Всі ми знаємо, що крапля нікотину вбиває коня. А чи не приходила вам у голову думка, що людина, щодня викурює пару пачок сигарет, анітрохи не страждає від цих самих нікотинових крапель. Більш того, тяжко буває курцеві, коли він змушений на якийсь час відмовитися від нікотинового допінгу. Так що ж це за речовина таке – нікотин? І чому, то що курцеві добре, то коні — смерть?

Історія підкорення людства

Свою переможну ходу, завоювання племен і народів нікотин почав ще в стародавні часи, коли про нього ніхто не чув. Покурював людина тютюнець, отримував задоволення, і не замислювався, а чому ж тютюновий димок так привабливий. Христофор Колумб, який поряд з відкриттям Америки відкрив для європейців невідоме досі заняття – куріння, і подумати не міг, які зусилля будуть робити нащадки, щоб викорінити це зло, і наскільки будуть безрезультатними ці зусилля. Тютюнопаління стрімко поширилося по континенту і, не дивлячись на те, що в деяких країна діяли суворі заборони на використання тютюну, число курців зростала і зростає по сей день.

Завіса над таємницею пристрасті до тютюну прочинилися лише на початку 19 століття, коли французькому хіміку Воклену вдалося з тютюнового листя виділити якесь токсична речовина. Пізніше, в 1828 році німецькі вчені Поссельт і Рейманн описали властивості цієї речовини. Безбарвну, маслянисту рідину, добре розчинну в спирті і воді, що володіє пекучим смаком назвали нікотином. Цим увічнили ім’я французького дипломата Жана Ніко, який користувався товченими листям тютюну, як ліки від астми, ревматизму, зубний і головний біль. Вважається, що за допомогою цього засобу він вилікував від мігрені королеву Катерину Медичі.

Отже, з моменту отримання перших крапель чистого нікотину – рослинного алкалоїду, що міститься у листках тютюну, почалася історія його вивчення, а так-ж історія впливу куріння на організм людини. В першу чергу, на піддослідних тварин була доведена його токсичність. Навіть п’явка, насосавшаяся крові курця, отримала дуже малу дозу нікотину, відвалюється і вмирає в судомах під впливом цієї речовини. Але токсичність – не найбільша біда. Страшніше те, що нікотин має здатність викликати залежність. Саме це завдяки цій властивості нікотин вербує людей у численну дымящую армію.

Нікотин – очима медиків

Алкалоїд листя тютюну, нікотин надходить в організм через легені курця. Всмоктуючись у легеневих капілярах він надходить у кров і розноситься по всьому організму. У центральній нервовій системі, у вегетативних нервових вузлах, у нервово-м’язових з’єднаннях існують рецептори, чутливі до нікотину (ацетилхолинергические рецептори). Стимуляція цих рецепторів викликає зміни в роботі всіх систем організму. Частішає серцебиття, підвищується артеріальний тиск, периферичні судини звужуються, в той час як судини головного мозку розширюються, відбувається викид в кров адреналіну, наростає вміст глюкози в крові.

Всі реакції, що запускаються присутністю нікотину в крові, вимагають затарат енергії, тому куріння навіть при відсутності належної фізичної навантаження, не дає людині видужати.

Висока токсичність нікотину – це теж не міф, створений для того, щоб відлякати від куріння довірливих. Якщо нікотин, що міститься в одній сигареті ввести людині внутрішньовенно, то неминучий смертельний результат. Під час куріння доза нікотину, що потрапляє в організм значно менше, за рахунок того, що не весь дим потрапляє в легені, а та частина, що доходить до легенів — сильно розбавлена. Але навіть незначної дози нікотину вистачить, щоб організм розпізнав його і почав специфічно реагувати на його присутність.

Багато хто стверджує, що в сигареті найшкідливіше – не нікотин, а тютюновий дим. Це вірно, але лише частково. Саме завдяки нікотину виникає стійка залежність від цигарки, яка тримає курця на гачку, навіть якщо він усвідомлює всю шкоду і всю згубність своєї звички.

Звичка або залежність?

Нікотин стимулює викид в кров адреналіну, а так само гормонів радості – ендорфінів. В результаті курець відчуває підйом настрою, прилив бадьорості, ясність у голові і раптове пожвавлення, відчуває м’яку ейфорію. Але ефект нікотину дуже недовговічний. Вже через 20-30 хвилин концентрація нікотину знижується настільки, що всі ефекти, викликані сигаретою, починають згасати. Мозок вимагає нового допінгу, додаткового підживлення. Це своєрідний умовний рефлекс: сподобалося, дайте ще!

Те, що нікотин дійсно викликає залежність, схожу на наркотичну, — це вже доведений факт. Але існує 2 сторони цієї залежності, кожна з яких тримає людину в своїх лещатах, кожна із яких потребує окремих методів лікування.

Фізична залежність

Стан, при якому організм пристосовується і звикає до систематичного надходження певної речовини, і болісно реагує на його відсутність, називається фізичною залежністю. Фізична залежність дає нам повне право внести куріння в список наркоманій.

Абстинентний синдром, який відчуває курець при добровільну або вимушену відмову від сигарети – наочний прояв фізичної залежності. Зниження працездатності, перебої в роботі серцево-судинної системи, головні болі, депресія – ось прояви нікотинової абстиненції. Але, якщо б курець був тільки фізично залежимо від нікотину, то відмова від куріння не був би таким складним. Подолати нікотинову ломку не так вже складно. Існують препарати з никотиноподобным ефектом, різноманітні никотинсодержащих пластирі, плівки, інгалятори. Важче розірвати пута психічної залежності.

Психічна залежність

Звичний образ дій, що сформувався від багаторазового повторення якогось ритуалу, називають психічною залежністю. Хтось звик палити на зупинці, чекаючи автобуса; хтось не мислить дружньої бесіди без сигаретки; кому-то обов’язково потрібно закурити, щоб впоратися з нелегким завданням. Часом життя курця вся виткана з таких «сигаретозависимых» фрагментів. Найважче в лікуванні психічної залежності — ломка стереотипів. Тут ніякі ліки не допоможе, потрібно тільки сильне вольове рішення.

Існує безліч методик, які допомагають подолати психічну залежність, але без бажання курця, без його твердого наміру залишити сигарети, будь-яка методика малоефективна.

Більшість курців схильні відразу двома видами залежності. Щоб визначити, наскільки залежний людина від сигарети, варто поставити йому всього 3 нескладні запитання, на які він повинен дати однозначну відповідь: Так або ні.

 • Ви викурюєте близько 20 сигарет на день?
 • У перші півгодини після ранкового пробудження ви завжди курите?
 • Погіршується ваше самопочуття в період добровільного або вимушеного відмови від сигарети.
 • Позитивні відповіді на ці питання виявляють високу ступінь нікотинової залежності, лікування якої вимагає рішучості й чималих зусиль. Тому, краще зупинитись саме тоді, коли ви можете відповісти «ні!» на будь-який з цих питань.

  ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

  Тоді качайте план відмови від куріння.

  З його допомогою кинути буде набагато простіше.

  Речовина нікотин
  Нікотинова абстиненція
  Сигарети і тиск
  Оцінка нікотинової залежності
  Матеріали по темі


  • Нікотин (Nicotine)

   16.08.2016

  • Куріння і дітородна функція

   02.07.2007

  • Викурювання навіть однієї сигарети викликає широкий спектр фізіологічних реакцій

   05.07.2007

  • Поради кидає

   06.04.2008

  • Куріння шкодить вашому тиску

   13.07.2008

  • Нікотинову залежність можна зменшити, продовжуючи палити!

   25.07.2008