Споконвіку російський народ боровся за виживання. На території, затиснута з усіх боків ворогами, доводилося боротися за життя кожен день. І, незважаючи на постійні війни, голодні роки предкам вдавалося виживати в цьому небезпечному світі. Але з плином часу ситуація поліпшувалася, відходили в минуле небезпечні епідемії і голод.

Залишилися тільки війни, але і вони в останні пару десятиліть майже не грають ролі в демографічній ситуації.

Однак на зміну одним небезпекам незмінно приходять інші. У нинішньому столітті основними факторами, які вбивали населення, стали не війни і не голод. Людство змогло подолати практично всі насильницькі види небезпеки, зате натомість отримало безліч антропогенних смертельно небезпечних факторів.

У 2009 році смертність в Росії склала 2.1 мільйона чоловік. Тоді як народжуваність на той же рік не змогла досягти позначки і 1.8 мільйона. На протязі ось вже двох десятків років смертність в Росії перевищує народжуваність. І тільки в останні роки ситуація почала виправлятися. Таким чином, населення країни останні 20 років вимирало і все ще продовжує вимирати. І основними причинами цього є: алкоголь і тютюн.

Невтішна статистика свідчить про те, що щороку від алкоголю в Росії гине близько 600-700 тисяч осіб. Пов’язано це з найбільшим у світі споживанням легальних і нелегальних спиртних напоїв на душу населення. Поряд з алкоголем куріння все більш ефективно забирає життя наших співвітчизників. За даними статистики за останні роки кількість людей, що вмирають від куріння щорічно зростає. У 1998 році кожні 10 секунд від куріння у світі гине людина. До нинішнього року цей показник скоротився до 5 секунд. Кожні п’ять секунд сьогодні перегорів тютюн обриває чиєсь життя.

За 20 років з 1980 року в Росії від куріння померло 5,8 мільйонів людей. А щорічний показник смертності з 1990 року зріс з 150 тисяч до 350. Найсумніше в цьому факті те, що більша частина померлих закінчують свій життєвий шлях у розквіті сил. Пік смертності припадає на вік до 40-45 років. А так як куріння в нашій країні вважається «чоловічою» звичкою – кожен другий чоловік не доживає до пенсії. Отрута, упакований в білі палички, в першу чергу небезпечний своєю підступністю. Від нього немає миттєвого ефекту, він не обпікає і не відморожує, не ранить, не завдає ніяких пошкоджень цю хвилину. Але за «нешкідливою», на перший погляд, звичкою тягнеться ціла низка смертельно небезпечних попутників. Це і різного роду рак, всілякі проблеми з легенями, дихальними шляхами, проблеми з серцем і багато інших.

У 20-му столітті куріння забрало життя 100 мільйонів чоловік. Дим 21-ого загрожує унести мільярд. Смертність в Росії на сьогоднішній день коливається біля позначки в 2 мільйони людей щорічно. При цьому 17% цього показника припадає на куріння.

Останні роки рівень смертності в Росії постійно знижується, але, незважаючи на це, кількість померлих від куріння – з кожним роком зростає. Ось вона – смертельна небезпека нового світу. Ворог, тихий і таємничий, якого не зловити за руку на місці злочину. Він закрадається в організм і вбиває людей зсередини, виїдає органи, заповнює всі смердючим смородом перегорілих тютюнових листків, нікотином, тютюновими смолами і канцерогенними речовинами. А коли до курцеві приходить розплата, не кожен усвідомлює, що саме ця звичка спричинила за собою невблаганне руйнування, страшні муки і страждання.

Отже, на сьогоднішній день статистика смертності в Росії повідомляє нам наступне: 2.1 мільйона чоловік у рік алкоголь винен приблизно в 700 тисяч, куріння в 350-400 тисяч. Для порівняння – в автомобільних аваріях на дорогах Росії щорічно гине близько 30 тисяч чоловік (цифра коливається ось вже два десятки років біля цього значення).

У 2008 році був прийнятий закон про приєднання Росії до рамкової конвенції ВООЗ проти тютюну. Проблеми тютюнопаління в країні обходяться державі в 0,4% ВВП. В першу чергу – це втрати при передчасної втрати дієздатності робочого населення, витрати на забезпечення їм соціальних гарантій при хворобах. І, звичайно ж, смертність. Тільки уявіть: кожен п’ятий, фактично, робочий страждає від хвороб, які б не торкнулися, якщо б він не курив.

Уряд, як і суспільство, зацікавлена в зменшенні цього показника. Законопроект від 2008 року включає в себе п’ятирічний план боротьби з курінням. У ньому закладено поступове зниження реклами тютюнових виробів та куріння, а в кінцевому підсумку і повну заборону таких. Держава всерйоз зацікавлено в здоровому суспільстві. І хоча смертність в Росії до цих пір переважає народжуваність, але в останні роки ці показники прагнуть назустріч один одному, а якщо тенденція збережеться в найближчі п’ять років Росія нарешті перестане вимирати.

ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

Тоді качайте план відмови від куріння.

З його допомогою кинути буде набагато простіше.

Статистика
Смертність
Матеріали по темі


 • Рак легенів (рак легені)

  16.08.2016

 • Сумна статистика тютюнопаління

  18.01.2009

 • 10 фактів кращого світу

  20.08.2009

 • Боремося з «згубною звичкою» – в мережі

  26.08.2009

 • Трохи нікотинової статистики

  26.08.2009

 • Статистика споживання сигарет на одну людину на рік (дані 2007 року)

  26.08.2009