Величезний шкода, що куріння завдає організму людини, не обмежується серцевим інфаркт, рак легенів і атеросклерозом. Не менше від куріння страждають і очі. Перш ніж звернутися до того, якої шкоди куріння завдає конкретно органів зору, поговоримо про його вплив на організм в цілому. Нікотин – це отрута, яка в першу чергу завдає удару по кровоносних судинах.

Поразка кровоносної системи, координує роботу органів і грає найважливішу роль у забезпеченні цілісності організму, означає, що небезпека загрожує всій системі. Чим інтенсивніше повинне бути кровопостачання тих чи інших органів, тим небезпечніші наслідки шкідливого впливу на них нікотину. Однак руйнівний вплив надає не тільки нікотин.

У тютюновому димі ідентифіковано близько 5 тис. речовин, багато з яких сприяють звуженню судин. Як результат – поява склерозу (ущільнення) судин, що в свою чергу веде до підвищеного тиску крові. Наслідки не змусять себе довго чекати. Багато курців – принаймні час від часу відчувають докори сумління стосовно свого нещадно експлуатується організму і зі страхом замислюються про наслідки куріння, таких як інфаркт або рак легенів. Інші ж захворювання, викликані курінням, часто не беруться ними до уваги через відсутність відповідної інформації або усвідомлення їх значущості. Око людини належить до тих органів, яким потрібно рясне кровопостачання. А значить, наш орган зору з його тонкою судинною системою потрапляє в особливу групу ризику.

Сучасні методи вимірювання дозволили підтвердити те, про що медики говорили вже протягом декількох років: шкідливі речовини, що містяться в тютюновому димі, є причиною скорочення кровопостачання судинної оболонки і сітківки ока. Це може призвести до захворювання зорового нерва або утворення закупорки судин, що загрожує навіть втратою зору. По-перше, компоненти тютюнового диму викликають роздратування кон’юнктиви ока – виникають відчуття печіння, сльозотеча, добре знайомі тим, хто закурює вперше. По-друге, тютюновий дим – дуже потужний алерген, і у тих, хто палить або знаходиться в прокуреному приміщенні, може розвинутися алергічний кон’юнктивіт: почервоніння очей і слизової оболонки очей, відчуття піску в очах, печіння, сльозотеча.

При тривалому стажі куріння і великій кількості викурених за день сигарет може розвинутися так звана тютюнова амбліопія, що виражається в різкому зниженні зору. Справа в тому, що в курця в 2,5–3 рази частіше зустрічається дегенерація жовтої плями – особливої області в сітківці ока, де зосереджена основна маса колбочок, які і забезпечують денний зір. Жовта пляма, особливо її центральна ямка, – місце найбільш чіткого, так званого центрального зору. Дегенерація жовтої плями призводить до зменшення зорової здатності. Так що застереження про те, що від куріння можна осліпнути, аж ніяк не безпідставні.

Інша поширена хвороба, найбільш часто зустрічається у людей похилого віку, – це катаракта: патологічне помутніння кришталика ока. Ступінь зниження гостроти зору залежить від інтенсивності помутніння. Доведено, що інгредієнти, що містяться в тютюні, сприяють розвитку цієї хвороби. Руйнуванню піддаються в першу чергу білкові компоненти, а це веде до передчасного помутніння кришталика. Допомогти пацієнту в цьому випадку можна, як правило, лише хірургічним шляхом.

Нікотинова залежність страшна для очей ще й тим, що порушує функцію щитовидної залози. Може подача йоду, на цьому грунті розвивається хвороба, яка отримала в медицині назва базедової, а в народі більше відома як витрішкуватість. При лікуванні цієї хвороби обов’язковою умовою є відмова від куріння. Нікотин – алкалоїд, який отримують з листя тютюну. Навіть його мала кількість викликає деполяризацію нервових закінчень м’язової тканини. Смертельна ж доза нікотину складає 50 мг. Під час куріння однієї сигарети безпосередньо в рот потрапляють 3 мг нікотину. Якщо не вдихати дим легкими, всмоктується організмом 5% нікотину, при помірному вдиханні – 70%, а при сильному затягуванні – 95%.

Дозволимо собі ще раз нагадати, що потік диму можна умовно розділити на основний і побічний. До основного потоку відноситься та частина диму, яка при вдиханні потрапляє безпосередньо в рот курця. Це 30% диму. Решта ж 70% поступають в повітря, представляючи загрозу здоров’ю людей. Перебувати в прокуреному приміщенні не тільки неприємно, але й небезпечно. Запаморочення, утруднення дихання, кашель, симптоми бронхіту курця, печіння в очах, мабуть, найшкідливіші наслідки пасивного куріння. Вчені прийшли до висновку, що існує безпосередній взаємозв’язок між пасивним курінням і серцевими захворюваннями. Як відомо, здоров’я – це ще не все, що потрібно в житті, проте без нього вже ніщо не має значення. Куріння – бич сучасного суспільства, і кожен курець повинен усвідомлювати, що його пристрасть до сигарет може обернутися великою бідою як для нього самого, так і для його сім’ї.

ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

Тоді качайте план відмови від куріння.

З його допомогою кинути буде набагато простіше.

Популярні матеріали


  • Настільна книга кидає палити

  • Календар кидає палити

  • План відмови від куріння