Він курить в першу чергу для того, щоб заспокоїтися, зібратися з думками, досить часто робить це вночі в ліжку. Для цього типу курця характерні вибухові емоції, як правило, негативні. Володіє холеричним або меланхолійним темпераментом, цілком може бути творчою особистістю.

Нервовий

Не виключено, що подібного курцеві потрібно допомога фахівця та індивідуальний підбір вітамінів і заспокійливих ліків. Крім того, йому доведеться негайно відмовитися від алкоголю, тому що в організмі людини сигарети і спиртне пов’язані між собою майже на генетичному рівні. Для такої особистості святковий фужер вина може стати тим пусковим механізмом, який запустить автоматичну програму дій (сірники – сигарета-затяжка). Людина може навіть спочатку і не помітити, що знову курить, потім зрозуміти, що «зірвався», засмутитися і знову інтенсивно закурити.

Практичний

Для цієї людини сигарета всього лише вид відпочинку. Він отримує задоволення від самого процесу куріння, часто воліє сигари або сигарили, як Хемінгуей, або трубку, як Шерлок Холмс, тому що вважає це стильним. Дуже важлива для практичного курця ритуальна складова (післяобідній кави з сигаретою або коньяк в поєднанні з сигарою).

Зазвичай такий курець має сангвінічним темпераментом, вольовим характером, рішучістю. Він може бути великим комерсантом, чиновником або політиком. Для такої людини єдиним авторитетом є він сам. Думка лікарів не грає вирішальної ролі. Гіпноз, акупунктура і психотерапія в даному випадку не подіють, тому що цей курець звик вірити тільки в себе. Він розлучиться з поганою звичкою, тільки якщо сам прийме вольове рішення. Допоможе йому в цьому хобі з інтенсивними фізичними навантаженнями (альпінізм, маунтін-байк, віндсерфінг, кайтинг, автоперегони, сплав по гірських річках тощо).

Комунікативний

Цей тип не отримує від своєї пристрасті практично ніякого задоволення. Куріння для нього в першу чергу спосіб комунікації. Курити він починає навіть не з цікавості, а «за компанію, щоб не відстати від однолітків. Причому робить це в дуже ранньому віці.

На роботі комунікативний курець не пропускає жодного перекуру, і не тому, що знемагає від бажання закурити, а тому що «так прийнято». Йому дуже важливо спілкуватися, бути присутнім у беседующей компанії, він відчуває себе соціально затребуваним, навіть якщо мовчить з цигаркою в роті. Він боїться залишитися наодинці, відчути себе непотрібним.

Крім сигарет, особи, залежні від спілкування, заповнюють час Інтернет-чатами, онлайн-іграми і іншим, втікаючи від реальності. В житті вони себе вважають «гвинтиками“. Тому, кинувши палити, їм слід не відкладати рішення» на потім, а підібрати нове захоплююче хобі і поринути в нього повністю. Занадто довгі роздуми заважають таким людям діяти рішуче.

Оскільки комунікативні курці хапаються за цигарку «за компанію», у них немає бажання закурити в ситуації, яка цього не має. Тому відмовитися від куріння вони можуть абсолютно вільно, але, оскільки цей тип легко кажемо, йому потрібна підтримка.

Захоплений

У сучасній психології є поняття «аддиктивная особистість» -людина, схильний до надмірної пристрасті до чого-небудь. Об’єкт подібної залежності не має значення — це може бути шопінг, їжа, комп’ютерні ігри, перегляд телепередач, преферанс по середах та ін. Діяльність подібного роду приносить аддиктивному людині задоволення і тому витісняє все інше.

Поступово він як би тікає в неї від реальності, присвятивши цьому заняттю більшу частину часу. Відбувається це із-за того, що у людини є внутрішня порожнеча, яку він прагне чимось заповнити. Питання, як кинути палити, виникає у такого курця саме тоді, коли куріння призводить до якихось проблем: фізіологічним, сімейним, психологічним і ін. тобто не з сигаретою добре, а без неї дуже погано, так би мовити, не по собі.

Коли палити немає можливості, така людина відчуває нездоланну тягу до сигарети, відчуває в цей час підсос в області шлунка, сухість у роті, підвищений неспокій і нервозність. Бажання закурити настільки домінує у нього над усіма думками, що він може випрошувати цигарки у незнайомих людей, серед глибокої ночі дзвонити сусідах у пошуках тютюну або робити самокрутки з недопалків.

Кінестетик

Такий курець любить сам процес куріння і поповнює ряди шанувальників нікотину буквально з першої затяжки. Величезне значення для нього має антураж — химерні запальнички, незвичайні пачки, різні аксесуари з матеріалів, приємних на дотик. Як відомо, кінестетики сприймають все, що їх оточує, виключно через тактильні відчуття: їм до всього потрібно доторкнутися. Це доставляє їм фізичне задоволення.

Така людина кине палити тільки у випадку загрози життя і здоров’ю. Виробити відраза до тютюну допоможуть препарати, що викликають нудоту під час куріння, фізіотерапія, акупунктура, су-джок терапія, тобто методи, що діють через дотик. Дуже важливо дати курцеві якусь тактильну заміну сигарет. Це може бути ігрова приставка, КПК або комунікатор зі стилусом або будь-яке інше заняття, що вимагає роботи руками, наприклад в’язання або конструювання. Якщо не зайняти руки курця-кінестетика, він знову повернеться до сигарет, особливо якщо проводить багато часу на нарадах або за комп’ютерним столом, оскільки подібна робота фізично його стомлює.

Асоціативний

Часто бажання закурити виникає у подібних людей з асоціації. Серйозної залежності у них немає. Але, якщо людина звик палити за кермом, варто йому сісти за кермо, як він відразу закурює. Такий характер куріння, на думку психологів, імітує концентрацію уваги. Курцям цього типу слід навчитися відволікатися, бажано за допомогою фізичних навантажень.

З першого дня, коли прийнято рішення кинути курити, асоціативному курцеві слід кожні 30-40 хвилин роботи або будь-яких інших занять чергувати з 10-хвилинною фізкультурної паузи (розминка — 10-15 присідань, заняття на тренажерах, віджимання від полу, підтягування на перекладині). Фізичне навантаження допомагає позбутися від думок про тютюн і на 60-90 хвилин полегшує загальний стан. В період відвикання від тютюну слід виключити з раціону міцний чай і каву. Вживання великої кількості овочів і фруктів насичує організм вітамінами, підвищує працездатність і зберігає гарний настрій.

Актор

Бажання закурити у прихильників демонстративного куріння проявляється у вигляді гри із цигаркою. Формується пристрасть, пов’язане зі спогадами про те, з ким і які вони курили сигарети, якою красивою і яскравою упаковці були сигарети. Тобто у свідомості курця домінує образ власного я, ефектно виглядає з сигаретою. Придушити виникає бажання закурити подібного людині нескладно: достатньо придумати для себе більш ефектний образ.

Дуже важливо в період відвикання не дражнити себе і не перевіряти на психологічну стійкість. Слід пам’ятати, що потяг до тютюну ховається в підсвідомості і постійно готовий знову оволодіти свідомістю курця.

Розслабляючий

Такі люди дуже емоційні, вони переживають образи в глибині себе, ніяк не видаючи свої почуття зовні. В основі куріння за типом розслаблення лежить ілюзорне відчуття щастя і спокою після викуреної сигарети. Погасити в собі бажання закурити знову такий курець зможе, якщо відшукає опору в якому-небудь індивідуальному хобі. Необхідно знайти таке заняття (музика, читання, шахи, рукоділля, медитація), займаючись яким людина відчувала б себе спокійно і в безпеці.

Рефлексивний

Такий курець часто нервує, у нього підвищене почуття відповідальності, тому, щоб заспокоїтися, йому потрібно тримати в роті. У цьому випадку на допомогу бажає позбутися шкідливої звички прийде замісна терапія. На місце, де зазвичай стоїть попільничка, необхідно поставити коробку з льодяниками, а в кишені носити не пачку сигарет, а жувальну гумку. Виникло бажання закурити легко нейтралізувати кількома ковтками чаю або соку, яблуком або морквою. Якщо вдасться переключитися з думок про смак тютюну на щось інше, з курінням можна буде впоратися без праці.

Процесуальний

Процесуальну залежність від куріння вважають легкою формою звички до нікотину: людина курить в основному під дією алкоголю. Йому важливі не фізіологічні відчуття, що викликаються нікотином в організмі, а сама неформальна процедура куріння. Курець, що належить до даного типу, досить легко відмовляється від сигарет. Йому слід знайти прийнятний спосіб самовираження без тютюну, наприклад публічну демонстрацію непереносимості тютюнового диму, або відмовитися від алкоголю як провокуючого фактора.

Хімічно залежний

Хімічна залежність саме від нікотину спостерігається у курців зі стажем, у яких залежність від процесу перетворилася в залежність від присутності в крові саме нікотину. Як правило, їм байдужий спосіб попадання нікотину в організм, і для них абсолютно не має значення обстановка, в якій це відбувається. Це люди, що викурюють 1,5-3 пачки сигарет в день, незалежно від місця і часу, які можуть прокидатися ночами від бажання закурити. Саме таких людей тривожна думка «Хочу палити, навіть коли курю» спонукає звернутися до нарколога або закодуватися від куріння у гіпнотерапевта.

Зазвичай лікар попереджає пацієнтів про те, щоб вони були готові до болісних нападів кашлю, мігрені, дратівливості, депресії або, навпаки, слізливості і психологічного дискомфорту в перші 3 дні після початку лікування. У дні без тютюну їм не можна залишатися наодинці. Для полегшення стану можна погуляти по парку, сходити до некурящим друзям (щоб не турбуватися зайвий раз), купити те, що давно хотілося, сходити в сауну і т. д.

Періодичний

Таких курців складно виділити в окрему групу — занадто різні причини спонукають їх палити. Єдине, що для них характерно, — вони завжди курять в стані втоми. Пояснюється це просто: їм треба себе підбадьорити. Міститься в сигаретах, нікотин, так само як і інші стимулятори, не є джерелом енергії, він змушує організм витрачати резерви енергії, не забезпечуючи їх заповнення. В результаті відбувається швидке ослаблення енергетичного фону і перенапруження.

Причина такого прагнення збільшити активність штучним шляхом криється в тому, що у різних людей від народження різний рівень фізичної активності. Одні завжди енергійні в спілкуванні з іншими людьми, прагнення, дії. Інші, навпаки, частіше перебувають у стані втоми, їм може не вистачати сил і для щоденних справ. Це буває пов’язано з конституціональними особливостями нервової системи та обміну речовин або з якимись психологічними травмами і комплексами, наслідки яких не вдалося вчасно виправити. Пізніше це буває пов’язано вже з хронічними захворюваннями, в тому числі викликаними курінням. Іноді має місце комбінація цих особливостей.

Таким людям куріння не допомагає вирішити основні проблеми, воно дає лише сплеск активності під час куріння і черговий занепад сил практично відразу після. Хронічні захворювання через куріння загострюються. Курцям, які потребують додаткової енергії, краще проконсультуватися у лікаря, який допоможе їм підібрати препарати для корекції імунітету, а також призначить загальнозміцнюючий лікування та курс полівітамінів.

ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

Тоді качайте план відмови від куріння.

З його допомогою кинути буде набагато простіше.

Популярні матеріали


  • Настільна книга кидає палити

  • Календар кидає палити

  • План відмови від куріння