Тисячі людей стикаються з проблемою безпліддя. Так склалося, що безпліддя раніше вважалося виключно жіночою проблемою. Однак на сьогоднішній день у 30% подружніх пар безпліддя пов’язане з порушеннями в організмі жінки, а в інших 30% — в чоловічому організмі. Ще у 30% пар причина безпліддя — у поєднанні порушень у обох партнерів. В 10% випадків не вдається виявити причину безпліддя.
Чоловіче безпліддя може бути обумовлене різними захворюваннями, які, в кінцевому рахунку, приводять до погіршення якості сперми, аж до повної відсутності сперматозоїдів, і порушень сім’явиверження, — вважає експерт просвітницької програми «Щастя материнства — кожній жінці!» Антоніна Козлова, к. м. н., лікар-репродуктолог. Зниження фертильності (здатність до зачаття) часто викликано не залежними від вас причинами, наприклад вродженими захворюваннями. Тим не менш, важливо знати, що серед факторів, що знижують фертильність, є й такі, на які ви і ваш партнер можете вплинути.

Куріння і алкоголь

Про шкоду алкоголю і куріння сурмлять лікарі всіх спеціальностей. Зокрема, це впливає і на фертильність, як жінок, так і чоловіків. У жінок куріння викликає розлади менструального циклу, збільшує ризик позаматкової вагітності, порушень з боку шийки матки і фаллопієвих труб. Успіх допоміжних репродуктивних технологій нижче у жінок, що палять, оскільки їх яєчники гірше відповідають на лікарську стимуляцію. Крім того, доведено, що куріння під час вагітності негативно позначається на здоров’ї дитини. Діти, народжені курящими мамами, в середньому мають більш низький вага при народженні і більш важкі пологи. У чоловіків куріння може призвести до порушення утворення сперматозоїдів.

Тому парам, охочим мати дітей, особливо з нез’ясовним безпліддям і чоловікам з незадовільними показниками сперми, треба серйозно задуматися про відмову від куріння. Це важливо для обох партнерів із-за ризику пасивного куріння під час вагітності і після народження дитини.

Зловживання алкоголем, марихуаною, іншими наркотиками і ліками, забороненими до безконтрольного прийому, значно знижує кількість і якість сперматозоїдів:

 • Марихуана викликає порушення вироблення сперматозоїдів.
 • Анаболічні стероїди можуть викликати стерильність.
 • Наркотик ЛСД викликає пошкодження хромосом.
 • Зловживання алкоголем може бути причиною сексуальних порушень.
 • Зокрема, алкоголь може знижувати рівень тестостерону — гормону, що грає важливу роль в утворенні сперматозоїдів. Ці ефекти є оборотними і зникають протягом декількох місяців після припинення зловживання алкоголем та/або наркотиками.

  У жінок зловживання алкоголем призводить до порушень менструального циклу та припинення овуляцій. Алкоголь збільшує ризик невиношування і викликає безліч вроджених вад у плода.

  Детальніше про куріння і безпліддя:

 • Куріння і дітородна функція
 • Лист палить дівчині
 • Куріння і вагітність
 • Правильне харчування — один з основних пунктів у репродуктивному здоров’ї.

  Замість захоплення спеціальними дієтами краще звикнути до різноманітного збалансованому харчуванню. Їжа повинна мати знижений вміст жирів, але бути досить поживною, щоб забезпечити організм вітамінами і мінеральними солями, необхідними для нормальної роботи репродуктивної системи. Перехід до здорового харчування рекомендується ще до початку спроб зачаття і далі, під час і після вагітності. Але не треба захоплюватися! Більше не завжди означає краще! Занадто високі дози вітамінів і мінеральних солей можуть самі по собі негативно вплинути на фертильність. А дуже низькокалорійна дієта, нестача в ній поживних речовин і втрата ваги може позначитися на овуляції.

  Експерт просвітницької програми «Щастя материнства — кожній жінці!» Антоніна Козлова, к. м. н., лікар-репродуктолог: «Чинник, про який не можна забувати, особливо молодим особам, які захоплюються різними дієтами, це вага. Значні відхилення від нормальної ваги тіла, будь то надмірна вага або недолік маси тіла в результаті різкого схуднення, можуть призвести до зниження фертильності, а часом і до безпліддя як у жінок, так і у чоловіків. За даними одного дослідження, 12% первинного безпліддя пов’язане з порушеннями ваги».

  Кава

  Дослідження показують, що існує зв’язок між надмірним вживанням кави жінками і труднощами при спробі завагітніти. Якщо зовсім припинити прийом кави дуже важко, то постарайтеся обмежити себе однією чашкою в день і використовуйте кави без кофеїну. Не забувайте, що газовані напої, шоколад також містить кофеїн.

  Є дані про те, що прийом однієї чашки кави перед статевим контактом підвищує активність сперматозоїдів у деяких чоловіків. Незважаючи на те, що низька рухливість сперматозоїдів — одна з важливих причин безпліддя, не варто боротися з нею за допомогою кави. Це може привести до порушень сну, що само по собі негативно впливає на здоров’я чоловіка.

  Фолієва кислота

  Жінки з нестачею фолієвої кислоти мають підвищений ризик невиношування вагітності, вроджених вад розвитку у плода. Плоду необхідна фолієва кислота вже в ранні терміни внутрішньоутробного життя для формування здорової нервової системи, тому жінкам, які бажають завагітніти, рекомендується 400 мікрограмів фолієвої кислоти в день.

  Природні джерела фолієвої кислоти — зелене листя овочів, печінка курчати і теля, сочевиця, спаржа, папайя, брокколі, яйця круто, паростки пшениці.

  Цинк

  Вагітні жінки з низьким рівнем цинку можуть мати підвищений ризик невиношування вагітності, сепсису (зараження крові), затяжний вагітності і пологів. Достатня кількість цинку в їжі — хороша профілактика появи «розтяжок» на шкірі внаслідок вагітності. А у чоловіків навіть короткочасний дефіцит цинку може знизити кількість насінної рідини і рівень тестостерону.

  Не багато продукти харчування з природних джерел багаті цинком. Виняток становлять лобстери, яловичина, риба, раки та молюски, баранина і проросла пшениця.

  У нашому повсякденному житті є безліч ризиків, яким і чоловіки, і жінки і піддають своє здоров’я в цілому, і свою фертильність. Наприклад, токсичні речовини. Художники щодня вдихають отруйні випари, що може вплинути на якість сперми. Крім того, на вироблення сперматозоїдів можуть вплинути отруйні речовини, що викидаються в атмосферу (наприклад, важкі метали), або гормональні добавки в корм великої рогатої худоби.

  Спорт

  Незважаючи на очевидну користь підтримки гарної форми для здоров’я, надмірне фізичне навантаження може діяти негативно на чоловіків, що прагнуть до зачаття. Під час фізичних тренувань може підвищуватися температура тіла в мошонці, що погіршує якість сперми. Немає необхідності повністю припиняти заняття спортом, просто не слід захоплюватися фізичними вправами безпосередньо перед статевим контактом.

  Експерт просвітницької програми «Щастя материнства — кожній жінці!» Антоніна Козлова, к. м. н., лікар-репродуктолог: «Але навіть якщо ви почули діагноз «безпліддя», не треба впадати у відчай! Сучасна медицина пропонує безліч методів зачати дитину: і медикаментозна терапія, і допоміжні репродуктивні технології (ЕКЗ, ІКСІ, сурогатне материнство та ін). Але, незважаючи на наявні можливості медицини, головне — це не упустити свій шанс стати батьками, берегти себе і вчасно звернутися до лікаря! Спільними зусиллями ви досягнете бажаного результату!!!»

  ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

  Тоді качайте план відмови від куріння.

  З його допомогою кинути буде набагато простіше.

  Чоловіче куріння
  Матеріали по темі


  • Куріння вважають звичкою малоосвічених чоловіків

   08.12.2007

  • Сигарети вбивають сексуальне потяг

   07.05.2008

  • Шкода куріння

   04.08.2008

  • Лист палить чоловікові

   18.05.2009

  • Шкоду куріння для чоловіків

   10.09.2010

  • Чоловікам-курцям загрожує слабоумство

   08.02.2012