На першому засіданні у новому році уряд схвалив проект закону про приєднання Росії до міжнародної конвенції по боротьбі проти тютюну. Якщо такий закон буде прийнятий, то протягом п’яти років ми повинні будемо забезпечити прийняття безлічі різноманітних заходів, що ускладнюють виробництво і споживання тютюнових виробів — від повного викорінення їх реклами до заборон на куріння у величезному числі різних місць.

Новину цю обговорювали надзвичайно жваво; несподівано з’ясувалося, що теми куріння і боротьби з ним багатьох не на жарт турбують. У професійних медіа люди ще якось себе контролюють, але в блогах і форумах доходили до найжорстокіших матюків. Адже і правда — є що сказати з цього приводу.

Для початку — одне метазамечание. Для курців чомусь робиться виняток із краеугольнейших правил демократичності і політкоректності. Представника ніякої на світі меншини не можна докорити в приналежності до цього меншості — курця можна і потрібно. Самий небезпечний злочинець має права — курець не має жодних. Всякий питання може бути вирішене голосуванням — крім питання про куріння: якщо в кімнаті сто курців і один некурящий, прав один. (Перевірте: заміна курця на, наприклад, наркомана у всіх цих фразах неможлива). З усього різноманіття людських типів і підтипів саме курців дозволяється вважати другим сортом — і за це нічого не буде. Так от, незалежно від питання про власне куріння, потрібно сказати: і дозвіл плювати на голови якоїсь категорії живих людей, і маса «сучасно мислячих» людей, готових таким дозволом користуватися, не стають менш отвратными тому, що ця категорія, скажімо, не расова. Адже якщо завтра стане можна безкарно переслідувати когось іншого — і т. д. В цьому сенсі боротьба з курінням — в тому тоні, в якому вона рекламується і, значить, буде вестися, — здатна завдати відчутної шкоди моральному здоров’ю суспільства.

Тепер по суті. Я з власного досвіду розумію обидві точки зору (багато років курив дуже багато, а тепер не курю зовсім: набридло), тому спробую висловитися неупереджено. Затія ця, на мій погляд, розумом не блищить. Прийнято говорити: це ж загальносвітова тенденція, у всьому світі так — значить, і нам… Так, напевно; але дозвольте з цього приводу розповісти колись відомий анекдот — багато читачів упустили його просто за віком. Отже, уявіть собі: Московська олімпіада 1980 — ті самі дні, коли в вагонах метро динаміки говорили: Mind the doors, next stop — Kurskaya. Літо, спека. Винний відділ десь на околиці. Народу труба нетолченая, мат-перемат, в черзі б’ються, в кутку хтось блює — все штатно. Продавщиця, перекриваючи гамір, кричить касирці: «Танькяаа! За червоне більше не пробиватися!». Патлатая Танька витягує з-під каси мікрофон, пару раз клацає на нього брудним нігтем, відкашлюється і сипло виголошує: «Ледиз енд джентлмен! Портвейн з оува!»

Так от, я не можу знати, яка ієрархія проблем в тих ста сімдесяти двох країнах, що раніше нас приєдналися до конвенції ВООЗ, — може бути, десь тютюнопаління і стоїть у першому ряду національних бід. Але у нас, з нашим рівнем алкоголізації і наркотизації населення, всерйоз говорити про боротьбу з тютюном як про національний пріоритет все-таки, думаю, соромно. Мені скажуть: так що ж, якщо є ще більші біди, з цієї і боротися не треба? Треба, але в міру.

Скажімо, зобов’язати тютюнників третину поверхні пачки відводити на тексти про шкоду куріння сигарет — відмінно. Хоч дві третини. Ще краще зобов’язати їх друкувати на пачках і такі ж фото; я бачив привезену, здається, з Таїланду пачку з раком губи — сильна річ. Заборонити рекламу сигарет — так валяйте. Користі, може, й небагато, зате вже точно ніякої шкоди. Але наші розумники готові повторювати за іншими і жести, здатні завдати в наших краях шкоди незрівнянно більше, ніж користі. Наприклад — заборонити куріння у всіх громадських місцях, включаючи бари, кафе, ресторани та ін. «Як у Європі».

Як у Європі, ага. Що ж, давайте порівнювати. Ось, скажімо, містечко в Тоскані, де у більшості закладів є столики на відкритому повітрі, якими десять місяців у році можна (а вісім місяців в році — і явно переважно) користуватися. За цими столиками палити ніхто і ніколи не забороняє. А ось місто на Уралі, де якщо у якогось закладу випадково і є відкрита терраска, то користуватися нею можна тільки влітку. Одно чи жорсткими будуть рівні заборони? Та навіть і не в цьому справа. Це у нас, а не в Європі тільки-тільки встановлюється звичка пити і розмовляти (а значить, в трьох чвертях випадків, і курити) в закладі. Це у нас, а не в Європі заборону куріння в шинках не відучить питущих палити, а разом поверне їх у підворіття, під’їзди і на кухні, де і п’ють страшніше, і вбивають частіше. Ми цього досягаємо?

Ймовірно, антинікотинової кампанії нам вже не уникнути, але треба ухитритися залишити її в межах розумного. Це буде непросто в силу національних традицій: згадайте Горбачовську антиалкогольну — і причини для неї були поміцніше нинішніх, і державний апарат працював куди злагодженіше, ніж сьогодні, а скільки всього накрутили. Треба спробувати уникнути хоча б основних дурниць. Акцизи на тютюн потрібно буде підвищувати поступово, щоб уникнути легко передбачуваних масових невдоволень, з якими (саме з тютюну) навіть КПРС не навчилася справлятися. Від заборони палити в закладах владу треба відрадити — цілком достатньо буде поділу в них курців і некурців зон плюс поступове посилення вимог щодо вентиляції. Перегинати палицю — значить абсолютно даремно дратувати народ. Якщо адепти антинікотинової кампанії готові надати гарантію, що ніяких інших приводів злитися у народу в найближчій перспективі не буде, то ще сяк-так; але вони ж такої гарантії не дають. Та й дали б — невідомо, наскільки ці гарантії були б надійні. Адже вони, ці адепти, кажуть же, що в Росії «щорічно від паління помирають 400-500 тисяч осіб» — як їм вірити?

Наостанок — фактик і цитатка. Фактик: у голландських кава-шопах і після заборони на куріння можна буде споживати марихуану, якщо у виробі немає тютюну». Цитатка: «Тютюн — це помста червоношкірих білій людині». Гітлер.

ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

Тоді качайте план відмови від куріння.

З його допомогою кинути буде набагато простіше.

Популярні матеріали


  • Настільна книга кидає палити

  • Календар кидає палити

  • План відмови від куріння