Чи може слово перешкодити… кинути палити? Дуже навіть, і в більшості випадків саме через типові помилкові слова курця відбувається повернення до сигарети.

Для початку спробуємо розібратися в теорії.

Слово як одиниця мови може нести не тільки прямий сенс, позначаючи об’єкт або властивість, але нерідко виступає як потужний засіб, що могет захистити людину від негативних впливів зовнішнього світу. В такій властивості слово може створювати ілюзію захищеності і відсутності проблем, дозволяє реалізувати прийнятний рівень психологічного комфорту, часто помилкового.

Це психологічна захист на рівні конкретної людини і для нього подібні слова — правильні, тобто їх значення для нього очевидний і прямолінійний, логічно вірним.

Однак якщо провести аналіз слів зі сторони, то стане видно, що це цілий комплекс захисних мовних конструкцій, збудований на певному життєвому алгоритмі і службовець для підкріплення поточної життєвої позиції і ситуації. Тобто, стане видно, що це помилкові слова, не вирішують проблему, а відводять її в бік

Спочатку було слово

Практично всім знайомі ці помилкові слова курців, провідні тому. «Я протримався три дні», «Карр був правий — я не вмію насолоджуватися життям», «я не можу без сигарет», «у моєму житті дуже багато стресів» і так далі. Таких фраз безліч: від шаблонних, відомих всім до ретельно продуманих індивідуальних логіко-мовленнєвих конструкцій (але від того не стають менш шаблонними).

Практикуючим психологам знайома маса таких слів та словосполучень, вони віднесені ними до методів психологічного захисту. Навіщо потрібні такі фрази-захисту? Це спроба залишитися в комфортному на поточний момент стані.

Адже з сигаретою все добре, а як воно буде без сигарет — невідомо, так і про труднощі, що всі чули. Уникаючи проблем, болю душевної і фізичної, людина зберігає цілісність свого світу, захищається від руйнування звичної картини (оскільки руйнування — завжди катастрофа).

Всього один приклад

Розглянемо на прикладі поширеною фрази “ я повинен протриматися три дні» (мається на увазі протриматися без сигарети).

Вже в самій побудові фрази звучить якась прихована агресія ставлення до кидання. Протриматися означає витримати через силу, з витратами психічної і фізичної енергії. У цій фразі чимало психологічних опорів і протиріч — тих, які вимагає грамотного втручання, але які, на жаль, або залишаються нерозпізнаними або ж їх протиріччя намагаються вирішити дилетантським способом — мають суб’єктивну цінність радами, погрозами, примусом, байдужістю.

Насамперед тут видно, що в людини сформована протилежна реакція — він перебільшує аспект труднощі поточного моменту, пригнічуючи тим самим (хай і несвідомо) вираженість позитивної емоції — наприклад, радість від того, що він вирішив почати жити без сигарет.

Тут є раціоналізація (або інтелектуалізація) — коли людина надмірно умствует, розмірковує, міркує, описує, обговорює ситуацію, шукає якісь раціональні причини і пояснення (не є такими насправді). Він бачить перешкоди там, де їх немає. Збирає або кидає сили на їх рішення — для нього, очевидно, що труднощі є і чималі (один з варіантів антиципации, передбачення). При цьому істинно раціональний підхід, спроби без суб’єктивізму пояснити заперечуються, нерідко з агресією.

.

Діагностику інших станів психоемоційного захисту ведуть психотерапевти, це тонка сфера, що вимагає індивідуальних консультацій.

Відомо лише одне — без грамотної допомоги (або без переосмислення ситуації) виникає або невротичної розлад, або відбувається регресія — психологічно обумовлене повернення на більш ранній рівень (в даному випадку — повернення до паління).

Одвічне питання номер один: хто винен?

Безсумнівно, іноді винна в описуваних ситуаціях оточення людини — створюючи навколо кидають ситуацію неможливості, приреченості, стверджуючи, що кинути палити — на кшталт подвигу. Але (варто в цьому зізнатися) було б просто чудово, якби витоки всіх проблем крилися в нерозумному оточенні. Насправді вплив зовнішніх факторів тут мінімальне — все йде від самої людини, від особистості кидає.

В душі і свідомості йде боротьба двох взаємовиключних процесів: з одного боку розуміння шкоди куріння і страх перед майбутніми хворобами (нехай і ретельно масковані), розуміння, що це — хвороблива пристрасть і інші думки, які разом або за однією викликають бажання кинути палити.

З іншого боку — активне або пасивне (через підсвідомість) опір цьому. Чому? Те, чого людина боїться, буде терзати його «тут і зараз». А вигоди — вони примарні, вони в умовному способі і зовсім неочевидні. Чого саме бояться курці і прикривають це помилковими словами?

Їх тьма, цих страхів: набір маси тіла, нудота від куріння, психологічний дискомфорт, страждання душевні і фізичні, і безліч інших, часто надуманих, страхів та побоювань.

Що робити?

Давати поради — справа невдячна, тим більше заочно. Ті, хто розуміє, що відмовки і дефініції ( «я кидаю — я страждаю») — всього лише помилкові слова курця, не відображають реальності і заважають вирішенню проблеми, ті шукають шляхи вирішення проблеми.

Психолог, психотерапевт (що краще), або лікар-нарколог, священик — важливо, щоб не тільки довіру було взаємним, але і той, до кого кидає курити звернувся за допомогою, був компетентним людиною.

Якщо ж такої можливості немає, то необхідна внутрішня, самостійна робота з усвідомлення того, що очікується від відмови від куріння. На перший план повинні виходити позитивні моменти, перспективи, варіанти.

Іншими словами, базовий настрій для куріння має бути заснований не «я витримаю», а на любові до себе, того «Я», який буде жити без сигарет і залежності. Не акцентуализация на можливі мінуси, а усвідомлення позитиву — з цього необхідно починати кидати палити.

ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

Тоді качайте план відмови від куріння.

З його допомогою кинути буде набагато простіше.

Помилкові слова курця
Популярні матеріали


  • Настільна книга кидає палити

  • Календар кидає палити

  • План відмови від куріння