Думка про те, що звички, що негативно впливають на здоров’я людини, є його особистою справою, глибоко хибно. Ось чому превентивна медицина, зневірившись у результатах виховної роботи у боротьбі з нездоровими звичками, все частіше звертається до заходів адміністративного характеру. Протягом останніх років з’являється все більше відомостей про те, що так зване пасивне або примусове куріння (вдихання забрудненого тютюновим димом повітря, сприяє розвитку в некурящих захворювань, властивих курцям. Забруднення навколишнього середовища курцями досить значно.

Обговорення на форумі

Шкоду і вплив пасивного куріння

Під пасивним курінням увазі ненавмисне, в більшості випадків небажане вдихання повітря, в якому міститься дим від згоряння тютюну. Є ті, хто вважає, що пасивне куріння не шкідливо чи не шкідливіше, ніж життя в мегаполісі, а шкода побічного диму — не більш ніж міф.

Однак медичні і соціальні факти говорять про інше: шкідливий вплив на здоров’я оточуючих у пасивного куріння не просто велика, а величезна.

Пасивне куріння небезпечно саме по собі, проте ризики, пов’язані з ним зростають:

 • при знаходженні в закритому приміщенні:
 • в разі регулярного, розтягнутого в часі вдихання тютюнового диму;
 • якщо пасивними курцями є діти та вагітні жінки.

Дим від сигарет неприємний для нюху, він вбирається в шкіру, волосся і одяг некурящих, але найголовніше в ньому містяться ті ж самі небезпечні речовини, що отруюють і повільно вбивають організм курця, причому деякі з цих речовин містяться в димі в кількостях, набагато більших, ніж у вдихуваному курцем димі.

Структура статті

 • Шкоду і вплив пасивного куріння
 • Органи дихання і легкі
 • Нервова система і головний мозок
 • Система кровообігу, серце
 • Очі
 • Репродуктивна система
 • Загальні ризики
 • Пасивне куріння під час вагітності
 • Пасивне куріння дітей
 • Пасивне куріння кальяну
 • Чому пасивне куріння шкідливіше активного?
 • Як захиститися (уникнути) від пасивного куріння
 • В побуті
 • В офісі
 • Обмеження пасивного дитячого куріння
 • У громадських місцях
 • Статистика
 • Відео
 • Картинки і соціальна реклама
 • Пасивне куріння справляє негативне, небезпечне вплив на всі органи і системи, і запобігти цей вплив можна лише одним способом: прибрати з оточення джерело небезпеки.

  Органи дихання і легкі

  Тютюновий дим подразнює верхні дихальні шляхи. Алергічний риніт, сухість у носі, першіння в горлі, чхання через подразнення слизової — це лише мала, поверхнева частина проблем. Постійне подразнення слизової носа призводить до формування вазомоторного риніту — далеко небезобидного стану, що проявляється спочатку хронічним нежитем, а потім астмою.

  Не багато знають, що проблеми з носовим диханням мають прямий зв’язок із захворюваннями вуха. Набрякла або навпаки, надмірно суха слизова оболонка порожнини носа призводить до тубоотиту (евстахеиту) з його дуже неприємними симптомами: бульканням у вусі, частими середніми отитами, зниженням слуху, аутофонией (коли власний голос віддається дуже голосно, з бочковим відтінком).

  Астма взагалі «любить» пасивних курців — у них вона розвивається в п’ять разів частіше, ніж у тих, кому пощастило не стикатися з сигаретним димом.

  Нарешті, хронічне подразнення тканин легень призводить до метаплазії слизової оболонки, її розростання. У свою чергу набрякла слизова тягне за собою патологічну ланцюжок, що приводить до ХОЗЛ — хронічної обструктивної хвороби легень.

  Нервова система і головний мозок

  Нервова система при пасивному курінні страждає не в меншій мірі, ніж при курінні звичайному. Найпростіше — це психічне роздратування пасивного курця, його нервування: адже він у повній мірі усвідомлює небезпеку, непотрібність постійного вдихання диму, а вдіяти з цим часто не може нічого.

  Природно, що нікотин (вміст якого в повітрі навколо курця може перевищувати кількість вдихуваного їм самим нікотину) надає свою дію на ЦНС. Це нейротоксичну, психостимулюючу, що стимулює викид нейромедіаторів дію.

  Воно дає про себе знати різноманітними проявами: безсонням, сонливістю, порушенням, лабільністю настрою, зниженням апетиту, зміною смакових відчуттів, нудотою, слабкістю, запамороченням і багатьма іншими.

  Система кровообігу, серце

  Речовини, що містяться в сигаретному димі, стають причиною судинних розладів: порушення тонусу судин, порушення серцевого ритму (тахікардії, аритмії), ішемії.

  Хронічний вплив нікотину як судинного токсину призводить до ішемічної хвороби серця, атеросклерозу, гіпертонії, стенокардії, інсультів і інфарктів. І курці і навколишні їх пасивні курці страждають від облітеруючого ендартеріїту — важкого захворювання, що приводить у підсумку до гангрени нижніх кінцівок.

  Різноманітні дослідження, присвячені впливу пасивного куріння на судини, показали, що хронічне куріння на 42% підвищує ризик розвитку інсульту. І, як і у курців, лікування цієї і будь-яких інших патологій серйозно ускладнений через хронічну нікотинової інтоксикації.

  Очі

  Подразнювальний вплив диму добре відомо, його компоненти сушать слизову очей, змушують людину частіше моргати, викликають сльозотечу, призводять до звуження судин і, як наслідок, до порушення трофіки рогівки.

  Сигаретний дим — сильний алерген, і він є однією з причин, що викликають алергічний кон’юнктивіт: іноді він розвивається як окреме захворювання, іноді протікає одночасно з алергічним ринітом.

  Репродуктивна система

  Пасивне куріння надає потужний вплив на статеву систему, зокрема у жінок — дружин димлять будинку курців — менструальний цикл стає коротшим, ніж у некурящих подружніх парах. Це може стати причиною зниження здатності до зачаття.

  Раніше яичниковое виснаження типово для жінок-курців, проте велика кількість даних показує, що при пасивному курінні синдром виснажених яєчників також не є рідкісною знахідкою.

  Про вплив пасивного куріння на репродуктивну систему чоловіків відомо небагато, але передбачається, що активність сперматозоїдів, їх кількість можуть постраждати під впливом пасивного куріння, оскільки в цьому випадку також вдихається нікотин, який впливає на показники сперми.

  Загальні ризики

  Дослідники проблеми пасивного куріння виділили групи патологій, ризик розвитку яких підвищується при пасивному курінні. В першу чергу це онкопатології, зокрема раку легені.

  Дослідження, проведені в США, Великобританії, Австралії, Німеччини і показали, що ризик раку легені у пасивних курців підвищується, за приблизними оцінками, на 30% в порівнянні з некурящими людьми.

  Більш ніж 70% підвищення ризику раку молочної залози, на 10 – 15% — раку нирки — також результат пасивного куріння.

  Ретроспективні оцінки і дослідження, проведені у Великобританії, показали, що пасивне куріння збільшує ризик смерті від ішемічної хвороби серця на 50 – 60%, а також стає причиною 2700 смертей на рік у людей у віці від 20 до 65 років, і ще 8000 смертей в рік серед людей у віці 65 років і старше.

  Зниження слуху, астма, розлади пам’яті та мислення (особливо у віці старше 50 років), погіршення стану шкіри розвиваються під впливом пасивного куріння.

  Пасивне куріння під час вагітності

  Палити при виношуванні дитини — вирішувати, за великим рахунком, самій жінці. І їй же нести відповідальність у разі розвитку у дитини ускладнень, пов’язаних з курінням. А от коли вагітна змушена вдихати дим сигарет курців домочадців — це вже можна розцінювати як навмисне нанесення шкоди їй та дитині.

  Пасивне куріння під час вагітності стає причиною таких патологічних станів як:

  • високий ризик передчасних пологів;
  • зниження балів за шкалою Апгар;
  • низька вага плода і дитини при народженні, що може спричинити за собою відставання у фізичному і психічному розвитку, вимагати організації додаткового догляду;
  • зменшення окружності голови і грудної клітини новонародженого;
  • підвищений ризик синдрому раптової дитячої смерті;
  • атопічний дерматит у дитини.

  Пасивне куріння дітей

  Якщо дорослі ще можуть якось постояти за себе, то безкарно диміти в присутності дітей дозволяють собі багато. У багатьох курців існує навіть формальний акт «заспокоєння совісті» — помахати рукою, розганяючи дим, коли до курцеві наближається дитина. Користі від цього, звичайно, нуль. А от шкоди від пасивного дитячого куріння — дуже багато.

  Трохи статистики за даними зарубіжних джерел. Щорічно в США в середньому 200 000 дітей у віці до 18 місяців з сімей курців (де будинки курять або обидва або один із батьків) отримують лікування з приводу пневмонії та бронхіту. Приблизно 7% цих дітей потребують госпіталізації.

  Шкоди це не одномоментний, він накопичується поступово, і, якщо дитина народжується у сім’ї курця (або курців), то вже до моменту народження у нього є «букет» невідповідності нормам для новонароджених.

  Це може бути остигання у фізичному розвитку, а воно тягне за собою труднощі з психічним розвитком, настільки все у ранньому віці взаємопов’язано. Зниження імунітету також типово для пасивно палять дітей, і це має не тільки поточні, але й віддалені наслідки.

  Бич сучасних немовлят — різні алергічні захворювання, найчастіше дерматит. Встановлено, що куріння матері під час вагітності та/або пасивне куріння вагітної, а потім дитини є однією з причин-провокаторів даного стану.

  Годування грудьми в накуреному приміщенні — це введення дитині інгаляційним і чрезпищеводным методом величезної кількості отруйних речовин, які можуть викликати або пригнічення нервової системи (а щасливі батьки — дитина спить), або її порушення — з подальшим батьківським гнівом на вічно репетує малюка. А це просто симптоми його отруєння, які не проходять, а накопичуються, видаючи величезний комплекс проблем у шкільному і підлітковому віці.

  Діти курців частіше хворіють — за різними оцінками, частота захворюваності респіраторними інфекціями у них вище в 8 – 13 разів у порівнянні з дітьми некурящих батьків. І це чималі цифри, якщо врахувати, що тільки у Великобританії приблизно 5 мільйонів дітей живуть в умовах пасивного куріння (це трохи більше третьої частини всіх дітей Великобританії).

  Неврологічні проблеми пасивних курців дитячого віку розгледіти не так легко: вони вписуються в виховні проблеми в цілому. Проте давно помічено і підтверджено дослідженнями, що діти, змушені дихати димом сигарет, гірше встигають у освітньому закладі, мають труднощі з засипанням, пам’яттю, адаптацією в колективі через підвищену збудливість та нервозність.

  Пасивне куріння кальяну

  Чи існує взагалі таке поняття як пасивне куріння кальяну — адже обсяг диму, що потрапляє в повітря при курінні наргіле не такий і великий? Практика показала, що так, проблема ця реальна, відчутна. В кальянному димі менше токсичних і отруйних речовин, ніж в димі сигарети (хоча б унаслідок меншої температури горіння), і цей дим не такий щільний, як при курінні.

  Але особливість кальянной культури така, що пасивні курці вільно чи мимоволі знаходяться в безпосередній близькості від палить і, як правило, не мають можливості піти від нього: курять кальян зазвичай не на вулиці, а в кафе чи вдома, і курять тривало. Було підраховано, що при пасивному курінні від кальяну оточуючими вдихається від 11% до 59% шкідливих продуктів горіння кальянного тютюну.

  Чим більше приміщення, чим більше приплив до нього свіжого повітря — тим нижче шкоду пасивного куріння кальяну. Навпаки, в тісних приміщеннях кафе, де димлять відразу кілька людей, шкоду максимальний, і може прирівнюватися до шкоди від пасивного куріння сигарет.

  Пасивне куріння шкідливіше активного?

  Є кілька приводів вважати, що вторинне куріння (це термін поширений на Заході нарівні з терміном пасивне куріння шкідливіше куріння звичайного.

  Справедливості заради треба сказати, що дослідження з цього питання все ще тривають, збираються і обробляються статистичні дані, даною проблематикою стурбовані не тільки фахівці охорони здоров’я, але тютюнові компанії (хоча причини стурбованості у них різні).

  Коли сигарета закінчується, то надходження шкідливих речовин в організм курившего її людини теж зупиняється. Дим же тримається в повітрі ще якийсь час, тобто продовжує чинити свій вплив.

  Дим і його шкідливі компоненти осідають на волоссі, одязі, меблях, предметах обстановки. Можна забути про ці дрібниці, коли пасивне куріння — лише одиничний епізод за довгий час. Але якщо в будинку або офісі курять постійно, то значення шкоди від осілих продуктів згоряння істотно зростає. Підраховано, що пасивне куріння токсичніша, ніж перебування протягом 30 хвилин біля працюючого дизельного двигуна.

  Організм курців адаптований до паління — у всякому разі, кілька років клітини організму витримують натиск нікотину і компонентів диму саме за рахунок адаптивних і компенсаційних можливостей організму. А ось організм пасивних курців менше «тренований», тому реагує на шкідливі компоненти болючіше.

  При цьому так званий «бічний дим, тобто той, що видихається після затяжки і виділяється при згорянні сигарети, містить близько 4000 різних компонентів. Серед них окис і двоокис вуглецю, поліциклічні вуглеводні, нітрозаміни, аміак, фенол, полоній, ціаніди та інші, з них 69 речовин мають доведену канцерогенну активність.

  У бічному (вторинному) димі^ концентрація багатьох речовин перевищує таку у вдихуваному димі: так, у ньому в 50 разів більше нікотину, у 45 — сполук азоту, в тому числі аміаку

  Детальніше про склад сигаретного диму можна подивитися в цій таблиці:

  Складові частини Вдыхаемая доза, мг
  активний курець (1 сигарета) пасивний курець (1 год)
  Чадний газ 18,4 9,2
  Оксид азоту 0,3 0,2
  Альдегіди 0,8 0,2
  Ціанід 0,2 0,005
  Акролеїн 0,1 0,01
  Тверді і рідкі речовини 25,3 2,3
  Нікотин 2,1 0,04

  І, нарешті, це несправедливо: труїти людей на догоду власній звичці. Курець сам для себе обрав шлях хронічної інтоксикації. Так чому оточуючі повинні поділяти з ним це хворобливий і небезпечна пристрасть?

  Питання в іншому, на цю тему проводилося відносно мало досліджень. І стверджувати однозначно, що пасивне куріння шкідливіше активного, некорретно.

  Якщо ви володієте детальною інформацією з цього питання, будь ласка, поділіться нею в коментарях до статті, або у обговоренні теми на форумі. Спасибі.

  Як захиститися (уникнути) від пасивного куріння

  Радикальний і, мабуть, самий правильний метод вирішення всіх проблем, пов’язаних із пасивним курінням — відмова від куріння.

  Але якщо людина йде на приводу власної слабкості і кидати курити не бажає (а також відмовляється приймати доводи про шкоду пасивного куріння для його близьких та оточуючих), то можна спробувати пом’якшити небезпеку пасивного куріння — заради власного здоров’я.

  В побуті

  У місці куріння (будинку це, як правило, кухня і санвузол) встановити додаткові вентиляційні пристрої — в шахту, у кватирку, на кухонній витяжці.

  Частіше провітрювати та проводити вологе прибирання, причому не тільки підлоги, але і всіх поверхонь меблів і предметів побуту та вжитку.

  В офісі

  Вимагати дотримання закону про заборону куріння в громадських місцях. Об’єднатися з некурящими (або свідомими палять) колегами і домогтися виділення місць для куріння, обладнаних у відповідності з цим законом.

  Частіше провітрювати офісні приміщення, проводити вологе прибирання робочого місця (відмінно підходять звичайні вологі серветки — ними можна в будь-який час протерти стіл, поверхню меблів та техніки).

  Обмеження пасивного дитячого куріння

  Заборонити членам сім’ї палити в приміщеннях, близьких до дитячій кімнаті, а тим більше — в присутності дітей. Не підходити до дитини протягом щонайменше 10 хвилин після останньої викуреної сигарети.

  Проводити вологе прибирання з застосуванням мильних розчинів (кількох крапель шампуню, рідкого мила, дитячого прального порошку або засоби для миття підлог) — одна тільки вода погано справляється з видаленням тютюнової кіптяви.

  Провітрювати всю квартиру не менше 4 разів на добу за 15 – 30 хвилин в залежності від сезону.

  З жовтня 2011 року у дитячому відділенні лікарні Св. Франциска в місті Олександрія, штат Луїзіана, заборонено працювати співробітникам, чия одяг пахне тютюновим димом під пасивного уникнення випадків дитячого куріння. Пов’язаний цей з заборону з тим, що осів тютюновий дим являє особливу небезпеку для немовлят і маленьких дітей.

  У громадських місцях

  Уникати місць скупчення курців (зони для куріння, закутки будинків тощо).

  Вибрати заклади громадського харчування, де є зали для некурящих.

  Після перебування в накуреному місці змінити одяг, прийняти душ із ретельним миттям волосся.

  Статистика

  Сухі цифри. Але деколи вони можуть сказати більше, ніж сотні слів. Ось лише кілька статистичних фактів.

  У США впливу пасивного куріння піддається більше 126 мільйонів некурящих людей.

  З них 50 тисяч людей помирають щороку від хвороб, пов’язаних з впливом тютюну. З цього числа 3000 чоловік померли від захворювань легенів (частіше раку і емфіземи).

  Більше 60% американських дітей живуть в умовах хронічного пасивного куріння.

  Понад 40% дітей, які звернулися в екстрені служби з приводу астми, є пасивними курцями.

  У Сполучених Штатах витрати на додаткову медичну допомогу, лікування, діагностику хвороб, пов’язаних із пасивним курінням, витрачається більше 10 мільярдів доларів в рік.

  В Управлінні охорони здоров’я Великобританії підрахували, що в 2011 році більше 300 тисяч дітей — пасивних курців, звернулися в медичні установи та 9500 з них були госпіталізовані.

  В Австралії в 2005 році було підраховано, що 113 дорослих і 28 дітей померли від захворювань, викликаних вдиханням вторинного тютюнового диму вдома.

  Відео про пасивному курінні

  Картинки і соціальна реклама

  Кампанії, розгорнуті за кордоном проти куріння (у тому числі пасивного) призвели до того, що населення доброзичливо ставиться до антитютюнової політики, підтримує обмеження куріння, активно протестує і бореться проти тих, хто продовжує палити в суспільстві.

  Так, у 2007 році було проведено опитування, яке показало, що 80% жителів 15 країн схвалюють закони і заходи про заборону куріння. Тільки у Франції подібне заходи підтримали 70% опитаних.

  Примітно, що за оцінками американських фахівців, приблизно 67% курців хочуть кине палити, але не знаходять для цього достатньої підтримки.

  У квітні 2010 року журнал Канадської медичної асоціації опублікував дослідження з оцінки впливу триступеневої програми з обмеження куріння і пасивного куріння в Торонто.

  У Великобританії було проведено опитування дітей, у яких один або обидва батьки курять. Ось його результати:

  • 98% дітей хочуть, щоб їхні батьки кинути палити;
  • 82% дітей хочуть, щоб їхні батьки не курили будинку;
  • 78% дітей побажали, щоб їхні батьки не курили в машині;
  • 41% дітей зазначили, що сигаретний дим погіршує їх самопочуття;
  • 42% дітей сказали, від сигаретного диму у них розвивається сильний кашель.

  В продовження десяти років роботи цієї програми з’ясувалося, що число госпіталізацій з приводу серцево-судинних захворювань знизилася на 39%, а частота респіраторних захворювань знизилася на 33%. Багато хто заперечували, що це пов’язано з даною програмою, але цифри, тим неї менш, досить наочні.

  В 2003 році органи охорони здоров’я міста Пуебло, Колорадо відзначили, що протягом 1,5 років, що пройшли з моменту прийняття закону про обмеження куріння, в місті на 27% знизилося число госпіталізацій з приводу серцевих нападів. Подальші дослідження привели до висновку, що це сталося за рахунок скорочення пасивного куріння.

  Пасивне куріння становить небезпеку для всіх, але діти, вагітні жінки і ті, хто живуть або працюють під одним дахом з курцями є найбільш уразливими.

  Пасивне куріння збільшує ризик синдрому раптової дитячої смерті (СВДС), викликає у дітей і дорослих захворювання середнього вуха, астму, респіраторні захворювання, рак легенів та ішемічну хвороби серця.

  ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

  Тоді качайте план відмови від куріння.

  З його допомогою кинути буде набагато простіше.

  Популярні матеріали


  • Настільна книга кидає палити

  • Календар кидає палити

  • План відмови від куріння