Мова піде про добровільну відмову, коли бажання кинути палити виходить від самого курця, а не є відповіддю на вимоги оточуючих. Справа в тому, що після відмови від куріння в примусовому порядку позитивні процеси протікають слабкіше: стрес і страх зірватися сповільнюють їх.

Дихайте глибше і приємного апетиту!

Після відмови від куріння в організмі відбуваються різноманітні біохімічні процеси, більшість з яких для людини проходять непомітно. Але вже наприкінці першої доби з’являються явні суб’єктивні відчуття: стає легше робити глибокий вдих. Одна з причин такого явища — нормалізації тонусу кровоносних судин, в тому числі забезпечують легкі. Інша причина — виведення з організму монооксиду вуглецю (чадного газу) і діоксиду вуглецю (вуглекислоти), які пригнічують функцію легенів.

Правда, перш ніж з’явиться позитив від глибокого і легкого дихання, з першого ж години після пропущеної сигарети доведеться переживати так звану «ломку» — абстинентний синдром. Пережити цей період складно, але можна. Підтримає в цьому думка про те, що перші симптоми ломки відносно слабкі, а ось ті, що відчуваються у наступні три доби — набагато важче переносяться. Але до цього часу організм вже психологічно налаштований на абстиненцію, і тому по силі відчуттів наступні симптоми здається нітрохи не сильніше перше. І другий підтримує момент: чим пізніше почалися симптоми, тим раніше вони закінчаться. Так що, до кінця третьої доби залишаться лише нездужання і легка роздратованість.

Оскільки тепер в порожнину рота не потрапляє нагріте дим і сторонні домішки, смакові рецептори мають можливість повноцінно проявити свої функціональні обов’язки», і людина починає чіткіше розрізняти смаки. Причина цього в тому, що особливі білки і ферменти, що утворюють у смакових органах дуже нестійкі і легко руйнуються. Після відмови від куріння негативного впливу на них немає, крім того без нікотину збудження від рецепторної клітини до головного мозку проходить швидше.

Це відчуття з’являється на другий – третій день після останньої викуреної сигарети, одночасно з поліпшенням нюху. Принцип в цьому випадку аналогічний попередньому, тільки поліпшується функція не рецепторів, а епітеліальних ворсинок в порожнині носа, гортані і бронхах.

Будь здоровий і не кашляй

Кашель курця дратує не тільки його самого, але й оточуючих людей. Справді, що це за розмова під акомпанемент нескінченних «кхе-кхе», булькотіння. А ранковий кашель? Надсадний, сірий, довгий, гучний, з мокротою і спробами її «выкашлять» з глибини легень. Після відмови від куріння кашель стихає слідом за зменшенням запального процесу. Швидкість його дуже індивідуальна, і залежить від багатьох факторів: віку, анамнезу життя, наявності хронічних захворювань, у тому числі не легеневої природи. Середній термін: 5 – 9 місяців.

Побігли? Запросто!

А тепер трохи фізіології кровообігу. Справа в тому, що нікотин впливає на судини, змінюючи показники загального периферичного опору судин потоку крові. Чим вище тонус (а саме це відбувається під певною дозою нікотину), тим сильніше опір, збільшується в’язкість крові. Це призводить до того, що еритроцити переносять набагато менший об’єм кисню, ніж потрібно для організму. Поволі розвиваюча в результаті куріння хронічна киснева недостатність призводить до зниження витривалості, задишці, неритмичному дихання, серцебиття, порушення серцевого ритму.

Зникнення такого чинника як нікотин нехай не відразу, але покращує вищеперелічені показники гемодинаміки, що з часом зумовлює відновлення кисневого постачання органів і систем, потім підвищується і загальна витривалість зі зникненням легеневих і серцевих симптомів.

Бережіть нерви

На жаль, нервова система відновлюється набагато складніше. Причина в тому, що нікотин та інші компоненти сигарет руйнують мієлінові оболонки нейронів, а нервові клітини, як відомо, не відновлюються. Звичайно, функції загиблих нейронів беруть на себе інші, і складається оманливе враження благополуччя. На щастя, після відмови від куріння руйнівний чинник зникає і хоча б частково функціонал нервових клітин зберігається.

Крім того, куріння несе в собі величезне психологічне значення, формуючи залежність на всіх рівнях: від фізичної до психологічної. Нікотин стимулює утворення дофаміну — гормону задоволення, ритуал куріння створює видимість стабільності і захищеності. Коли ж нікотин не надходить, в головному мозку знижується рівень дофаміну, організм відчуває дистрес, який зняти звичним методом не можна — адже відмова від куріння був свідомим (тепер стає зрозумілим, чому неефективний примусовий відмову від куріння і чому в цьому випадку після відмови від куріння розвивається більше негативних наслідків). Ось чому так важливо після відмови від куріння знайти собі якесь захоплення, інтерес, хобі — те, що знизить рівень тривожності, дратівливість і астенію.

Життя після куріння наповнена давно забутими відчуттями: чистим повітрям, насиченим смаком їжі, здоровим диханням, відмінним самопочуттям і зовнішнім виглядом. А труднощі відмови від куріння лише додадуть гостроти до відчуття щастя і задоволення в той день, коли тепер уже колишній курець гордо скаже: Я зумів!

ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

Тоді качайте план відмови від куріння.

З його допомогою кинути буде набагато простіше.

Сигарети і нерви
Матеріали по темі


 • Куріння заспокоює нерви?

  07.11.2010

 • Обсесивно-компульсивний розлад

  09.06.2011

 • Кинув палити – депресія

  17.09.2018

 • Кинув палити – став нервовим

  14.09.2018

 • Чому від куріння депресія

  03.09.2014