В очікуванні 2012 року знову стає актуальним питання зміни акцизів на тютюнові вироби. Це підвищення цін на сигарети — частина урядової програми, яку ще в 2010 році запропонував Мінфін. Мета програми особливо не розголошується, а одна з офіційних версій — приведення цін на сигарети, точніше акцизів на них, відповідно з середньоєвропейськими.

Обговорення на форумі

Згідно з цією програмою, до 2015 року акцизи на сигарети будуть поетапно підвищуватися. Згідно Минфиновским планами у 2011 році ціна акцизу за 1000 сигарет стала 360 рублів, в 2012 підніметься до 460 рублів, а із закінченням цього проекту (закінченням?), тобто, в 2015 році, акциз буде дорівнює 590 грн за 1000 сигарет.

Винна Конвенція?

Як відомо, у 2009 році Росія приєдналася до Рамкової конвенції Всесвітньої організації охорони здоров’я із боротьби проти тютюну (РКБТ). Одним із заходів проти куріння ВООЗ бачить підвищення цін на сигарети, що і відображено в 6 главі Конвенції.

Підвищення цін на сигарети, на думку експертів ВООЗ, захід дуже ефективна і чи не найголовніша. В Конвенції прямо сказано, що висока ціна призведе до зниження числа молодих курців, підвищить ефективність заходів проти паління, що вживаються Міністерством охорони здоров’я країни.

З цієї точки зору рішення про підвищення бездоганно — якраз до Конвенції приєдналися, то виконувати її положення обов’язково. Але з практичної сторони все дуже і дуже неоднозначно.

При цьому мимоволі постає питання: а чому програма боротьби почалася саме з підвищення цін на сигарети та ще до рівня європейських цін, враховуючи, що доходи росіян навіть не наближені до доходів європейців при приблизно такому ж рівні витрат?

Виплеснули немовляти

Та ж Конвенція крім підвищення цін включає кілька інших, не менш потрібних, а швидше навіть найважливіших принципів. Серед них припинення рекламної підтримки тютюнових виробів, у тому числі прихованої і вигляді продакт-плейсмент. Стаття 12 Конвенції передбачає роботу з населенням — причому роботу, вибудувану концептуально, з підтримкою на всіх рівнях влади і законодавчо. І, нарешті, в 14 главі представлена практично готова програма по зниженню куріння, з обов’язковою обробкою зусиль на рівні юристів, медиків, педагогів, служб психологічної і соціальної підтримки.

А тепер, як в давній рекламу «подивіться направо». Пильніше і бажано в підзорну трубу. Реалізації цих та інших положень Конвенції в країні практично немає. Наприклад, сайти створені і ведуться ентузіастами антитабачної боротьби, а ті, що підтримуються державними програмами, присвячені не боротьбі з тютюновою заразою, а здорового способу життя в цілому.

Практично нічого не відомо (крім декларативних намірів у більшості випадків, і то у вигляді сплеску активності після наказів «зверху») про впровадження соціальних та медичних програм, за якими курці, які бажають кинути палити, могли б отримати доступну кваліфіковану допомогу.

А от самі і…

У суспільстві лідирують два полярних ставлення до підвищення цін на сигарети. Як водиться, найактивнішими є курці та ті, хто не курив взагалі або кинув давно. Перші впевнені — підвищення це лише спосіб поповнити скарбницю за рахунок курців, для яких життя з цигаркою — усвідомлений вибір. Підвищення цін на сигарети не змусить кинути курити. Загалом-то, це очевидно і правильно — відмова від куріння під тиском ззовні неефективний в більшості випадків рано чи пізно призводить до зриву, та ще з формуванням почуття вини й комплексу невдахи.

Некурящі заперечують — правильно в Мінфіні роблять, куріння «б’є» не тільки по самому курцеві, але і на оточуючих його людей, в тому числі у вигляді прихованих соціальних і матеріальних втрат. І ця позиція теж вірна — кинути курити цілком по силам дорослій людині, а відмова від сигарети знизить токсичне навантаження на його близьких, поліпшити показники захворюваності та непрацездатності.

Практично з 100%-ою упевненістю можна говорити про те, що здорові пропозиції ВООЗ про боротьбу з курінням були прийняті в нашій країні однобоко і розпочато їх виконання не з того кінця. Підвищення цін на сигарети не стало приводом для відмови від куріння, а причиною суспільного невдоволення і негативного сприйняття антитабачної компанії в цілому. А для бюджету — гарним і, головне, законно-обґрунтованим засобом підвищити дохідну частину.

Підвищення ціна на сигарети, можна обговорити у відповідній темі. Поки що голоси розділилися, половина, половині все одно 🙂

ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

Тоді качайте план відмови від куріння.

З його допомогою кинути буде набагато простіше.

Сигарети
Законодавство
Ціна куріння
Матеріали по темі


 • Рак ротової порожнини

  28.06.2007

 • Ресуспендированный тютюн

  05.07.2007

 • Дослідження: кожні 6 секунд тютюн забирає одне життя

  08.02.2008

 • re: Марії …”Хто що порадить…”

  17.02.2008

 • СИГАРЕТИ ПРОТИ КУРІННЯ – ПРОДАМ ПАТЕНТ

  16.08.2008

 • Найбільший асортимент електронних сигарет.

  07.10.2008