У мене накопичилося чимало роздумів на тему, винесену в заголовок. Тема затерта і важко в ній знайти щось свіже, але спробую все ж привернути вашу увагу, претендуючи на оригінальність.

I. Суспільство і куріння. Хто винен?

Влада в нашій країні, та й не тільки в нашій, в уповільненому режимі, імітуючи боротьбу з курінням, здійснює якісь акції, переважно заборонного характеру. При цьому, не забуваючи наживатися на курцях за рахунок підвищення акцизного податку.

У суспільстві формується ставлення до курців, як до ізгоїв. Як хочеться побачити людину, який придумав принизливе правило у вигляді риси «отстойности» в 10 метрів. Які обчислення були зроблені, щоб його осяяла саме ця цифра, а не припустимо 7 або 13. А чому було не змусити окреслити цю лінію по землі і не зробити напис типу, тільки для білих, як це було в старі американські «добрі» часи. Дивує тільки, чому курці не обурилися такого приниження. Якщо б вони організувалися, то мало б не здалося, і всі обмеження владі довелося б скасувати негайно.

Насправді, курці не винні в тому, що суспільство не захистило їх від жадібності тютюнових компаній, які втягують кожен рік все нових і нових членів в армію залежних від нікотину. Адже владі вигідно — серйозні надходження від акцизу та інших податків — це перше. А ось і друге — курці значно скорочують своє життя, причому це скорочення приходить на пенсійний вік. Держава пристойно економить на виплату пенсій.

А це дуже важливий аспект саме в наш час, так як заробляти пенсію стає нікому. В таких умовах державі саме час зменшити їх ряди. Вигода незаперечна.

Але якщо бути чесним, то важко уявити конкретну особу державного діяча, здатного прорахувати таку изуверскую комбінацію. Хоча обличчя чиновника, витрачає бюджетні гроші, виділені на заходи по боротьбі з курінням, представляється досить легко. Це, швидше за все, людина, що не курить, звідси і не розбирається в психології курця. Яку дієву програму він може винести на світ божий, крім як складається з основ шокотерапії? Курців, в більшості своїй, ці залякування зовсім не цікавлять, кожен з них ретельно оберігає свій курильщицкий світ, не допускаючи до нього сторонніх.

Основне завдання чиновників – повною мірою витратити виділені на цю позицію бюджетні гроші, щоб в наступному році не знизили фінансування. Але чому ж тоді вона, держава, не вживає серйозних кроків на ниві боротьби з курінням. Причини можуть бути різні. Спробую їх представити:

 • Боротьба з курінням річ важка і лавров не принесе ні за яких обставин. Політичні дивіденди дорівнюють нулю.
 • Світ не особливо старається з цією справою, а що нам, більше всіх треба, нам головне не особливо виділятися.
 • Тема слизька, права людини десь поруч, а раптом курці почнуть тиснути на це.
 • Є турботи набагато більш серйозні, ніж населення, що курить.
 • Палити чи не палити, труїти чи не труїти себе – це особиста дало кожного, і суспільству від цього ні холодно, ні жарко, хоча вищезгадані вигоди для держави і проглядаються.
 • Ну ось, приблизно так можна міркувати, уявивши себе на місці влади.

  Але чи так уже нешкідливо виглядає ситуація з курцями членами нашого суспільства. Якщо копнути дуже глибоко, то ось яка виходить картина:

  1. Продуктивність праці в будь-якій країні знаходиться в прямій залежності від кількості курців. Ось таке твердження!

  А зараз аргументи:

 • кожному курцеві потрібно час на перекури — це прямі втрати. Можна, напевно, і підрахувати якусь усереднену величину.
 • вискакуючи в прохолодну пору року на перекур, працівники частіше хворіють – це непрямі втрати.
 • люди, що займаються інтелектуальною працею, серйозно травмують свій мозок отрутами, що містяться в продуктах згорання тютюну і сигаретного паперу.
 • Знижується їх продуктивність – це так само непрямі втрати, і чималі.

  І я більш ніж упевнений, що сукупні втрати від зазначених причин, вельми і вельми значні.

  2. Залежність коефіцієнта доброзичливості і життєрадісності суспільства від кількості курців. Він підвищується при зниженні кількості курців і знижується при їх збільшенні.

  Заява гучне, вимагає серйозних пояснень.

  Що ж це за така величина? Звичайно, такий коефіцієнт більш ніж умовний показник. Але чому не можна його уявити, він цілком має право на існування. Залишилося з’ясувати, чому він знижується від збільшення кількості курців, і підвищується від зниження кількості курців.

  В цьому і прихована вся проблема. Справа в тому, що нікотин, крім всіх неприємностей, які він приносить кожному курцеві, є ще і найсильнішим депресантом!

  Яка фізіологія цього процесу, як там звужуються судини, або розширюються, я не буду фантазувати. Але впевнений, що будь-який лікар легко обгрунтує і підтвердить це заяву. Я чудово пам’ятаю свій стан, коли був завзятим курцем — перманентна похмурість, нездатність дивитися позитивно на світ, якесь відчуття постійної втоми, апатичність.

  Все змінилося після того, як я кинув палити — наче переродився. Світ з чорно-білого перетворився на кольоровий. І якщо б існував прилад, який замірятиме коефіцієнт життєрадісності, то він би відзначив значне підвищення цього показника в моєму організмі.

  Але це ще не все, мій стан вплинуло і на оточуючих мене близьких людей, додало їм позитиву. Звідси я роблю висновок, що якщо знижується кількість курців в суспільстві, а значить і депресивної складової, то це милостиво позначається на суспільній атмосфері. Підвищується рівень доброти, товариськості, життєвий тонус, що досить непогано в наші важкі часи. Ми знижуємо депресивність суспільства! Наскільки незвично би не звучало це заява, сподіваюся, кожна розсудлива людина підтримає мене.

  Вигоди від зниження втрат продуктивності праці і підвищення життєрадісності суспільства і можуть бути тієї благородною метою для влади, яка надихне її на серйозну, послідовну і успішну боротьбу з курінням в сучасному суспільстві.

  Ну ось ми і дісталися до висновків.

 • Неприпустимо звинувачувати курців в тому, що вони курять. Вина саме товариства в цьому незаперечна. Товариство подсунуло їм цю отруту, привчило користуватися, і заробляє на цьому. Курці заслуговують тільки співчуття! Боротися потрібно не з курцями, а з курінням!
 • Куріння – це серйозна форма залежності, що потребує певних зусиль для спокутування, яких не завжди виявляється в достатку. Дуже часто необхідна допомога для того, що б вирватися з цієї пастки.
 • Кожен курець з цікавості викурює свою першу сигарету, не підозрюючи, в яку пастку він потрапляє, які страждання в майбутньому принесе цей легковажний крок. Нікотинова пастка засмоктує на довгі роки, позбавляючи здоров’я, грошей, та ще й викликаючи презирство суспільства.
 • II. Суспільство і куріння. Методи боротьби

  Треба зазначити, що влада останнім часом активізувалася в боротьбі з курінням. Правда, в основному, вона намагається принизити курців і навіть поставити поза законом. Відбувається не боротьба з курінням, а боротьба з курцями. І це не є правильно, а головне — неефективно.

  Активності в цьому питанні додалося після того, як наша країна підписала Загальну конвенцію з контролю за тютюнопалінням. На її основі в країні створена грандіозна Державна програма по контролю за тютюнопалінням на 2006-2010 роки.

  Розуміючи, що більшість наших читачів не знайоме з цим документом, наведемо кілька цифр, які заслуговують вашої уваги.

 • Загальне число курців населення у 2005р. становило 35% (без вказівки віку).
 • Кожен день в нашій країні від хвороб, викликаних курінням, помирає 12 осіб.
 • На 2007-2010р. з бюджету заплановано витратити на боротьбу з курінням – 2.2 млн. латів. (Вельми пристойні гроші!)
 • Експерти ЄС рекомендують фінансувати програми по контролю за тютюном з розрахунку 1-3 євро на кожного жителя країни.
 • До 2015 року в нашій країні кількість курців не повинно перевищувати 20% для вікової категорії понад 15 років. І дорівнює нулю для віковій категорії до 15 років.
 • Ось такі грандіозні завдання. Програма, треба сказати, виглядає дуже серйозним документом. Вражає велика кількість завдань, планів, відповідальних, виконавців, і т. д. Правда, ось яка штука, програма існує сама по собі, а курці, яким вона покликана допомогти, живуть своїм окремим життям, і вони не перетинаються. І якщо кількість курців знижується з кожним роком, то, швидше за все, це відбувається не завдяки виконанню цієї програми, а всупереч їй.

  Вся проблема полягає в тому, що в основі всіх існуючих на сьогоднішній день методів боротьби лежить концептуальна помилка, яка і не дозволяє отримати реальних результатів. У чому ж помилка?

  Закликаючи курців кинути палити, піклувальники посилаються на причини, які не є значущими для курців, так як курять вони зовсім з інших причин. Ось така версія.

  Крім того, залякуючи можливістю отримати серйозні захворювання, вони не враховують одну особливість людини — сьогоднішніх бід він боїться більше бід завтрашніх. Курець курить тому, і тільки тому, що впевнений – сигарета приносить йому задоволення, розслаблення в стресових ситуаціях, здатність концентруватися в потрібний момент, іншими словами, дає підтримку, будучи маленьким надійним другом. А той, хто посягає на нього, автоматично перетворюється у ворога.

  Треба зрозуміти всім борцям, що курцеві заважають кинути палити тільки дві речі:

 • Страх, що він приносить велику жертву, при цьому позбавляючи себе задоволення і підтримки;
 • Страх, що його чекає болісний період відвикання, який буде тривати невизначено довго і не завжди призводить до потрібного результату.
 • Той, хто зуміє звільнити курця від цих страхів, визволить людство від куріння.

  Вражає різноманітність допоміжних коштів, пропонованих на ринку відмови від куріння — таблетки від паління, антиникотиновые пластирі, жувальні гумки, льодяники з нікотином, електронна сигарета. Всі вони є никотиносодержащими замінниками. І якщо вже говорити чесно, то виходить нікотин проти нікотину! Дивовижний абсурд. Але є ще і методи – шокотерапія, акупунктура, кодування, гіпноз.

  Всі ці методи, разом з допоміжними засобами, змушують бідного курця напружувати волю і чекати, коли пройде бажання палити. А воно не проходить, тому що проблема у курця в голові! В його свідомості цінність сигарети з часом не зменшується, а навпаки, багаторазово збільшується. Для людини, що сидить на дієті, їжа здається набагато спокусливим, ніж для звичайної людини. З часом воля втрачає силу, причини, за якими він кинув, відходять на другий план, фізична залежність все наполегливіше нагадує про необхідність поповнити запаси нікотину в організмі.

  Людина починає шукати привід домовитися з самим собою на одну сигарету, в більшості випадків йому це вдається, і він викурює цю сигарету. Ну а після цього процес повернення, в більшості випадків, проходить легко і радісно.

  Але один метод варто окремо, і саме він дістався до глибин розуміння психології курця. Багато хто вже напевно здогадалися, про що йде мова. Так, це — метод Аллена Карра! Можна як завгодно ставитися до нього, але незаперечно одне – він ефективно працює, залишаючи далеко позаду всі інші методи і способи разом узяті. А раз він успішний, його концепція, його погляд на проблему і повинен лягти в основу всієї боротьби з КУРІННЯМ.

  Ш. Суспільство і куріння. Що робити?

  Розуміючи, яку відповідальність беру на себе, намагаючись провести аналіз, визначити прорахунки і показати «світлий шлях» порятунку, я все-таки наважуся продовжити свої роздуми.

  Поки влада буде боротись не з курінням, а з курцями, причому в основному каральними методами, зрідка розбавляючи їх неефективної шокотерапією, а найголовніше, поки не розбереться, як уникнути попадання підлітків в нікотинову пастку, ситуація навряд чи зміниться.

  Треба зрозуміти одну дуже просту річ, куріння – не вина курця, а його біда.

  Якщо провести експеримент і задати курцям наступне питання:

  — уявіть собі, що перед вами кнопка, натиснувши яку, ви без жодних неприємних відчуттів перетворюєтеся в некурящого, як ніби ніколи й не було цього пристрасті у вашому житті.

  Скільки курців скористалися б цією кнопкою?

  Я більш ніж упевнений, що це зробили б 100% курців, ну або близько того.

  Так ось, завдання суспільства гранично проста:

  Відшукати цю кнопку для кожного курця, і він натисне її сам!

  Я, звичайно, розумію, що давати поради владі заняття безперспективне, але моя громадянська позиція не дає спокою, і, поступаючись її наполегливості, зважуся на незначні рекомендації:

  1. На щорічній тютюнової конференції спробувати розібратися в ефективності існуючих методів відмови від куріння. Вибравши найбільш успішний метод, надати йому всіляку державну підтримку.

  2. Питання питань — як уберегти підлітка від нікотинової пастки. Без вирішення цієї проблеми влада буде схожа на кошеня, гоняющегося за своїм хвостом.

  На цей рахунок у нас є певні міркування. Готовий поділитися ними прямо зараз:

  — необхідно розробити методику проведення обов’язкового антиникотинового уроку для підлітків 10-12 років, який буде схожий на щеплення, назавжди убирающую з розуму людини будь-яке бажання пробувати «випробувальну» сигарету. І нам здається, що це зробити набагато легше, ніж витягувати потім затятого курця з нікотиновою пастки.

  3. Розробити і регулярно проводити цикл телевізійних програм, які інформували б курця про методи відмови від куріння, їх успішності, тривалістю дії. Своєрідний обмін досвідом колишніх курців і т. д.

  4. Рішення питань фінансування всіх цих заходів перенести на тютюнові компанії, при цьому, не дозволяючи їм перекладати ці непередбачені витрати на плечі курців.

  Влада в змозі коректно і поступово звести потреба в цієї отрути до нуля. Головне, вистачило мудрості і терпіння.

  P. S. І на цьому сайті, і в нашій практиці часто зустрічаються думки, що книга Аллена Карра не завжди допомагає вибратися з нікотинової залежності. Готовий допомогти безкоштовними консультаціями в Skype тим, хто не зміг розібратися в суті методу Аллена Карра.

  Моя адреса в Skype – anatoly.ivanov2008

  З повагою,
  Анатолій Іванов
  Allena Karra centrs
  Riga, Brivibas iela 98
  Talr.: 67 27 22 25
  Mob.: 29 46 18 03

  ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

  Тоді качайте план відмови від куріння.

  З його допомогою кинути буде набагато простіше.

  Популярні матеріали


  • Настільна книга кидає палити

  • Календар кидає палити

  • План відмови від куріння