Краще не починати — це твердження як не можна краще підходить до куріння. Встановлено, що звикання до нікотину встановлюється з другої (!) викуреної сигарети, а ось відучити себе від цього виду залежності вельми складно. Відмова від куріння має бути свідомим, а це дуже складне рішення. Саме тому в цій справі так важлива профілактика куріння – щоб не починали.

Почни з себе!

Так–так, можна багато говорити про необхідність відповідної законодавчої бази, про громадських організаціях та заходах в рамках ВООЗ та Рамкової Конвенції по боротьбі проти тютюну. Але до тих пір, поки у кожної (або у більшості) не складеться особисте розуміння шкідливості куріння, всі громадські заходи будуть малокорисні.

Найпростіший приклад: дитина повертається зі школи, де пройшла цікава програма, присвячена профілактиці куріння. Тут і мультики, і лекції, і тренінги, і ігри. Повернувшись додому з твердим переконанням, що і без куріння життя прекрасне, і можна знайти безліч інших інтересів і способів розфарбувати життя, юне створення натикається на тата, нервово палить через хитру угоди. Чи маму, витончено тримає в пальцях ментоловую «слимку» і весело смеющуюся з подружкою за чашкою кави. Як ви думаєте, що закріпиться в свідомості сильніше: одинична акція в школі або щоденне протилежне підтвердження будинку?

Вимагати кинути палити і негайно — нереально і нерозумно. Чоловік повинен сам прийти до такого рішення. Але зробити так, щоб дитина не бачив, як легко за допомогою сигарети можна зняти напругу, як це звично — розважатися, тримаючи димлячу паличку в руках — в батьківських силах. Є чимало сімей, де при дітях батьки палити собі заборонили — і дотримуються цю заборону. Вимагає докладання зусиль? Безумовно! Але ж мова йде про дітей, рідних, коханих, заради яких батьки готові на будь-які витрати, аби дитя було здорово, сито, доглянуто і виглядав не гірше, ніж…

Більшість починає курити в підлітковому віці. Причин тому багато: від бажання виглядати «своїм» солодощі до забороненого плоду. Але підлітки, незважаючи на всю їхню зовнішню браваду і невизнання авторитетів, вельми вселяються люди. І вселити їм будинку поняття про шкідливість куріння, про небезпеку подібних звичок, про їх деструктивний вплив на психіку і здоров’я — справа не така й важка. Ні, за тиждень і навіть місяць, доросле чадо не стане прихильником здорового способу життя, але як казали древні: «гутта кават ляпидем» — крапля точить камінь. Планомірна робота з дитиною, не в вигляді тужливих висловлювань або істеричних криків з погрозами «побачу — губи розіб’ю», а постійна, продумана робота: оповідання, спільне читання книг і брошур, перегляд тематичних сайтів і фільмів в інтернеті.

Народжені в…

В кожній країні своя законодавча база, що стосується заборони на куріння. Але все більше країн приєднуються до «Рамкової Конвенції ВООЗ по боротьбі проти тютюну». На сьогодні прийняли положення цієї Конвенції 168 держав, а 151 ратифікували її — то є висловили згоду, але ще не почали здійснювати в повній мірі дії, обумовлені Конвенцією. Ця Конвенція покликана координувати дії країн в цілях протистояння куріння. Вона сприяє уніфікації законів проти куріння і допомагає створити їх, стосовно до конкретних умовах країни.

В рамках Конвенції проходять безліч заходів, які надають найрізноманітнішу інформацію про куріння та його наслідки, а також допомагають різним суспільним та державним об’єднанням скоординувати свої дії, підвищити ефективність антитютюнової пропаганди.

Вчать у школі, вчать у школі, вчать у школі профілактики куріння

І справді — вчать! На уроках валеології, біології, ОБЖ. Є чимало програм регіонального і державного масштабу, які реалізуються в дитячих навчальних закладах, для яких випускаються допомоги, фільми, наочна продукція. Чому ж не стає менше дітей, які починають палити в шкільному віці, а навпаки, чітко простежується тенденція до омолодження часу початку куріння?

Підхід

Одна з причин — формальний підхід до таких програм. Вчитель чи вихователь, втомлений за робочий день, автоматично прочитує зміст брошури, швидко показує фільм або плакати і відпускає дітей додому. Галочка стоїть, робота ведеться, гранти виділяються, а ефекту немає.

Ацкенты

Ще одна причина — акцентуализация на негативному. Адже діти — не дорослі. До 16— 18 років у дітей складніше складається образне розуміння якого–небудь об’єкта або явища на основі негативних даних про ньому. Дітям простіше засвоїти інформацію, якщо вона базується на позитивних моментах, від яких вибудовується наступна робота, і через які діти краще розуміють і засвоюють негативні сторони явища чи об’єкта.

На цю тему є чудовий ролик психолога Вадима Воловика.

Не перекуришь — не попрацюєш

Ще один аспект успішної боротьби з масштабним курінням — профілактика куріння на робочих місцях. Для цього роботодавець зобов’язаний надати обладнані місця для куріння, а диміти на робочих місцях — заборонити відповідним наказом. Скарги некурящих на куріння в місцях загального користування повинні задовольнятися на користь перших. До речі, саме цього і вимагає Федеральний закон «Про обмеження куріння тютюну». На ділі ж, як курили в кабінетах і на виробництві, так і курять. Роботодавці при перевірках відбуваються штрафом, а обґрунтовують відсутність місць для куріння неможливістю виділити для нього приміщення або особливостями технологічного процесу на підприємстві. М’які каральні заходи і загальне «глядение крізь пальці» на таке порушення закону стали причиною того, що профілактика куріння на робочих місцях зведена до нуля.

Профілактика куріння повинна стосуватися кожного. Але до тих пір, поки прикриваючись формальною участю у міжнародній боротьбі проти тютюнопаління, в державі не буде вжито дієвих заходів, сподіватися на швидку ефективність програм боротьби та профілактики марно. Ці заходи: підвищення вартості сигарет, справжній, а не декларований заборона на продаж тютюнових виробів дітям, заборона формальних антитютюнових програм, повна заборона реклами сигарет і тютюну, а також відмова від образів курців в програмах на ТБ і в фільмах. Але якщо державі немає діла до долі окремих громадян, самі громадяни повинні подбати про себе і, більшою мірою, про здоров’я дітей.

Соціальна реклама

Останнім часом з’явилася величезна кількість роликів і банерів на тему профілактики куріння. Нижче ви можете побачити кілька таких представників.

ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

Тоді качайте план відмови від куріння.

З його допомогою кинути буде набагато простіше.

Заходи з профілактики куріння
Матеріали по темі


 • Профілактика проблеми тютюнопаління серед молоді

  25.08.2009

 • Підліткове куріння

  30.08.2010

 • План проведення шкільного уроку про куріння

  17.06.2011

 • Дітям про шкоду куріння

  26.06.2011

 • Твір про шкоду куріння

  15.08.2011

 • Презентація про шкоду куріння

  15.11.2011