Дитячі та юнацькі роки є фундаментом більшості тих подій і поворотів, які відбудуться з людиною у дорослому житті. І це не фаталізм — адже багато з того, що сьогодні здається випадковістю, насправді зумовлене попереднім досвідом.

Перший крок до майбутнього дымному

Досвідом не тільки практичним, але і вербальним, інформаційним. Саме тому перша сигарета, викурена в дитячому віці, часто стає причиною сумного досвіду курців в майбутньому.

Підтвердженням цього стали практичні дослідження, проведені психологами і соціологами в декількох європейських країнах, які виявили цікаву і цілком очікувану закономірність.

Полягає вона в тому, що ті хлопці, які спробували першу сигарету у віці від 10 до 12 років, в майбутньому, ставши дорослими, починали активно палити частіше, ніж ті, хто спробував першу сигарету пізніше — у віці старше 12 років. При цьому не має значення, продовжували підлітки постійно палити після першої пробної сигарети чи ні.

Чому це закономірність і чому вона очікувана?

Для того щоб зрозуміти сутність цієї ситуації, потрібно звернутися до вікової психології підлітків та психології спілкування.

Кажучи спрощено, в підлітковому віці ровесники є більш надійним джерелом інформації, ніж дорослі. Словами ровесників, друзів, тобто тим, хто входить, або є для нього референтною групою, надається більшу вагу, ніж повчань і словами дорослих.

Референтна група — це група однолітків або старших за віком, у яку підліток може і не входити, але при цьому він поділяє її погляди(або більшу їх частину) і яка значуща для нього.

Друга особливість підліткового віку — висока активність феномена, званого «ефектом сплячого»(sleeper effect). Він виникає тоді, коли якесь повідомлення(первинне) подається разом з іншим повідомленням або оцінкою, які знецінюють, контраргументируют первинне повідомлення(наприклад, переконання про «крутість куріння» і контраргумент батьків і вчителів про його шкоду).

Відразу після повідомлення підліток пам’ятає і його текст, і сенс, і контраргумент. З плином часу зв’язок між первинним повідомленням і контраргументом слабшає, і щось з них або забувають, або сприймається окремо.

Підліток отримує посилене вплив первинного повідомлення по закінченні періоду часу починає ставитися до змісту повідомлення прихильніше або в позитивному ключі. Негатив при цьому забувається частіше і швидше(якщо звичайно у підлітка немає патологічної акцентуализации особистості).

Перша сигарета в даному ключі сприймається як щось хороше, як спосіб розслабитися, отримати задоволення — адже мозок «забув» весь негатив від першої сигарети або не пов’язує його з курінням, і психосфера піддається помилкову думку, що сигарета дарує лише приємні емоції, почуття, допомагає вирівняти якусь неприємну або складну ситуацію.

Враховуючи, що пропаганда здорового способу життя, антиатабачная робота та профілактика куріння ведеться в країні слабо, від випадку до випадку або взагалі існує «на папері», стає зрозумілим, чому зростає кількість тих, чия перша сигарета припала на ранній підлітковий вік, і хто зберіг прихильність до сигарети як способу маскування від життєвих складнощів у подальшому дорослому житті.

ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

Тоді качайте план відмови від куріння.

З його допомогою кинути буде набагато простіше.

Перша сигарета
Підліток і сигарети
Матеріали по темі


 • Барнаульские школярі намалювали соціальний мультфільм «Димок»

  26.08.2007

 • «Твій вибір», курити чи ні

  16.10.2009

 • Підліткове куріння в Росії прогресує

  06.11.2009

 • Петрозаводских продавців навчать говорити «ні» молодим курцям

  07.11.2009

 • Статистика підліткового куріння в Росії

  16.08.2010

 • Підліткове куріння

  30.08.2010