Біологічний і паспортний вік людини можуть сильно відрізнятися. І багато в чому, самопочуття і здоров’я кожного з нас залежать від стану серцево-судинної діяльності. Адже тільки здорова кровоносна система може забезпечити наші органи достатньою кількістю поживних речовин і кисню, тим самим подарувавши хороше самопочуття, високу працездатність і гарний настрій.

Але навіть 1 викуреної сигарети достатньо для того, щоб викликати спазм і порушення роботи всієї судинної системи на 15-20 хвилин, адже середньостатистичні курці викурюють по 10-20 сигарет щодня.

Як саме впливає куріння на серцево-судинну систему організму?

Вплив куріння на судини настільки негативно, що багато вчених називають сигарети – судинним отрутою. І це складно назвати перебільшенням. Ось що відбувається з нашою кровоносною системою при курінні – нікотин викликає звуження судин, серце у відповідь починає працювати в прискореному темпі, артерії і капіляри поступово зношуються, а в крові підвищується рівень холестерину і інших шкідливих речовин.

Але чому ж це відбувається?

Вплив нікотину на серцево-судинну систему

Курцеві досить викурити 1 сигарету, щоб частота його серцевих скорочень збільшилась на 15-20 ударів у хвилину. А в добу серце курця робить, в середньому, на 20 тисяч ударів більше, ніж серце людини, не що торкається до сигарет.

Така реакція серцево-судинної системи пов’язана з впливом нікотину на ацетилхолінові рецептори, потрапляючи в кров він викликає викид «гормону стресу» – адреналіну. Підвищення рівня адреналіну запускає цілий каскад реакцій – дрібні судини, капіляри і артеріоли, звужуються, підвищується рівень артеріального тиску, а серце починає працювати в прискореному ритмі. Навіть через 20-30 хвилин після викурювання сигарети, кровоносна система курця не повертається до свого початкового стану, а серце продовжує посилено битися.

Вплив тютюнового диму

Потрапляючи в кров тютюновий дим протягом декількох секунд розноситься по всьому організму, оксид вуглецю замінює собою кисень, органи і тканини починають відчувати брак кисню. А смоли та інші токсичні речовини вступаючи у взаємодію з тромбоцитами, змінюють їх властивості, роблячи тромбоцити більше «прилипчивыми», вони приліплюються до стінок капілярів, утворюють тромби, що у декілька разів збільшуючи ризик розвитку інфаркту міокарда або інсульту.

Як підсумок, з-за тютюнового диму і нікотину страждає вся судинна система в організмі. Але найбільшої небезпеки піддається головний мозок.

Вплив куріння на судини головного мозку

Щомиті головний мозок людини приймає і обробляє тисячі сигналів, що надходять до нього від різних рецепторів. Головний мозок отримує інформацію за рахунок цілого ланцюга хімічних реакцій, при палінні нікотин вбудовується в цю ланцюжок, приєднуючись до ацетилхолінових рецепторів та посилюючи їх активність.

Саме за рахунок цього курці відчувають короткочасний приплив енергії, почуття ейфорії і підвищення працездатності. Але вже через 15-20 хвилин активність рецепторів різко падає, а фізіологічних замінників нікотину в крові немає, з-за цього курець відчуває роздратування, занепокоєння і сильне бажання закурити знову.

При постійному курінні знижується вироблення ацетилхоліну і виникає психологічна і фізіологічна залежність від нікотину. Але й цим шкідлива дія куріння на головний мозок не закінчується.

Звуження судин в головному мозку призводить до різкого зменшення кількості кисню і поживних речовин, що надходять в нейрони, які швидко гинуть від кисневого голодування. А якщо тромби закупорять судини головного мозку, у курця розвинеться ішемічний інсульт.

Із-за постійного надходження в кров з тютюновим димом токсичних речовин судини головного мозку втрачають свою еластичність, їх стінки стають ламкими і при підвищенні артеріального тиску легко можуть розірватися, стаючи причиною геморагічного інсульту.

Можливі наслідки для головного мозку

Куріння викликає незворотні зміни в судинах головного мозку, серця або загальної кровоносної системи, немає жодного курця, який би не страждав від головних болів, серцебиття або задишки. Звичайно ж інфаркти та інсульти розвиваються переважно у курців похилого віку, але ось гіпертонічна хвороба, атеросклероз, облітеруючий ендартеріїт сьогодні зустрічаються у віковій групі від 30 років.

Переміжна кульгавість, зниження працездатності, часті головні болі, тромбофлебіт і підвищення рівня холестерину в крові – всі ці наслідки куріння починають з’являються вже через 3-5 років «сигаретного стажу».

Щорічно кількість людей, померлих від інфаркту міокарда, ІХС або інсульту продовжує збільшуватися і більш ніж в 30% випадків причиною смерті стає куріння.

Якщо ви викурюєте хоча б по 5-6 сигарет щодня і вам більше 30 років – задумайтесь, ви в групі ризику відразу по декількох захворювань: тромбофлебіт, артеріальна гіпертензія і атеросклероз, облітеруючий ендартеріїт. А якщо вам більше 40 – до списку додаються ще й ІХС, стенокардія та інфаркт.

Не хочете померти, або перетворитися на безпорадного інваліда, не встигнувши вийти на пенсію? Тоді вам варто відмовитися від куріння і зайнятися відновленням свого здоров’я і зміцнення судин. На жаль, вплив сигарет і нікотину на судини незворотньо, але чим швидше ви кинете палити, тим меншим буде ризик розвитку таких важких захворювань, як інсульт або інфаркт.

ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

Тоді качайте план відмови від куріння.

З його допомогою кинути буде набагато простіше.

Куріння і серцево судинні захворювання
Куріння і судини
Організм курця
Матеріали по темі


 • Атеросклероз

  06.08.2007

 • Підбірка з 10 КРАЩИХ книг, для тих,хто хоче кинути курити

  07.02.2010

 • Кинув

  10.03.2010

 • Очищення організму після куріння

  02.05.2010

 • Тромбоемболія

  26.05.2016

 • Судини курця

  22.09.2010