Доведено, що середньостатистичний курець намагається позбутися цієї прихильності чотири-сім разів – до тих пір, поки не кине, або остаточно упевниться в марності таких спроб. Тютюнопаління – це поведінка, що має під собою як фізіологічний, так і психологічний «фундамент». А тому і боротися з ним можливо різноманітними способами. Один з найефективніших – застосування фармацевтичних засобів. Зазвичай вони діють за методом заміщення нікотину і поступово дозволяють відвикнути від тютюну.

Сучасна назва методу введення лікарських речовин через шкіру носить назву трансдермальною терапевтичної системи (ТТС).

Сутність цього методу — створення постійної умов для надходження постійної дози лікарської речовини, що дозволяє досягти результату терапії швидше і ефективніше. Саме так і діють пластирі від куріння.

У статті розглядаються такі пластирі:

 • Нікоретте
 • Никодерм
 • Никотрол
 • Никотинелл
 • Хабитрол
 • Никвитин
 • Необхідність подібної терапії нерідко виникає у курців зі середнім і великим стажем куріння, коли вже сформована і психічна і фізична залежність від нікотину.

  У цих випадках дуже високий ризик розвитку синдрому відміни нікотину, який проявляється розладами настрою та поведінки, порушеннями сну і засипання, погіршенням пам’яті та концентрації уваги, порушеннями судинної діяльності (уражень серцевих скорочень, падіння артеріального тиску), сильною тягою знову закурити.

  ТТС — нікотиновий пластир — дозволяє повністю усунути або істотно зменшити ризик виникнення синдрому відміни при відмові від куріння. Використовується в якості основного засобу терапії при повній відмові від куріння або при необхідності зменшити кількість випалених цигарок.

  Нікоретте (Nicorette)

  Напівпрозорий нікотиновий пластир Нікоретте випускається компанією Johnson & Johnson. В даний час Нікоретте – лідируючий препарат для відмови від куріння в Росії і в усьому світі.

  За результатами клінічних досліджень, пластир Нікоретте збільшує ймовірність кинути курити на 90% порівняно з плацебо.

  Пластир містить медичний нікотин в різних дозуваннях: 25, 15 і 10 мг. Пластир являє собою трансдермальную систему, яка протягом дня доставляє в організм невеликі кількості нікотину, щоб зменшити симптоми відміни і бажання покурити.
  Курс лікування складається з 2 або 3 етапів зі знижувальною дозуванням, що допомагає організму відвикнути від нікотину поступово і уникнути рецидивів.

  Дія пластиру розрахована на 16 годин, з ранку до вечора, що відповідає поведінці курця, який не прокидається вночі, щоб покурити. Застосування пластиру Нікоретте тільки протягом дня дозволяє уникнути порушень, які спостерігаються при надходження нікотину в організм під час сну.

  Застосування та дозування пластиру Нікоретте

  Дозування пластиру підбирається виходячи з того, скільки сигарет пацієнт звик вживати в день:
  – Більше пачки (20) – пластир 25 мг
  – Від 10 до 20 – пластир 15 мг
  – Менше 10 – не слід застосовувати пластир. Таким пацієнтам рекомендуються інші формати никотинсодержащих препаратів – таблетки під’язикові або жувальні гумки.

  Пацієнтам з дуже високим ступенем нікотинової залежності рекомендується комбінувати жувальну гумку 2 мг і пластир Нікоретте 25 мг.

  Пластир накладається на чистий, непошкоджений ділянку шкіри, вільну від волосяного покриву, відразу після пробудження вранці і видаляється перед сном.

  Фармакологічна дія

  Для лікування тютюнової залежності шляхом зменшення потреби в нікотині, зняття симптомів «відміни», що виникають при відмові від куріння у пацієнтів,
  мають відповідну мотивацію.

  Після різкого відмови від куріння у пацієнтів можливий розвиток синдрому «відміни», який включає в себе: дисфорію, безсоння, підвищену дратівливість, тривогу, порушення концентрації уваги, зниження частоти серцевих скорочень, збільшення апетиту або збільшення маси тіла, бажання палити.

  При лікуванні тютюнової залежності замісна терапія никотиновым пластиром знижує потребу в числі викурених сигарет, знижує вираженість симптомів «відміни», що виникають при повній відмові від куріння у тих, хто вирішив кинути курити.

  Протипоказання

  Підвищена чутливість до нікотину або інших компонентів препарату.

  Застосування з обережністю:

  Застосовувати Нікоретте тільки після консультації з лікарем повинні такі пацієнти:

  – Пацієнти, які перенесли серйозні серцево-судинні захворювання, госпіталізацію з приводу серцево-судинних порушень, наприклад, інсульту, інфаркту міокарда, нестабільної стенокардії, аритмії серця, шунтування або ангіопластики коронарних артерій, протягом 4 попередніх тижнів або з неконтрольованою
  артеріальною гіпертензією.

  – Пацієнти з тяжкою або помірною печінковою недостатністю, тяжкою нирковою недостатністю,
  а також виразковою хворобою шлунка або дванадцятипалої кишки в стадії загострення, пацієнти з неконтрольованим гіпертиреозом і феохромоцитомою.

  – Пацієнтам з цукровим діабетом може знадобитися зниження дози інсуліну після припинення куріння.
  При цьому ризик нікотинової замісної терапії повинен співвідноситися з ризиком продовження куріння.

  Застосування пластиру Нікоретте при вагітності або в період лактації можливо тільки після консультації з лікарем. Ризик для плода при застосуванні Нікоретте вивчений не повністю. Однак користь замісної терапії нікотином у вагітних жінок, які не можуть відмовитися від куріння без лікування, значно переважає ризик продовження куріння.
  Нікотин у невеликих кількостях проникає в грудне молоко і може негативно впливати на дитину навіть при застосуванні в терапевтичних дозах.

  Побічні ефекти

  Пластир Нікоретте може викликати небажані реакції, аналогічні розвиваються при інших методах введення нікотину; більшість з них дозозалежні.
  Приблизно у 20% пацієнтів протягом перших тижнів терапії розвиваються невиражені місцеві шкірні реакції.
  Деякі симптоми, в тому числі запаморочення, головний біль і безсоння, можуть бути обумовлені синдромом «скасування» при відмові від куріння.

  Ціна

  Середня ціна пластиру Нікоретте (7 шт.) – 690 руб.
  В аптеках Мінська препарат можна придбати за ціною від 70 500 рублів до 97 000 рублів.

  Відгуки

  Дарина, 31 рік, Єкатеринбург.

  Кинула палити за допомогою пластыряот паління Нікоретте. Для мене «хворий мозолем» у моїх численних спробах кинути палити був саме синдром відміни. Пробувала таблетки від паління — не допомогли, палити тягнуло зі страшною силою. З Нікоретте все пройшло більш-менш гладко.

  Альберт, 26 років, Казань.

  Я пробував кинути за допомогою «Нікоретте» — наклеював його під лопатку. Не знаю, чому, але ніякого обіцяного полегшення я не відчув — як курив, так і курю, навіть гірше стало — голова паморочилась. Купив просто спробувати — мабуть, не моє.

  Трансдермальні нікотинові системи, в тому числі пластирі, які використовуються для лікування нікотинової залежності, необхідно знімати перед проходженням МРТ. В іншому випадку можливі серйозні опіки шкіри.

  Детальніше про пластирах Нікоретте.

  Никодерм (NicoDerm)

  Никодерм (NicoDerm) — паліативна нікотинозамісна терапія, трансдермальна система, що використовується в якості основного або допоміжного засобу при лікуванні тютюнопаління. Дозволяє мінімізувати ефекти синдрому відміни, що з’являються при повному або частковому відмову від сигарет. А якщо неформально, звичайний пластир від куріння зі своїми особливостями.

  Фармакологічна дія

  Нікотин, що містить в ТТС NicoDerm в дозі 7, 14 та 21 мг, всмоктуючись через шкіру, створює в плазмі крові концентрацію нікотину, достатню для того, щоб знизити вираженість синдрому відміни нікотину.

  Протипоказання

  NicoDerm не застосовують при:

  • реакції підвищеної чутливості до нікотину або компонентів ТТС;
  • шкірних захворюваннях, у тому числі в місці приклеювання пластиру;
  • захворюваннях серця, у тому числі після нещодавно перенесеного інфаркту міокарда, порушення серцевого ритму;
  • нестабільною гіпертонії або неконтрольованої гіпертонії;

  З обережністю препарат призначають при використанні інших лікарських методів лікування паління:

  • при лікарській терапії депресії;
  • при астмі;
  • при вагітності та грудному вигодовуванні питання про доцільність використання ТТС NicpDerm повинен бути обговорена з лікарем.

  Побічні ефекти

  Найчастіше при використанні пластиру Никодерм розвиваються місцеві реакції у вигляді почервоніння, кропив’янки або висипань.

  Можливо також (особливо в перші дні використання) поява невыраженных головних болів, безсоння, труднощів з засипанням, нудоти, блювання, посилення апетиту, підвищення АТ.

  Ціна

  У державному реєстрі лікарських засобів Никодерм не зареєстрований. Придбання можливо через закордонні інтернет-магазини. Вартість однієї упаковки від 35 до 55 доларів (без податків і вартості доставки).

  Відгуки

  Денис, 50 років, Меріленд.

  Я курив 20 років, і дружина і діти вмовляли кинути. Я відмовлявся. Поки астма не звалила мене майже на 2 місяці постільного режиму. Nicoderm я почав наклеювати у вересні, до Різдва я вже не курив.

  Ганна, 30 років, Альбукерке.

  Я курила по пачці-півтори в день протягом 15 років. Після того, як перепробувала майже всі способи кинути палити, нарешті, дізналася про пластирах від куріння NicoDerm. І я кинула палити вже через 50 днів після початку терапії. Я розумію, що не змогла б зробити це без Никодерм. Я називаю цей пластир «мій куленепробивний жилет»!

  Никотрол (Nicotrol)

  Никотрол (Nicotrol) – це препарат нікотинозамісної терапії компанії McNeil Consumer Products, що входить в концерн Джонсон і Джонсон. Випускається у формі назального спрею, жувальної гумки, ТТС (пластиру від куріння). Наклейки ТТС містять по 7, 14 або 21 мг нікотину.

  Фармакологічна дія

  Так зване «кероване дозування» нікотину дозволяє забезпечити надходження нікотину в дозах, достатніх для запобігання синдрому відміни при відмові від куріння.

  Протипоказання

  • Реакції підвищеної чутливості на будь-який з компонентів Nicotrol;
  • Порушення цілісності шкіри у місці нанесення ТТС;
  • Захворювання серця в стадії декомпенсації або одужання;
  • Артеріальна гіпертонія, важко купируемая лікарськими препаратами;
  • Ерозивно-виразкові ураження ШЛУНКОВО-кишкового тракту в стадії загострення.

  Препарат з обережністю призначають вагітним і годуючим жінкам, перед його використанням необхідно співвіднести ризик продовження куріння і потенційних побічних ефектів препарату.

  Побічні ефекти

  • Різні реакції у відповідь на подразнення шкіри пластиром (свербіж, печіння);
  • Підвищення артеріального тиску;
  • Посилення апетиту;
  • Можливі головні болі, безсоння, порушення сну і засипання, нудота, сухість у роті.

  Ціна

  Никотрол не поставляється в Росію, в інтернет-магазинах його можна придбати за ціною від 50 доларів за упаковку з 14 пластирів. Слід пам’ятати, що при замовленні за кордоном доведеться оплачувати доставку і, можливо, місцеві податки.

  Відгуки

  Володимир, 50 років, Москва.

  Привіз Никотрол з Європи — тамтешній друг сказав, що він з його допомогою кинув палити. Я теж кинув, правда, з невеликими проблемами: купив кілька упаковок з дозуванням по 21 мг, не знав, що потрібно різні дозування. Але викрутився, нормально, не курю щось близько року.

  Перед використанням трансдермальних систем з метою лікування нікотинової необхідна консультація лікаря, особливо якщо пацієнт приймає одну з таких ліків: іміпрамін, оксазепам, пропранолол, лабеталол, теофілін, пентазоцин, інсулін.

  Никотинелл (Nicotinell)

  Никотинелл – це препарат нікотинозамісної терапії, використовується для лікування тютюнопаління. Випускається компанією Novartis Consumer Health, у Росії зареєстрований в 2009 році. Одна наклейка ТТС Никотинелл містить 7, 14 або 21 мг нікотину.

  Дивіться так само жувальні гумки Никотинелл.

  Фармакологічна дія

  Заміщує н-холіноміметичні ефекти нікотину, створюючи в крові його невелику, але постійну концентрацію, достатню для того, щоб знизити або повністю усунути синдром відміни, що виникає у курців в період відмови від тютюнопаління.

  Протипоказання

  Алергічні та реакції гіперчутливості, виразкова хвороба ШЛУНКОВО-кишкового тракту, аритмії, недавно перенесені ГПМК або ТІА, інфаркт, гіпертонічна хвороба.

  Препарат не рекомендований до застосування у вагітних і годуючих жінок, однак, якщо потенційний шкоду від куріння вище, ніж ризик від використання ТТС Никотинелл, то лікар може прийняти рішення про нікотинозамісної терапії даним препаратом.

  Побічні ефекти

  Місцеві шкірні реакції у вигляді подразнення, висипання, іноді мацерації шкіри.

  З боку нервової системи і органів чуття можливі запаморочення, незначний головний біль, порушення засинання, тривожність.

  З боку органів ШКТ: симптоми диспепсії, нудота, рідко — блювання, гикавка, підвищений апетит.

  З боку серцево-судинної системи: тахікардія, аритмія, болі в області серця, підвищення АТ.

  Ціна

  Никотинелл внесений в Реєстр лікарських засобів Росії, проте даних про його ціну в аптеках немає. В інтернеті препарат можна придбати орієнтовно за ціною 22-25 доларів за упаковку.

  Відгуки

  Тимур, 38 років, Москва.

  Никотинелл я купував роки три-чотири тому — був в аптеках Москви у продажу. Курити не кинув, не вистачило терпіння — клеїш, отдираешь, та й не вистачало відчуття саме сигарети в роті. Багато говорять, що дорогувато кидати на пластир — але мені здалося, що цілком нормально, кодування в таку ж суму обійшлося.

  Хабитрол (Habitrol)

  Хабитрол – трансдермальна никотинсодержащая система від компанії Novartis Consumer Health Inc. Випускається у формі нашкірних патчів (наклейок), що містять 7, 14 або 21 мг нікотину.

  Фармакологічна дія

  Нікотин, що міститься в Habitrol Transdermal Nicotine Patch, всмоктується через шкіру і надає дію, аналогічне таким при палінні сигарет.

  Постійна (і менша, порівняно з сигаретної) доза дозволяє легше перенести неприємні симптоми, що супроводжують процес відвикання від куріння або зниження кількості викурених сигарет.

  Протипоказання

  Хабитрол не застосовують у пацієнтів:

  • з захворюваннями шкіри;
  • мають реакцію підвищеної чутливості на будь-який з компонентів ТТС Habitrol;
  • з нещодавно перенесеним інфарктом міокарда або інсультом, ТІА;
  • при захворюваннях серця в стадії загострення;
  • при аритмії і стенокардії;
  • при вагітності і в період грудного вигодовування.

  Ціна

  В російський Реєстр лікарських препаратів Хабитрол не внесено. Вартість Habitrol Transdermal Nicotine Patch у зарубіжних магазинах — близько 23 доларів за упаковку.

  Відгуки

  Марина, 29 років, Санкт-Петербург.

  Мій друг з Німеччини дуже хвалить цей препарат. У них є навіть якась система підтримки кидають на Хабитроле — і по інтернету, і оффлайн-спільноти. Лікарі так серйозно підходять до питань пацієнтів, підбирають пластир з дозою. Я б замовила собі таку систему, але навряд чи наші лікарі знають про неї, не хочу ризикувати.

  Нікотинові пластирі не рекомендується використовувати одночасно з прийомом таблеток від куріння. Так, при спільному застосуванні нікотинової ТТС і Чампикса реакції у вигляді нудоти, блювання, зниження артеріального тиску, головного болю і запаморочення, а також шлунково-кишкових розладів були виражені сильніше і частіше, ніж при використанні тільки ТТС або Чампикса.

  Никвитин (Niquitin)

  Никвитин випускається компанією SmithKline Beecham Consumer Healthcare у вигляді трансдермальною терапевтичної системи, в дозах 7, 14 або 21 мг нікотину — для використання на різних етапах відмови і при лікуванні різного ступеня активності куріння.

  Фармакологічна дія

  Трансдермальна терапевтична система Никвитин використовується для полегшення симптомів відміни нікотину (синдром відміни) при остаточному, тимчасове або часткову відмову від куріння. Форма препарату забезпечує стабільне і дозоване надходження нікотину.

  Протипоказання

  • алергія або підвищена чутливість до будь-якого з компонентів препарату;
  • нещодавно перенесений судинний криз, цереброваскулярна патологія, інфаркт міокарда;
  • нестабільна стенокардія;
  • аритмії різного генезу;
  • захворювання шкіри.

  Побічні ефекти

  Можливий розвиток таких ускладнень при використанні Никвитина:

  • місцеві реакції у вигляді висипу, свербежу, поколювання, припухлості, болю, кропив’янки, алергічного або контактного дерматиту;
  • порушення сну, безсоння, нервозність, астенія, відчуття втоми, загального нездужання, пітливість;
  • головний, суглобовий, м’язовий біль, запаморочення, тремор кінцівок;
  • Тахікардія;
  • задишка, кашель;
  • диспепсія, нудота, блювання, сухість у роті, запор.

  Ціна

  Вартість Никвитина в аптеках — від 605 до 720 рублів за упаковку. В аптеках Києва, Харкова — від 250 до 280 гривень.

  Відгуки

  Кирило, 35 років, Київ.

  Никвитин — річ! Наклеїв і весь день відчуття як покурив — тільки запах диму немає і на перекур немає потреби виходити. Я ще в процесі відвикання від куріння, але можу сказати точно, що кину — йде 8 тиждень на Никвитине, і тяги до сигарет практично немає.

  Ксенія, 42 роки, Київ.

  Я кинула палити на Никвитине. Як же мене тягнуло закурити — сил не було. Причому тягнуло не фізично, а ніби з нудьги, не було чим зайняти себе у хвилини відпочинку. Я боялася «ломки», а виявилося, треба було боятися незайнятих рук. Втім, можу похвалитися: не курю вже рік і три місяці, вкладення в Никвитин виправдали себе.

  Нікотинові ТТС являють собою багатошарову систему, одна з частин якої — мембрана, яка регулює вихід нікотину. Особливий склад клею дозволяє приклеювати нікотиновий пластир надійніше, ніж звичайний пластир, а відсутність латексу істотно знижує ризик алергічних реакцій.

  Куди клеїти нікотинові пластирі?

  Відповідно до інструкції, прикладеної до ТТС різних виробників наклеювати пластир треба на ділянки шкіри, що не покриті волоссям: стегно, плече, передня стінка живота, лопаткова область.

  Не рекомендується збривати волосся в місці наклеювання пластиру — це підвищує ризик розвитку місцевих реакцій з боку шкіри.

  Місця наклеювання необхідно чергувати — як мінімум, два дні поспіль на одне місце наклеювати пластир не можна.

  Не варто приклеювати ТТС в пахвовій западині або в області аксілярних ліній: неминуча вологість не дозволяє надійно фіксувати пластир.

  Де купити?

  ТТС Нікоретте і Никвитин продаються в аптеках, в тому числі на Україні. Інші нікотинові пластирі можна придбати в зарубіжних інтернет-магазинах. В цьому випадку доведеться сплачувати податок, доставку, а також послуги посередника.

  Нікотинові пластирі при вагітності

  Рішення про можливість використання нікотинових пластирів у вагітних повинен приймати лікар. Тільки він, на базі знань та клінічного досвіду, може адекватно співвіднести ризик від продовження куріння або від використання препарату. Лікар також допоможе підібрати адекватну дозу пластиру (можливо, доведеться почати з менших, на відміну від стандартної схеми, доз).

  А які пластирі краще?

  Рекомендується віддавати перевагу пластирів, офіційно зареєстрованим в РФ і продається через аптечну мережу.

  Принципової різниці між ТТС різних виробників немає, за винятком дози нікотину в ТТМ Нікоретте.

  Нікотин проникає в грудне молоко, і навіть незначні його концентрації несуть певний ризик здоров’ю дитини: можливий розвиток нікотинової інтоксикації, тремор кінцівок, судоми, зупинка дихання.

  А які пластирі використовували ви? Допомогли вам? Які відчуття були? Напишіть будь ласка про це в коментарях до статті.

  ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

  Тоді качайте план відмови від куріння.

  З його допомогою кинути буде набагато простіше.

  Пластирі від куріння
  Нікотинові пластирі
  Нікоретте
  Никодерм
  Никотрол
  Никотинелл
  Никвитин
  Матеріали по темі


  • Никотинелл – жувальні пастилки

   05.12.2008

  • Як я кинула палити при стажі 22 роки, і що з цього вийшло

   16.11.2017

  • Залежність від куріння

   10.09.2014