31 травня – Всесвітній день відмови від куріння. Він дає привід згадати про те, що в Росії найвищий рівень смертності від захворювань, викликаних тютюном, а охорона здоров’я наших співвітчизників від тютюнової експансії перетворилася в затяжну важку битву. Про це кореспондент «Трибуни» розмовляє з відомим російським експертом з даної проблеми Дариною ХАЛТУРИНОЙ.

– Дарина Андріївна, уявімо, що хоча б половина наших співвітчизників перестали курити. Якими наслідками це обернулося б?

– Це було б прекрасним подією, оскільки тютюн – одна з головних причин стрімкого зменшення кількості росіян. Шкоду його підтверджений за останні півстоліття сотнями тисяч наукових досліджень. Доведено, що ця отрута вражає всі структури і тканини організму, провокує деградацію кровоносних судин. А в кінцевому рахунку, зростає ймовірність смерті від раку, інфаркту, інсульту, ішемічної хвороби серця і ряду інших захворювань. Згідно з дослідженнями вчених, від паління помирають понад 330 тисяч росіян в рік. Якщо б росіяни відмовилися від тютюну, у нас різко знизилася б смертність. Покращилися б показники здоров’я, особливо репродуктивного, оскільки паління провокує безпліддя чоловіків і жінок. З точки зору економіки результати теж були б прекрасними: адже одержувані державою доходи від продажу тютюну в 8 разів менше, ніж економічні втрати від виходу з ладу працездатних людей та витрат на лікування хвороб, провокованих тютюном.

– Наскільки ми завзяті курці у порівнянні з жителями інших країн?

– Росія входить в четвірку світових лідерів по курінню поряд з Китаєм, Індією, Індонезією. У нас схильні до цієї пристрасті близько 70% чоловіків, приблизно чверть жінок і 60% підлітків. І в результаті – екстремально високі показники смертності.

– Що вивело нас до числа рекордсменів за куріння?

– Хоч наші співвітчизники багато курили і в радянський час, за роки перебудови і реформ відбувся різкий стрибок: кількість курців зросла в півтора рази.

Різке зростання числа курців спровокувала, головним чином, тютюнова промисловість. Оскільки з 70-х на Заході став падати рівень куріння, найбільші транснаціональні компанії після розпаду Радянського Союзу активізувалися у нас. На початку 90-х вони були головними іноземними інвесторами в нашій країні. Сьогодні лідери світового тютюнового бізнесу – «Брітіш Амерікен Табакко», «Філіп Морріс», «Р. Дж. Рейнольдс», «Вестерн Табакко Інвестментс ЛЛС», «Джапэн Табакко» – володіють майже 95% російської тютюнової промисловості. Для них наша країна з її нечувано низькими акцизами стала золотою жилою.

– Яким чином тютюновим компаніям так швидко вдалося завоювати ринок і споживачів?

– Росіянам через всі канали реклами вселяли: куріння – атрибут процвітаючого сучасної людини. Коли рівень куріння чоловіків досяг стелі, вище якого вже навряд чи підніметься (70%), все більше реклами – в магазинах, в метро, в журналах – стало орієнтуватися на жінок. Образ стильної, сексуальної, романтичною, незалежної жінки рекламщики пов’язують з курінням сигарет.

Якщо придивитися до реклами, виявиться, що спрямована вона на дуже молодих жінок, у ряді випадку, дівчаток-підлітків, які завжди хочуть виглядати дорослими.

Способи просування власних інтересів у тютюнових компаній відпрацьовані до дрібниць. Наприклад, безкоштовні роздачі сигарет, заборонені в передових країнах. Або спонсорство: тютюнові компанії охоче фінансують молодіжні заходи. А ще на гроші табачників створюються псевдогромадських групи, які нібито відстоюють якісь інтереси соціуму, а насправді – тютюнової індустрії.

У Росії інтереси тютюнових компаній найчастіше просуває аграрне лобі. Хоча в Росії тютюн не є скільки-небудь значимої аграрної культурою. Після того як у США в 2002 році судовим рішенням змусили тютюнові компанії розсекретити архіви (про це можна дізнатися на сайті http://bat.library.ucsf.edu/guide.html), з’ясувалося, що представники тютюнових компаній, наприклад «Брітіш Амерікен Табакко», тісно спілкувалися з представниками російської державної влади і депутатами Державної думи РФ.

– Хто ж із лобістів «засвітився»?

– В період, коли Всесвітня організація охорони здоров’я розробляла Рамкову конвенцію із боротьби проти тютюну, «Брітіш Амерікен Табакко» примудрилася впровадити в російську делегацію під виглядом експерта свого представника – Леоніда Синельникова. Він багато зробив для ослаблення Рамкової конвенції, але був з ганьбою розкрито в Женеві. Розкрився і інший неприємний факт: колишній депутат Держдуми РФ, а нині оглядач радіо «Свобода» Ольга Беклемищева обіцяла тютюновим компаніям «вбивати» законопроект тодішнього голови Комітету Держдуми РФ з охорони здоров’я Миколи Герасименка. І дійсно, до того часу, коли Держдума прийняла закон про обмеження куріння, він був сильно ослаблений порівняно з початковою версією. До того ж з’ясувалося, що в оточення Миколи Герасименка впровадили оплачену тютюновою промисловістю співробітницю, яка викидала в смітник важливі документи з тютюну (сам Герасименко про це, природно, не підозрював). Зокрема нас цікавить реабілітація хворих.

В оприлюдненому списку фінансових вливань компанії «Філіп Морріс» за 2006 рік різним громадським організаціям можна побачити, наприклад, пожертвування фонду «Північна корона» дружини міністра фінансів Олексія Кудріна, фонду «Діти Росії», який патронує Сергій Лавров.

Особливо розчулює пожертвування «Філіп Морріс» фонду «Депутатський», який тоді очолював заступник голови Комітету з податків Держдуми комуніст Сергій Штогрин. Цього фонду перерахували 22,5 тисячі доларів США, при тому, що на офіційному інтернет-сайті депутата стверджується, що за час своєї діяльності фонд отримав ззовні мінімальні суми, витрачаючи практично всі на своїх виборців, ветеранів війни і т. д.

– Крім зарубіжних фахівців з тютюнової експансії, у нас є свої майстри, зайняті в цьому бізнесі. Як ведуть себе в коридорах влади вони?

– Серед тих, кого ви маєте на увазі, наприклад Іван Саввіді, засновник єдиної великої російської тютюнової компанії «Донський тютюн», також створює законопроекти щодо боротьби з тютюнопалінням в Росії. У 2004 році, після обрання депутатом Державної думи від «Єдиної Росії», Саввіді 78% акцій «Донського тютюну» передав своїй дружині, і чималий час був заступником голови Комітету з бюджету і податків Державної думи. Цей комітет, разом з Мінфіном, визначає фінансову антитютюнову політику в Росії.

Акцизні податки – головний фактор, що визначає попит на сигарети в країні. Є два способи взяття тютюнових акцизів: за цигарку і у вигляді відсотка від вартості. Акциз за штуку ефективніше з точки зору здоров’я, оскільки люди вмирають від сигарети, а не від ціни. Виробникам же дешевих сигарет вигідніше процентна складова ціни: тоді при зростанні акцизів споживач переходить на більш дешеві сигарети. І Саввіді пролобіював в Думі як раз цю вигідну йому систему. Плюс до всього, у податковій практиці завдяки Саввіді з’явився такий нонсенс, як максимальна ціна пачки, хоча мову треба вести про мінімальною ціною. І ще одна згубна річ: рік за роком Міністерство оборони укладає з «Донським тютюном» контракти на постачання сигарет, які дістаються в якості безкоштовного пайка солдатам. Якщо в середньому палять 60 відсотків російських підлітків, то з армії виходять палять більше 90 відсотків. Виходить, вчорашніх хлопчиків навмисно підсаджують на наркотик, який половину з них рано чи пізно вб’є. Це, на мій погляд, свідчить про те, наскільки поки ще далека Росія від ідеального соціально орієнтованої держави.

– Що нам потрібно зробити в першу чергу, щоб знизилося число курців?

– Для цього органи державної влади повинні усвідомлювати, що таке ефективні заходи, і застосовувати їх.

На Заході завдяки жорстким заходам, які брали уряду, вдалося значно знизити рівень куріння. Наприклад, в Австралії курять зараз 18%, що вдвічі менше, ніж 30 років тому. У Сполучених Штатах зменшується кількість курців і, як наслідок, захворюваність на рак легень знизилася в 1,8 рази.

І у нас знизити рівень куріння вдвічі цілком реально! Тисячі досліджень, так і досвід інших країн, кажуть, що найефективніше – зробити це заняття незручним, непривабливим і дорогим. Державі варто суттєво підвищити акцизи на тютюнові вироби, повністю заборонити рекламу в громадських місцях і в ЗМІ (крім спеціалізованих видань), узаконити попереджувальні написи і малюнки на пачках, що займають велику частину площі. Практика багатьох країн показала, що яскраві і великі зображення на пачках відсотків на 9 знижують споживання тютюну. Необхідно також заборонити куріння в громадських місцях.

– В наших умовах це найскладніша міра…

– Так. Але зволікати з нею ні в якому разі не можна! Для цього дві причини. Пасивне куріння ще більш шкідливо, ніж активне. Людина, що сидить поблизу курця, дихає так званим боковим димом і вдихає в чотири рази більше канцерогенних речовин, ніж курець. Тому, наприклад, серед барменів смертність від раку легенів найвища серед усіх професій. Потрібно заборонити куріння на робочих місцях, щоб у курців було більше стимулів кидати цю звичку. Адже, принаймні, ¾ з них хотіли б це зробити, але ніяк не виходить.

Безумовно, треба суворіше стежити за виконанням законодавства, що забороняє продаж сигарет дітям. Дослідження показують, що з радянських часів паління серед підлітків зросла в 2-3 рази. А все тому, що сигарети в нас дуже дешеві і їх завжди можна купити. Одна з молодіжних організацій послала своїх підлітків в рейд перевірки діяльності тютюнових кіосків – і вони тільки в 12% випадків отримали відмову.

Може бути, розумніше скоротити число торгових точок до деякої кількості магазинів, яким є що втрачати – ліцензію або репутацію. Адже набагато простіше контролювати сто точок на місто, ніж тисячу. Відповідні заходи, мені здається, необхідно прийняти невідкладно!

– На початку червня Державна дума розгляне у другому читанні проект федерального закону Про технічний регламент на тютюнову продукцію», який дозволяє виробникам тютюнових виробів використовувати термін «легкі» сигарети ( «light»). Один з незалежних експертів нещодавно назвав технічний регламент свого роду мильною бульбашкою. Ви згодні з цим?

– Так. В сьогоднішньому вигляді регламент – лобістський документ, який намагається закріпити положення, невигідне Росії з точки зору громадського здоров’я, але вигідну тютюнової промисловості. Положення, що суперечить конвенції, яку Росія тільки що ратифікувала. Насамперед, мене і багатьох інших експертів не влаштовує в технічному регламенті легалізація терміна «легкі» сигарети. За логікою речей, «легкі» сигарети повинні бути менш шкідливі, ніж інші. І багато курці не розлучаються зі своєю звичкою, думаючи, що менше ризикують, вживаючи їх. Але дослідження показали, що це зовсім не так: курці «легких» сигарет хворіють і вмирають так само часто, як курці всяких інших. Тому що тютюн – це наркотик. І якщо людина отримує в сигареті менше нікотину, він більше курить, а крім того, різниця у змісті нікотину у «легких» і «важких» вкрай незначна.

– У відповідності з федеральним законом повинна бути розроблена програма боротьби з курінням, якої досі немає. Які відомства повинні взятися за цю справу, щоб зрушення в антитютюновій політиці держави були відчутними?

– У Міністерстві охорони здоров’я і соціального розвитку цією проблематикою займаються розсудливі люди. Сподіваюся, федеральна програма боротьби з курінням буде працювати. Але російський ринок сигарет – це близько 20 мільярдів доларів. Тютюнові компанії в змозі витратити на просування своїх інтересів дуже солідні кошти. Адже і зараз завдяки зусиллям лобістів справи у нас йдуть ганебно. Одні з найнижчих акцизів у світі, самі дрібні попереджувальні написи на пачках…

Будемо сподіватися, Мінздоровсоцрозвитку дозволить здійснитися сприятливим змінам. Хоча тільки його зусиль недостатньо. Потрібна підтримка Мінфіну і Федеральної антимонопольної служби. Якщо б вони не блокували корисні законопроекти, а просували їх, років через п’ять можна було б серйозно знизити рівень куріння, а значить, і рівень смертності в Росії, а в десятирічній перспективі досягти рівня процвітали в цьому відношенні країн.

На відміну від інших вимагають негайного вирішення проблем, скажімо, освіти чи науки, тут не потрібні величезні фінансові вливання. Необхідно лише соціально відповідальне керівництво. І в цьому сенсі тютюн – свого роду лакмусовий папірець, який показує, чи можна політичний устрій Росії вважати соціально відповідальним чи ні.

– Які очікування ви пов’язуєте з Всесвітнім днем відмови від куріння?

Сила впливу цього дня залежить від сили громадянського суспільства в Росії.

Всесвітній день відмови від куріння дає громадськості можливість нагадати про своїх позиціях і привід бути почутою.

ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

Тоді качайте план відмови від куріння.

З його допомогою кинути буде набагато простіше.

Популярні матеріали


  • Настільна книга кидає палити

  • Календар кидає палити

  • План відмови від куріння