Незважаючи на розгорнулася боротьбу з курінням, шанувальниками тютюну залишаються близько 15%-20% населення, які страждають від безлічі захворювань, але «мужньо» не залишають сигарету. Більшість з них до 30-40 років обзаведеться цілим «букетом» хронічних захворювань внутрішніх органів і судин, а найзавзятіші і невдачливі курці можуть не дожити навіть до 60 років – із-за ІХС, інфарктів і інсультів.

Що ж такого відбувається при палінні в організмі і чому вплив куріння на кровоносну систему вважають таким небезпечним?

Вплив куріння на кровоносну систему

Кровоносна система – являє собою замкнуту мережу сполучених посудин, від найбільших артерій і вен і до найдрібніших капілярів, що пронизують і зв’язують все тіло людини в єдине. Все що відбуваються в організмі процеси зумовлені киснем і поживними речовинами, які надходять з кров’ю. Саме тому так небезпечні будь-які речовини, що надходять у кров і надають вплив на судини, склад і структурні одиниці крові.

При курінні в кров надходить нікотин та інші речовини, які не тільки викликають спазм артерій і капілярів, але й ушкоджують самі стінки судин і змінюють сам склад крові.

Варто розібратися, що ж відбувається з кровоносною системою під впливом тютюну.

Як впливає нікотин на кровоносну систему людини?

Нікотин – ацетилхолиномиметик, речовина, що зв’язується з рецепторами нервової системи і викликає різкий викид адреналіну в кров. Підвищення рівня адреналіну викликає миттєвий і тривалий спазм всіх кровоносних судин. Кожна цигарка «обходиться» організму в 15-20 хвилин підвищеного тиску і перенапруги серцевого м’яза, яка намагається проштовхнути кров через звужені судини.

Але це далеко не все шкідлива дія нікотину. Він збільшує здатність тромбоцитів до склеювання, що збільшує ризик утворення тромбу в кілька разів. Так само нікотин заважає нормальному обміну жирів, внаслідок чого в крові підвищується рівень ліпідів – того самого холестерину, якого так бояться всі виробники жирів і дієтологи.

Але і крім нікотину в тютюновому диму достатньо інших, не менш шкідливих, речовин.

Вплив тютюнового диму

Смоли, канцерогени, ціаністий водень та інші речовини, потрапляючи в кровоносне русло, пошкоджують їх стінки, позбавляючи їх необхідною гладкості. В результаті цього до них набагато простіше «чіпляються» атеросклеротичні бляшки, перетворюючи судини курця в виразкові тунелі, готові обрушитися» навіть при невеликому навантаженні.

Оцінити стан судинної системи легко може кожен курець. Відчуття холоду в ногах, холодеющие пальці рук і стоп, мерзлякуватість, блідість шкіри, порушення росту нігтів і волосся – ось найперші ознаки патології судинної системи. Якщо курець продовжує палити, не звертаючи увагу на стан свого організму, у нього може поступово розвинутися одне або кілька судинних захворювань.

Можливі наслідки для курця

Кожен, хто курить, знаходиться в групі ризику розвитку судинних захворювань. Від його віку, стажу паління та способу життя залежить тільки скільки років його кровоносна система зможе функціонувати нормально і яке захворювання у нього розвинеться в кінці «кар’єри» курця.

Найчастішими наслідками впливу сигарет і нікотину на кровоносну систему стають:

ІХС або порушення кровообігу в серцевому м’язі

Звуження судин, підвищене навантаження на серце, збільшує ризик розвитку інфаркту міокарда або ІХС у курців приблизно в 4,5 рази.

Порушення мозкового кровообігу

Воно може бути як гострим, – інсульт, так і хронічним. При курінні сонні артерії, по яких кров надходить у головний мозок, звужуються і вже не можуть забезпечувати нервові клітини достатньою кількістю кисню і поживних речовин. Хронічна гіпоксія призводить до загибелі частини клітин головного мозку, що викликає порушення пам’яті, мислення, зміни поведінки та характеру курця. А раптове утворення тромбу або розрив судини, при якому кров «просочує» мозковий речовина, можуть стати причиною смерті або втрати рухових функцій у хворого;

Патології периферичних артерій

Від куріння найбільше страждають судини нижніх кінцівок. У більшості курців старшого віку спостерігається характерна зміна ходи – переміжна кульгавість, яка може бути симптомом облітеруючого эндоартериита або облітеруючого атеросклерозу.

При облітеруючому эндоартериите тривалий спазм судин викликає зміни стінки судин, вони грубіють і товщають. Кров з працею надходить до тканин, що може стати причиною розвитку гангрени кінцівок.

Зміни судин у курців, на жаль, є незворотними, але вже через кілька місяців після відмови від куріння всі свідчення серцево-судинної системи поступово починають повертатися до норми, а вже через 2 роки «без нікотинової» життя ризик померти від інфаркту стає таким же, як і у не курців людей вашого віку.

ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

Тоді качайте план відмови від куріння.

З його допомогою кинути буде набагато простіше.

Куріння і серцево судинні захворювання
Куріння і судини
Матеріали по темі


 • Атеросклероз

  06.08.2007

 • Очищення організму після куріння

  02.05.2010

 • Тромбоемболія

  26.05.2016

 • Судини курця

  22.09.2010

 • Очищення організму після куріння

  13.08.2016

 • Чому від куріння звужуються судини

  08.09.2014