Чи вмієте ви писати твори? Це не так просто як здається, хоча, скільки їх, творів, було написано за шкільні роки і скільки їх ще належить написати, допомагаючи своїм підрослим дітям. В рамках боротьби з поширенням куріння учням шкіл та середніх спеціальних закладів нерідко задають написати твір про шкоду куріння. Як же зробити це правильно?

Спочатку трохи про те, чому вміння писати твір вважається потрібним навиком і не лише в рамках шкільної програми. Твір вчить вчитися — а це одна з основ сучасної освіти. Не вкласти відомості й уміння, а саме навчити вишукувати те важливе, цілісне, проблематичне, що становить фундамент знань.

Твір вчить осмислювати факт(або факти), викликає у людини бажання вступити в діалог, суперечку, або ж висловити аргументоване згоду. Воно розкриває той фундамент, що є в кожній особистості і нерідко прихований, пробуджує вміння пропускати матеріал через себе, адаптувати його до власного внутрішнього світу, або навпаки, не допускати його всередину.

Вільно або мимоволі, пише твір веде проблемний аналіз ситуації, порівнює її з власним світоглядом, відшукує шляхи вирішення проблеми або аргументує свою незгоду. Тобто, в процесі написання твору розвивається мислення, вміння співвідносити себе, своє «Я» із зовнішнім світом.

З точки зору розвитку мовлення твір теж безцінне. Уміння поставити мету, вибрати адекватні аргументи або контраргументи, підібрати тези, цитати, дані підтверджують їх — в сучасних реаліях це дуже важливі навички і здібності.

Твір про шкоду куріння пишеться в жанрі есе. Есе вважається особливим літературним жанром. Для нього характерне вираження власних думок, особиста трактування проблематики. Есе як твір про шкоду куріння може і навіть має відображати ставлення автора до обраної теми, а саме до куріння. Ось лише деякі можливі теми роздумів з даної проблеми(тобто, теми творів про шкоду куріння):

 • – «Куріння: мода чи спосіб життя?»;
 • – «Я не курю, тому що…»;
 • – «Все, що я чув про шкоду куріння для мене».

Починається написання твору з продумування тез у відповідності з темою. Для есе кількість тез має бути не більше двох — обсяг твору-есе досить обмежений, в середньому це приблизно 2-4 зошитових листа, написаних дрібним почерком або ж півтори сторінки, набрані у microsoft Word шрифтом типу Times New Roman дванадцятим розміром кегля.

Тези включаються в план твору — це друга частина роботи над твором. План є канвою твори про шкоду куріння. Він включає головні частини: вступ, основна частина, висновок(висновок).

У вступі озвучується проблема — тобто, читач твору повинен відразу зрозуміти, про що далі піде мова. По суті, вміст цієї частини відповідає на питання «Що стурбувала автора твору?».

Переходячи до основної частини потрібно передбачити її розбиття на кілька підрозділів. Сенс цієї дії — структуризація тих відомостей, які автор висловлює з зазначеної теми. Перший підрозділ, як правило, відображає позицію автора твір, другий — позицію авторитетних джерел, яка схожа з позицією автора(або, навпаки, не схожа з нею).

Потім наводяться аргументи на підтримку позиції або думки автора. У цій частині будуть доречні цитати, відсилання на джерела, опис власного життєвого досвіду або отриманих знань.

Висновок — це повторення вступної частини, тих проблем і питань, що були поставлені у ній. Істотна відмінність — у формулюванні. Якщо введення задає питання, то висновок — коротко відповідає на нього. Якщо у введенні думка була сформульована, то в заключній частині вона повинна звучати як закінчене твердження.

Твір про шкоду куріння може стати відмінним способом профілактики дитячого та підліткового куріння. Не менш цінно і те, що через твір можна побачити позицію автора з висвітлюваного питання, що стане базою для подальшої роботи з дітьми. На жаль, нинішня тенденція до скорочення кількості творів в період навчання, а отже, звужує можливості навчити учнів мислити аналітично, конструктивно, доказово.

ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

Тоді качайте план відмови від куріння.

З його допомогою кинути буде набагато простіше.

Пропаганда про шкідливість куріння
Заходи з профілактики куріння
Матеріали по темі


 • Профілактика проблеми тютюнопаління серед молоді

  25.08.2009

 • Профілактика куріння

  18.07.2015

 • Підліткове куріння

  30.08.2010

 • План проведення шкільного уроку про куріння

  17.06.2011

 • Дітям про шкоду куріння

  26.06.2011

 • Картинки про шкоду куріння

  04.08.2011