Одного разу довелося зустріти дев’ятирічного хлопчика, який з почуттям власної гідності і якийсь зухвалістю в очах самозабутньо затягувався сизим димом сигарети з фільтром. На питання – чому він курить, пішов прямий і відвертий відповідь: — А що? Якщо всі курять, чому мені не можна?

Проблема підліткового куріння в нашій країні вже давно перетворилася на справжнє національне лихо. Курять і школярі, і навіть дошкільнята. Бувають випадки, коли дитина в дитячому садку вже щосили димить сигаретою. Що ж змушує наших дітей починати палити? В чому проблема підліткового куріння? Які його соціальні аспекти?

Однією з основних причин є схильність дітей до наслідування. Кожна дитина ще в ранньому віці намагається в тій чи іншій мірі долучитися до світу дорослих. Самий простий і доступний спосіб здійснити це – перейняти зовнішні атрибути дорослих. А що ми, дорослі, найчастіше робимо, не соромлячись при цьому власних дітей? Куримо, п’ємо, іноді лаємося матом. Крім цих деструктивних дій, ми, звичайно, часто говоримо по мобільнику сидячи за кермом автомобіля, іноді переходимо дорогу в недозволеному місці або на червоне світло… Ну, отримати доступ до мобільного телефону без участі батьків дитині все-таки складно, як, втім, і до алкоголю. От діти і переймають від нас те, що легше всього перейняти.

Якщо маленькі діти простягають руку до сигарети швидше заради експерименту, ніж заради цього прилучення до світу дорослих, то підлітки починають курити вже з більш усвідомленими мотивами. Як правило, підлітки вважають куріння певним символом солідності, мужності, зрілості або ж, у випадках з курінням серед дівчаток, пустощі димком обумовлено тягою бути модною, сучасною і т. п.

Головний соціальний аспект підліткового куріння – це постійний приклад дорослих. Якщо в родині курить хоча б один член сім’ї, то ризик того, що діти теж почнуть палити, і досить рано, становить приблизно 80%. А якщо курять обоє батьків, то цей ризик становить усі 100%. І тут карати дитини, який почав палити, вже абсолютно марно. Його природне бажання подорослішати як можна швидше завжди буде вище страху перед покаранням.

Само собою, чималим стимулом для паління серед підлітків стає вітчизняний і зарубіжний кінематограф. У переважній більшості головні герої багатьох фільмів курять. Причому, як позитивні, так і негативні. Лихі ковбої з паруючою сигаретою або сигарою в зубах, пірати з задушливої трубкою, бійці спецназу або прості солдати, відзначають чергову перемогу спільним раскуриванием пачки сигарет…

Прикладів безліч. А діти і підлітки завжди хочуть бути схожими на своїх кумирів. Якщо для хлопчиків такими кумирами стають сильні, сміливі і щасливі герої бойовиків, то для дівчаток, у більшості випадків, гламурні дівиці або бізнес-леді, не расстающиеся з довжелезними, як алебарда, «жіночими» цигарками. Коли до дівчаток і хлопчиків доходить(якщо взагалі доходить), що ніякої імідж не варто знищення власного здоров’я, стає вже занадто пізно.

Боротися з курінням серед дітей необхідно на рівні сім’ї. Для будь-якої дитини, так чи інакше, саме сім’я є основним педагогічним інститутом. І якщо дитина з самого раннього віку бачити, що батьки не курять, пояснюють всю небезпеку цієї шкідливої звички, особистим прикладом показують, що куріння — це не те, чого варто присвячувати своє життя, то і шансів, що дитина почне курити буде мало.

Для профілактики куріння серед дітей найкращим інструментом є заняття, мають яскраві «дорослі» атрибути. Наприклад, заняття силовими видами спорту, активний відпочинок, відпочинок на природу, походи на риболовлю, полювання і, звичайно, спільна з дорослими діяльність.

Ніякі державні інструменти щодо захисту наших дітей від куріння не зможуть їх ефективно убезпечити, якщо діти не побачать позитивний і дієвий приклад у власній родині. Самий надійний спосіб захистити дітей від куріння – не курити самим і по можливості обмежувати дітей від кращого суспільства.

ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

Тоді качайте план відмови від куріння.

З його допомогою кинути буде набагато простіше.

Заходи з профілактики куріння
Підліткове куріння
Вплив куріння на підлітків
Підліток і сигарети
Куріння в сім’ї
Матеріали по темі


 • (Климовск) В ПМК «Підліток» пройде лекція про шкоду паління

  08.08.2007

 • Барнаульские школярі намалювали соціальний мультфільм «Димок»

  26.08.2007

 • Палять батьки прирікають своїх дітей

  09.09.2007

 • Що ми маємо на увазі, коли говоримо про порушення прав дитини?

  24.09.2007

 • Конвенція про права дитини

  24.09.2007

 • Тютюн являє пряму загрозу правам дитини

  24.09.2007