Тютюнопаління — експрес-спосіб довести себе до могили. Ні, про те, що рано чи пізно там виявляться всі живуть, ніхто не сперечається. І все ж права ерническая приказка «хто не курить і не п’є…»: помирати у відносно доброму здоров’ї, від неминучої старості куди як легше, ніж заживо гнити через гангрени як слідства облітеруючого ендартеріїту або задихатися, выкашливая шматки легенів. Шкоду нікотину накопичується за всі роки курильного стажу і неодмінно «рвоне» — раніше чи пізніше.

Є смерті природні, а є предотвратимой, тобто, не будь того чи іншого умови, людина прожила б на кілька років більше. І якраз серед яких можна уникнути причин саме куріння лідирує вже не один десяток років.

Неможливо передбачити, конкретна людина помре від раку або помре в результаті нещасного випадку, але те, що курець живе в середньому на 13 років менше некурящого — істотний факт.

Що таке тринадцять років?

Це більше 400 нових, ще непрочитаних книг — від простеньких «дамських романів» до фундаментальних досліджень. Це майже 1000 нових фільмів, серіалів. Це діти, шагнувшие за поріг зрілості і онуки, пішли в школу. Мільйони моментів, з яких складається буденність і про яких з сумом згадують ті, хто ось-ось піде в небуття.

Вплив нікотину на організм людини

На організм людини нікотин впливає тотально: немає жодного органа, частини тіла, найвіддаленішого куточка, куди б не дісталися ефекти нікотину. Ці ефекти можуть бути наслідком прямого впливу — як наприклад, нікотиновий удар головного мозку з наступною ішемією.

Але існують і побічні шкідливі фактори, коли «розгледіти» шкоду нікотину неможливо, але він тим не менше є.

Це серце, що потерпає від аритмії і гіпоксії.

Це найдрібніші кровоносні судини, які змушені хаотично працювати в умовах впливу отруйної алкалоїду нікотину.

Нікотин-це отрута, нейротоксин, канцероген і речовина викликає хімічну аддикцию. Тому в цьому речовині (плюс дим від згорання тютюну і матеріалу сигаретної гільзи) весь «забійний» комплект: ураження головного мозку і ЦНС, а також пов’язаних з ними органів почуттів, хронічна інтоксикація, багаторазове підвищення ризику онкопатологій, наркотична залежність, вплив на фертильність і потомство.

Шкоду нікотину надається на серце і судини

Куріння визнано провідним чинником ризику розвитку таких захворювань серцево-судинної системи як стенокардія, ішемічна хвороба, інфаркт міокарда, ішемічний інсульт, атеросклероз, облітеруючий ендартеріїт, гангрена, аневризма аорти.

Патогенетичними факторами (тобто впливають на виникнення цих і багатьох інших захворювань серцево-судинної системи, асоційованих з курінням) є не тільки нікотин, але і речовини, що містяться в сигаретному димі: альдегід, діоксид вуглецю, оксиди азоту, бензол, метанол, синильна кислота.

Вплив на легені

Кашель, особливо сумнозвісний «ранковий кашель курця» — ось перше, суб’єктивно визначається ознака ураження бронхолегеневої системи, з яким стикається кожен курець.

Але ще до його появи у курців знижується гострота нюху і чутливих рецепторів. Тільки це мало хто з «новеньких» зауважує: людина швидко звикає до присмак тютюну в їжі та напоях, притуплення ароматичних і смакових відчуттів. Тобто людина практично не помічає нікотиновий шкоди.

Коли ж з’являється кашель, то можна з упевненістю говорити про те, що дихальний епітелій легенів пошкоджений, його резервні можливості вичерпані. З цього моменту в 10 разів підвищується ризик розвитку хронічного бронхіту, більш ніж в 11 разів — емфіземи легень, у 3 рази — туберкульозу (створюються сприятливі умови для його розвитку), в 2-4 рази — ХОЗЛ.

І, як апофеоз безглуздої жорстокості по відношенню до свого організму — рак легенів: серед некурящих чоловіків він зустрічається приблизно у 1,3%, серед курців — майже 18%.

Вплив на ЦНС

Нікотин жорстко втручається в складну систему вироблення нейромедіаторів (або нейротрансмітерів), речовин, які регулюють і забезпечують передачу імпульсу між нейронами і від нервової клітини до тканин організму.

Надлишок або нестача цих речовин призводить до різноманітних порушень, які впливають на центральну нервову систему і далі — на весь організм. Серед них розлади поведінки та адаптації, депресії, порушення ендокринної регуляції.

Нікотин здатний викликати психологічну залежність, яка лікується дуже складно і вимагає правильно вибудуваної тактики з боку лікаря і активної участі пацієнта в лікуванні.

Володіючи нейротоксическими властивостями, нікотин поступово знижує різноманітні функції головного мозку. Палить людина вже не може зосередитися без сигарети, страждає логіка, погіршується пам’ять. Особливо помітно такий вплив на мозок підлітка: встановлено, що палять школярі та студенти мають гіршу академічну успішність порівняно з некурящими ровесниками.

Вплив на зір

Органи почуттів тісно пов’язані з ЦНС і тому їх ураження при курінні передбачувано. Дим і нікотин притупляють чутливість смакових і нюхових рецепторів практично з першої викуреної сигарети, а от шкоду нікотину, що стосується зору, проявляє себе пізніше.

Пов’язаний цей шкоду з тим, що органи зору дуже чутливі до гіпоксії — нестачі кисню.

Відомо, що в крові курців підвищений вміст карбоксигемоглобіну, з’єднання гемоглобіну і чадного газу. Це речовина не переносить кисень, однак захоплює гемоглобін, що зменшує вміст останнього в крові, а значить, кисень до органів переносить сильно урізана «армія» гемоглобіну. Кисню тканинам не вистачає, розвивається гіпоксія.

В першу чергу кисень перехоплюють життєво-важливі органи — мозок, серце, решта отримують його за «залишковим принципом». Обкрадывается і сітківка ока, що стає причиною дегенеративних змін у ній.

В порушення зору у курців певну роль відіграє також дефіцит вітамінів групи В і С, провітаміну А, при нестачі яких погіршується трофіка сітківки та інших тканин ока.

Вплив на вагітність

В патологічний вплив нікотину і куріння на перебіг вагітності можна виділити декілька факторів:

 • Судинний компонент. Нормальна робота судин вагітної — запорука вдалого виношування дитини. При цьому вплив вагітності на судини величезне, особливо під час другого триместру, і вплив будь-якого фактора, що може спровокувати патологію судин, непередбачуваного небезпечно для перебігу вагітності та/або плода.
 • Гіпоксія. Рівень гемоглобіну у вагітних — об’єкт пильної уваги лікарів. Залізодефіцитна анемія вважається патологічним проявом, вимагає швидкого лікування, інакше страждає плід, його фізичний і розумовий розвиток.
 • Дефіцит вітамінів. Вітаміни — необхідний компонент всіх біохімічних реакцій, що відбуваються в організмі матері і дитини. Їх нестача (а особливо вітамінів групи В, А, Е) провокує порушення обмінних, будівельних, імунних та інших процесів.
  – Тератогенний ефект компонентів тютюнового диму.

Шкоду нікотину міститься в електронних сигаретах

Незважаючи на запевнення виробників і продавців електронних цигарок, ці пристрої в жодному разі не є безпечною альтернативою паління.

Більше того, лікарі та фахівці з проблем залежностей, у тому числі тютюнопаління, попереджають: рідини для електронних сигарет міститься нікотин (за винятком рідин тільки з ароматизаторами, які використовуються вкрай рідко). Відповідно, всі ефекти нікотину зберігаються, їх дію на організм триває.

За великим рахунком неважливо, як в організм потрапляє нікотин — через испаряющуюся рідина електронних сигарет, шляхом вдихання «прокуреного» повітря (пасивне куріння) або ж при викурюванні звичайної сигарети: своїх шкідливих властивостей нікотин не втрачає.

Користь нікотину

Є два аспекти позитивного впливу нікотину: психологічний і біологічний.

Психологічна допомога — це той комплекс ритуалів, дій, які супроводжують процес куріння і сприяють заспокоєнню, зняття нервової напруги, зосередження.

Роботи в області біології і біохімії допомогли встановити, що нікотин може виявитися ефективним у профілактиці деяких захворювань: раку ендометрія, фіброматозу, хвороби Паркінсона.

В даний час ведуться роботи, які допоможуть отримати з нікотину ліки, ефективні для лікування цих захворювань.

Але яким би «корисним» нікотин не був, вважати його вживання профілактикою будь-яких захворювань/станів — небезпечно і непередбачувано.

Співвідношення вірогідною користі (при неможливості спрогнозувати розвиток хвороби Паркінсона або раку ендометрія) і очевидної шкоди нікотину говорить не на користь вживання нікотину в будь-якому вигляді.

Відео

В мережі є чимало відео і фотографій про шкоду нікотину для людини. Серед записів матеріали відверто дилетантські, так і цікаві дослідження.

На багатьох кадрах — вражаючі зображення органів, уражені захворюваннями, причина яких — куріння.

Висновки

Важко довести дорослим і самостійним людям, що нікотин сигарет несе пряму загрозу їх здоров’ю. Як часто можна чути запевнення в тому, що хтось курить понад 20 років, і у нього немає жодної «болячки», про яких розповідають противники куріння.

Але про те, що діється у внутрішніх органах під впливом нікотину пророчити й перевірити, не може ніхто. Як ніхто не вгадає і того, наскільки вистачить резерву організму, не здається під натиском нікотину. Нікотинова бомба може вибухнути у будь-який момент. І найчастіше цей момент обертається справжньою трагедією.

ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

Тоді качайте план відмови від куріння.

З його допомогою кинути буде набагато простіше.

Нікотин
Шкода куріння
Як куріння впливає на серце
Речовина нікотин
Матеріали по темі


 • Нікотин (Nicotine)

  16.08.2016

 • Інфаркт міокарда

  28.06.2007

 • Атеросклероз

  06.08.2007

 • Снюс

  07.08.2007

 • Тютюн

  13.02.2018

 • У чому шкідливість паління тютюну і як від нього позбутися

  20.08.2007