Строго говорячи, що куріння кальяну, що паління цигарок — суть один процес, вдихання диму і нікотину. Для здоров’я це абсолютно не потрібно, більше того, про шкоду нікотину написано безліч наукових праць і проведено чимало практичних досліджень. І про те, чи шкідлива кальян, теж зламано чимало практичних шпаг і подолано безліч теоретичних суперечок.

Шкідливий кальян для здоров’я?

Тютюн, заправляемый в кальян, нічим не відрізняється від того, яким набиваються сигарети, за винятком того, що кальянний тютюн повинен бути увлаженным і його часто просочують смако-ароматичними добавками.

Інша справа, що процеси куріння та вдихання кальянного диму дуже різняться — звідси і різниця ефектів. Якщо куріння — це згорання тютюну при високих температурах, то в кальяні тютюн тліє, горить повільно.

І в тому і в іншому випадку людина отримує ефекти нікотину і тютюнового диму, але ступінь вираженості цих ефектів розрізняється.

Шкоду кальяну, що надається на організм людини

При курінні кальяну на перше місце виступає не дія нікотину, а вплив диму, точніше, речовин, що містяться в ньому. З цієї точки зору питання «шкідливий кальян?» менш однозначна, ніж схожа проблема при палінні.

Справа в тому, що дим від кальяну містить у багато разів меншу кількість біологічно-активних речовин, які негативно впливають на організм: смол, бензапірену, поліциклічних ароматичних вуглеводнів, бензолу, формальдегіду.

Але зате непорівнянні обсяги — в їх математичному розрахунку. Формально, обсяг диму при викурюванні сигарет і кальяну однаковий — скільки зможуть втягнути легкі, тобто залежить від їх життєвої ємності.

У середньому, обсяг диму, що виділяється при курінні сигарети становить близько 400 мл, об’єм выкуриваемого кальянного диму — до 1,5 літрів.

Але сигарети обсяг диму обмежений її невеликою величиною і, відповідно, часом згоряння (3-5 хвилин у середньому), у той час як 25-30 грамів тютюну, вміщається в середній кальянной чашечці можна тягнути довго.

У середньому, обсяг диму, що виділяється при курінні сигарети становить близько 400 мл, об’єм выкуриваемого кальянного диму — до 1,5 літрів.

Однак на вміст шкідливих речовин диму і біологічну активність нікотину надає не тільки метод його спалювання, але й сорт тютюну, а також рівень pH сировини. Чим нижче рівень кислотності, тим слабше діє тютюн.

При цьому у табаков, використовуваних в кальянах рівень pH високий із-за особливостей технології виготовлення (висушування, додавання ароматичних, сполучних компонентів тощо). Відповідно, повністю виключити «нікотиновий» негатив від куріння кальяну неможливо.

Отже, кілька умов не дозволяють вважати куріння кальяну безпечною альтернативою паління:

 • Тривалість куріння, а значить, подовження часу інгаляції.
 • Збереження токсичних властивостей диму і нікотину, нехай в меншій кількості.
 • Компенсація обсягу надходить нікотину і/або компонентів диму за рахунок збільшення тривалості інгаляції.

Вплив на серце

На діяльність серцево-судинної системи кальян надає миттєве дію, так і вплив у вигляді віддалених наслідків. Моментальний ефект (в основному за рахунок дії нікотину) виражений мінімально і практично не дає суб’єктивних відчуттів.

З накопиченням «кальянного» стажу, зростає токсикологічне значення сумарного впливу активних агентів, що призводить до розвитку об’єктивно обумовлених і суб’єктивно відчутних симптомів. Вони викликані типовими для курців захворюваннями (або преморбідні фоном): стенокардією, ішемією, порушенням тонусу судин.

Визнано, що ці захворювання і процеси у людей, що палять тютюн тільки через кальян, розвиваються через набагато більший час, ніж патології курців сигарет. Це цілком зрозуміло: менший обсяг дає меншу інтоксикацію, повільніше розвиває відповідь з боку тканин.

Вплив на легені

Частина шкідливих речовин, що утворюються при згорянні тютюну і дим, що осідає на стінках посудини і шахті кальяну. Вода також відіграє роль своєрідного фільтра, затримуючи певну кількість продуктів згоряння. Однак за різними оцінками, сумарна ступінь очищення не перевищує 40%.

Враховуючи ж пролонгованість процесу куріння кальяну, великий обсяг вдихуваного диму, то можна бути впевненим, що токсичні речовини потрапляють в легені в обсязі, достатньому для негативного впливу на тканини дихальних шляхів.

Можливо невелике, нетривале зниження розумової і фізичної активності, головний біль….

Під впливом диму пригнічується діяльність вій — миготливого епітелію, що вистилає дихальні шляхи зсередини і відіграють одну з основних ролей в процесі дихання (мукоциліарний кліренс), очищення.

Подразнюючу дію диму призводить до того, що в легенях формується хронічний вогнище запалення — бронхіт. У свою чергу наявність запального процесу в тканинах легенів знижує рівень місцевого і загального імунітету, створює сприятливе середовище для формування вогнищ специфічних і неспецифічних процесів.

Вплив на зір

Якщо говорити про те, чи шкідлива кальян сам по собі для очей, то як мінімум два неприємних стану кальянний дим може спровокувати.

Це подразнення слизової очі димом, що проявляється почервонінням ока і несильним сверблячкою, і який іноді закінчується синдромом сухого ока.

Друге захворювання — увеїт, запалення судинної оболонки, причина якого — теж подразнення тканин ока димом.

Справедливості заради варто відзначити, що для розвитку цих станів потрібно курити кальян часто, довго і видихуване дим повинен потрапляти на обличчя.

Вплив на ЦНС

Одне з можливих негативних впливів кальяну на нервову систему — звикання. Людина взагалі дуже легко приймає якісь обряди, умови, необхідні для досягнення стану розслаблення, і куріння кальяну — не виняток.

Це цілий ритуал, відтворення якого створює відчуття стабільності, спокою, звичності. І саме цього багатьом не вистачає. Так само як і спілкування в колі людей з загальним захопленням — як мінімум, кальяном.

Чадний газ, що утворюється у великих кількостях при курінні кальяну, також небезпечний для ЦНС, правда, за рахунок невеликої концентрації, отруєння не має виражених ознак.

Можливо невелике, нетривале зниження розумової і фізичної активності, головний біль, у осіб, що страждають серцево-судинними захворюваннями, може з’явитися задишка, неінтенсивна біль в області серця.

Нікотин, безумовно, теж впливає, але його ефекти виражені слабше: можна припустити, що у осіб з патологією судин або нестабільним ПЕКЛО прояви нікотинової інтоксикації будуть помітніше.

Вплив на вагітність

Вагітність — не патологія, а цілком собі фізіологічне стан. Правда, щоб вона розвивалася у відповідності з біологічними канонами, потрібно по максимуму виключити всі потенційні джерела загроз. У їх числі і куріння кальяну.

Сильно він діє чи ні — в даному випадку неважливо. Ризикувати здоров’ям матері, плода, підвищувати ризик патологічного перебігу родового періоду — зовсім ні до чого, достатньо фонової навантаження навколишнього середовища, яка теж дуже вражаюча.

Шкідливий кальян на молоці?

Кальян на молоці вважається м’яким, його воліють ті, хто не надто захоплений кальяном або тільки пробують його. Хоча, за великим рахунком, неважливо на молоці або на воді заряджений кальян — шкоду його не стільки від рідкого компонента, скільки від тютюну (точніше, його якості і кількості) та від диму.

Кальян без нікотину

Куріння кальяну — модне явище, однак про те, що куріння кальяну може стати причиною розвитку захворювань, знають багато. У світлі боротьби з тютюнопалінням стали з’являтися суміші для кальяну, у складі яких немає тютюну, а значить виключено дію нікотину.

Проте дим залишається, і то чи шкідливо курити кальян чи ні, залежить не в останню чергу і від «якості» диму. Дим від згоряння фруктових добавок присутня більша кількість смол та ароматичних вуглеводнів, ацетальдегіду, ніж у димі від тютюну.

Отже, негативна дія диму анітрохи не менше, а значить абсолютно безпечним з токсичною точки зору куріння безникотинового кальяну визнати не можна.

ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

Тоді качайте план відмови від куріння.

З його допомогою кинути буде набагато простіше.

Куріння кальяну
Матеріали по темі


 • Кальян та здоров’я

  04.07.2007

 • Останні дні для кальяну

  04.07.2007

 • Конкурс кальянників відбудеться в Єкатеринбурзі

  14.07.2007

 • Кальян шкідливіший сигарети

  29.07.2007

 • У Німеччині оголосили війну курцям і виробникам тютюну

  12.08.2007

 • Про кальянному тютюні і його шкоду здоров’ю

  03.02.2008