Навіть дитині відомо, що куріння завдає величезної шкоди здоров’ю. Але прихильники цієї згубної звички придумують все нові і нові теорії, виправдують вживання тютюну в тому чи іншому вигляді. В даний час величезну популярність придбало куріння кальяну — його курять на відпочинку, в клубах, барах і кав’ярнях, будинки…

При курінні кальяну дим потрапляє в легені людини не відразу. Попередньо він проходить своєрідний фільтр з рідини, що знаходиться в посудині і шахти кальяну. Дим охолоджується, шкідливі речовини (в тому числі і частина нікотину) осідають на стінках чаші. Саме цей процес «фільтрації» дозволяє прихильникам кальяну робити заяви про його нешкідливості. Але не все так просто — Всесвітня Організація охорони Здоров’я не вважає кальян рівноцінної і абсолютно безпечною для організму альтернативою сигар та сигарет.

Кальянная залежність

Чи існує залежність від кальяну? Це питання досі залишається дискусійним. З одного боку, кальян рідко призводить до виникнення нікотинової залежності — доведено, що 90% людей, що викурює менше 3 кальянів протягом 7 днів, від неї вільні. Серед тих, хто курить кальян майже щодня — від 3 до 6 разів на тиждень — нікотиновою залежністю страждає 60%.

Нікотинова залежність не виникне, якщо курити кальян 6-8 разів на місяць і менше, оскільки вміст цієї речовини в кальянному диму все-таки набагато нижче, ніж в звичайних сигаретах. Курці зі стажем прекрасно знають, що заповнити нестачу нікотину з допомогою кальяну майже неможливо, оскільки процес куріння дуже розтягнутий в часі. Крім того, кальян рідко курять поодинці, відповідно, шкідливі речовини, що залишаються в димі після фільтрації, діляться на всіх.

Залежність від нікотину стає реальністю, якщо ви викурюєте за кілька кальянів щодня. Варто відзначити, що такий вид залежності навіть гірше звичайного споживання сигарет — курець отримує концентровані, невеликі дози нікотину протягом 5 хвилин. Для того, щоб задовольнити потребу організму в нікотині буде потрібно набагато більше часу. Оскільки доза менше, буквально через годину виникне необхідність знову покурити.

Втім, існує і справжня кальянная залежність. Вона не зачіпає фізіологію людини, відноситься скоріше до області психології. Процес куріння кальяну асоціюється у багатьох людей з відпочинком і розслабленням. Людина звикає курити кальян у тому випадку, коли у нього щось не в порядку. Цей вид залежно так само небезпечний, як і фізіологічна прихильність до нікотину.

Шкода куріння кальяну

Для куріння кальяну, як правило, використовується звичайний тютюн. Відповідно, дим містить шкідливі речовини, що збільшують ризик розвитку захворювань серця і легенів. Наприклад, ризик захворювання раком при курінні кальяну, зрозуміло, вище, ніж у некурящого людини. Однак у порівнянні з людьми, які воліють сигарети, любителі кальяну майже «поза зоною ризику».

Реальний шкоду кальяну пов’язане, скоріше, не з захворюваннями, провоцируемыми курінням, а з елементами негігієнічності самої процедури. Як правило, кальян куриться в компанії з кількох осіб, які передають один одному трубку. Якщо люди в компанії використовують один мундштук, виникає ймовірність передачі через слину вірусів гепатиту та герпесу. Позбутися від такого ризику нескладно — достатньо використовувати персональний мундштук (одно – або багаторазовий).

Шкоду кальяну обумовлений ще й великою кількістю чадного газу, вдихуваного однією людиною за сеанс куріння. Якщо в 1 літрі диму міститься 1.79 мг СО, то курець за 100 затяжок (в середньому, саме стільки робить людина за 1 сеанс) вдихає близько 179 мл чадного газу. Втім, ця шкода відносний — у приміщенні, обладнаному газовою плитою, людина може вдихнути в 2-4 рази більше).

Серед уявлень про шкоду кальяну достатньо і міфів. Найпопулярніший з них — про те, що за час куріння кальяну людина вдихає в сотні разів більше диму, ніж при викурюванні однієї сигарети. Зрозуміло, обсяг диму при курінні кальяну більше. А ось токсичність — менше.

Кальян і пасивне куріння

Якщо про активному палінні кальяну ще можна сперечатися, знаходячи в ньому якісь (дуже умовні) позитивні і нейтральні аспекти, то пасивне куріння однозначно шкідливо. Не дивлячись на те, що кальян димить не так сильно, як сигарета, залишена в попільничці, людина, що знаходиться в одному приміщенні з курцями, відчуває весь спектр шкідливого впливу. Він змушений вдихати азот, окис вуглецю та інші продукти горіння тютюну.

Поєднання кальяну і алкоголю

Кальян на молоці або воді вважається найбільш нейтральним і безпечним. Але багато курців вважають за краще поєднувати кальян і алкоголь для кращого розслаблення. Насправді, кальян на вини не є більш ефективним. Якщо вино додано в розумних кількостях, дим може стати трохи більш приємним «на смак», але й тільки. До того ж, у вдыхаемую вами суміш додадуться алкогольні пари.

А ось від вживання алкоголю під час куріння кальяну краще утриматися — цілком можна «заробити» запаморочення, сильний головний біль, нудоту і блювоту, а так само посилити загальну інтоксикацію організму шкідливими речовинами.

Користь кальяну

Користь куріння кальяну досить умовна. Якщо порівнювати кальян з сигаретами — безумовно, перше корисніше. Якщо ж оцінювати вплив на здоров’я в цілому — про користь не може бути й мови. Дійсно, процес споживання нікотину стає трохи більш приємним, токсичних речовин в димі міститься менше, але позбутися від залежності кальян не допомагає.

«Користь» від релаксації за допомогою кальяну так само сумнівна. Розслабитися можна багатьма способами, в тому числі і тими, які не шкодять вашому здоров’ю. А купувати замість однієї згубної звички кілька — не кращий варіант.

ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

Тоді качайте план відмови від куріння.

З його допомогою кинути буде набагато простіше.

Куріння кальяну
Матеріали по темі


 • Кальян та здоров’я

  04.07.2007

 • Останні дні для кальяну

  04.07.2007

 • Конкурс кальянників відбудеться в Єкатеринбурзі

  14.07.2007

 • Кальян шкідливіший сигарети

  29.07.2007

 • У Німеччині оголосили війну курцям і виробникам тютюну

  12.08.2007

 • Про кальянному тютюні і його шкоду здоров’ю

  03.02.2008