На статті під рубрикою “Духовний простір Сибіру” нерідко приходять відгуки читачів. Частина цих відгуків публікується в розділі “Зворотний зв’язок”, інші нерідко стають приводом для наступних статей. Причому часом статей на такі теми, про які журналісти і не думали…

Жертвоприношення. Наступною жертвою можете стати ви!

Шановна редакція!

Мені кілька разів доводилося чути слова “гріх куріння”. Я згоден з тим, що куріння саме по собі — справа недобре. Але чому це гріх?

Куріння не порушує ніяких заповідей Божих. Про гріховність куріння нічого не йдеться у Святому Письмі або в працях Отців Церкви. Куріння не приносить шкоди іншій людині (при дотриманні елементарних правил ввічливості). Повторюся: безумовно, паління-дуже шкідлива звичка, але, напевно, все-таки неправильно називати її “гріхом”. Коли я поділився такими думками зі своїм знайомим, він сказав, що в Біблії взагалі є слова: “куріння радує серце”. Я перевірив це за спеціальною комп’ютерною програмою “Цитата з Біблії”, і переконався, що ця фраза дійсно присутній у книзі Приповістей (27:9)!

А. Ю. Воронцов, р. Бійськ.

Ось такий лист. Можна сміливо припустити, що в суспільстві, де курять переважна більшість чоловіків і близько половини жінок, з точкою зору автора листа погодяться багато. Тим більше, що ці ж самі “багато” (за даними соціологічних опитувань) вважають себе православними християнами. І кому ж хочеться рахувати за собою зайвий гріх? Тим більше що в чомусь читач начебто прав.

Про шкоду куріння прямо в Священному Писанні дійсно нічого не говориться. Тютюн в нашому світі з’явився через багато століть після створення Біблії. Дата “відкриття” куріння відома дуже точно. “12 жовтня 1492 року експедиція Христофора Колумба пристала до острова Сан-Сальвадор, — писав єпископ Варнава (Бєляєв). — Мореплавці були вражені небаченим видовищем: червоношкірі жителі острова випускали клуби диму з рота і носа! Індіанці справляли свій священний свято, на якому палили особливу траву. Її висушений і згорнутий аркуш, на зразок сьогоднішньої сигари, називався у них “табако”, звідки і пішла теперішня назва тютюну.

Тубільці курили “табако” до повного очманіння. У цьому стані входили до спілкування з якимись “демонами”, а потім розповідали про те, що їм говорив “Великий Дух”. Куріння було частиною ритуалів поклоніння язичницьким богам ацтеків, яким приносилися, в числі інших, і людські жертви.

Моряки Колумба захопили таємничу траву з собою в Європу. І дуже швидко нове “задоволення” отримало повсюдне поширення. Як писав єпископ Варнава: “І ось, при позитивному участю і таємному спонукання від бісів, по всій Європі і навіть в Азії почалася буквально повальна гарячка тютюнопаління. Чого уряд і духовенство не робили, щоб зупинити це зло, — нічого не допомагало!”

З курінням намагалися активно боротися не тільки християни, а й мусульмани. У 1625 році в Туреччині Амурат IV стратив курців, а відрубані голови з люльками в роті виставляв напоказ. У Персії шах Аббас Великий велів в покарання за куріння відрізати губи і носи, а торговців тютюном спалювати разом з товаром. Навіть у завжди вільної Швейцарії в 1661 році аппенцельский магістрат розглядав торгівлю тютюном як гріх, рівносильний вбивства!

У нас на Русі куріння увійшло в звичай з Петра I, який сам курив і навіть наважувався складати курильні трубки на манер архієрейських дикирия (двухсвечника) і трикирия (трехсвечника) і “благословив” ними народ під час своїх п’яних “асамблей”. Але це — Петро, а до нього цар Михайло Федорович у 1634 році велів “страчувати смертю курців”. Цар Олексій Михайлович в 1649 році велів курцям “пороти ніздрі і носи резаті”, а після “ссылати в далекі міста”.

Про оцінку святоотецької духовної думки гріха куріння ми скажемо пізніше, а поки відзначимо, що насправді опосередковано про гріх куріння в Священному Писанні все-таки йдеться. Бог створив перших людей здоровими і піклувався про їх фізичному і душевному досконало. “Возлюби ближнього свого як самого себе”, сказано в одній із заповідей Христових. Звідси випливає, що перш, ніж полюбити ближнього, слід “полюбити себе”. Любити і дбайливо ставитися до того дару життя, що дано нам від Бога.

А яке вже тут “дбайливе ставлення” до свого здоров’я курця, якщо всім відомо, що тютюн містить більше 30 шкідливих речовин. Найбільш небезпечним з них вважається алкалоїд нікотин. Серед курців особливо багато хворих бронхолегеневими захворюваннями. А самим грізним наслідком куріння є рак гортані і легенів. Справа в тому, що тютюновий дим містить канцерогени, що викликають ракову пухлину. Це бензопірен і його похідні.

…Не випадково, як підрахували експерти, кожну хвилину в Росії від хвороб, викликаних курінням, помирають три (!) людини…

Все, що дано людині Богом, повинна використовуватися на благо. Тілесне здоров’я — безцінний дар, і кожна наша дія, що заподіює шкоду здоров’ю, — гріх перед Творцем. Багато святі вчителі Церкви вказують на це. Ось слова святителя Нектарія Эгинского: “Для того, щоб людина розкошував і був гідний свого покликання, необхідно, щоб він був здоровий і тілом і душею, тому що без добробуту обох не може бути придбано ні блаженство, ні дієздатність для виконання призначення. Людина повинна дбати про зміцнення, як тіла, так і душі, щоб вони були міцними і сильними”.

“Хіба ви не знаєте, що ви храм Божий, — говорив Апостол Павло, — і Дух Божий живе у вас? Якщо хто розорить храм Божий, того покарає Бог, бо храм Божий святий, а цей храм — ви”. У курця цей храм задимлений і закопчен, і Христос у цей храм вселитися не може. Людській природі палити не властиво. Дихати повітрям, їсти, пити, спати — так. Але курити, отруюючи свій організм отрутою, дихати смердючим димом — це вимога гріха, а не вимога природи.

Медицина багато говорить про небезпеку паління для тілесного здоров’я. Але нічого не згадує про те, що смердючий запах тютюну прикриває запах духовного розкладання. Встановлено, що негативні душевні стани призводять до зміни гормонального фону людини. Утворюються при стресах та інших внутрішніх конфліктах хімічні речовини виводяться з організму, і ці виділення мають дуже важкий запах. Вживання тютюну робить неможливим розпізнання духовного стану інших людей на найглибшому біологічному рівні.

Куріння є розбещеність не тільки тіла, але й душі. Це помилкове заспокоєння своїх нервів. Багато курці посилаються на заспокоєння нервів після викуреної сигарети, не усвідомлюючи, що нерви — це плотське дзеркало душі. Таке заспокоєння — самообман, міраж. Це наркотичний заспокоєння буде джерелом мук душі. Зараз, поки є тіло, це “заспокоєння” треба регулярно поновлювати. А потім воно стане джерелом пекельного муки.

Потрібно пам’ятати, що після смерті, з розділення душі від тіла, пристрасті, виявляли себе в тілесного життя, не залишають душу людини. Не звільнившись від тієї чи іншої пристрасті, душа перенесе її в інший світ, де за відсутності тіла неможливо буде задовольнити цю пристрасть. Душа буде нудитися і горіти постійною жагою гріха і похоті. Ненаситні в їжі буде мучитися після своєї смерті неможливістю набити черево. П’яниця буде неймовірно мучитися, не маючи тіла, яке можна заспокоїти тільки алкоголем. Розпусник буде відчувати таке ж почуття. Корисливий теж, і курець — теж. Якщо ще при житті курець не покурить кілька днів, то що він буде відчувати? Страшна мука, але мука, пом’якшене іншими сторонами життя. Але то два дні, а у померлого попереду вічність. І вічна мука…

Тим часом армія курців стрімко молодшає. Вік прилучення до куріння у Росії знизився до 10 років у хлопчиків і до 12 у дівчаток. На дитячий організм куріння робить особливо згубний вплив. Крім іншого, у курящих підлітків формується комплекс нервово-психічних відхилень. В результаті страждають увагу, пам’ять, сон, “скаче” настрій. Вкрай руйнівно позначається куріння підлітків на репродуктивній функції. Не випадково сьогодні понад 70 відсотків хлопчиків і дівчаток вже до 15 років мають серйозні проблеми з цієї “частини”.

Якщо ж повернутися до “духовної складової” шкоди від куріння, то слід зупинитися на несвободу курця. Багато хто з курців (особливо в зрілому віці) хотіли б кинути курити. За даними соціологів, розлучитися з шкідливою і гріховної звичкою хотіли б 100 (!) відсотків курців після 30 років. На жаль… У курців розвивається нікотиновий синдром. Ця та ж залежність, що і від алкоголю і наркотиків, тільки менш руйнівна для здоров’я. Хоча, як сказати: рак легенів, рак гортані — аргумент зовсім не на користь нешкідливості такої згубної звички, як куріння.

Не зайвим буде згадати про те, що в новій класифікації хвороб, що набула чинності в 1999 році, тютюнова залежність офіційно визнана недугою. А ми додамо — гріховним недугою. Куріння — це потурання своїм примхам, один з видів самоуслаждения. Не випадково на Русі вже давно існує приповідка: “Курити — бісам кадити”.

Коли людина курить, кажуть православні священики, його душа потрапляє в полон демонічним силам. І він додає ще одне важке ланка до ланцюга рабських прихильностей; воля його ослаблена, і за всіма виправданнями куріння чується голос слабовільного людини. Федір Достоєвський у “Братах Карамазових” писав: “Питаю я вас: вільний така людина? Я знав одного “борця за ідею”, який сам розповідав мені, що, коли позбавили його у в’язниці тютюну, то він до того був змучений позбавленням сил, що мало не пішов і не зрадив свою “ідею”, аби тільки дали йому тютюну. А адже такою собі говорить: “за людство боротися йду”. Ну, куди такий піде і на що він здатний?”

Куриш? Усвідом свій гріх

Медична статистика підрахувала, що кожна викурена сигарета скорочує життя людини щонайменше на сім хвилин. Взагалі ж курці в Росії живуть на п’ять років менше некурців. Велика частина курців це знає. І тим не менш залишити гріховну звичку ніяк не може. Ось що писав про стан курця відомий православний письменник С. А. Нілус у першій частині книги “На березі Божої ріки”.

“…7 липня 1909 р. Сьогодні вночі зі мною був важкий напад задушливого кашлю. Заслужено! — це все від паління, якого я не можу кинути, а курю я з третього класу гімназії і тепер так наскрізь просякнутий нікотином, що він вже став, ймовірно, складовою частиною моєї крові. Потрібно диво, щоб вирвати мене з пазурів цього пороку, а своєї волі у мене на це не вистачить. Пробував кидати палити, не курив дня за два, але результат був той, що на мене находила така туга і озлоблення, що цей новий гріх ставав гірше старого. Отець Варсонофій заборонив мені навіть робити подібні спроби, обмеживши мою щоденну порцію паління п’ятнадцятьма цигарками. Перш я курив без ліку…”

“Прийде ваш час, — сказав отець Варсонофій, — і куренью настане кінець”. “Сподівайся, не впадай у відчай: у свій час, Бог дасть, кинеш”, — з приводу того ж паління, від якого я ніяк не міг відстати, сказав мені батько Йосип. І диво, по слову обох старців, наді мною скоїлось. І було це так.

Живемо ми з подружием моєю, дружиною моєю Божественною, що називається, душа в душу, в повному розумінні Євангельського слова, так що ми не двоє, а одна плоть. Велика ця Божа милість, нам дарована згори, з глибокою і переконаною нашій вірі в Таїнство Шлюбу, до якого ми обидва у свій час приступили зі страхом і трепетом.

І ось, у червні 1910 року моя дружина занедужала якоюсь дивною хворобою, якої ні фельдшер оптинський, ні запрошений лікар визначити не могли: вранці майже здорова, а як вечір, так і до 40 температура. І так тиждень, і друга, і третя! Бачу, тане на моїх очах моя радість, так, як воскова свічечка, і ось-ось спалахне востаннє й згасне. І великої, безмірної великою журбою і скорботою виповнилося тоді моє сиротеющее серце, і я впав ниць перед іконою Божої Матері Одигітрії Смоленської, що стояла в кутку мого кабінету, і плакав я перед Нею, і жахався, і тужив, і говорив Їй, як живий:

“Матушка Цариця моя Преблагословенна Богородиця! Ти, вірую, дала дружину ангела мого, Ти ж і збережи її мені, а я Тобі за те даю обітницю* (див. Примітку) не курити більше ніколи. Даю обітницю, але знаю, що своїми силами виконати його не зможу, а не виконувати — гріх великий, так Ти Сама мені допоможи!” Так було це близько десяти годин вечора. Помолившись і дещо заспокоївшись, підійшов до ліжка дружини. Спить, дихання спокійне, рівне. Доторкнувся до чола: лоб вологий, але не гарячий — міцно спить моя голубонько ніжна.

Слава Богу, слава Пречистої! Ранок температура 36,5, увечері — 36,4 і через день встала, як і не хворіла. А я забув, що курив, як не курив ніколи, а я курив рівно тридцять років і три роки, і весь мій організм був просякнутий проклятим табачищем, що я без нього жити не міг не тільки дні, але і хвилини”.

У всій цій історії хотілося б зробити акцент не стільки на те, що сталося диво, скільки на усвідомлення героєм самого гріха. Без такого усвідомлення диво було б неможливо. І звідси випливає перше правило для бажаючих кинути згубну звичку: треба усвідомити всю гріховність куріння. Власне, до такого кроку починається подолання будь-якого гріха…

“Перш ніж закурити, помолися”

Тепер зупинимося на тому місці в листі читача, де він говорить, ніби отці церкви нічого не говорили про шкоду куріння. Це зовсім не так. Інша справа, що слід знати — у Російській Православній церкві немає меж святоотцівських настанов. Мовляв, до якогось щодо давнього часу — це святоотеческие настанови, а повчання тих, хто, скажімо, зарахований до сонму святих в останні роки, — це щось недостатньо авторитетне. У Російській Православній Церкві немає подібних меж. Нинішні подвижники часто вбирають і розвивають настанови своїх попередників, і кожне слово всякого святого подвижника є самоцінним. Ось тільки деякі з висловлювань святих отців про гріх куріння.

Святий праведний Іоанн Кронштадтський:
“Людина перекрутив найбільш чуттєві насолоди. Для нюху і смаку, і частково для самого дихання, він винайшов і воскуряет майже безперестанно гострий і пахучий дим, приносячи це постійне кадило демонові, що живе у плоті, заражає цим димом повітря свого житла і повітря зовнішній, а насамперед просочується цим смородом сам, — і ось вам постійне огрубіння свого почуття і свого серця поглощаемым постійно димом не може не діяти ні на тонкість серцевого почуття, вона повідомляє йому плотяность, грубість, безчувственность”.

Преподобний Амвросій Оптинський:
“Тютюн розслаблює душу, примножує і підсилює пристрасті, затьмарює розум і руйнує здоров’я повільною смертю. Дратівливість і туга — це наслідок хворобливості душі від тютюнопаління”.

“У 1905 році афонський старець Силуан провів кілька місяців у Росії, часто відвідуючи монастирі. В одну з таких мандрівок в поїзді він зайняв місце навпроти купця, який з дружнім жестом розкрив перед ним свій срібний портсигар і запропонував йому сигарету.

Отець Силуан подякував за пропозицію, відмовившись взяти сигарету. Тоді купець почав говорити: “чи Не тому, батюшка, ви відмовляєтесь, що вважаєте це гріхом? Але куріння допомагає часто в діяльному житті; добре перервати напругу в роботі і відпочити кілька хвилин. Зручно при курінні вести ділову чи дружню бесіду і взагалі в ході життя…” І далі, намагаючись переконати отця Силуана взяти сигарету, він продовжував говорити на користь куріння.

Тоді все-таки отець Силуан, вирішив сказати: “Пане, перш ніж закурити сигарету, помоліться, скажіть одне: “Батьку наш”. На це купець відповів: “Молитися, перед тим як закурити, якось не йде”. Отець Силуан у відповідь зауважив: “Отже, всяке справа, перед яким не йде несмущенная молитва, краще не робити”.

Тепер про цитаті з Біблії з книги приповістей Соломонових “куріння радує серце”. Зрозуміло, мова йде зовсім не про куріння тютюну. Курениями в стародавні часи називали спалювання ароматичних речовин і запашного масла. Люди у всі віки любили пахощі, і вже в давнину до жертвоприношення додавалися запашні куріння. Ароматні рослини і екзотичні пахощі високо цінувалися в релігійних обрядах. Вони цінувалися на вагу золота і срібла. Так, цариця Савська привезла Соломона в подарунок ароматичні речовини. Пахощі зберігалися в царській скарбниці.

Саме про такий “куріння” говориться в Біблії. Куріння радує серце, а серцевий порада друга — солодкий, — так виглядає ця цитата з книги Притч. Сьогодні “курінням” у храмі можна назвати кадіння — коли священик проходить по храму з кадилом, з якого воскуряется пахощі ладану.

“На Богослужінні курять ладаном, як і рабів гріха не винайти свого роду куріння? — говорив святий Никодим Святогорець. — Перше приємно Богу, друге повинно бути приємно ворогові Бога — дияволу”.

Церква попереджає: куріння шкодить вашій душі

Сьогодні багато експертів говорять про те, що останнім часом світовий центр продажів сигарет все активніше зміщується в Росію. У США і в Західній Європі завдяки вжитим заходам кількість курців щорічно скорочується на десятки мільйонів чоловік.

Що це за заходи? Заборони на куріння в громадських місцях — в ресторанах, літаках, на вулиці, в клубах, офісах і т. д. Не менший ефект приносить пропаганда шкоди куріння. Плакати про шкоду тютюну розміщені буквально усюди. Плюс до цього тютюнові компанії буквально завалили судовими позовами хворі внаслідок куріння. Суми позовів складають сотні мільйонів доларів, і суди такі позови дуже часто задовольняють.

У Росії зовсім інша справа. В силу вкрай невеликих акцизів сигарети у нас коштують зовсім недорого. Вони доступні всім і, на жаль, навіть дітям. Тютюнові компанії кинули величезні кошти на рекламу куріння. Якщо практично всюди в світі реклама сигарет суворо заборонена, то у нас рекламні щити тютюнових виробів сотнями “прикрашають” вулиці чи не всіх міст країни.

Одночасно тютюнові компанії всіляко намагаються створити собі в Росії імідж фірм, вкрай стурбованих негативним впливом куріння на здоров’я. За кордоном це неможливо за законами. Там тютюновим компаніям законодавчо заборонено брати участь у благодійних акціях, спонсорування спортивних та усіляких інших заходів.

…В Лос-Анджелесі, на бульварі Санта-Моніка встановлено табло, отсчитывающее кількість померлих від пристрасті до сигарет. У Росії поки такого табло ні в одному місті ще немає…

Попереджувальні написи на сигаретних пачках можуть бути самого різного змісту. За кордоном такі написи попереджають потенційних покупців про те, що куріння загрожує онкологічними захворюваннями. Про те, що паління надзвичайно шкідливе для вагітних жінок. Про те, що для молоді куріння часто обертається імпотенцією.

І ось тут є сенс повернутися до того, з чого ми почали, до того, що куріння не просто шкодить здоров’ю, але є серйозним гріхом. Думається, що Російська Православна Церква всіляко підтримає пропозицію про те, щоб одна з написів свідчила: “Російська Православна Церква попереджає: куріння — це гріх”. Формулювання такого попередження може уточнюватися, але те, що вона доречна (і необхідна!), сумнівів не викликає.

З одного боку, голос Церкви сьогодні для багатьох вельми вагою, з іншого — зовсім небагато (особливо серед молоді) інформовані про те, як (і чому), Православна Церква ставиться до куріння тютюну. І подібне попередження, поза всяких сумнівів, принесе свої позитивні плоди.

Олександр Оконишников

Примітка упорядника сайту

Не потрібно хапатися за обітницю, як за рятівну соломинку. У святоотцівській літературі часто зустрічається порада: не в’язати себе обітницею. Невиконання обітниці – гріх великий, як вірно помітив і сам С. А. Нілус.

Ось що з цього приводу сказав святитель Феофан Затворник:
“Добре кинути курити. Воно не тільки порожньо, але підточує потроху здоров’я, псуючи кров і засмічуючи легені. Це є поступове себе оядотворение. Але ради на це ніякого немає і не буває, крім – зважитися міцніше. Іншого способу немає. Палити чи не палити, є справа байдуже, принаймні, наша і загальна совість вважає це таким.

Але коли некуріння зв’язується обіцянкою, тоді воно набуває моральний порядок і стає справою совісті, невиконання якого не може не мутить її. Ось вам ворог і підсолив. Ворог напоумив вас покласти рішення, а потім збив до порушення даного слова. Ось і вся історія! Нумо вчитися і надалі дивитися в обидва.

На що в’язати себе обітницею? Говорити треба: стривай, дай-но спробую кинути. Бог дасть, і слажу. Зустрічали ви у святих старців порада: не в’язати себе обітницею? Ось таких справ саме це стосується.”

ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

Тоді качайте план відмови від куріння.

З його допомогою кинути буде набагато простіше.

Куріння і церква
Куріння і релігія
Матеріали по темі


 • На Україні тепер заборонять палити в храмах

  14.08.2008

 • Тютюновий самогіпноз

  18.12.2008

 • Рада преподобного Силуана Афонського

  18.12.2008

 • Рада преподобного Амвросія Оптинського

  18.12.2008

 • Молитва від пристрасті куріння преподобного Амвросія Оптинскому

  18.12.2008

 • Молитва недугующего пристрастю куріння

  18.12.2008