Книжку Аллена Карра «Легкий спосіб кинути палити» мені вперше надіслали в електронному вигляді пару років тому. Я погортав її, але прочитати не зміг. Нещодавно таку ж книжку, паперову, побачив у свого батька. Йому вона теж не сподобалася. Але в цей раз я прочитав її взяв з собою в поїзд. І здається, знайшов там помилку, яка призводить багатьох до феномену під назвою «Легкий спосіб кинути читати Аллена Карра».

Скільки ще таких людей, я не знаю. Карр стверджує, що його метод допомагає зав’язати з курінням в 95% випадків. Напевно це рекламне перебільшення. Принаймні, тих, кого не зачепила книжка, явно більше, ніж п’ять відсотків. Причини, звичайно, різні. Але я точно знаю велику групу людей, про яких Карр просто забув. Ці люди курять не з тих причин, які він описує. І кидати їм потрібно по-іншому. А про те, що це безпосередньо пов’язано з розвитком IT-індустрії, терплячі читачі дізнаються ближче до кінця тексту.

Починає Карр красиво. Все, мовляв, розповідають про велику шкоду куріння, але ніхто не говорить, чому люди курять. А я вам розповім, обіцяє автор.

На жаль, він нічого не розповідає. Курять, як він стверджує, з двох причин. По-перше, поганий вплив соціуму: масування реклама і взагалі древній образ курця як «крутого чувака». По-друге, наркотична залежність від нікотину. Щоб зав’язати, досить усунути ці дві причини. Головна мантра, яку наспівує Карр — кидати легко, тому що кидати-то нічого. Куріння нічого не дає людині. Взагалі нічого. Крім шкоди для здоров’я.

Ось тут і помилка, яку роблять всі борці з курінням. Вони говорять про брудних легких курців, про їх закупорених судинах, гнилих зубах та інших постраждалих органах. Але ніхто не говорить про тих частинах тіла, яким куріння щось дає. Про руках курців.

Термін «дрібна моторика» став популярний в методиках розвитку дітей не так давно. Мабуть, раніше просто не було достатньо даних, щоб довести цю неочевидую зв’язку: гарне розроблення пальців в дитинстві дуже впливає на розвиток мислення.

Не скажу, що я став таким вже фанатом Марії Монтессорі, коли у мене народився син. Але все ж я пишався, коли бачив, що мій пацан щосили збирає палиці і камені, у той час як його однолітки ще сидять, міцно пристебнуті матусями до колясок. Слово «пал», одне з перших, означало у нього і палець, і палицю.

Далі — більше: крутити гайки і забивати цвяхи, рвати папір або складати з неї літаки, «пришивати» велику дерев’яну гудзик або зав’язувати вузли… А якщо нічого немає під рукою — зображувати весь світ на пальцях. Після безлічі пальчикових тварин з книжок ми стали придумувати і своїх. Я в минулому році придумав «кінь, яка ходить на задніх ногах»: Киту було два роки, ми разрабатывавали мізинці. А нещодавно він сам, в два з половиною, придумав пальцевого «зайця, якому відрізали одне вухо».

Загалом, про розвиток дрібної моторики розповідати можна довго. І про іграшкової індустрії, яка не сприяє цьому розвитку. І про споживачах цієї індустрії — батьків-взросликах, які купують іграшки не для дітей, а для наочного вираження своїх власних соціальних комплексів: стада одноманітних машинок, мішки одноманітних конструкторів…

Але я зараз про інше. Розвиваючи моторику сина, я дуже чітко усвідомив власний «кінестетичний голод». Мені самому дуже не вистачає дій руками. Не є куріння одним з рятівних сурогатів? — подумалося мені тоді.

У книжці Карра є пара хороших спостережень, з яких він, на жаль, не зміг зробити правильних висновків. Перша стосується випадків, коли курці палять менше (при водінні автомобілів) або не курять взагалі (супермаркети і церкви). Карр пояснює це анти-тютюновим тиском оточуючих — грубо кажучи, заборонами. Але я особисто бачу, що саме в цих випадках є інший фактор: і у водія, і у покупця в магазині, і в молиться в церкві зайняті руки! Сюди можна додати ще один приклад, про який у Карра ні слова. Більшість людей не курять, коли займаються сексом.

Так може, біда саме в тому, що сучасна автоматизована цивілізація залишає все менше ручних дій саме для дорослих?

І тут дуже до речі — інше спостереження з «Легкого способу». Карр зазначає, що багато курців — люди рішучих професій: лікарі, військові, великі керівники. Пояснити їх куріння «безвіллям» і «поганим впливом оточуючих» не виходить. Вже ці-то люди часто йдуть проти течії! І головою вміють працювати краще, ніж багато борці з курінням…

Ось саме, головою. Про зв’язок мозку з руками так багато говорять в теоріях дитячого розвитку — але адже і потім ця зв’язка нікуди не дівається! Зате в руках сучасного дорослого більшу частину часу нічого немає.

Якщо тільки вони самі не придумають собі пальчикову гру. Коли я прочитав про «рішучих професіях» у Карра, відразу згадався Штрилиц з «Сімнадцяти миттєвостей весни». Розвідник, який «ніколи ще не був такий близький до провалу». Що він робить, залишившись один у порожній кімнаті перед допитом? Він дістає… сірники. І викладає їх них фігурки тварин. Дрібна моторика — і велика доросла робота.

Мій батько в молодості любив малювати. Причому олівцем, з дрібними деталями. Пізніше ця «краса в дрібницях» була помітна і в його основній роботі: він займався ремонтом електротехніки. Мої шкільні захоплення були з тієї ж опери. Запах каніфолі, вузьке жало паяльника і тоненькі ніжки транзисторів, з яких створюється зображення на друкованій платі — і раптом, з останнім приєднаним дротом, вона починає співати, опинившись приймачем.

Мені здається, батько став більше курити, позбувшись цієї реальної, тактильної роботи: спочатку став начальником цеху, потім викладачем в училищі.

Коли я розповів йому свою теорію про «руку курця», він запитав, чи може вона пояснити одне явище, яке він спостерігає у своєму училищі. Зараз у його групі студентів курить приблизно половина пацанів. А дівчата — курять майже всі. Хоча, здавалося б, повинно бути навпаки. Ну або принаймні, раніше був інший розклад.

Раніше, так. Коли дрібної ручної роботи у жінок було значно більше, ніж у чоловіків. А зараз? Мій заступник Маша запитала днями, що таке «щипати скіпу».

Ну вибач, Маша, я і про їжу скажу. Тому що Карр і тут лажанулся: звичку палити за столом наголосив, але не пояснив. Справа-то саме в столі, а не в їжі. Складно уявити кращим людини, який лізе на дерево за яблуком або женеться за кабаном. Навіть просто смажити яєчню і одночасно палити незручно.

Інша річ — міська ресторанно-кафешная культура «висиджування навколо їжі». До і після. Це ж жах для кінестетика! Я сам працював офіціантом і добре знаю цих людей. Чого тільки вони не витворяють в очікуванні замовлення або рахунки! Всі ці орігамі із серветок, вся ця ікебана з зубочисток. Спроби заповнити свій дефіцит рухів, куди подіти порожні руки. Ну, хоча б у повну попільничку недопалків.

«Жиган запустив п’ятірню у волосся, почухав голову. Його довгі засмальцьовані патли і без того вже утворювали на тімені індіанську стоянку з десятка вігвамів, що стирчать у всіх можливих напрямках. Кожен раз, коли Сергій зосереджено думав, він мимоволі орав всю свою клумбу рукою, а то й обома, точно граблями. І зараз за станом його зачіски можна було здогадатися, що він був неабияк здивований ще до того, як я прокинувся» ( «Павутина»)

Я почав курити досить пізно, у 24. Хоча курців навколо було — як собак нерізаних. Але ні «пролетарський» спальний район, ні «вільне життя» в університеті не створили мені такий вже сильної реклами тютюну. Не пробило. У цьому сенсі Карр відпочиває.

А я закурив, як не парадоксально, в Америці, яка курців давно чморит — ввічливо, але непохитно. Тож причина, мабуть, інша. Переїзд в чужу країну обриває безліч звичних ниточок, і частиною цього стає кинестетична депривація. Ти вже не вийдеш «прям щас» на річку зі спінінгом (з дівчиною в дансинг, з приятелем в пінг-понг, в город з лопатою — потрібне підкреслити і додати за смаком). І навіть ось це самокопання в волоссі починаєш стримувати: хрін їх знає, як вони сприймуть твої дикі замашки. Подумають ще, що у тебе воші.

Зате працювати головою доводилося щосили — вчити мови (людські та машинні), освоювати нові технології та інший культур-мультур. Хороша отмаза для куріння, чи не правда?

Якщо хтось чекав від цієї статті готових рецептів, так їх не буде. Ще раз: мої спостереження навряд чи застосовні для всіх, кому не допоміг Аллен Карр. Однак, якщо ви помітили за собою ознаки тієї дивної групи курців, яку я описую можливо, і висновки зробите схожі.

Мені дійсно допомагають не палити різні «ручні» штуковини. Іноді я тягаю в кишені кистьовий еспандер. Або ребристий дерев’яна кулька-масажер. Або хоча б олівець: на нудних заходах я малюю. На дуже нудних можу почати жонглювати апельсинами або іншими підручними предметами.

А ще я привласнив одну з ранніх іграшок Кита. Невелика така пластикова рамочка у формі боба, а на ній — чотири великі намистини, теж як боби. У дитячих магазинах ця штука називається страшним словом «прорізувач». Але при найближчому розгляді в ній видно цілком мирна тисячолітня технологія, використовувана кінестетиками у багатьох релігіях. Називається «чотки».

Так що якщо хто любить символічні дати для нових починань — сьогодні Всесвітній день без тютюну, а завтра — День захисту дітей. Саме час, щоб поекспериментувати: зайняти руки чим-небудь цікавим. І подивитися, витісняє це сигарету.

Посилання по темі:

 • «Найлегший спосіб кинути курити» (Розбір книги Аллена Карра)
 • ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

  Тоді качайте план відмови від куріння.

  З його допомогою кинути буде набагато простіше.

  Метод Аллена Карра
  Матеріали по темі


  • Помер Аллен Карр

   29.11.2006

  • Кинути палити з Алленом Карром

   25.01.2018

  • Як кинути курити назавжди!

   15.10.2015

  • Десять способів кинути палити

   17.03.2016

  • Як кинути палити, навіть перебуваючи на Північному полюсі?

   23.05.2010

  • Алан Кар. Аллан Карр? Аллен Карр!

   25.01.2018