Напевно, однозначно ефективного і діючого методу переконати кинути палити не з’явиться ніколи. У всякому разі, поки по здоров’ю не «жахне», багато хто навіть не замислюються, звідки цей удар взявся. Шукаються будь-які причини, виправдання, біографічні факти, лише б не визнати очевидний і залежить виключно від самої людини головний фактор ризику — куріння, активне або пасивне. Так, звинуватити в нездоров’я щось ефемерне, минуле, не піддається осмисленню — це завжди простіше і самолюбивее, ніж визнати себе винним у власних бідах.

Як саме впливає паління на здоров’я людини

У куріння немає якогось одного органу-мішені. Тютюновий дим — отакий многозарядник, вистрілює одночасно по всім органам і безпосередньо провокуючий більше 50 захворювань, 70% з яких невиліковні і вимагають постійного контролю з боку лікаря і хворого. І грошових вливань, причому дуже чутливих. Скажімо, контроль (не лікування, а запобігання загострення!) хронічного бронхіту в Росії обходиться приблизно в 11-13 000 рублів в рік. І це з використанням не самих дорогих препаратів і без вартості експлуатації небулайзера. Начебто виходить дрібниця в місяць, але краще не вимовляти цього при пенсіонерів і людей, які втратили роботу.

Головний шкоду здоров’ю від куріння — це смерть. У Великобританії від причин, безпосередньо пов’язаних з курінням помирає 100 000 чоловік в рік, у США близько півмільйона, у Новій Зеландії — 5000 осіб, в Росії дані різняться — від мільйона до 5,5 мільйонів чоловік в рік.

Вже давно підраховано, що у курців істотно підвищується ризик розвитку важких захворювань:

 • Для ішемічної хвороби серця та гострого порушення мозкового кровообігу (інсульт) він підвищується в 2,4 — 4 рази;
 • Для раку легенів — у 25 разів;
 • Ризик розвитку цукрового діабету і або ІІ типу у курців підвищується в 1,3 — 1,4 рази;
 • Не так давно були оприлюднені дані досліджень, які показали, що у курців зі стажем в 2,3 рази зростає ризик розвитку ревматоїдного артриту, а його перебіг швидко переходить у важку фазу;

Хвороби — вірний спосіб прискорити просування до могильного каменю. Але і ті порушення, викликані нікотином, які не призводять до захворювань (у всякому разі, вираженим), теж знижують тривалість життя. Це порушення тонусу судин, атеросклероз, гіпертонія, порушення роботи серця, хронічна гіпоксія, порушень моторики шлунка і кишечника. Якщо в середньому тривалість життя в Росії становить 69 років для чоловіків і 74 роки для жінок, то для курців-жінок цифри знижуються до 71 року, а для чоловіків — до 63-64. Приблизно таке ж співвідношення спостерігається і в інших країнах.

Пасивне куріння

Коли мова заходить про шкоду куріння, в більшості випадків маються на увазі проблеми курців. Однак поряд з ними живуть люди, які:

 • З-за кращого члена сім’ї, що проживає в одній квартирі або будинку, мають ризик отримати хронічне захворювання серця на 25-30% вище, ніж живуть без нікотину в найближчому оточенні;
 • При цьому у них же на 20% відсотків вище ризик отримати рак легенів.
 • Більше того, у США проводилося дослідження причин смерті, яке дозволило встановити, що щорічно в середньому 3000 некурців американців помирають від раку легенів, який викликаний впливом пасивного куріння;
 • Ще понад 30 000 людина не курців помирають від ішемічної хвороби серця і пов’язаних з нею патологій. Ці захворювання розвинулися у них під впливом тютюнового диму.

Ці проблеми ще більше посилюються, якщо пасивні курці — діти. В Європі і США цій проблемі присвячено чимало досліджень, дискусій, здійснюються спроби створення заходів впливу на недбайливих батьків і домочадців.

Плюси і мінуси відмови від куріння

Є радикальний метод уникнути перерахованих вище проблем? На жаль, якщо людина курить, то повного позбавлення від ризиків для здоров’я не буде вже ніколи. Але те, що ризики істотно знизяться — однозначно. А ось наскільки — залежить від багатьох факторів:

 • якщо стаж куріння невеликий і викурює невелику кількість сигарет — не більше пачки в тиждень, то ризики знижуються до мінімального;
 • якщо вихідне стан здоров’я близько до повного здоров’я — ризики також нижче;
 • заняття спортом та оздоровлення організму після відмови від куріння також знижують вірогідність настання хвороби.

У таблиці нижче можна побачити деякі плюси і мінуси відмови від куріння, причому примітно, що плюси будуть з часом зростати і ставати більш глибокими, а мінуси — тимчасові, не несуть шкоди здоров’ю в довгостроковій перспективі і, найчастіше, є наслідком перебудови організму на безникотиновую (тобто за замовчуванням більш здорову) життя.

Плюси Мінуси
Навіть почали курити до 20 років і які відмовилися від куріння до 45-50-річного віку ризик смерті від хвороб, пов’язаних з курінням знизиться майже наполовину. Дратівливість
Позбавлення від залежності Зниження працездатності
Зниження рівня дистресу (після закінчення початкового періоду відмови) Підвищений апетит
Підвищення ємності легень, усунення гіпоксії, насичення тканин киснем Підвищення маси тіла
Поліпшення сексуального життя Розлади стільця
Підвищення життєздатності, енергійності Порушення сну

ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

Тоді качайте план відмови від куріння.

З його допомогою кинути буде набагато простіше.

Рак легенів
Матеріали по темі


 • Рак легенів (рак легені)

  16.08.2016

 • Легені курця

  08.10.2007

 • Ковбой Мальборо

  23.11.2008

 • Ризик захворіти на рак

  27.12.2008

 • У США від раку горла помер “Winston Man”

  04.03.2009

 • NNAL – речовина викликає рак легенів

  21.04.2009