Якщо вагітна жінка просто знаходиться в прокуреному приміщенні, то через вдихуване повітря вона все одно піддає плід мукам. Чутливість ембріона до тютюнового диму настільки висока, що він реагує навіть на фіктивне куріння батьків, тобто на ще не запалені (!) сигарети. Це – чисто психологічна реакція. З точки зору біохімії вона незрозуміла.

Коли ж курить сама жінка, її дитина, образно кажучи, наглухо закупорений в наповненій отрутами матці. З-за гострого кисневого голодування і отруєння продуктами розпаду сигаретного диму він «кашляє», «давиться», мечеться, як в’язень у газовій камері. Через 8-12 хвилин після викуреної матір’ю сигарети серцебиття ембріона частішає до 150 ударів в хвилину. Разом з поживними речовинами мати передає йому і отрути тютюнового диму, причому в досить високих концентраціях. Спочатку вони потрапляють в кров немовляти, потім накопичуються в його головному мозку, печінці та серці. Поступово розвивається отруєння всього організму.

Зараз ми не будемо акцентувати увагу на тому, звідки виходить тютюновий дим: курить сама матір або ж вдихає тютюновий дим оточуючих її людей. Оскільки характер впливу шкідливих сполук на ембріон в цих випадках приблизно однаковий, мають значення ступінь і час їх дії.

На жаль, токсичні речовини тютюнового диму проходять через плаценту (дитяче місце). Тому плід одержує їх безпосередньо з крові матері, а також через шкіру і шлунково-кишковий тракт з навколоплідних вод. Крім того, тютюновий дим звужує судини і обмежує надходження поживних речовин до плоду через плаценту. Цим частково пояснюється затримка внутрішньоутробного росту і зменшення маси тіла дитини.

Близько третини новонароджених з малою вагою – у курящих матерів.

Організм жінки, що палить компенсує свою гормональну недостатність за рахунок ендокринної системи плода, як би «опивая», «обкрадаючи» його. Закономірно, що у дитини сповільнюється формування кісток і страждає синтез білків. Гормональний дисбаланс успадковується.

Розмір черепа новонародженого і інтенсивність куріння матері

Шведські дослідники порівняли розвиток головного мозку і розміри черепа новонароджених з інтенсивністю куріння матері під час вагітності. Окружність черепа в нормі – близько 35 см (в залежності від ваги немовляти). Ймовірність того, що окружність голови новонародженого складе менше 32 см, зростає в 1,52 рази у жінок, які курять до 10 сигарет в день і в 41,86 рази, якщо жінка викурює більше 10 сигарет.

Вплив тютюнового диму на дитину до народження призводить до затримки росту легень і розвитку респіраторних захворювань, що супроводжуються задишкою. Цей вплив позначається на дихальній системі людини протягом всього його життя (особливо в дошкільному віці). Високий ризик передчасних пологів і недоношеності також створює небезпеку того, що легені у дітей курців батьків будуть ослаблені.

Все це дозволяє говорити про пасивному курінні плоду, або про тютюновий синдром плода (за аналогією з алкогольним синдромом).

Діти курців мам на 30% більше, ніж нащадки некурців, ризикують вже до 16 років роздобути цукровий діабет або ожиріння. Також у курців мам на 34% частіше народжуються діти, які страждають вродженою клишоногістю. А якщо звичка поєднується ще й з несприятливою спадковістю, то ризик клишоногості зростає в 20 разів!

Зв’язок між палінням під час вагітності і міжгір’ям особи

На цьому «лякають» відкриття не закінчуються. У 2003 році британські вчені виявили зв’язок між курінням на ранньому етапі вагітності і народженням дитини з ущелиною особи. За словами автора дослідження, професора стоматологічного факультету Університету Данді Пітера Мосси, формування неба відбувається на 6-8-му тижні після зачаття; шкідливий пристрасть мами в цей період може проявитися у дитини у вигляді «вовчої пащі» або «заячої губи». Дійсно, 42% матерів, діти яких народилися з дефектами особи, курили. У немовлят некурящих матерів такі відхилення спостерігаються в 2 рази рідше.

Англійські лікарі прийшли до висновку, що у дітей, чиї матері курили під час вагітності, на 40% вище ризик розвитку аутизму. При цій психічної хвороби людина не має повноцінного контакту з навколишньою дійсністю, йде в себе, замикається у світі власних переживань і відчуттів. Реальність у поданні такого хворого виглядає необ’єктивною. Вчені припускають, що куріння матері погіршує постачання головного мозку зародка киснем і вражає особливі структури, що відповідають за психомоторні функції.

Поведінка дітей перших років життя більш проблематично у матерів, які курили від зачаття до пологів. Так, негативізм у дворічних малюків в 4 рази вище в порівнянні з дітьми тих, хто припинив курити під час вагітності, або не починав зовсім. «Обкурювання» плоду сприяє тому, що народжений буде проявляти тривогу, депресію, імпульсивність, бунтарство, схильність до ризику і невмотивовану агресію (наприклад, бити чи кусати інших).

Неуважність, імпульсивність, розгальмування

Німецькі вчені довели, що для дитини курить матері з раннього віку характерні неуважність, імпульсивність, розгальмування і гіперактивність. Рівень його розумового розвитку зазвичай нижче середнього. Нерідко відзначається і так званий синдром «непосиди Філа». Такі малюки, як правило, агресивні і легко обманюють оточуючих людей.

Якщо дитина живе в квартирі, де хтось із членів сім’ї викурює 1-2 пачки сигарет в день, то в сечі такої дитини міститься кількість нікотину, відповідне 2-3 викурених сигарет. Коли вдома курять один або обоє батьків, у дитини частіше виникають простудні захворювання, бронхіти, пневмонію, гастрити, коліти, виразки шлунка і дванадцятипалої кишки. Палять батьки і матері «нагороджують» своїх чад схильністю до інфекцій органів дихання, алергії, атеросклерозу, епілептичних припадків і карієсу.

Зуби пасивних курців

Вчені з Університету Рочестера (Нью-Йорк) оглянули близько 4 тисяч дітей у віці від 4 до 10 років. Фахівці порівнювали вміст у крові продуктів розпаду тютюнового диму зі станом зубів. Паралельно збирали відомості про частоту відвідувань стоматолога, доході сім’ї та якості харчування дитини. Висновки вельми красномовні: при інших рівних умовах малолітні «пасивні курці» мали мало не вдвічі більше «дірок» в зубах, ніж їх однолітки з некурящих сімей!

У дітей, які зазнали внутрішньоутробного впливу тютюнового диму, знижується інтелектуальний потенціал, порушується розвиток мовлення та слухової зони мозку, здатність регулювати емоції, фокусувати і утримувати увагу. У новонароджених це проявляється, зокрема, зниженою реакцією на звуки. У віці від 1 року до 11 років такі діти зазвичай погано виконують вправи, пов’язані зі слухом (мовні завдання, пам’ять на слова і т. д.). Відстає у фізичному і розумовому розвитку (читання, письма, мовлення), дитина гірше справляється зі шкільною програмою…

Схильність до злочинів

Міжнародна група дослідників з Університету Еморі в Атланті (штат Джорджія) виявила пряму залежність між курінням вагітних і подальшої їх схильністю дітей до злочинів. В єдиній зв’язку фахівці розглянули відомості про 4 тисячі чоловіків, які народилися в Копенгагені з вересня по грудень 1951 1961 року, та історії їх арештів, що зберігаються в архівах поліції. Виявилося, що ті чоловіки, чиї матері курили під час вагітності, до 34 років у 1,6 рази частіше потрапляли у в’язницю за ненасильницькі злочини і в 2 рази частіше – за насильницькі.

Перефразовуючи відому пісню, скажімо: батьківський дим – початок почав багатьох дитячих недуг. Більш того, шкоду від куріння передається навіть через покоління! З такою сенсаційною заявою виступили Френк Джиллиленд і його колега з Університету Південної Каліфорнії.

Астма

Вчені обстежили 338 дітей, хворих на астму у віці до 5 років, і 570 дітей, які не страждають цим захворюванням. У дітей курців матерів ризик розвитку астми зростає в 1,5 рази порівняно з дітьми некурців. Якщо ж матері цих матерів (тобто бабусі) теж курили під час вагітності, то ризик захворюваності у внука чи внучки буде вище вже в 2,6 рази. Наведемо ще одну ситуацію: мати дитини не курить, але бабуся, коли була вагітна нею, курила. Тоді ризик розвитку астми у внука (внучки) в 2 рази вище, ніж у некурців сім’ї.

Точний механізм передачі схильності до недуги через покоління невідомий. Ймовірно, відбувається пошкодження імунної системи до народження дівчинки, яке потім успадковується її майбутнім сином або дочкою.

Синдром раптової дитячої смерті

Але, звичайно, саме непоправне – синдром раптової дитячої смерті. «Смерть у колисці» – це смерть здорової дитини на першому році його життя. Які причини цієї, здавалося б, безпричинної трагедії? До факторів ризику відносяться: положення сплячої дитини на животі надмірно теплій кімнаті, на пухнастою ліжку, а також підвищений тонус блукаючого нерва, післяпологова депресія у матері і… тютюновий дим! Куріння – найбільш небезпечний і разом з тим найбільш предотвратимый з усіх факторів. Воно збільшує ризик раптової смерті в середньому в 7 разів, а наступний по значимості фактор (післяпологова депресія) – в 3 рази.

Багато загиблі новонароджені – з неблагополучних сімей. Більше половини таких нещасних дітей – хлопчики. Близнюки мають підвищений ризик. Найбільша кількість смертей відбувається у віці до 13 тижнів. Причому 27% смертей можна було б запобігти, якщо б жінки не курили після народження дитини. Ще вчені констатували, що 55% смертей вдалося б уникнути, якби матері годували своїх дітей груддю.

До речі, повертаючись до куріння незабаром після пологів, мати часто достроково перериває грудне вигодовування. Між тим діти, вигодувані молоком матері, набагато рідше стикаються з багатьма проблемами і захворюваннями, ніж «пляшкові» діти. Тому право дитини на здоров’я не в останню чергу визначається його правом на материнське молоко. А тютюновий дим знижує якість і кількість цього безцінного продукту. Крім того, потрапляючи з молоком матері до дитини, він викликає цілий ряд небажаних ефектів (занепокоєння, прискорений серцевий ритм, блювоту, розлад стільця, кишкові кольки і т. д.). Бесіди з курящими дівчатами про користь грудного вигодовування нерідко спонукають їх змінити свою поведінку.

Кандидат медичних наук, доцент кафедри педагогіки і психології Костянтин В’ячеславович Зорін

ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

Тоді качайте план відмови від куріння.

З його допомогою кинути буде набагато простіше.

Фетальний тютюновий синдром
Матеріали по темі


  • Куріння під час вагітності

    05.09.2007