Попадання нікотину в організм людини і тварин запускає велика кількість різноманітних реакцій на рівні клітин і передачі нервових імпульсів. Всі ці реакції оборотні, тобто у відсутності нікотинової підтримки вони припиняються або стабілізуються до фізіологічного рівня. На побутовому, звичному рівні прихильність до сигарети розглядається як певні стадії нікотинової залежності.

Правильніше говорити про нікотинової залежності в психологічному і — частково — соціальному плані. Перший передбачає таку реакцію організму на нікотин, при якій з’являється відчуття бадьорості, поліпшення реактивності багатьох процесів. Природно, що і без нікотину людина бадьора і цілком здатний своєчасно вирішити ті чи інші завдання.

Але звичка до никотиновому «підстьогування» призводить до того, що при відмові від сигарети відчуття і прояви, які є фізіологічними за своєю природою, здаються тьмяними, уповільненими, неправильними.

Звідси виникає дискомфорт, який легше не подолати, а заглушити нікотином. Соціальний фактор — це вплив середовища на бажання закурити. Давно помічено, що є певна частка курців, хто не курить вдома або на відпочинку, але димить «за компанію» на роботі.

Так які ж існують стадії нікотинової залежності?

Преморбидное стан

Саме з епізодичного куріння з’являються «перші дзвіночки» залежно від куріння. В середньому на цій стадії залежності відзначається від одного до п’ятнадцяти епізодів куріння в місяць. Куріння, як правило, не «в затяжку», симптоми інтоксикації після куріння досить виражені — запаморочення, легка нудота від сигарет, слабкість.

На початку шляху

Наступна стадія — вже саме нікотинової залежності — стадія звикання. Тепер людина курить частіше — від одноразової щоденної сигарети (або раз у два дні) до 5 сигарет на добу. Курять раніше майже будь-які сигарети, за винятком міцних, але частіше перевага віддається дорогим маркам. Після куріння ознаки інтоксикації відповідають попередньої стадії. Тривалість стадії — від 3 місяців до 1,5 років.

Перша стадія хронічного паління ознаменувався переходом до регулярного куріння — в день витрачається від 10 до 20 сигарет (іноді більше). З’являється слабка психологічна прив’язаність до процесу куріння. Попадання нікотину викликає клітинні реакції і відповідні прояви. Організм толерантний до потрапляння нікотину — після викурювання сигарети скарг практично немає. Тривалість стадії — до 7 років.

Звичка – заміна щастя

Друга стадія нікотинової залежності — стадія стагнації. Реакції на нікотин стали звичними, змінена реактивність вбудувалася в фізіологію організму, куріння стало частиною «обов’язкової програми». Звідси — проблеми при спробі відмовитися від куріння. На другій стадії з’являються перші ознаки соматичних патологій — спочатку це почастішання бронхолегеневих захворювань, кашель вранці, порушення діяльності ШЛУНКОВО-кишкового тракту. Потім з’являються ознаки судинної патології, показники АТ говорять про наближення гіпертонії. Тривалість цієї стадії нікотинової залежності — до 20 років.

У останньої межі

На третій стадії куріння організму відверто погано. Виснажені всі адаптивні можливості, а рецептори вже настільки ослаблені, що підвищення дози нікотину, яке раніше призводило до активізації процесів, тепер, навпаки, пригнічує їх. Сам процес куріння стає автоматичним — якщо людина наважується кинути палити, то він чітко розуміє, що до сигарети його не тягне взагалі, але зате прихильність до звичок сильна.

Для цієї стадії нікотинової залежності дуже типово нічний куріння — клітини нервової системи страждають навіть при невеликому утриманні від куріння, викликаючи симптоми астено-невротичних станів або депресії. Куріння у цьому випадку спрацьовує як спосіб активізації парасимпатичного відділу нервової системи, слідом за чим настає стабілізація її симпатичного відділу.

Стан практично всіх органів і систем порушено — від порушень діяльності до серйозних патологічних процесів аж до онкологічних захворювань.

ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

Тоді качайте план відмови від куріння.

З його допомогою кинути буде набагато простіше.

Ознаки нікотинової залежності
Нікотинова залежність
Оцінка нікотинової залежності
Механізми нікотинової залежності
Матеріали по темі


 • Нікотин (Nicotine)

  16.08.2016

 • Тютюнопаління – це, безумовно, синдром залежності

  02.06.2008

 • Нікотинова залежність закладена в генах

  15.07.2008

 • Нікотинову залежність можна зменшити, продовжуючи палити!

  25.07.2008

 • нікотинова залежність

  25.10.2008

 • Тест Фагерстрема на визначення залежності від нікотину

  27.08.2016