Куріння не визнано (можливо, поки що) наркоманією, але вплив куріння на організм людини схоже з впливом, що надаються наркотиками. Воно настільки ж руйнівна за наслідками, але зате менш осуджуване суспільством і викликає менше негативу у самих курців.

А адже куріння-це важка залежність — психічна і фізична. З залежністю психічної знайомі багато курці: нерви не в порядку? Сигарета допоможе. Нудно? Сигарета якщо не розвеселить, то, принаймні, допоможе скоротати незайняті хвилини.

Фізична залежність розпізнається складніше, але її теж цілком можна побачити в посивінні завзятого курця.

По-перше, це підвищення толерантності — від декількох сигарет в тиждень до пари пачок на добу з часом.

По-друге, це синдром відміни при відмові від сигарет — з нудотою, кашлем, порушенням сну, дратівливістю.

Величезна кількість змін відбувається в організмі людини під впливом куріння. Причому, шкоди завдає не тільки нікотин (хоча він, звичайно, головне джерело проблем), але і компоненти диму.

Вплив куріння на організм людини зачіпає практично всі органи і системи людського організму: адже рецептори, чутливі до нікотину (н-холинорецпторы), розташовані в ЦНС (у всіх її відділах), в тканинах надниркових залоз (частина обмінної системи і нервової системи регуляції організму), в гангліях (скупчення нервових клітин) симпатичної і парасимпатичної нервової системи, в каротидних клубочках (особливих рецепторах сонної артерії), у нервово-м’язових з’єднаннях.

Вплив куріння на серцево-судинну систему

Різноманітні дослідження показали, що всього одна викурена сигарета викликає спазм судин, порівнянний з таким при підвищенні артеріального тиску на 10% від норми.

З однієї викуреної сигарети підвищується викид кортикостероїдів, адреналіну, норадреналіну — речовин, що стимулюють серцеву активність, прискорюють частоту серцевих скорочень, підвищує хвилинний об’єм серця.

Треба сказати, що подібні втручання потрібні тільки в дійсно критичних ситуаціях, наприклад, при падінні серцевої діяльності в результаті гострої крововтрати чи шоку. В інший час вони в прямому сенсі зношують серце.

Безсумнівно, що таке підвищення активності серця, та ще по кілька разів на добу призводить до зміни фізіології серцевого ритму, стає пусковим фактором патологій.

Ризик розвитку цієї патології суттєво підвищується ще й тому, що активація роботи серця потребує також більшою оксигенації, тобто постачання серця киснем. Однак у курців це важко: нікотин звужує судини, що призводить до зниження обсягу проходить по судинах крові, а отже — до зниження кількості доставляється до серця кисню.

Не можна забувати і про те, що карбоксигемоглобін (з’єднання гемоглобіну і чадного газу, не переносить кисень і викликає отруєння) завжди присутній в організмі курців, істотно погіршуючи процес перенесення кисню від легень до серця.

Вимушене працювати в умовах хронічної гіпоксії, серце курця «відповідає» ранньої гіпертонічною хворобою та стенокардією, інфарктами міокарда, які у курців протікають важче, серцевою недостатністю.

Для судин курців типово розвиток облітеруючого ендартеріїту, при якому судини зсередини звужені, а тканини навколо поступово відмирають (некротизуються) із-за порушення їх живлення (трофіки). Саме з цієї причини гангрена нижніх кінцівок настільки типова для курців.

Вплив тютюну на органи травлення

Незважаючи на те, що останнім часом провідною причиною розвитку виразкової хвороби шлунка вважається бактерія Helicobacter pylori, у курців частота виразкової хвороби достовірно вище, ніж в популяції некурящих людей. У чому ж тут справа?

Виявляється, нікотин, звужуючи судини, викликає їх спазм і в шлунку. Спазмовані судини не виконують повною мірою своїх функцій, в тому числі не можуть забезпечити повноцінну трофіку, оксигенацію, підтримати місцевий імунітет. Знижується захисна здатність слизової, порушується вироблення шлункового секрету.

Для розвитку хронічної інфекції це оптимальні умови. А запалення, яке викликається як дією Helicobacter pylori, так і погіршенням місцевої трофіки, призводять до формування дефектів слизової: спочатку у вигляді гастриту, потім виразки.

Верхні відділи ШЛУНКОВО-кишкового тракту також страждають від куріння. Речовини, що містяться в димі сигарет, є канцерогенами, тканинними отрутами і агресивними біологічно активними речовинами, тобто в сукупності ушкоджують клітини слизової і м’язового шару.

Лейкоплакія слизової порожнини рота (білі вогнища на слизової нижньої губи, щік), виразки, невеликі, часом непомітні ранки дуже часто (під дією тих же факторів диму) малігнізуються, тобто перероджуються в ракову пухлину.

Нарешті, смак їжі у курців відрізняється від справжнього її смаку: це часто відзначають ті, хто кинув палити. Раптом починають розпізнаватися не тільки найпростіші смакові якості — гіркий — солоний, солодкий — гострий, але і безліч відтінків смаку, які під час куріння були недоступні.

Пов’язано це з тим, що нікотин і дим пригнічують роботу смакових сосочків, роблять їх менш чутливими.

Вплив куріння на органи дихання

Нікотин у малих дозах (одна викурена сигарета) збуджує дихальний центр, а у великих (якщо викурити 2-3 сигарети поспіль) пригнічує.

Однак парадоксальність дії нікотину полягає в тому, що з накопиченням курильного стажу стимуляції дихального центру не відбувається, тобто людина не відчуває цього негативного ефекту, але зате відмова від нікотину викликає різке пригнічення дихання, що і відчувають кинули палити.

Цікаво, що саме «брак дихання», часто стає причиною повернення до куріння.

І нікотин і компоненти сигаретного диму викликають хронічне подразнення верхніх дихальних шляхів, а потім запалення всіх ділянок дихальних шляхів: від гортані до легеневих альвеол.

Воно стає причиною формування застійних явищ в бронхах, а вони в свою чергу призводять до хронічного бронхіту, бронхообструктивной хвороби, частих пневмоній і, при наявності факторів, що привертають, до бронхоектатичної хвороби.

Вплив куріння на жіночий організм

Жіночий організм дуже чутливий до різного роду порушень його рівноваги, особливого гормонального статусу. Враховуючи, що ендокринна система — мішень для нікотину, то і силу впливу куріння на жіночий організм передбачити нескладно.

Воно видно навіть за станом шкіри: сірувата, рано вкривається дрібними зморшками, суха шкіра активних курців виглядає досить типово.

Встановлено зв’язок між станом репродуктивної системи і курінням: жінки, що палять частіше (за різними оцінками від 1,5 до 3 разів частіше) зазнають проблеми з зачаттям і/або виношуванням.

Вагітність у курців протікає важче, у тому числі з психологічної точки зору: адже навіть сама завзята курця турбується за здоров’я своєї майбутньої дитини, вимушеного «харчуватися» нікотином.

Нікотин, до речі, легко проникає крізь плацентарний бар’єр і безпосередньо впливає на плід, що призводить до народження маловагих, часто хворіючих дітей.

Витончення кісткової тканини, відоме як остеопороз — проблема сучасних жінок. Проте курці стикаються з ним частіше. Не останню роль у цьому відіграє негативний вплив нікотину та продуктів згоряння сигарети на гормони — зокрема, естроген.

Саме естроген допомагає відстрочити або зменшити руйнування кістки, а його рівень у курців знижується під впливом нікотину. Передвісником майбутніх проблем з кістками можуть служити погані зуби: серед курців майже половина жінок у віці 50 років потребують протезування зубів, у той час як серед некурящих жінок ця цифра становить не більше чверті.

Вплив куріння на чоловічий організм

Чоловікам не легше, незважаючи на те, що чоловічий організм витриваліший з точки зору фізичного здоров’я. Репродуктивна система курців піддається прямої і непрямої атаки тютюнопаління.

Пряма призводить до погіршення кількісного і якісного показника сперми.

А непрямий вплив — у вигляді спазму судин, знижує вираженість ерекції і потенції, провокує утворення аденоми, а потім і аденокарциноми простати.

Потомство від чоловіків-курців слабкіше, дитина, народжена від хронічного курця з багаторічним стажем, як правило потрапляє в категорію ЧБР — часто хворої дитини.

Вплив куріння на організм підлітка

Підліткам здається, що вони вже не діти, і їм цілком доступні дорослі «радості», в тому числі куріння. А адже організм підлітків фізіологічно і функціонально ще незрілий — тільки з закінченням юнацького періоду (приблизно до 22 -24 років) відбувається остаточне формування організму і дозрівання його функцій.

Негативне дію нікотину на організм підлітків настільки різноманітне, що виділити якийсь найяскравіше практично неможливо. Виснаження нервових клітин (з-за токсичного впливу нікотину) призводить до погіршення мнестичних функцій, проблем з навчанням, запам’ятовуванням, сприйняттям, логікою.

Куріння нерідко стає причиною підліткової міопії і так званої «тютюнової амбліопії» – причина їх розвитку в хронічному запаленні зорового нерва і сітківки.

Порушення роботи ендокринної системи призводить до різноманітних патологій: надлишковій масі тіла, акне, жирній себореї, гіпотиреозу, дисрегуляції нервово-психічних функцій.

Куріння погіршує роботу серця і судин, легень, і одним з проявів цього впливу є зниження фізичної сили і витривалості у підлітків-курців.

Негативний вплив куріння на організм людини настільки різноманітне і різнопланово, що необхідність кинути палити є вже не способом оздоровлення, а швидше запорукою виживання.

Не варто переоцінювати компенсаційні можливості організму — вони не здатні протягом одного-двох місяців повернути організм якісний стан «до куріння». Однак чим раніше відбудеться відмова від куріння, тим швидше почнуться процеси репарації в органах і системах, а можна — як мінімум — не чекати погіршення здоров’я у зв’язку з курінням.

Будь то кодування від куріння або психологічні тренінги, книга Аллена Карра або сила волі — будь-які методи хороші для відмови від воістину смертельної нікотинової пастки.

ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

Тоді качайте план відмови від куріння.

З його допомогою кинути буде набагато простіше.

Вплив куріння
Як куріння впливає на серце
Чоловіче куріння
Матеріали по темі


 • Інфаркт міокарда

  28.06.2007

 • Спосіб життя і безпліддя

  04.10.2007

 • Куріння вважають звичкою малоосвічених чоловіків

  08.12.2007

 • Яку дію надає куріння на ваш організм

  03.02.2008

 • Сигарети вбивають сексуальне потяг

  07.05.2008

 • Шкода куріння

  04.08.2008