Тютюнопаління міцно увійшло в наше життя вже як п’ятсот років. Перейнявши цю згубну звичку у остров’ян Карибського басейну і в індіанців півострова Юкатан, моряки перших експедицій у Вест-Індію, мов прокажені в ринковій натовпі, швидко рознесли цю заразу по всій Європі.

І зараз на планеті Земля немає жодного континенту, острови і просто жилого клаптика землі, де не знали б тютюну.

Що таке тютюнопаління? Говорячи технічною мовою, це вдихання продуктів горіння, тобто диму, висушеного листя тютюну. Тютюн палять, як правило, у трьох випадках:

 • Нікотинова наркотична залежність(найпоширеніша причина на даний момент).
 • Соціальні мотиви. Наприклад — «за компанію», у стресовій ситуації, по п’яні.
 • Ритуал. Тут можуть бути і релігійні ритуали, і соціальні, і культурні.
 • Тютюнопаління викликає сильну наркотичну залежність вже після 2-3 сигарет. Багато в чому, саме тому кількість курців, які палять вже чисто автоматично, в кілька разів більше, ніж всіх інших разом узятих. Як правило, такі курці починають свою «кар’єру» в досить юному віці, піддавшись своєрідною модою. Такі курці палять вже не заради задоволення, а для того, щоб позбутися дискомфорту. І саме це позбавлення вони часто сприймають як задоволення. Чи Не правда, щось схоже на старий анекдот про тісні черевики?

  Тютюнопаління як мода

  Саме мода плодить нікотинових наркоманів. Ця мода давно сформувала купу всіляких образів, в яких тютюнопаління – невід’ємний і, часом, чи не найважливіший атрибут. Так, наприклад, у свідомості багатьох мільйонів курців, та і не тільки, вже давно склався образ письменника або вченого як людини, що не розстається з трубкою або сигаретою. Успішні підприємці або справжні магнати практично завжди сприймаються з дорогою сигарою в зубах. Про акторів, композиторів, філософів взагалі можна не говорити. Дивно, що навіть серед добре освіченої інтелігенції тютюнопаління поширене навіть більше, ніж серед професійних водіїв або військових. У багатьох інтелігентських колах куріння сприймається як невід’ємна частина образу. Правда, і курять там аж ніяк не «Біломор».

  Протягом цілих поколінь мода формувала образи всіляких супергероїв, елітних бійців спецназу, лихих ковбоїв і багатьох інших «ікон» молоді(і не тільки) як обов’язкових курців. Хоча уявити собі розвідника, приміром, не розстається з цигаркою, як-то вже дуже важко. Адже не секрет, що у багатьох підрозділах спецназу куріння стоїть під забороною, як штука абсолютно не сумісна з тими титанічними фізичним навантаженнями, яким щодня піддаються їх бійці.

  Втім, як показують численні дослідження, не кожен курець миттєво стає наркоманом. Існує чимала кількість курців «за компанію». Ці люди можуть запросто не палити місяцями і не мати з цього ніякого дискомфорту. А курять вони, як правило, під час якогось застілля, на риболовлі-полюванні, в гостях або на роботі. Такі курці ніколи не курять поодинці і сигарети купують досить рідко, віддаючи перевагу люльці або сигар. Як правило, це добре освічені і забезпечені люди, для яких важливо не саме куріння як таке, а швидше якась спільність з якоюсь справою або колом осіб.

  Ритуальне куріння

  Але самими «екзотичними» курцями є так звані «ритуальні». Тут і тютюнопаління з релігійним змістом, поширена в деяких культах корінного населення Америки, і курильні «ритуали» деяких соціальних груп у різних країнах. Наприклад, в Англії, Ірландії, Шотландії та деяких інших країнах досі є звичай палити сигару в конкретний час і в конкретному місці. Куріння сигари – саме по собі ритуал зі своїми законами, правилами та нюансами. До речі, серед любителів сигар дуже мало нікотинових наркоманів у біохімічному сенсі цього слова. Це пов’язано з тим, що при курінні сигар дим не вдихається, а як би жується. Втім, психологічна залежність у таких курців навіть вище, ніж у будь-яких інших курців. Уїнстон Черчілль, наприклад, на свою любов до сигар витратив цілий статок.

  У будь-якому випадку, до якого б класу або прошарку суспільства не ставився б курець, він залишається курцем до кінця днів. Або до тих пір, поки не приймає рішення у що б то не стало кинути палити. Тютюнопаління – це друга основна причина смертності в світі. Будь-який курець при всіх інших рівних умовах завжди поступається іншим в силі, витривалості, в загальному стані здоров’я, розвитку, інтелектуальному потенціалі, не кажучи вже про тривалості життя. Тютюнопаління – це зброя масового знищення і бич людства.

  Тютюнопаління та народжуваність

  Крім того, що від тютюнового диму раніше терміну вмирають мільйони самих курців, так ще вони тягнуть за собою оточуючих і близьких. Куріння призвело до того, що для людини вже стало проблемою абсолютно природна річ – розмноження. Саме тютюн стає основною причиною викиднів, народження мертвих дітей і маси хвороб новонароджених, в тому числі, і синдрому раптової смерті немовляти. Але ми починаємо палити, не замислюючись над цим, ставлячи сумнівне задоволення вище власного життя та життя своїх нащадків. Хворі люди не можуть давати здорове потомство. Але хворі можуть вилікуватися…

  ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

  Тоді качайте план відмови від куріння.

  З його допомогою кинути буде набагато простіше.

  Популярні матеріали


  • Настільна книга кидає палити

  • Календар кидає палити

  • План відмови від куріння