Пологовий будинок. Пів на шосту ранку. Поспішаю в душ, щоб встигнути до пробудження мого малюка привести себе в порядок. Мені назустріч характерною післяпологовий ходою крокує зовсім молода дівчинонько. Тільки вчора з’явився на світ її первісток. Привітно посміхаюсь їй, готуюся дати консультацію з приводу зціджування, сповивання, частоти стільця у новонароджених. Але її питання ставить мене в глухий кут: “ Закурити не знайдеться?».

Пасивне куріння під час вагітності

Бачачи замішання на моєму обличчі, молода матуся заявляє:“А я курила всю вагітність, і нічого!». НІЧОГО!

Так, малюк благополучно народився і виглядає здоровим. Ручки і ніжки на місці, він їсть і плаче як інші діти. Але той факт, що під час пасивного куріння дитина регулярно страждала від дефіциту кисню, з-за того, що кров матері була насичена вуглекислим газом, рано чи пізно спливе на поверхню і дасть про себе знати. Те, що організм малюка відчував токсична дія нікотину протягом усього внутрішньоутробного розвитку, так чи інакше, позначиться на розвитку малюка.

Як переконати цю юну матусю, яка пишається своєю звичкою, як якимось подвигом, яка бачить в ній прояв власної значущості і сили, що таїть у собі це «нічого». Якими словами пояснити їй, нетямущій, що її крихітка, мужньо переніс всі 9 місяців в утробі палить матері, тепер піддається ризику стати пасивним курцем з пелюшок. А в подальшому і просто курцем, наслідки дитячого пасивного куріння просто так не проходять.

Я згадую свою студентську практику у відділенні дитячої реанімації. Трирічний малюк з нападом бронхіальної астми. Свистяче дихання, посинілі губки і жах в очицях. Коли напад купірували, мене відправили повідомити цю новину батькам. Я знайшла їх біля входу в лікарню. Респектабельні, мабуть, добре забезпечені, мама і тато нервово курили, чекаючи звісток. Я заспокоїла їх, повідомивши, що з малюком все гаразд. «Пронесло!» — видихнула мама і полізла в сумочку за черговою сигаретою, навіть не підозрюючи, що саме сигарети стали ймовірно причиною захворювання її сина.

Що може бути абсурднішою і цинічніше, ніж батько, приносить свою дитину в жертву власного задоволення, звички, пристрасті?

Однак, 42% дітей живуть в сім’ях, де хоча б один з батьків палить. Зростаючий організм дуже чутливий до компонентів тютюнового диму. Чим менше вік дитини, тим важчі наслідки пасивного куріння для малюка.

Увімкніть–ка, батьки, свою уяву, і уявіть, що відбувається в організмі вашого дорогоцінного чада, коли він вдихає сизий димок, що струмує з кінчика вашої сигарети. Цей дим набагато небезпечніше того, який сам вдихає курець, оскільки не пропускається через фільтр.

Шкода пасивного куріння для дітей

Отже, димок, часом майже непомітний і прозорий, проникає в дихальні шляхи дитини. Роздратована слизова оболонка легенів і бронхів реагує на нього підвищеним виробленням слизу. Просвіт дитячих дихальних шляхів швидко закупорюється цієї слизом, викликаючи болісний кашель, а при хронічному впливі диму – бронхіт курця, бронхіальну астму. Чим молодша дитина, тим швидше і важче будуть розвиватися наслідки пасивного куріння. У 60% випадків раптової дитячої смерті простежується зв’язок з курінням батьків. Перші напади бронхіальної астми у дітей курців проявляються у віці до року.

Верхні дихальні шляхи дитини теж залучаються до патологічні процеси під впливом диму. Війки – крихітні вирости слизової оболонки дихальних шляхів, постійно рухаючись, перешкоджають потраплянню в легені пилу, сторонніх часток і мікроорганізмів. У «обкурених» діток ці вії склеюються надлишком в’язкого слизу і перестають виконувати свою функцію. Додайте до цього придушення імунітету токсичними сполуками з тютюнового диму, і малюк стає абсолютно незахищеним перед респіраторними інфекціями. Тому-то діти з сімей курців хворіють простудними захворюваннями частіше і ризик розвитку ускладнень ГРЗ у них набагато більше. Всі захворювання, що передаються повітряно-крапельним шляхом (менінгіт, туберкульоз, тощо) для дітей з сімей курців представляють серйозну загрозу.

Дитина курить всю вагітність бразилійки. Зверніть увагу на підпалини на шкірі дитини.

Дим цигарок містить безліч алергенів, які можуть спровокувати напад астми, стати причиною розвитку і загострення алергічного дерматиту у малюків.

Величезна кількість канцерогенних смол у складі диму цілком можуть привести дитину на лікарняне ліжко онкологічного стаціонару.

Наслідки пасивного куріння

Обкурені діти, зазвичай, відстають у фізичному і розумовому розвитку від своїх однолітків. Це пов’язано з токсичною дією пасивного куріння. Вільні радикали, яких сила-силенна в тютюновому димі, запускають в організмі шкідливі окислювальні процеси. Для придушення цієї окисної активності потрібні антиоксиданти, найпоширенішим з яких є аскорбінова кислота (вітамін С). Запаси цього вітаміну повністю йдуть на нейтралізацію активності вільних радикалів, тому малюки страждають від гіповітамінозу, повільніше ростуть, частіше хворіють.

Сподіваюся, перераховані факти зачеплять курців мама і тато, змусять їх замислитися. Не варто сподіватися, що в черговий раз «пронесе» і НІЧОГО не станеться. Не варто чекати, коли завоет у дворі сирена «Швидкої допомоги». Не доводьте себе до безсонних ночей біля дверей реанімації, за якими страждає ваш скарб. Проявіть батьківську відповідальність! Захистіть свою дитину від своєї ж згубної звички!

ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

Тоді качайте план відмови від куріння.

З його допомогою кинути буде набагато простіше.

Популярні матеріали


  • Настільна книга кидає палити

  • Календар кидає палити

  • План відмови від куріння