Всі пам’ятають жахи, рассказываемые про «травичці». Про те, що вона викликає миттєве фізичне звикання, про те, що це справжня отрута, про те, що будь-який, хто хоч раз затягнувся косяком миттєво і назавжди стає наркоманом.

Мета цієї пропаганди цілком блага — тримати молодь подалі від наркотиків, але благими намірами відомо куди дорога вимощена. Така помилкова інформація підриває довіру молоді до загальновизнаного факту шкоди куріння як такого, а також змушує молодих людей задуматися про те, чи можна вірити твердженням про небезпеку важких наркотиків і тим самим підштовхує до здійснення фатальної і часто непоправної помилки. Тому мені здалося набагато більш цікавим порівняти марихуану і тютюн, спираючись не на емоції, а на факти. При цьому мені доведеться розвіяти кілька міфів сповідуваних як прихильниками меншої шкоди марихуани порівняно з тютюном, так і їх опонентами.

Отже, порівняємо марихуану з тютюном.

Фізична залежність

Міфи прихильників тютюну

 • Нікотин не викликає фізичної залежності, тому не може вважатися наркотиком.
 • Марихуана викликає фізичну залежність, тому на відміну від нікотину є наркотиком.
 • Фізіологічна (фізична) залежність — це стан, при якому окремі фізіологічні функції пов’язані з надходженням в організм речовин, що входять до тютюн, марихуану та інші наркотики. Так, при наркоманії спочатку досягається особливий стан задоволення, пов’язане з дією наркотику на певні рецептори мозку. Але препарат діє не тільки на ці рецептори, він певним (хімічним) способом впливає й на інші системи організму. В результаті у відсутності наркотику організм починає вести себе не так, як він вів би себе у звичайній ситуації. Загострюється больова чутливість, притуплена наркотиком, настає так звана «ломка», починаються проблеми з серцево-судинною системою, яка звикла до постійного допінгу і т. д.

  Тютюн викликає фізичну залежність. Інше питання — ступінь вираженості цієї залежності і швидкість її виникнення. У більшості людей формування фізичної залежності від тютюну займає кілька років. Тривалість абстинентного синдрому залежить від тривалості та інтенсивності паління тютюну. Разом з тим, фізична залежність від тютюну не настільки сильна, щоб можна було говорити про неможливість від неї позбутися. Але їй супроводжує психологічна залежність, яка робить відмова від куріння тютюну процесом дуже болючим і складним. Що ж стосується марихуани, то вона фізичної залежності практично не викликає.

  Психологічна залежність

  Міфи прихильників марихуани

 • Від психологічної залежності викликається марихуаною легко позбутися.
 • Насправді незрозуміло звідки така зневага до психологічної залежності. Саме психологічна залежність є основним чинником, що перешкоджає припиненню куріння тютюну або марихуани. Якщо фізична залежність від тютюну після припинення вживання проходить у відносно невеликий період часу, то психологічна залежність може тривати дуже довго, то затихаючи, то посилюючись в залежності від зовнішніх факторів (наприклад, стрес, типові ситуації відповідні куріння в минулому тощо) При інших рівних умовах, по силі психологічної залежності виникає в результаті куріння, марихуана і тютюн приблизно рівні. Правда, з різних причин. Марихуана в силу свого більш сильного впливу на свідомість палить, тютюн чинності більшій своїй поширеності і більш сильних поведінкових мотивів пов’язаних із вживанням тютюну.

  Шкода, завдана фізичній здоров’ю курця

  Міфи прихильників марихуани

 • Марихуана завдає фізичному здоров’ю курця меншої шкоди, ніж тютюн
 • Це не так. За висновком Британського пульмонологічного товариства куріння марихуани більш шкідливе, ніж куріння тютюну. Так згідно з проведеними дослідженнями шкода, що наноситься курінням марихуани 3 рази в день дорівнює шкоді від викурювання 20 сигарет. Крім нікотину марихуана і тютюн містять одні і ті ж токсичні домішки і компоненти. Курці марихуани глибоко вдихають велика кількість диму і надовго затримують дихання перед видихом. Це призводить до більшого потрапляння в організм окису вуглецю і смоли. Крім того, вміст канцерогенних речовин в марихуані на 50% більше, ніж в тютюні.

  Але при цьому слід враховувати, що відсоток людей, що палять марихуану три рази в день від загального числа її вживають у порівнянні з кількістю людей викурює 20 сигарет в день вельми незначний. Інакше кажучи, якщо людина викурює в день сім цигарок (20/3-7), то тим самим він завдає організмові такої ж шкоди, як якщо б він один раз покурив марихуану. Також слід звернути увагу на те, що у зв’язку з більш сильним впливом марихуани на свідомість, яка по силі (але не за характером!) можна порівняти з алкоголем, її багаторазового щоденного вживання, як і у випадку з алкоголем, перешкоджає безліч факторів, таких як необхідність виконання якоїсь роботи і т. д. Тому переважна більшість курців марихуани палить її не частіше разу на день (насправді ще рідше) і тим самим завдає своєму здоров’ю шкоду еквівалентний семи викурених в день сигарет. Враховуючи, скільки сигарет в середньому викурюють в день, віддають перевагу тютюн, ця цифра не виглядає надто вражаючою.

  Шкода, що наноситься психічному здоров’ю курця

  Частково це питання було розглянуто в 1-му і 2-му пунктах присвячених фізичного та психологічного звикання до тютюну або марихуані, викликаному їх вживанням. Слід зазначити, що при інших рівних умовах марихуана завдає при тривалому (кілька років) і інтенсивному (мінімум раз на день) її вживанні більш значної шкоди психіці порівняно з нікотином. Це питання докладно розглядається в блискучій статті Томаса Лундквіста.

  Асоціальна поведінка, що викликається вживанням

  Вплив нікотину на свідомість занадто слабко, щоб провокувати на які-небудь асоціальні вчинки. Вплив же марихуани має хоча і більш сильний порівняно з нікотином, але специфічний характер не має, як правило, агресивного відтінку і виражається у формах, що не завдають шкоди оточуючим, що вигідно відрізняє її від алкоголю.

  Резюме

 • І марихуана і тютюн викликають дуже сильну психічну залежність. Разом з тим, на відміну від тютюну, марихуана не викликає фізичної залежності.
 • Не дивлячись на те, що марихуана шкідливі для фізичного здоров’я курця, ніж тютюн. Особливості її вживання більшістю курців призводять до того, що реальний шкоду, заподіяну їй, значно нижче, ніж шкода від куріння тютюну (у формі сигарет і т. д.) для більшості курців.
 • Шкоду, що завдається марихуаною психіці палить при тривалому (кілька років) і інтенсивному (мінімум раз на день) її вживанні більше, ніж шкоди, що наноситься тютюном. Але, тим не менш, відхилення в психіці не носять в більшості випадків яскраво виражений і необоротний характер (див. статтю Томаса Лундквіста).
 • Марихуана набагато сильніше порівняно з тютюном впливає на свідомість курця, але цей вплив носить специфічний характер, не носить у переважній більшості випадків агресивного відтінку і не представляє загрози для оточуючих.
 • Висновок

  З точки зору шкоди для курця марихуана і тютюн приблизно рівні. Твердження про значно більшу шкоду марихуани порівняно з тютюном не мають під собою підстав.

  ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

  Тоді качайте план відмови від куріння.

  З його допомогою кинути буде набагато простіше.

  Марихуана
  Матеріали по темі


  • Куріння легких наркотиків з рослинних матеріалів

   03.11.2008

  • Правова сторона цього питання

   03.11.2008

  • Деякі факти про куріння марихуани

   03.11.2008

  • До чого ми можемо дійти

   03.11.2008

  • Історія гашишу

   09.11.2008

  • Гашишизм – це вже діагноз. Його симптоми

   09.11.2008