На ріст і розвиток людського організму впливає безліч факторів. Для зручності їх можна розділити на дві групи: ендогенні (внутрішні чинники) і екзогенні (зовнішні фактори).

Фактори здорового росту

До ендогенних факторів відносяться:

 • Генетичні фактори, тобто стать людини, її спадковість, національна приналежність. Ці фактори впливають на ріст і розвиток людини або безпосередньо, формуючи певним чином гормональний фон людини, або опосередковано, впливаючи на метаболізм організму.
 • Різного роду ушкодження, які можуть порушувати ріст і розвиток організму. Травма може бути як фізичної або хімічної, так і бути наслідком будь-якої інфекції.

Під екзогенними факторами розуміються:

 • Природні чинники – це клімат та інші особливості регіону, в якому проживає людина, наприклад, характер ґрунту, рельєф, якість води та рівень атмосферної вологи, стійкість екосистем, частота природних катаклізмів.
 • Господарська діяльність людини та її вплив на екологічну ситуацію в регіоні проживання, а також економічна ситуація.
 • Соціальні чинники, тобто рівень культури, фактори харчування, рівень освіти і соціальне становище, умови побуту, якість і доступність медичної допомоги і, звичайно ж,
 • ставлення індивіда до свого здоров’я.

Таким чином стає зрозуміло, що багато з факторів, що роблять вплив на ріст і розвиток, непідвладні людині. Проте на багато інших людині вплинути цілком по силам: наприклад змінити обстановку на більш благоприятною в екологічному плані або, як мінімум, відмовитися від шкідливих звичок, зокрема паління.

Вплив куріння на зріст людини

Більшість вчених дотримуються думки, що зріст людини відбувається нерівномірно і навіть стрибкоподібно. У хлопчиків найбільш інтенсивно процеси росту йдуть у проміжку з 13 до 18 років, у дівчаток трохи раніше – з 10 до 14. Якщо зростаючий організм в ці періоди зіткнеться з впливом будь-яких несприятливих факторів, процес зростання може як мінімум сповільнитися і як максимум – зовсім зупинитися. Куріння є одним з цих несприятливих чинників.

Отже, яким чином куріння впливає на ріст?

Зростаючому організму потрібна велика кількість вітамінів, куріння призводить до того, що організмом вони засвоюють неправильно та не в повному обсязі.

За правильний ріст відповідає соматотропний гормон, особливо активно виробляється організмом в підлітковому віці. Тютюн значно знижує вироблення цього гормону, внаслідок паління уповільнює зростання, або навіть зупиняє його зовсім.

Статистика паління серед підлітків у Росії, між тим, невтішна. Згідно зі статистикою, зібраної Росспоживнаглядом, 40% хлопців і 7% дівчат у віці від 15 до 19 років курять. Серед дорослих статистика не менш «вражаюча»: 70% чоловіків і 23% жінок.

Згідно з цією статистикою, Росія країна, яка найбільше курить не тільки в Європі, але і у всьому світі. І нехай статистика – це лише сухі цифри, за ним відмінно видно, що перед підлітками, для яких куріння найбільш небезпечно, поганого прикладу в достатку.

Вплив куріння на м’язи

Куріння негативно впливає не тільки на розвиток скелета. М’язова тканина і її розвиток страждає нітрохи не менше. Причина, як і у випадку з ростом, криється під вплив паління на обмінні процеси.

В першу чергу сигарети перешкоджають засвоєнню протеїну. Відповідно, куріння заважає зростанню м’язів. Тривале куріння, на думку вчених, втручається в метаболізм м’язів на клітинному рівні і може більш ніж у два рази знизити здатність організму переробляти в м’язову тканину надходять з їжі амінокислоти.

По-друге, куріння знижує рівень тестостерону в організмі, а без достатньої кількості цього гормону про правильному зростанні м’язів можна навіть не думати.

По-третє, за рахунок впливу куріння на дихальну систему, на м’язи надходить менше кисню, внаслідок чого втома при фізичних навантаженнях настає набагато швидше.

Як запобігти вплив нікотину на ріст і м’язи?

Кращим способом уникнути негативного впливу куріння є повна відмова від нікотину, жоден інший спосіб не зрівняється по ефективності з відмовою від куріння. Якщо ж відмова від куріння з яких-небудь причин в даний момент неможливий, то для зниження його негативного впливу можна зробити наступне:

 • Підвищення рівня тестостерону. Тут допоможе спеціальна дієта, в яку будуть в достатніх кількостях включені продукти харчування, що сприяють підвищенню рівня тестостерону: яловичина, курка, висівки, бобові, горіхи і насіння, йогурт. Ці продукти об’єднує те, що всі вони багаті цинком і містять багато корисних для росту м’язів вітамінів. Також підвищенню рівня тестостерону добре сприяє виконання базових (задіюють велику кількість м’язів одночасно) фізичних вправ.
 • Вживання вітамінів в достатній кількості, щоб незважаючи на зміни, що вносяться курінням в метаболізм, хоч якась частина з них засвоювалася.
 • Щоб захистити серце і знизити вплив деяких шкідливих речовин, що потрапляють в організм разом з сигаретним димом, курцям рекомендується їсти більше риби і щодня випивати хоча б склянку жирного молока.

ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

Тоді качайте план відмови від куріння.

З його допомогою кинути буде набагато простіше.

Популярні матеріали


 • Настільна книга кидає палити

 • Календар кидає палити

 • План відмови від куріння