Проблема підліткового куріння в Росії останнім часом постає все гостріше. У тютюновому диму щорічно гроблять здоров’я все нові і нові підлітки і навіть діти. Останні дослідження стверджують, що курити починають вже в 10-12-річному віці, а перший досвід «проби» сигарет і того раніше – до семи років.
Наприклад, за даними статистики, в Самарській області курять 89% дітей у віці від 11 до 13 років, 68% підлітків 14-15-річного віку і 71% у віці 16-17 років. При цьому, для першої категорії нормою є 1-2 сигарети в день, а для останньої від шести до десяти штук.

Також має місце ще більш невтішна статистика: останнім часом «пустощі» дітей переходить у справжню залежність.

За даними Росспоживнагляду, серед молоді 33% учнів середніх навчальних закладів вживає тютюн щодня. В день вони викурюють в середньому 12 і 7 сигарет, юнаки і дівчата відповідно. Серед молоді 14 -17 років куріння стало улюбленим дозвіллям. У цієї вікової категорії є вже завзяті курці з 5-річним стажем. Між тим, встановлено, що люди, котрі почали палити до 15-річного віку, помирають від раку легенів в 5 разів частіше.

Взагалі, в Росії на сьогоднішній день курять 65% чоловіків і більше 30% жінок. Причому, 80% цих курців «заразилися» шкідливою звичкою, будучи підлітками. За останньою інформацією Всесвітньої Організації охорони Здоров’я, в Росії палять більше 3 мільйонів підлітків: 2,5 мільйони юнаків і 0,5 мільйона дівчат. Ситуація ускладнюється ще й тим, що діти завжди дивляться на дорослих як на приклад для наслідування, і ніякі умовляння, доводи та переконання не допомагають. Ще б, як би ви самі поставилися до людини, який переконує, що палити погано, а сам в цей час без докорів совісті смоліт чергову сигарету. І нехай би курці постійно кашляли і мучилися задишкою, жовкла лицем і иссыхали.

Але немає – більшість курців не страждають ніякими яскраво вираженими формами захворювань, а коли приходить час, відходять в інший світ не посеред вулиці, на очах у всіх, корчився у страшних муках, а за стінами лікарень. Звичайно, вигляд сотрясающегося кашлем, скоцюрблену, жовтяничного, старезного і немічного курця відбив би будь-яке бажання молоді долучатися до такої звичкою. Але цього немає. Наслідки від куріння – бомба уповільненої дії, симптоматика хвороб розтягується на роки і підбирається ближче до 40-50. Не варто також забувати, що для молоді 30 років те, що їм коли-то буде 50 – взагалі за гранню розуміння. Тому сумні приклади чоловіків і жінок ближче до 50, спалених курінням, приймаються як «нормальна» старість.

Інший факт, який би мав хоч якийсь вплив – успішність. На жаль, куріння жодним чином не впливає ні на популярність, ні на якісь інші аспекти соціальної і багато в чому фізичного життя. Десятки і навіть сотні успішних людей, що оточують нас, курять, а деякі навіть виставляють цю звичку напоказ. Більш того, індустрія розваг чимало попрацювала, щоб створити чарівну ауру образу курця, додати шику та блиску людині з цигаркою в зубах. Це стало модно. А мода, як би божевільна й дурна не була – в усі часи привертала на свій бік цілі легіони.

Найпарадоксальніше, що куріння не закриває і дорогу в спорт. Не так вже й мало серед успішних спортсменів курців. Безумовно, що для досягнення видатних результатів на світових олімпіадах потрібно вести здоровий спосіб життя і строго стежити за собою. Але, подумайте самі, чи багато мріють вигравати олімпіади? Більшості підлітків цілком достатньо, що мати гарне спортивне тіло, швидко бігати, далеко стрибати і носити дівчат на руках, куріння жодним чином не заважає. То ж справедливо і для дівчат. Адже миттєвого шкоди немає, а те, що буде через 30 років – буде вже не з нами…

Незважаючи на нерадісну статистику куріння, ціни на сигарети в Росії залишаються одними з найнижчих у світі. Це робить тютюн доступним для всього населення, незалежно від рівня доходу та соціального статусу. З іншого боку, для молоді просто немає прийнятних альтернатив у дозвіллі та поведінці. У цьому немає нічого дивного: місячні заняття в будь-якому гуртку коштують дорожче десятки пачок сигарет.

Завдяки всьому цьому на сьогоднішній момент серед населення Росії, за даними національного дослідження, що палять, у віці від 15 до 19 років серед юнаків – 40%, серед дівчат того ж віку – 7%. Але це лише верхівка айсберга, скільки невідомого ховається під водою? До того ж, варто звернутися до більш пізньої віковій групі і ситуація стане куди більш страхітливою – до віком 20-29 років відсоток курящих дівчат зростає в 2-3 рази. Поряд з поточної демографічної ситуацією в країні проблема куріння постає надзвичайно гостро. З такими темпами в найближчі кілька років тривалість життя буде неухильно скорочуватися, а, зважаючи на скорочення чисельності здорової молоді, народжуваність теж не обіцяє нічого хорошого.

ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

Тоді качайте план відмови від куріння.

З його допомогою кинути буде набагато простіше.

Статистика
Підліток і сигарети
Вплив куріння на підлітків
Матеріали по темі


 • (Климовск) В ПМК «Підліток» пройде лекція про шкоду паління

  08.08.2007

 • Барнаульские школярі намалювали соціальний мультфільм «Димок»

  26.08.2007

 • Що ми маємо на увазі, коли говоримо про порушення прав дитини?

  24.09.2007

 • Конвенція про права дитини

  24.09.2007

 • Тютюн являє пряму загрозу правам дитини

  24.09.2007

 • Як ми можемо захистити права дітей на свободу від тютюну?

  24.09.2007