Інфаркти, стенокардії, аритмії та інші захворювання серцево-судинної системи щорічно забирають життя сотні тисяч людей по всьому світу. А одним з найбільш істотних факторів ризику розвитку таких захворювань лікарі називають куріння.


Джерело зображення: https://ru.wikipedia.org/

Вплив куріння на серце і серцево-судинну діяльність, загалом, активно вивчався протягом кількох останніх десятиліть вченими всіх країн і континентів. Висновки однозначні: ризик заробити серцево-судинними захворюваннями у курців вище в 3-4 рази. Отже, що ж відбувається з серцем, коли ви курите?

Як саме впливає куріння на серце?

Згідно з загальносвітовою статистикою, кожна викурена цигарка скорочує життя людини приблизно на 10-15 хвилин, а курці зі стажем втрачають в середньому до 15 років життя. При палінні порушується нормальний кровообіг в органах, що призводить до хронічної гіпоксії і порушення обміну речовин.

Причому, негативний вплив на серцево-судинну систему при курінні пов’язано не тільки з нікотином, але і з іншими складовими тютюнового диму, які часто надають не менш небезпечними.

Вплив нікотину на серцево-судинну діяльність

Нікотин, який потрапив в кровоносну систему, викликає різкий викид адреналіну – «гормону стресу», з-за якого стінки судин стискуються, підвищується артеріальний тиск, а частота серцевих скорочень збільшуються на 20-25%. Крім прямої дії на серцево-судинну систему, нікотин впливає і опосередкований вплив.

 • Він пошкоджує клітинні мембрани, порушує їх проникність, з-за чого зростає дефіцит мікро – і макроелементів. Особливо шкідливий для серця дефіцит кальцію – речовини, необхідної для нормальних скорочень поперечнополосатой мускулатури.
 • Високі дози нікотину спричиняють зниження простацикліну, гормону – вазодилататора, що допомагає судинах «розслабитися» після м’язового спазму. Зниження рівня простацикліну стає ще одним фактором ризику розвитку захворювань серцево-судинної системи.
 • Вплив тютюнового диму на серцево-судинну діяльність

  Крім нікотину, кожна сигарета містить ще кілька тисяч інших сполук, більшість яких токсичні для організму.

  Так вуглекислий газ, що надходить у кров при палінні, замінює собою кисень, в результаті чого все органи, особливо серце і головний мозок, відчувають сильне кисневе голодування.

  Оксид вуглецю збільшує вміст «шкідливих» холестерину в крові, які відкладають на стінках судин і стають причиною розвитку атеросклерозу. Кров курців швидше згущується, з-за чого багато разів збільшується ризик утворення тромбів в кровоносних судинах і порожнини серця.

  Можливі наслідки для серця

  Постійне звуження судин і підвищення артеріального тиску, що викликається кожної выкуриваемой цигаркою, у кілька разів збільшують навантаження на серце. Хронічне куріння змушує серце працювати з підвищеним навантаженням, значно перевищує його можливості. Щоб пристосуватися до неї починається ріст і збільшення об’єму м’язових волокон, а стенозування судин і атеросклеротичні зміни в них ще більше погіршують ситуацію.

  Вже через 3-5 років регулярного куріння зміни серцевої м’язи стають помітними при обстеженні. Судини поступово втрачають свою еластичність, а з-за атеросклеротичных бляшок їх стінки стають більш крихкими і ламкими, поступово сила кровотоку падає, серце починає відчувати брак кисню і поживних речовин.

  В результаті, через паління м’язова маса серце збільшується, а поживних речовин і кисню до нього надходить набагато менше. Це викликає почастішання серцевих скорочень і перенапруження серцевого м’яза, яка намагається так відшкодувати нестачу поживних речовин і кисню, через що з роками у курця розвивається серцева недостатність.

  Згідно з результатами проведених у різних країнах досліджень, куріння підвищує ризик виникнення ІХС у 2,2 рази, інфаркту міокарда – у 2 рази, а раптової смерті – у 4,9 разів. Причому, чим менший вік курця, тим вище ризик померти від інфаркту.

  Що в підсумку?

  Негативно вплив сигарет і нікотину на серце очевидно, і серце курця просто не може бути здоровим. Якщо ви не хочете скоротити своє життя приблизно на третину або стати постійним пацієнтом кардіологічних клінік у віці 40-50 років, вам варто задуматися про відмову від куріння. І зробити це ніколи не пізно, адже вже через 1 рік життя без нікотину ризик захворюваності серцево-судинними захворюваннями знижується вдвічі!

  ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

  Тоді качайте план відмови від куріння.

  З його допомогою кинути буде набагато простіше.

  Куріння і серцево судинні захворювання
  Матеріали по темі


  • Вплив куріння на судини

   21.07.2018

  • Вплив куріння на кровоносну систему

   06.08.2015