яку я почав вирощувати. Зараз з цієї гілки виріс досить великий кактус-заввишки більше метра. З цього кактуса і почалася любов до квітів. Я не колекціоную якийсь один вид. У мене є і квітучі кактуси, і просто у вигляді красивих дерев квіти.

— А хто доглядає за квітами?

— Це моя любов і я нікого до них не підпускають.

— А під час відпустки?

— Ну, звичайно, цей період дуже зворушливий, коли вже доводиться просити старшу дочку поливати квіти під час нашого від’їзду.

— Який секрет успішного вирощування квітів? Може, треба удобрювати якось по-особливому?

— Ніякого секрету немає. Це просто любов. Треба вміти розмовляти з квітами. Вони люблять, коли з ними спілкуються і тому краще ростуть. Вони відповідають тобі тією ж любов’ю. Квіти — як діти.

— Зараз молодь воліє віртуальні захоплення, ігри. Яка у вас у дитинстві була улюблена гра?

— Сьогодні молодь більш «просунута». У нас не було такої можливості. Ми грали у вуличні рухливі ігри. Це «чижик», ” лапта і містечка. Ми самі собі майстрували знаряддя, якими грали. Це був і настільний теніс. З звичайною ДСП ми робили собі столи. Грали досить успішно, аж до шкільних змагань доходило.

— Часто діти йдуть по стопах своїх батьків. Чому ви вирішили стати лікарем?

— У мене батьки не мали ніякого відношення до медицини. А ось моє покоління, покоління моїх дітей – вже «зачепило». З мене, дружини, дітей, з’явилася велика родина, яка має відношення до медицини, лікарі абсолютно різних спеціальностей. Що спонукало стати лікарем? Любов до цієї професії, любов до людей і бажання допомогти їм. До речі, я не відразу поступив в медичний інститут.

— Ви не тільки лікар, але і чиновник. Наскільки сильно згодом черствіє серце лікаря у кріслі чиновника?

— Серце не може черствіти. У мене за плечима чималий досвід лікаря-хірурга, завідувача хірургічним відділенням. Коли ти несеш особисту відповідальність за життя хворого, викладаєшся і сам, і свою душу, свої знання та вміння. Якщо чиновник зріс з практичної охорони здоров’я, його серце не може зачерствіти.

— Ви здійснили 56 стрибків з парашутом. Вам у житті не вистачає адреналіну?

— Я служив у лавах Радянської армії, і це була необхідність.

— З тих пір не стрибали?

— Після армії не стрибав. Просто змінився стиль життя. Ті 56 стрибків дуже добре запам’яталися. Ми стрибали не тільки вдень, але і вночі. І того адреналіну, який я отримав, його поки достатньо.

— Ви вишиваєте хрестиком, вирощуєте квіти. А хто готує їжу?

— У готуванні я віддаю перевагу дружині. Вона робить це із задоволенням. На свята, сімейні вечері ми намагаємося допомагати один одному, і все робимо разом.

— Що робить вас щасливим?

— Щастя – це коли ти з радістю йдеш на роботу і з радістю повертаєшся додому. Коли вдома тебе чекає вдома кохана дружина і донька – заради цього ми живемо. Щастя – це коли ти з радістю робиш свою справу.

— В центрі уваги нижньогородців — здоров’я. Чому у всьому цивілізованому світі тривалість життя зростає, а в Росії падає? У чому причина?

— Є багато факторів, які впливають на низьку тривалість життя.

— Якість медицини відноситься до цих чинників?

— Це теж фактор, який знижує рівень життя росіян. Але більший фактор – це безладне відношення до свого здоров’я. У нас велика кількість людей, що мають шкідливі звички: вживають алкоголь, наркотики. Російська людина сам себе губить. Я погоджуся, що охорона здоров’я де-то не допрацьовував. Перебудовні часи і перехідний період досить серйозно похитнули систему охорони здоров’я. Були і брак медикаментів, і відсутність шприців, і погане харчування в лікувальних закладах. Для Росії характерно, що вона постійно переживає якісь потрясіння: революції, війни, перебудови. Безумовно, це не на благо здоров’ю людини: знижується народжуваність, падає рівень життя. Це своєрідна сторона Росії зі своїми традиціями. Зараз все змінюється в кращу сторону.

— Деякі експерти дуже критикують стандарти лікування, які існують в Російській Федерації. Наприклад, вважають, що не можна вживати но-шпу, яка використовується тільки в країнах Східної Європи. Наскільки обґрунтовані ці претензії до стандартів лікування?

— В даній ситуації є певні проблеми. На жаль, стандарти лікування в Нижньогородській області та стандарти лікування в Російській Федерації відрізняються. Десь краще, десь гірше. Враховуючи те, що стандарти приймалися досить давно і їх ніхто не змінював. В уряді Нижегородської області зараз триває розробка нових стандартів, які значно поліпшать стан охорони здоров’я області. Чим чудовий російський доктор — він глибинно підходить до проблем хворого. Це не завжди робить той чи інший західний фахівець. У нас система охорони здоров’я змушує доктора думати. Коли наші фахівці виїжджають за кордон і показують філігранні свої знання, філігранну техніку, це там вітається, тому що ми добре це робимо. Серед таких людей досить багато нижньогородців. Ми не тільки навчилися добре думати, але і творити.

Говорячи про препарати, які поки що використовуються на нашому фармацевтичному ринку, вони певною мірою залежать від бідності, від організації роботи ринку. А но-шпа в будь-якому випадку допомагає. У європейських країнах використовується та ж но-шпа, тільки вона по-іншому називається і більш ефективна. Але це не говорить, що це поганий препарат, просто він застаріває.

— У кожного з нас є свої помилки. Лікарі теж роблять помилки. Необхідно вводити кримінальну відповідальність за лікарські помилки?

— На жаль, робляться помилки. Мені завжди дуже боляче, коли вони відбуваються серед медичних працівників. У нас є закон, який передбачає кримінальну відповідальність за не надання медичної допомоги при виконанні службових обов’язків. Помилки лікарів обходяться гірко і сумно. Це говорить про те, що охороні здоров’я потрібна допомога: підготовка кадрів, закупівля сучасного обладнання, створення умов для спокійної і нормальної роботи доктора.

— Питання жительки Кстовского району: «В місто до лікаря не доїхати. Раніше селу приділяли якусь увагу. А сьогодні зовсім закинули. Лікарів бачимо тільки по телевізору».

— На превеликий жаль, це в Нижегородської області є. Не всі райони укомплектовані медичними кадрами. Зараз разом з партією «Єдина Росія» ми опрацьовуємо варіанти, як надати висококваліфіковану медичну допомогу населенню в районах. Плануємо, щоб фахівці міста, медакадемії, військового медичного інституту формувалися бригади, які будуть виїжджати у віддалені села, населені пункти Нижегородської області. Це будуть фахівці, яких потребують. Ми розповсюдимо таку практику на досить тривалий період часу. Справа в тому, що клініки Нижнього Новгорода готові приймати сільського жителя. Просто не кожен може доїхати до міста.

— Наскільки це буде масштабний проект? Скільки буде задіяно лікарів і коли стартує проект?

— Проект торкнеться всіх районів Нижегородської області. Ми плануємо починати цю роботу з серпня місяця. Нам потрібно підготувати і фахівців, і техніку, і транспорт. Зараз розглядаються варіанти спеціалізованих медичних комплексів. Вони професійні. Ці комплекси закуповують і інші регіони, в тому числі і республіки ближнього зарубіжжя.

— Питання від читача «Аіф»: «Чому нам, курцям, забороняють палити? Я вважаю, що порушуються мої права, як громадянина».

— Відповім як представник влади. Він правильно вважає, що порушуються його права як громадянина. Але він не враховує іншого — він курить в присутності тих, хто не переносять запах тютюну. Свобода обмежується кінчиком носа. Чому він свідомо порушує спокій інших громадян? Я не курю. З точки зору лікаря, можу сказати, що Росія стає країною з досить великою кількістю курців громадян. Безумовно, є зв’язок між тим, що людина курить і тими хворобами, які придбаває. За даними Всесвітньої асоціації охорони здоров’я, у нас у всьому світі щорічно вмирають п’ять мільйонів чоловік. Ці цифри говорять про багато що. Про це варто задуматися людям, які беруться за сигарету. Куріння стимулює захворювання. Це і серцево-судинні, легеневі, захворювання травлення. У нас в країні існує ненав’язлива пропаганда куріння. Збільшується кількість курців дітей, підлітків. Ситуацію треба міняти. Зараз розгортаються великі акції про шкоду куріння тютюнових виробів, пропаганда здорового способу життя. Приємно, що у всіх цих акціях беруть активну участь медичні працівники.

— За даними соціологів, в Росії палять до 70% лікарів, а в США – 2-3%.

— У США на вирішення цієї проблеми відіграли ті закони, які приймалися на рівні держави і на рівні суб’єктів. І у нас є закони про заборону куріння, але вони не діють. Куріння лікарів – це погано.

— Я знаю, що ви робили в медінститут і перший раз не набрали потрібну кількість балів, в результаті надійшли на фізико-математичний факультет ННДУ. Потім ви запізнилися з надходженням в Ленінградське військове училище. Доля вас захищала від лікарської діяльності. Ви забобонний?

— Моя завзятість, з яким я йшов, виявилося сильнішим. Я шалено щасливий, що досяг поставленої мети. І все-таки після закінчення служби в лавах радянської армії я поступив в медичний інститут. Якщо ти ставиш перед собою мету, треба рухатися вперед, а не стояти на місці.

ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

Тоді качайте план відмови від куріння.

З його допомогою кинути буде набагато простіше.

Популярні матеріали


  • Настільна книга кидає палити

  • Календар кидає палити

  • План відмови від куріння