Сьогодні пияцтво вважається швидше національною особливістю, а не бідою. А куріння з шкідливої звички перетворилося на спосіб життя. Але чи замислювався завзятий курець, запалюючи чергову сигарету і вдихаючи порцію смердючого диму, що тим самим скорочує своє життя на 16 років? Згадував про низки страшних захворювань, які дадуть про себе знати років через п’ять?

Звичайно, кожна доросла людина сама робить свій вибір, всі його вчинки залишаються на його совісті. А якщо цього курцеві немає й 14 років? Хто подумає про нього? Чи можна говорити про усвідомленому виборі в 10-13 років?..

Назва асоціації «Здорові регіони» говорить сама за себе. Головна мета її учасників – фахівців в області медицини, що займаються науково-дослідною та педагогічною діяльністю, — зміцнення здоров’я та профілактика захворювань населення Тверського регіону.

Ці люди об’єднали свої зусилля в боротьбі з таким соціальним злом, як алкоголізм, наркоманія та тютюнокуріння. Абсолютно безкорисливо вони намагаються показати суспільству, якої величезної шкоди завдає воно саме собі і підростаючому поколінню, потураючи маніпуляціям тютюнових та алкогольних «королів».

4-5 грудня пройшов тренінг для журналістів Тверського регіону «Легальні наркотики: тютюн і алкоголь». Саме алкоголізм і куріння тютюну були названі основними причинами демографічної кризи в країні.

Під маскою «природного убутку»

Прямий взаємозв’язок між споживанням алкоголю і смертністю населення, вважають фахівці асоціації, можна простежити на прикладі антиалкогольної кампанії 1984-1987 рр. Тоді зниження реального споживання алкоголю на 27% призвело до падіння смертності на 12% серед чоловіків і на 7% серед жінок. Значно скоротилася кількість смертей від алкогольних отруєнь, нещасних випадків, насильства, пневмонії і серцево-судинних захворювань. За деякими підрахунками, ця кампанія врятувала понад 1,2 мільйони життів!

«Російський демографічна криза, – говорить Андрій Родіонов, член правління асоціації „Здорові регіони“, – в основному створюється екстремальної смертності від хвороб серцево-судинної системи і від зовнішніх причин: випадкові отруєння алкоголем, вбивства, самогубства, ДТП, нещасні випадки. Під маскою значної частини серцево-судинних діагнозів ховається смерть від алкогольного отруєння, оскільки обумовлений рівень алкоголю в крові померлих часто є несумісним з життям. Крім того, кожен четвертий росіянин, вмираючий від хвороб системи кровообігу, помирає в нетверезому стані!

Внесок же алкоголю в смертність від зовнішніх причин набагато вище. Більше 80% убивць та 60% убитих нетверезі в момент злочину. Нетверезими в Росії гинуть і більшість самогубців. Частка чоловіків працездатного віку, вмираючих з підвищеною концентрацією алкоголю в крові, понад 60%. А адже аномальна смертність саме цієї групи населення внесла вирішальний внесок у російський демографічна криза».

Серйозні побоювання у зв’язку з цим викликає ситуація в Тверській області, яка, за статистичними даними за 2005 рік, займає перше місце за рівнем смертності в Центральному федеральному окрузі РФ. В тому числі наш регіон лідирує за кількістю смертей від серцево-судинних захворювань, алкогольних отруєнь, самогубств, нещасних випадків, ДТП.

Алкоголізація призвела до серйозної деградації соціального середовища: високого рівня самогубств і злочинності, розширення кримінального середовища, насильства в сім’ях, розлучень, абортів, кинутим дітям, людям, які стали інвалідами. Економічні втрати колосальні, адже втрачається найбільш досвідчена робоча сила. Примітний той факт, що переважна більшість жертв алкогольної смертності в Росії не важкі алкоголіки, а звичайні громадяни, люблячі міцно випити по вихідних і святах. В основному це люди з менш освічених верств.

Боковим потоком диму…

Ще більш повсюдним злом є куріння. «Тютюн – це справжня отрута, — говорить голова правління асоціації «Здорові регіони“, кандидат медичних наук, доцент кафедри общеврачебной практики Тверській державної медичної академії Олексій Шабашов. — Він вбиває курців. Це єдиний продукт, який навіть у малих дозах негативно впливає на здоров’я. При цьому якість життя знижується навіть при незначному стажі куріння за рахунок зменшення фізичної тренованості, підвищення стомлюваності, поганого самопочуття, інших хвороб».

За даними ВООЗ, щорічно в нашій країні від причин, пов’язаних з курінням, помирають не менше 330 тисяч осіб. Курінням обумовлено як мінімум 90% випадків раку легені, 15-20% випадків-онкологічні захворювання інших локалізацій, 75% випадків хронічного бронхіту та емфіземи легких, 25% смертей від серцево-судинних захворювань. І це далеко не повний перелік наслідків тютюнопаління. Погіршення потенції від куріння, або в гіршому випадку рання імпотенція у чоловіків, передчасне старіння шкіри, мертва вагітність у жінок, різні патології у немовлят курящих матерів …

Крім того, куріння шкодить здоров’ю і вбиває людей навколо курця. Бічний потік диму, що виділяється сигаретою поза моменту затягування, в 4 рази канцерогенней вдихуваного. У зв’язку з цим пасивне куріння практично лише наполовину менш шкідливо, ніж активне. Він скорочує життя в середньому на 5 років. А адже в Росії багато діти живуть в накурених квартирах, багато професії (офіціант, бармен) пов’язані з щоденним пасивним курінням.

Нікотин, що міститься в тютюні, є справжнім наркотиком, за ступенем залежності порівнянним з героїном. Тільки 1% курців може розлучитися з цією звичкою протягом року. 80% підлітків, які спробували сигарету, залишаються курцями на все життя.

«Росія належить до країн, що лідирують за поширеністю куріння, — говорить Олексій Шабашов. — У нашій країні курять майже 70% чоловіків і 30% жінок. Ситуація в Тверській області на цьому тлі виглядає не більш втішною. За останніми даними, в нашому регіоні споживачами сигарет є 71% чоловіків і 22% жінок. Три транснаціональних гіганта тютюнової індустрії безроздільно панують на російському ринку. Всякі спроби державного регулювання тютюнової галузі фактично закінчувалися нічим, тому що у розробці законодавчих актів брали участь люди, які активно лобіюють інтереси тютюнових компаній. Так, діючий на даний час закон «Про обмеження куріння тютюну», нібито забороняє куріння в громадських місцях, насправді дозволяє його у спеціально відведених для цього місцях». Що це за місця — залишається загадкою. Але ця обмовка робить можливим куріння в школах, лікарнях, дитсадках і будь-яких інших установах, для цього достатньо повісити табличку «Місце для куріння».

Дівчата і діти — під прицілом тютюнових фірм

Епідемія тютюнопаління все більше захоплює і Тверській регіон. Але найстрашніше, що ряди курців все активніше поповнюють молоді дівчата. І якщо, за результатами останніх досліджень, число курців студентів — п’ятикурсників ТГМА — з 1986 по 2006 р. значно не змінилася і залишається в районі 60%, то за останні 20 років закурило в три рази більше дівчат-студенток (сьогодні це 33%). А адже це майбутні матері і майбутні лікарі!

«Сьогодні жіночі журнали наповнені рекламою нібито менше шкідливих „легких“ сигарет, — висловив свої побоювання голова асоціації. — І це неприкрита брехня, так як вплив «легких», «м’яких“ і інших сигарет на здоров’я не відрізняється від будь-яких інших. Це лише тонкий маркетинговий хід, спрямований на обман курців. Відповідність стандартам якості, наявність фільтрів, спеціальна обробка тютюну не впливають на його шкідливість, так як палить людина сам дозує дим, отримуючи більшу кількість шкідливих речовин за рахунок більш глибоких і частих затягувань».

Молоді курці в документах самих тютюнових компаній називаються «замінниками» курців, померлих з-за своєї згубної пристрасті. Під виглядом боротьби з курінням серед дітей і підлітків виробники тютюну займаються прихованим маркетингом сигарет. Наприклад, відомі ініціативи «Ми не продаємо тютюнові вироби дітям до 18 років“ і “Куріння — вибір дорослої людини» є щонайменше спірними, так як несуть посил: «хочеш бути дорослим — кури».

Дослідження показують, що куріння в переважній більшості випадків починається у віці 13-14 років, тобто тоді, коли підлітки не здатні в повній мірі оцінити негативні наслідки куріння. До моменту усвідомлення шкоди впливу куріння на здоров’я встигає розвинутися наркотична залежність від тютюну, і ні про яке вільному виборі мови йти не може.

ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

Тоді качайте план відмови від куріння.

З його допомогою кинути буде набагато простіше.

Популярні матеріали


  • Настільна книга кидає палити

  • Календар кидає палити

  • План відмови від куріння