На жаль, останнім часом ми спостерігаємо все більше і більше вагітних з сигаретою в руках, або мужів окуривающих вагітних. Це дуже небезпечно, як для плоду, так і для здоров’я нації в цілому. Адже згубний вплив нікотину на плід не обмежується тільки біологічною активністю нікотину. Має значення також потрапляння в процесі куріння величезної кількості продуктів згоряння сигарети, що містяться в тютюновому димі. Більшість з них володіє токсичністю, в тому числі тератогенної (викликає потворності у плоду).

І, перш ніж говорити про вплив нікотину на розвиток плода, слід уточнити, що фертильная (можливість зачаття) здатність у жінок-курців знижується, в порівнянні з некурящими потенційними мамами. Так, в одному із західних досліджень було встановлено, що ця здатність у жінок, що викурює 20 сигарет в день, складає приблизно 70% від аналогічної групи некурців.

Вплив нікотину на розвиток плода

Найбільше значення у формуванні патологій плоду має його гіпоксія. До неї приводять три головних фактора, це: наявність у жінки, що палить карбоксигемоглобіну у крові, порушення матково-плацентарного кровотоку через дистонії судин, плацентарна недостатність як наслідок патології трофіки плаценти.

Карбоксигемоглобін — з’єднання чадного газу і гемоглобіну. Воно дуже швидко утворюється, насилу руйнується, важко виводиться. Практично завжди в мінімальних кількостях міститься в крові у жителів мегаполісів. Але його зміст для здорового організму проходить клінічно непомітно.

А ось у курців (особливо що живуть у цих мегаполісах) вміст карбоксигемоглобіну може наближатися до критичних, викликаючи типові ознаки отруєння: запаморочення, нудоту, запаморочення, підвищується смертність. Пов’язано це з тим, що навіть невеликий вміст чадного газу перетворює гемоглобін (транспорт для кисню) в карбоксигемоглобін, який доставляти кисень до клітин «не вміє».

В цих умовах не змушує себе чекати гіпоксія — тобто зниження рівня кисню в організмі палить матері і, як наслідок, дитини. При цьому формуються патології плаценти та матково-плацентарного кровотоку, обумовлені судинним дією нікотину.

Підсумком цього стає формування вазологических розладів у плода: стеноз судин, збільшення швидкості кровотоку в судинах пуповини (що знижує і кислородоснабжение і харчування плода). У плода збільшується частота дихальних рухів, скорочень серця.

Водночас частішають рухи плоду, але при цьому періоди затишшя збільшуються — дитина то крутиться від нестачі кисню, то, стомившись, надовго затихає, знижуючи рівень життєдіяльності. Все це позначається на фізичному і психічному розвитку плоду, в тому числі на судинної і серцевої системі, головному мозку.

Пороки розвитку, що викликаються курінням

Питання про те, може чи куріння бути причиною розвитку аномалій плода залишається відкритим. Встановлена підвищена частота вроджених каліцтв (зокрема «заячої губи» і «вовчого неба» та їх поєднання) у дітей курців матерів, але криється причина цього в нікотині або ж компоненти тютюнового диму — з’ясовано не було. Однак зв’язок каліцтв і куріння простежується чітко.

Нікотин легко проникає через плацентарний бар’єр, накопичується в амніотичній рідини і плаценті, викликаю у плода порушення, типові для дії нікотину на організм курця.

Насамперед, це нейротоксическая активність нікотину, і як наслідок, його патологічне вплив на тканини мозку плода. Хронічне отруєння плоду нікотином призводить до підвищення частоти перинатальної смертності — на термінах вагітності після 22 тижня і до сьомого дня життя ненароджену дитину.

Однозначно можна сказати, що низька маса тіла при народженні, судинні порушення, внутрішньоутробна гіпоксія, дисфункції мозку і нервової системи (плаксивість, примхливість, невелике відставання у фізичному і психічному розвитку, в подальшому зниження розумових і мнестичних функцій) у дітей — все це результат куріння матері.

Висновки

Лікарі і вчені вважають, що комплекс негативного впливу нікотину на вагітну і її плід, можна назвати «тютюновим синдромом плоду». За введення цього поняття висловлюються акушери і педіатри, невропатологи та кардіологи.

На багатьох педіатричних та акушерських форумах презентації та доповіді науковців, практиків наочно доводять: куріння матері у багато разів підвищує ризик народження дітей з різноманітною патологією, яка може бути виражена як в легкій, так і досить важкій формі.

ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

Тоді качайте план відмови від куріння.

З його допомогою кинути буде набагато простіше.

Вплив куріння на розвиток плода
Шкода куріння при вагітності
Матеріали по темі


 • Куріння під час вагітності

  05.09.2007

 • Куріння під час вагітності

  31.10.2009

 • Куріння під час годування груддю

  27.07.2011

 • Новий аргумент на користь відмови від куріння під час вагітності

  21.07.2015

 • Вплив куріння на статеву систему

  22.08.2015