Коли в ході перевірки подарованих Черчиллю відмінних кубинських сигар піддослідна мишка померла, на Уайтхоллі запідозрили підступний нацистський змова!

Доктор Джеральд Рош Лінч (Gerald Roche Lynch), не відриваючись, дивився на мишку, але та ніяк не реагувала — вона була мертва.


Джерело зображення: http://img.lrytas.lt
Сама по собі смерть піддослідної миші у лабораторії вченого, прозваного ‘королівським отруйником’, нікого б не здивувала, якби не одна деталь: перед цим вона вдихнула тютюновий дим сигари, призначеної для прем’єр-міністра. Таким чином, мова йшла про серйозній проблемі, безпосередньо пов’язаної з національною безпекою.

З тих пір, як він вперше, ще школярем, закурив, а потім в молодості, будучи військовим кореспондентом, побував у Гавані, Вінстона Черчілля майже завжди бачили з сигарою в роті. Вона давала йому не тільки енергію для вирішення політичних головоломок, але і служила розрадою в години чорної меланхолії.

У роки Другої світової війни сигари допомагали людині, з яким пов’язували останню надію на збереження демократії в Європі, знімати стреси, зберігати тілесне і душевну рівновагу. Для Черчілля вони були не менш важливі, ніж їжа — це було ‘паливо’, питавшее титанічну боротьбу, що йому доводилося вести. Однак, як показують розсекречені архівні документи, у британських спецслужб виникла серйозна проблема — раптом черчіллевської пристрастю до сигар скористаються вбивці?

27 березня 1941 р. британському послу в Гавані серу Джорджу Огілві Форбсу (George Ogilvie Forbes) повідомили, що кубинська Національна комісія з питань тютюнової промисловості приготувала для Черчілля подарунок ‘в знак визнання його заслуг у захист демократії’. Це був чудовий шафка червоного дерева, в 5 футів заввишки, в надрах якого ховався цілий скарб — 2400 гаванських сигар найпрестижніших марок. Форбс телеграфував до Лондона: на його думку від такого дару ‘відмовлятися не можна’.

8 квітня, на офіційній церемонії в Гавані Огілві Форбс міг особисто оцінити всю пишноту подарунка. Стулки шафи були прикрашені вишуканою інкрустацією, а всередині, на шести полицях стояло по чотири дерев’яні шкатулки з сигарами ексклюзивних марок — H. Upmann, Por Larranaga, Ramon Allones, Romeo y Julieta, El Rey del Mundo і Hoyo de Monterrey.

Черчиллю повідомив про подарунок один з його особистих секретарів, Джон Колвілл (John Colville). У записці, адресованій прем’єр-міністру, він також попереджав, що Скотланд-Ярд не рекомендує йому курити сигари, отримані в подарунок: Вони стверджують, що в процесі виготовлення в сигари можна додати будь-яку шкідливу речовину, а хімічному аналізу на практиці можна стягнути лише обмежену кількість зразків’.

Усі працівники апарату глави уряду — за очевидним винятком самого Черчілля — виступали за те, щоб він не торкався до преподнесенным кубинцями сигар. Шафка уже плив у Англії на борту судна, що належить Червоному Хресту, і у стурбованих колег прем’єра залишалося все менше часу, щоб вирішити, як цього домогтися.

Щоб обговорити ситуацію, Колвілл зустрівся з Бренданом Брэкеном (Brendan Bracken), близьким другом Черчілля і його особистим секретарем з парламентським справах. Брэкен був лаконічним: Черчиллю взагалі не слід повідомляти про прибуття подарунка — про що не знаєш, того і не викуриш.

Колвілл, однак з ним не погодився: пізніше він виклав свою думку в меморандумі на ім’я Еріка Сила (Eric Seal), глави секретаріату прем’єр-міністра: ‘Коли вони прибудуть, приховати цей факт, як пропонує пан Брэкен, на мій погляд, буде надзвичайно важко! Прем’єр-міністр напевно поцікавиться, що з ними стало, і в будь-якому випадку вони представляють собою досить дорогий подарунок. Чи Не краще було б, щоб ви попросили пана Брекена і пані Черчілль пояснити прем’єр-міністру, що палити їх не слід?’

На наступний день Сил власноруч написав записку професор Линдеману (Lindemann), близького друга і науковому консультанту Черчілля. Вона закінчувалася питанням: ‘Одним словом, є стовідсотковий спосіб встановити, що з сигарами все в порядку?’

Ліндеман звернувся до Віктора Ротшильду (Victor Rothschild) — великому шанувальнику джазу і заодно чолі відділу MI5 по боротьбі з саботажем. Без особливого ентузіазму взявшись за перевірку черчиллевских сигар, навздогін Ротшильд отримав записку Колвилла щодо інших ‘тривожних подарунків’ — шоколадних цукерок, які часто підносили прем’єру. Раніше їх аналіз доручали поліції.

Колвилла цікавило таке питання: ‘чи Не вважаєте ви за доцільне, щоб у майбутньому ми посилали невеликі коробки сигар, шоколадних цукерок і тому подібні речі вам, а не в Скотланд-Ярд? У минулому ці речі передавалися охоронець прем’єр-міністра, інспектору Томпсону (Thompson), і, наскільки мені відомо, ніколи не поверталися назад з Скотланд-Ярду. Якщо ми будемо надсилати їх вам, у мене з’явиться більше впевненості, що їх перевірять належним чином, а також, ймовірно, у нас буде більше шансів отримати їх назад, якщо з ними все гаразд’.

У відповідь Ротшильд написав: Не бачу особливого сенсу в тому, щоб ви посилали шоколад і тому подібні речі мені, а не в Скотланд-Ярд через інспектора Томпсона. Наскільки я можу собі уявити, вони з’їдають шоколад, або годують собак, а потім спостерігають за результатами. У будь-якому випадку, їх, на мій погляд, надзвичайно засмутить, якщо цю роботу доручать комусь іншому’.

18 червня — на наступний день після того, як Черчиллю повідомили, що перший великий контрнаступ британців у Західній Сахарі, операція Battleaxe, закінчилася невдачею і втратою 91 британського танка — Колвілл підбадьорив прем’єра звісткою про те, що сигари скоро прибудуть. Він, однак, повторив своє застереження: ‘Я обговорив з професором, а також лордом Ротшильдом з MI5, питання, пов’язане з їх безпекою: обидва наполягають, що, якою б високою не була репутація джерела, від якого отримані сигари, гарантувати, що вони безпечні, неможливо. Жодною мірою не можна виключати ймовірність, що крихта смертельної отрути може бути поміщена, скажімо, в одну сигару з 50, і хоча лорд Ротшильд може забезпечити і забезпечить їх рентгенівський аналіз, він в змозі дати відповідні гарантії, лише ретельно перевіривши кожну з них. А це неможливо зробити, не зіпсувавши самі сигари’.

Ліндеман, за словами Колвилла, запропонував альтернативне рішення: ‘Професор, однак, вважає, що ви, можливо, погодьтеся, щоб вони зберігалися в безпечному і сухому приміщенні до закінчення війни, після чого ви визнаєте можливим піти на ризик, пов’язаний з курінням цих сигар’.

Черчілль, однак, вважав, що задоволення не слід відкладати на потім. 22 червня, через кілька годин після звістки про напад Німеччини на СРСР, він продиктував лаконічну записку: ‘Покажіть їх мені”. Ну, а раз він хотів побачити сигари, значить, збирався їх і спробувати.

Шафка з сигарами прибув до Англії 20 серпня і був поміщений на склад, орендований Червоним Хрестом в лондонському Хобарт-хаусі. Щоб забрати його звідти, треба було ще вирішити питання з митом. Імпорт сигар в Британії був заборонений, — вважалося, що витрачати дефіцитну валюту на предмети розкоші не можна — а ті, що ввозилися в країну в якості подарунків, обкладалися надзвичайно високим митом. Її загальна сума вмісту шафи становила 50 фунтів — це вшестеро перевищував тодішню середньомісячну зарплату в Англії.

Міністерство фінансів не мало повноважень зробити виключення ні для кого — навіть прем’єр-міністра: таким чином, мито треба було заплатити. Залишалося знайти, хто це зробить. Найбільш підходящим кандидатом було визнано кубинське диппредставництво в Лондоні, де без усякого задоволення сприйняли звістку про те, що ціна їх дорогого подарунка зростає ще більше. Мало того, кубинцям навіть не дозволили зробити на цьому рекламу. Прохання кубинського посла влаштувати офіційну церемонію вручення подарунка на Даунінг-стріт, 10, була чемно відхилена. Єдине, що отримала Гавана — це короткий лист подяки і фотографію Черчілля з особистим підписом.

23 вересня, незабаром після того, як подарунок доставили на Даунінг-стріт, прем’єр-міністра повідомили, що одну сигару з кожної скриньки відправили Ротшильду для лабораторного аналізу. Колвілл попередив Черчілля, щоб той не шахраював, покурюючи нишком ті, що залишилися: ‘Очікується, що ви не будете палити ці сигари до того, як стануть відомі результати аналізу: на Кубі тільки що пройшли масові арешти небажаних елементів, які виявили наявність в країні надзвичайно великої кількості німецьких агентів і співчуваючих нацистам’.

Через десять днів прем’єр-міністр попросив секретаря дізнатися, чи не готові результати аналізу. Він ще не був завершений. Для цієї мети MI5 привернула Джеральда Рош Лінча, одночасно очолював лабораторію хімічної патології в лондонській лікарні Святої Марії, і працював старшим експертом у Міністерстві внутрішніх справ: на неофіційному жаргоні МВС ця посада називалася ‘королівський отруйник’.

Лінч отримав у своє розпорядження 47 сигар, і тут же почав препарувати їх. Досліджувалася поверхню кінчика сигари, який повинен був опинитися в роті у прем’єра (її назвали ‘зоною контакту’), а також сама її вміст (‘основна частина’). Першу вивчали на предмет бактеріологічних і хімічних аномалій, а друге — на наявність ‘летких хімічних речовин’.

З’ясувалося, що в трьох сигарах є сторонні вкраплення: ‘В одній знайдено маленьке чорне сплюснуте плямочка рослинної кашки з високим вмістом крохмалю і двома волосками, характерними для мишачої вовни — майже напевно мова йде про мишачому посліді. В інший містився крихітний твердий згусток — по всій видимості, необробленого кукурудзяного крохмалю. У третій виявлено кілька крихітних овальних крупинок з рослинної маси; очевидно це екскременти комахи’. Невеликий зріз з кожної сигари містився в окрему ємність з ‘живильним бульйоном’, після чого приблизно 0,6 кубиків розчину вводили лабораторним мишам. Кожна з них піддалася добре знайомому знавцям сигар наркотичної дії нікотину.

Численні досліди показали, що введене кількість ‘бульйону’ викликає у миші розслаблення м’язів — вона лежить нерухомо, немов мертвецьки п’яний, трохи менше години. Після цього звірятко приходить в себе і приймає їжу. Лінч побудував експерименти таким чином, щоб раптову смерть миші можна було визначити як результат впливу ‘патогенних бактерій’ — тобто наслідок того, що до сигар доклав руку потенційний вбивця.

В ході другого експерименту миші вдихали дим ‘підозрілих’ сигар. Шматок сигари вагою в один грам горів протягом 25-30 хвилин; дим виводився через скляну трубу, в якій сиділа миша, стоїчно выдерживавшая легке отруєння вуглекислим газом — отаке ‘пасивне куріння’ на благо вітчизни.

Тести дали цілий ряд результатів; зокрема, дві мишки померли. Розтин, проте, показало, що вони загинули від рук вбивці, а від харчового отруєння, випадки якого вже відзначалися в цій партії лабораторних мишей.

В якості завершення експерименту Лінч клав зрізи з сигар собі під язик. Нарешті, він доповів Ротшильду: ‘Можу з упевненістю повідомити, що в досліджених зразках не виявлено токсикологічних та бактеріологічних відхилень від норми’.

Про це півтора місяцями раніше експерту міг би повідомити сам Черчілль. Він знехтував усіма застереженнями і вирішив особисто перевірити безпеку сигар. Якщо б у них все ж була отрута, в результаті його експерименту країна втратила б не лише прем’єра, а й членів Комітету оборони — органу, що складався з міністрів і представників військового командування, який безпосередньо керував веденням війни.

Увечері 19 вересня — саме в цей день Червоний Хрест доставив сигари на Даунінг-стріт — на засіданні комітету йшла безрезультатна дискусія про те, яку допомогу Лондон може надати російським. Глави військових міністерств і начальники штабів категорично стверджували, що не можуть виділити жодної шлюпки, жодної гвинтівки без шкоди для боєздатності британських збройних сил. Черчілль однак, заявив, що беззастережне відхилення запиту Москви виключено.

Дискусія зайшла в глухий кут. Прем’єр пообіцяв, що протримає всіх в залі засідань до ранку. Сам він, проте, зробив двогодинна перерва, щоб повечеряти з дружиною (він називав її Клеммі). Потім він завів членів комітету в невелику кімнату ліворуч від головного холу резиденції прем’єра і з гордістю продемонстрував свою нову колекцію сигар. ‘Бачите, що мені сьогодні доставили. Непросто було протягти через митницю’, — примовляв він, дістаючи з шкатулок довгі Romeo y Julieta, H. Upmann і Por Larranaga.

Лорд Бальфур, який обіймав тоді посаду заступника міністра авіації, пізніше згадував: ‘Повернувшись до присутніх міністрів, він сказав:” Джентльмени, зараз я проведу експеримент. Можливо, він закінчиться до загального задоволення, а може бути результат буде сумним. Я хочу пригостити вас всіх цими чудовими сигарами’. Він зробив паузу, а потім, з характерною схильність до театральності, продовжив: ‘Цілком ймовірно, кожна з них містить смертельну отруту’. І, натякаючи на можливість отруєння всього Комітету оборони, зауважив: “Не виключено, що через кілька днів я буду зі скорботно опущеною головою йти по головному проходу Вестмінстерського абатства слідом за низкою трун, супроводжуваний гнівними вигуками — ось людина, ‘перебордживший’ самого Борджіа!’

Члени комітету повернулися в зал засідань, з насолодою попихкуючи добірними гаванами. По мірі того, як кімната наповнювалася димом, пристрасті заспокоювалися. Недарма Отто фон Бісмарк, архітектор єдиної Німеччини, з якою тепер воювали англійці, казав: ‘Сигара — щось на зразок відволікаючого маневру. Коли блакитний димок кільцями спрямовується вгору, ви мимоволі слідкуйте за ним поглядом: це заспокоює, настрій у вас поліпшується, і ви з більшою охотою йдете на поступки’.

Знову дамо слово Бальфуру: ‘За півгодини ми домовилися з усіх питань, про які сперечалися до нескінченності. Проблема допомоги Росії була вирішена чітко та остаточно’. І всі залишилися живі.

Втім, це ще не кінець історії. В кінці жовтня аналізу зазнала інша партія сигар; їх піднесли Черчиллю шанувальники з Бразилії. Після цього подарунок неохоче передали прем’єру. Ротшильда раніше турбував цей, як він вважав, непотрібний ризик. Він запропонував міняти подаровані сигари на такі ж, але свідомо безпечні — з лондонських тютюнових магазинів. Цю ідею підтримав в римованій записці Черчиллю ще один його особистий секретар, сер Джон Мартін (John Martin): ‘Вдих до життя людини пробуджує; вдих може і закінчити цю життя, Того ж, хто вершить долю країни, вже точно нам ніким не замінити’. Адресат відповів коротко, навіть різко: ‘Якщо ці сигари визнані небезпечними для мене, вони небезпечні і для всіх інших; краще тоді їх знищити’.

В кінцевому підсумку, щоб вирішити ‘подарунковий питання’ був складений спеціальний меморандум. У ньому говорилося: ‘1. Якщо дарувальники користуються надійною репутацією, а самі сигари відрізняються високою якістю, прем’єр-міністр візьме подарунок (і сплатити мито, якщо вони надіслані з-за кордону). 2. Якщо дарувальник надійний, але сигари неякісні, їх можна передати в госпіталі, але в цьому випадку прем’єр-міністр не платить мито. 3. Якщо сигари надіслані виключно заради реклами або з іншою подібною метою, приймати подарунок не слід (крім виняткових випадків, вони не повертаються зарубіжного дарувальнику, а можуть бути відправлені в госпіталі на нашій території)’.

Коли війна вже наближалася до кінця, Черчиллю повідомили, що у кубинського посла є для нього ще один подарунок — цього разу 3000 сигар. Проте на церемонії вручення з’ясувалося, що 700 штук не вистачає. Це сильно розлютило Черчілля — він явно не був готовий змиритися з тим, що хтось наклав лапу на його особисті запаси.

Попросивши кубинського посла подати відомості про всю ‘ланцюжку’ доставки — щоб провести розслідування і зловити зловмисників, прем’єр наказав сповістити його про результати. Через два тижні, вважаючи, що жорна правосуддя обертаються дуже повільно, він попросив інспектора Томпсона підстьобнути розслідування. На його запит служба митниць і зборів відповіла докладним роз’ясненням, де вказувалося, що крадіжка повинна була відбутися не в старенькій Англії, і підозрювати слід самих кубинців.

Останній звіт з цього приводу був відправлений Черчиллю 7 травня, напередодні капітуляції Німеччини. Він завершувався фразою: “Якщо ви хочете, щоб розшук тривав, необхідно задіяти поліцію, а щоб її дізнання було успішним, вона повинна розслідувати всі, в тому числі і те, що відбувалося, коли сигари перебували в кубинському посольстві’.

Заради хороших відносин з Кубою питання про зниклих сигарах спустили на гальмах.

Стівен Макгінті (Stephen McGinty), 07 серпня 2007

ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

Тоді качайте план відмови від куріння.

З його допомогою кинути буде набагато простіше.

Популярні матеріали


  • Настільна книга кидає палити

  • Календар кидає палити

  • План відмови від куріння