Про куріння і його шкоду серед медиків говориться дуже багато, особливо в кардіології. Практично кожна стаття, кожен науковий доповідь, кожен коментар спеціаліста, присвячені лікуванню і профілактиці серцево-судинних захворювань, згадує відмова від куріння як необхідну складову заходів щодо модифікації способу життя. І разом з тим фахівці вважають, що цю проблему піднімають явно недостатньо.

Дійсно, зазвичай лише побіжно згадують про куріння, акцентуючись на більш важливих, з точки зору автора, повідомлення, проблеми. Про те, чим небезпечне куріння, які сучасні патофізіологічні уявлення про його значення для організму, наскільки переконливі експериментальні та клінічні дані, що розкривають шкоду куріння, ми замислюємося рідко, а ще рідше — доносимо цю інформацію до наших пацієнтів. Наслідки очевидні: значна частина суспільства курить, незважаючи на рекомендації, які їм дають лікарі, в тому числі курять і самі медики. Чим загрожує таке легковажне ставлення до паління?

Серед курців більше сердечників

Багато лікарі, які займаються питаннями серцево-судинної патології, активно рекомендують своїм пацієнтам відучуватися від цієї звички. Палить людина піддається значно більш високому ризику серцево-судинних захворювань, хронічної патології дихальних шляхів, раку легенів, губи. Відмова від куріння різко покращує прогноз життя для людини будь-якого віку і статі.

Особливу увагу на себе звертає куріння в контексті кардіоваскулярної патології. Тютюнопаління — незалежний фактор ризику інсульту, інфаркту, обструктивних захворювань периферичних артерій. Куріння небезпечне як первинного фактора ризику, так і для розвитку ускладнень на фоні вже сформованих хронічних захворювань.

Крім того, якщо пацієнту з інфарктом міокарда призначено адекватне сучасне лікування, але при цьому пацієнт продовжує палити, то ефективність призначеної терапії знижується приблизно на третину. 30% — це величезна цифра. За такої серйозної патології кардіологи всього світу сьогодні з великими труднощами домагаються зниження абсолютного ризику на 1-2%, для цього в практику впроваджуються дорогі препарати, проводяться масштабні дослідження, постійно переглядаються рекомендації і стандарти.

У той же час тільки відмова від куріння дає колосальну перевагу не тільки щодо попередження інфаркту, але і для його лікування.

Небезпечно не лише активну, але і пасивне куріння. Коли наприкінці 90-х в одному з регіонів США вперше була впроваджена дуже жорстка політика заборони куріння в громадських місцях, вже в 2001 р. в цьому регіоні було відзначено зменшення ризику інфаркту міокарда на 30% — це стосувалося всього населення, а не тільки курців.

В останні роки було показано, що попередження «пасивного» куріння має такі позитивні наслідки, як і припинення активного. Ці вражаючі результати говорять про надзвичайне значення боротьби з курінням, причому не тільки для тих, хто курить, а для всього населення в цілому.

Про «користь» нікотину

Але чому ж у пресі нерідко звучать аргументи про користь нікотину? Нікотин в експериментальних дослідженнях дійсно демонстрував ряд позитивних ефектів: тонізування нервової системи, поліпшення процесів загоєння, стимуляція ангіогенезу, викиду стовбурових клітин. Однак ці ефекти проявлялися в експериментах на тваринах, і отримані експериментальні дані абсолютно не корелюють з клінічними та епідеміологічними дослідженнями у людей.

У людей шкідливі ефекти як самого нікотину, так і диму та продуктів горіння, які потрапляють в дихальні шляхи, пріоритетні. Куріння достовірно визначено як незалежний фактор ризику серцево-судинних ускладнень і ряду інших серйозних захворювань. Справа в тому, що нікотин з тимчасового стимулятора в короткі терміни починає відігравати протилежну роль — пригнічує процеси загоєння, погіршує мікроциркуляцію, прооксидантний стрес приводить до прогресуючого ураження судин.

Міфологізація куріння

Дуже багато в останні роки курящих жінок. У таких жінок раніше настає менопауза, а, як відомо, за п’ять років після настання менопаузи жінки «наздоганяють» чоловіків за вираженістю атеросклерозу та прогресування серцево-судинної патології.

Таким чином, куріння помітно омолоджує кардіологічні проблеми серед жінок. Крім того, жінка, яка курить схильна значно більш високому ризику онкологічної патології: крім раку молочних залоз і шийки матки, які властиві жіночій популяції в цілому, для них справедливий також дуже високий ризик раку легенів і раку губи, розвитку яких сприяє куріння.

Як аргумент «за» люди нерідко згадують курців, які курять все життя і не страждають від серцево-судинних захворювань. Є і палять довгожителі. Так, дійсно, не у всіх курців розвиваються небезпечні для здоров’я. Проте ризик у перерахунку на популяцію — дуже високий і його не можна не враховувати. Реалізація несприятливих ефектів куріння обумовлена цілим рядом факторів, включаючи особливості генотипу. Особливо катастрофічні наслідки куріння приносить у разі, якщо у людини є ще і спадкова схильність до порушення синтезу оксиду азоту.

Фахівці лабораторії генетики в Інституті фізіології НАН України протягом 6 років займалися генетичними дослідженнями у хворих, що перенесли гострий коронарний синдром. При цьому особливу увагу звертали на генетичну схильність до недостатнього синтезу оксиду азоту. Результати досліджень виявилися вражаючими: виявлено, що у курців осіб з таким спадковим дефектом має місце порушення функції ендотелію, а ризик інфаркту міокарда вищий у 4-5 разів.

Цей генетичний поліморфізм зустрічається не так часто — приблизно 16-20% випадків, однак у перерахунку на всіх хворих їх «внесок» у структуру захворюваності інфарктом виглядає значно. І хоча від неполадок в генотипі ніхто з нас не застрахований, а перевірка їх наявності ще не скоро стане рутинною діагностичною процедурою, ми можемо різко знизити ймовірність їх реалізації у важке захворювання відмовою від куріння.

Є ще один міф про «користь» куріння: існують дані про те, що палить хворий з інфарктом міокарда його легше переносить, ніж некурящий. Це дійсно так, але яка ціна цього «парадоксу курця»? Справа в тому, що якщо інфаркту судилося розвинутися, то у курців це відбувається в середньому на 10 років раніше. Таким чином, у курців інфаркт в середньому розвивається у віці 50-54 років. А оскільки інфаркт у більш молодих осіб зазвичай протікає легше в силу відомих причин (менше супутньої патології, краще функціональний стан серцевого м’яза), складається така парадоксальна ситуація, що нібито у курців лікування інфаркту легше, а найближчий прогноз краще.

Насправді «заробити» інфаркт в більш молодому, зазвичай цілком працездатному віці — задоволення сумнівне. До того ж пацієнт вижив після інфаркту схильний до високого ризику повторних серцево-судинних катастроф, тому ні якість життя, ні віддалений прогноз такої людини не залишають приводів для оптимізму.

ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

Тоді качайте план відмови від куріння.

З його допомогою кинути буде набагато простіше.

Популярні матеріали


  • Настільна книга кидає палити

  • Календар кидає палити

  • План відмови від куріння