Про те, що куріння шкідливе для органів дихання сьогодні відомо всім, але далеко не кожен курець точно уявляє собі, що відбувається в його організмі, коли він курить і які наслідки для його здоров’я можуть бути після 3-х, 5-ти або 10-ти років тютюнопаління.


Джерело зображення: https://ru.wikipedia.org/

Як впливає куріння на дихальну систему?

Негативний вплив куріння на органи дихання не викликає жодних сумнівів, адже під час викурювання 1 сигарети в організм людини потрапляє близько 4000 різних сполук. Серед яких найбільш небезпечними для здоров’я вважаються нікотин, окис вуглецю, яка замінює собою кисень у крові, ціаністий водень, смоли, що заважають нормальному функціонуванню органів дихання, вільні радикали, що викликають передчасне старіння клітин і тканин та інші, не менш шкідливі речовини.

Прийнято вважати, що основною шкоду куріння – це негативний вплив нікотину на органи дихання людини, але насправді, найбільший шкоди організму завдає тютюновий дим.

Вплив нікотину

Нікотин – це рослинний алкалоїд, який чинить слабку збудливу дію на центральну і периферичну нервову систему, викликає спазм судин і почастішання дихання.

Потрапляючи в дихальну систему людини нікотин викликає тривале звуження дрібних артеріол і капілярів, навіть через 10 хвилин після викурювання сигарети, судини все ще залишаються звуженими, з-за чого порушується нормальний процес газообміну в легенях.

Вплив тютюнового диму на дихальну систему

Систематичне подразнення органів дихання гарячим тютюновим димом, викликає цілий каскад реакцій в органах дихання, причому не один з них не залишається осторонь». Але давайте докладніше.

Слизова носоглотки

Подразнення слизової оболонки носа і носоглотки тютюновим димом стає причиною поступового атрофування війок, які повинні очищати носову порожнину від потрапляють в неї речовин і мікроорганізмів. Постійне запалення слизової оболонки і зниження її захисної функції стає причиною хронічних ринітів, гайморитів і синуситів у курців.

Гортань і голосові зв’язки

Гортань і голосові зв’язки при курінні постійно роздратовані, хронічне запалення, викликане гарячим димом, стає причиною огрубіння голосу і хронічного ларингіту.

Бронхи

Гарячий дим, потрапляючи в бронхи, викликає запалення і поступову атрофію слизової оболонки бронхіального дерева. Це призводить до зниження очисної функції бронхів – у нормі у них виробляється секрет, у вигляді слизу, яка знищує хвороботворні мікроорганізми і обволікає шкідливі частинки, потрапляє в бронхи з повітрям.

Спеціальні вії, що вистилають внутрішню сторону бронхів, перешкоджають потраплянню мікроорганізмів та забруднювачів в легені і сприяють їх виведенню в ротову порожнину. При курінні вії атрофуються, слизова оболонка не виробляє достатню кількість секрету, а бронхи поступово звужуються і їх прохідність погіршується.

Легкі

Легені при курінні страждають найбільше, із-за накопичення нікотину, смол і інших речовин в альвеолах порушується функція газообміну, альвеоли втрачають свою еластичність, заповнюються слизом, їх обсяг збільшується, а із-за постійного впливу гарячого диму, смол і нікотину деякі клітини можуть почати перероджуватися в ракові клітини.

Можливі наслідки для дихальної системи

Саме куріння вважається головною причиною розвитку більшості неспецифічних захворювань органів дихання, під впливом тютюнового диму та нікотину патологічні зміни органів дихання прогресують, слизова оболонка атрофується, розвиваються хронічні запальні процеси у верхніх і нижніх дихальних шляхах, а альвеоли втрачають свою еластичність.

До 80% всіх хворих хронічним бронхітом – курці зі стажем, також у них в кілька разів вище ризик розвитку емфіземи легенів, бронхіоліту, пневмонії, пневмосклерозу, туберкульозу та легень і злоякісних пухлин органів дихання.

Вплив сигарет і нікотину на органи дихання можна порівняти з сильною отрутою, адже рівень смертності у курців в 9 разів вище, ніж у людей, ведучих здоровий спосіб життя.

Отже, чим швидше ви кинути палити, тим краще. Удачі!

ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

Тоді качайте план відмови від куріння.

З його допомогою кинути буде набагато простіше.

Куріння і дихальна система
Матеріали по темі


 • Кинув палити – болить горло

  17.08.2014

 • Кинув палити – болять легені

  20.08.2014

 • Кинув палити – болять бронхи

  31.08.2014

 • Кинув палити – дере в горлі

  31.08.2014

 • Кинув палити – з’явився кашель

  01.09.2015

 • Кинув курити – як очистити легені

  22.04.2016