Чому розставання з сигаретою стає стресогенних фактором, тобто несе ризик розвитку дистресу? Причин цього кілька, і найголовніші з них — втрата певного ритуалу і пов’язаних з ним інших дій, а також наступне за цим переживання втрати.

Будь-яка втрата — неважливо, чи то матеріальні цінності або щось, що не має фізичної оболонки, як ті ж звички чи знайоме оточення — викликає стан горевания. Саме його ми відчуваємо стрес, точніше як дистрес – тобто виразно негативну реакцію на зовнішні або внутрішні подразники.

Протистояти стресу, особливо пов’язаного з втратою, цілком можливо. Для цього необхідно знати, як проходять стадії горевания, а знання стануть тією базою, яка дозволить в повній мірі усвідомлювати, що відбувається. А значить — успішно з цим боротися.

Невірно думати, що горевание пов’язано лише з втратою близької людини. Горе, пов’язане зі смертю, безумовно, яскравіше виражено і краще вивчено. При цьому горі з нагоди інших втрат протікає в точності по тим же принципам і володіє тими ж ознаками, що і горе, пов’язане зі смертю.

Стосовно до відмови від куріння втратою, викликає горевание, є відсутність ритуалів, пов’язаних з курінням, а результатом неправильно пережитої стресовій ситуації — повернення до куріння, або зрив.

Перша стадія — шок. Це не тільки заперечення, шок може виразитися у вигляді ейфорії. Людина і вірить і не вірить в те, що він кинув курити і солодощі від розуміння, що «ТАК! Зміг!» здатний звернути гори.

Проходять кілька днів, і настає стадія гніву. Все дратує, Все здається зайвим, болючим, близьким людям страшно підійти до кидає — все йому не так, усі його може вивести з рівноваги.

Іноді людина гнівається не на себе, а на оточуючих, звинувачуючи їх у тому, що коли не протистояли його першим спробам закурити, то доводячи, що паління йому не заважає і вони змусили його кинути курити. Ця стадія може тривати скільки завгодно довго — основна роль в тривалості відводиться силі характеру і особистісним особливостям.

На наступній стадії людина приступає до торгів. Неважливо, з ким він намагається знайти якусь вигоду від того, що сталося. У випадку з відмовою від куріння людина частіше торгується сам з собою, приблизно таким фразами: «якщо не закурю сьогодні до обіду, то…» далі слід обіцянку зробити щось або купити, одним словом, самому собі сулятся вигоди і приємності.

Сил у людини на цій стадії трохи, ось він і намагається підтримати себе таким нехитрим чином. Ще б — на попередніх стадіях вирували такі емоції, стільки сил пішло на них, що поточна — стадія угод — здається тихою нірваною. Знову ж таки — жоден лікар не зможе передбачити, скільки буде тривати ця стадія.

Деякі так і застрягли на цьому етапі, торгуючись з собою протягом життя, коли з’являється тяга закурити. Втім, якщо це дійсно допомагає утримуватися, то чому б і не скористатися такою ситуацією?

У якийсь момент навіть самоуговоры не допомагають. Хочеться втекти від усього і від зовнішнього світу, і від себе — такого слабкого і такого нещасного без звичних сигарет. Це означає, що настав час наступної стадії горевания з приводу втрати звички — стадія депресії.

Зазвичай, до моменту настання цієї стадії, курці проходять через стільки емоцій, розчарувань, а то і зривів, що депресія протікає непомітно, в субклінічній формі. Однак вона є, і те, що проявляється депресія не надто яскравими симптомами, зовсім не означає, що вона безпечна. Депресію потрібно лікувати — і зовсім не наївними радами за зміну обстановки і ведення молодецькою життя.

Але, рано чи пізно, депресія гасне, поступаючись місцем апатії, яка переходить у стадію прийняття події. Людина фізично звільнився від нікотинової залежності і сигарети, а психологічно прийняв свою відмову. Так, його буде тягнути закурити, часом рука або думки самі по собі потягнуться в бік сигарети, але немає вже тих яскравих переживань — ні позитивних, ні негативних. Все пережито, смиренно прийнято.

Стадії ці можуть чергуватися, перемежовуватися, іноді можливий регрес. Але — як би не протікав горевание клінічно — все закінчиться. І щоб не зірватися, треба просто усвідомлювати, на якій стадії зараз перебуває процес кидання, і приймати адекватні цій стадії заходи.

ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

Тоді качайте план відмови від куріння.

З його допомогою кинути буде набагато простіше.

Популярні матеріали


  • Настільна книга кидає палити

  • Календар кидає палити

  • План відмови від куріння